Jak se v 1. třídě učí děti počítat?

21. prosince 2016 
Nenásilnou formou začínám našeho předškoláka připravovat na 1.třídu a tak by mě zajímalo,zda-li se při výuce používají klasická počítadla jako za nás nebo se počítá na prstech nebo jen z hlavy?
Nerada bych synka naučila něco,co se ve škole nepoužívá nabo používat nesmí.
Na každé škole je to asi jiné,ale i tak prosím o Vaše zkušenosti
Díky
8. únor 2014 ve 12:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
Myslím že počítadlem ani prstama nic nepokazíš. A tady zkus obrázkovou formu kolik toho je na obrázku atd. Ve školce určitě taky pracují. Já mám tady taky předškoláka a nějak si nedovedu představit že počtá už ted z hlavy
8. únor 2014 ve 13:11  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ve škole nevím. Dcera chce počítat sama.... do 5 už odčítá a sčítá z hlavy... do 10 na prstech. Myslím, že není takový problém, aby to pak dělali tak jak jim to říkají paní učitelky...že síla skupiny je velká. Existují takové dětské listy a tam jsou obrázky kolik je čeho a myslím i na odčítání... jsou takové listy. Máme i krtečka počítání., kde jsou kartičky +/-/= a různá čísla a taky karta větší menší
8. únor 2014 ve 13:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
Petr ted zrovna fičí v číslech, přišlo to najednou. mě se osvědčilo tomu neříkat počítání, ale prostě během dne, kdykoliv na něco narazíme, tak počítáme. A on je celej spokojenej, když mu to jde. To je celé. Počítá fakt snad i zrníčka rýže na talíři, auta na parkovišti. Připočítávat začal sám na prstech, nechávám ho, číselnou řadu pochopil, ptal se, odpovídala jsem - jak to začíná ? 31,32,33....sám si to překlopil na další desítky a když už to jednou pochopí, jde to do stovky. Je ted jak blázínek, čísla i píše, pořád mu musím komentovat, jak se píše číslo to a to...třeba to na vás taky přijde, my tedy máme taková záchvátovitá období ve všem)). Ve škole to bude jiné, tam na to bude systém, nějaký plán, myslím, že se pak bez ohledu, jak to počítají doma s námi, snadno přizpůsobí. Neboj. Alespon že už nefrčí množiny, myslím, že se učí klasiku.
A na tabletu - pokud používáte, ho baví aplikace Brašnička, tam je to hezky postupně - nejdřív přiřazovat k pěti bonbonům pětku jako číslo, pak sčítání - tři jablíčka na obrázku a jedno jablíčko na obrázku - pod tím příklad s čísly. To ho ted baví a děláme to.
Posílám odkaz:
http://www.jakouhru.cz/Detail/529/predskolni-brasnicka
8. únor 2014 ve 13:40  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
Tak pokud můžu doporučit. Vytiskni si viz stránky http://www.tvorivaskola.cz/didakticke-pomucky/c1015 šablony domečků, sluníček, stromků,.... Vytiskneš na barevné papíry (každá věc má jinou barvu), vystřihneš, vezmeš si párátka a párátko nalepíš na obrázek. Vezmeš obal od bombošky, je supr na vrchní obal nalepit zelený papír (jako tráva), nebo natřít barvou,. Do víka krabice udělat otvory uspořádané v pravidelných řadách a sloupcích, např. 6 x 5 otvorů a do těch děr budou děti dávat obrázky. Nejdřív seznámíš tvoje dítko s obrázky, pak můžete počítat a napichovat do bombošky jeden stromeček, dva stromečky,..... a až mu to půjde tak můžeš vymýšlet různé příběhy s domečkem, sluníčkem, stromečkem....... Je to zábavné, něco nového, děti to baví a můžeš to využít jak při začátku počítání, tak ke sčítání, odčítání,....
8. únor 2014 ve 14:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj. Dítě by před nástupem do 1. Třídy mělo umět říct svůj vek event ukázat na prstech, vyjmenovat číselnou radu do 5 -10. U zápisu se často děla přiřazování počtu předmětu k danému číslu, chápaní pojmu před, za, mezi 2. Nekteré deti jiz umí i číst nekteré číslice. Doma pracujte s názorem, počítáním na pocitadle, manipulaci s kostickami ( počet kosticek, přidat či ubrat 1,2...) . Počítání na prstech učitele opravdu nevidí radi a hlavne měj na paměti, ze deticky se pometne počítání budou učit celou 1. Třídu. (V oboru do 10, do 20, s přechodem desítky - a prave u toho jim prstiky nestačí a je super, pokud jsou jiz zvyklé na kostičky apod.)Takže na to mají opravdu hodne času
8. únor 2014 ve 14:39  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
náš počítá z hlavy nebo na počítadle, nad deset to stejně na prstech nejde
mimo počítání všeho možného doporučuju taky stránku http://www.naucsepocitat.cz/ je tam přiřazování teček a čísel, sčítání, odčítání s obrázky i bez atd. atd., našeho to strašně baví když ho k tomu pustím
9. únor 2014 v 15:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
nad deset jde na prstech v pohodě, i nad 50 atd, ta čísla jsou furt stejná, pokud má dítě v hlavě číselnou osu, tak si na to přijde Tygr se naučil sčítat a odčítat do 100, prostě ví, že je to stejný, jako když sčítá přes 10, jen to první číslo se mění páč ten základ je furt stejnej....ted jde o to, jak moc je dítě na tu matematiku nadané a prostě to "vidí"
9. únor 2014 v 17:17  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
hodila jsem dotaz na muže učitele, letos má zase prvňáky: na prstech ne, někdy počítadla, ale nejlépe graficky, kreslením, většina dětí ale v první třídě už číselnou představivost má a dobrou, tak to nějak není problém..
9. únor 2014 v 17:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
Můj prvňáček v osmi letech počítá do 10 + prsty. Sčítání/odčítání =. Jde mu to dobře a v matematice stíhá s ostatními ve škole. Nad deset číselnou řadu nechápe. Pětiletý syn už zvládá číselnou řadu. Prostě to nějak automaticky chápe. +/- zvládá jen do 10 ale požívá u toho prstíky. Nechávám ho, k zápisu jde až za rok a to si do té doby osvojí.
12. únor 2014 v 01:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobry vecer my mame problem ted v zari mi nastupuje holka do prvni tridy a musi do specialky a maty ka ji nejspis nepujde skousim sni pocitat scitat a odcitat aspon do.5. Na prstech.
31. črc 2015 ve 23:35  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
náš malý počítá z hlavy, aniž bych ho k tomu nějak vedla... Nijak sem ho k tomu netlačila a myslím, že to není ani moc potřeba před nástupem do školy.. Syn má ještě celý rok školky před sebou a umí číst(velká písmena - genetické čtení) a počítat - podotýkám, že k tomu dospěl sám - hlavně to čtení.. jen se mě vždycky zeptal jaké je to a to písmeno a jednoho krásného dne za mnou přišel a řekl, že na té knížce je napsáno "Krtek a kalhotky"), tak si říkám, co jako bude v té první třídě dělat:D Ve škole to mají spojené s grafickou úpravou(3hrušky + 2jabka = v košíku je 5 druhů ovoce) - to, co najdeš v každé knížce pro předškoláka.. A ve školce by se to měli taky učit.. myslím, že to bohatě stačí... Určitě bych ho k tomu nějak nenutila, pokud by sám nechtěl nebo mu to "nešlo"... má na to dost času.. Co pak bude dělat v první třídě? Před nástupem do školy by měl spíš umět vyjmenovat čísla od jedné do pěti a poznat počet (třeba na obrázku 2 kočky apod.), zavázat si tkaničky, umět jíst příborem, atd.. Všechno víc je jen bonus.. Já mám třeba u toho našeho staršího strach, že v té první třídě se bude nudit a nenaučí se tam učit a pak se to s ním potáhne...
1. srp 2015 v 00:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
V naší škole jim zakazují počítat na prstech. Mají počítat na pastelkách, víčkách, počítadlech, s číselnou osou, ale ne na prstech. Ale stejně ten zákaz nefunguje:D
9. srp 2015 v 18:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte dievčatá. No ja som s toho počítania na prstoch zostala zmetená. Ja ako mala som prstíky bez problémov používala. A mojej dcérke som tiež ukázala že ako môže počítať s prstíkmi a nemá problém sčitovať a odčitovať ani cez 10 a dokonca aj pri násobení do 20 si pomôže prstíkmi. Príde mi, že prstíky ma dieťatko pri sebe stále, ale si neviem predstaviť, že bude v obchode platiť a bude hladať pastelky, aby si to spočítalo, že koľko mu to má predavačka vydať ....ale inak počítadlo je podľa mňa tiež super vec, hlavne na násobenie, tak plánujem kúpiť
17. čer 2016 v 18:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj potrebuji poradit jsem sama z dvouma detmi a jsem na socialce. a ted se mi udelali v hlave bolaky tak mam zanet a chtela jsem vedet jestli deti muzu dat k otci ale nebydli semnou. dekuji
21. pro 2016 v 07:45  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek