Jaké mají povinnosti vaše jedenáctileté děti?

ivanakuncova84
21. led 2016

Dobry den, co delaji vase jedenactilete deti potom, co si udelaji skolu? Domaci prace? Zabava s rodici? Diky
Nas mladej totiz nedela nic a uz mi to zacina vadit, cumi jen na tv a hraje hry :(

konidana
21. led 2016

@ivanakuncova84 holce je sice teprve 8... 1x týdně má kroužky (2 v jeden den) ostatní dny jen družinu. Přijde ze školy a pustí si Déčko a min. hodinu leží a odpočívá (čumí na telku) V létě je častěji venku než v zimě, ale včera jsem jí pořídila zvířátko (dva křečíky) a na telku si ani nevzpomene 🙂 Doufám, že jí to vydrží 🙂 JInak blbnou s bráchou doma nebo venku a občas(výjimečně) s něčím i pomůžou.. Přístup k PC sama ještě nemá. Jo a už jsem asi 2x zakázala televizi, tím stylem, že jsem ji na pár týdnů vypojila a uklidila do komory.

ivanakuncova84
autor
21. led 2016

Dobry den, krouzky ma dva a druzinu kazdy den. Ale jde mi pak o volny cas doma, cca od 5 do 9 jen tablet a tv a vikendy ani nemluvim.

andy80
21. led 2016

@ivanakuncova84 můj 11 syn chodí ještě do ZUŠ, což obnáší odpolední školu 3x v týdnu - pondělí 2 hodiny sbor, středa 1 hodina sólový zpěv a čtvrtek 1 hodina nauky. Do toho chce začít od pololetí chodit na střelecký kroužek. Jinak s učením problém nemá, učit se moc nemusí, takže udělá jen úkoly, když mají no a co se práce doma týče, tak se ségrou vyklízí myčku, vynáší koš a luxuje v pokoji. Přes sezonu pomáhá na zahradě - sbírá jablka, hrabe listí apod. A když je všechno bez problémů, tak může na hodinu denně na PC nebo x-box. Pokud je počasí hodně chodíme ven, přes léto nebo o víkendu hodně jezdíme na výlety, takže u nás tak nějak v pohodě.

konidana
21. led 2016

@ivanakuncova84 TV se snažím redukovat na max. 2 h (tablet nemáme) o víkendech většinou rodinné výlety do přírody na celé 2 dny, v zimě třeba akvapark, teď pojedeme v sobotu lyžovat, ... hodně jezdíme na kole.. Děti mají malé kapesné, které si mohou zvýšit pracemi doma, které jsem ocenila (mytí nádobí, věšení drobného prádla, ...) to je docela motivace, jinak by taky radši jen blbli spolu a nic nedělaly. Když je doma jen jeden, tak i pomáhají víc, nebo něco vyrábějí, tvoří.... A teď jim přibude starost o křečíky - krmení a čištění klece.

amabilis
21. led 2016

Můj čerstvě sedmiletý je v první třídě a k tomu nastoupil do lidušky, takže toho má až nad hlavu. Pomáhá tedy čistě nárazově. Nemá vyloženě pravidelnou povinnost, tu chystám až na dobu, kdy bude v zajetých kolejích. Teď to vše spočívá spíš s nácvikem samoobsluhy, kterou jsem nechtěně dost zanedbala přehnanou péčí. Takže připravit na stůl a každý si po sobě uklidit nádobí, případně po ostatních. Pomáhá podávat různé věci třeba při vaření, občas jde nakrmit psa (zatím to bere spíš jako privilegium) a moc si přeje, aby mohl umývat třeba umyvadlo, takže to občas udělá (a já pak musím uklízet celou koupelnu, protože je všude mokro a našlapáno 🙂 ). Takže asi tak. Dbám na to, aby se děti staraly o své oblečení - na hromádku na židli na druhý den věci na doma, pyžámka do sítěk u postelí atd... Když skládám prádlo, tak třídí ponožky a uklízí spolu se spodním prádlem do svých šuplíků (ale to taky nedělají pokaždé). Ostatní dělám já. A několikrát týdně musí uklidit hračky a to i po nejmladší ségře. Jinak právě syn chodí na akordeon, takže denně kromě úkolů musí ještě hrát. Ale v těch jedenácti letech si představuji, že mu jen poskládám prádlo a sám si ho uklidí, bude vynášet třeba plasty a uklízet chodbu - srovnat boty, či něco takového? Prostě vymyslím něco klučičího, co mu nezabere tolik času, ale aby něco dělal. Samozřejmě jinak pomáhat třeba se dřevem tatínkovi apod. A časem sekat zahradu, na to se taky moc těší, ale ještě mi to nepřijde moc v jeho věku bezpečné. Nicméně jedenáctiletý už by to mohl taky zvládat. Což mi připomíná další věc - letos v zimě syn konečně má možnost hrabat cestičky ve sněhu 😅

ivanakuncova84
autor
21. led 2016

@andy80 tak to je paráda, jak stará je dcerka? u nás je mezi nimi právě desetiletý rozdíl, takže o hraní si spolu není vůbec řeč

andy80
21. led 2016

@ivanakuncova84 Anežce bude v květnu 8 . Občas si spolu hrají, občas se hádají, ale dá se 🙂

ivanakuncova84
autor
21. led 2016

@konidana my máme k tomu dva psi a to ho taky ani nenapadne je vykartacovat, nebo jit s nimi na louku za barákem, je to hreznej pecivál, nic sám od sebe neudělá, nic ho nebaví jen tablet. Manžel si mslí, že jsem na něj tvrdá, protože není muj, ale jak tak čtu, tak má pohodicku až moooc

ivanakuncova84
autor
21. led 2016

@amabilis tak snih vzdy sklidi chlap, o trávě ani nemluvím, bud ho nechce k tomu pustit, protože si to radeji udela sam a poradne, a nebo nevim, no ... manzel je na sport, takze to ho celkem nutí, do vseho mozneho, páté přes deváté, ale aby podpořil mě, v tom, že se má dobře naučit a ne, že ho budu zkouset stylem, tahám z tebe každé slovo, protože mladej uz se trepe na tablet a tak se naučí halabala, tak ho nechává klidným ... kluk je chytrej, e v 5. třídě, same jedničky do ted, samozrejme díky tomu, že opravdu jsem na to učení pes, a proto, že vím, že na to má, nepolevím. Ale ted zacal blbnout s hrama na tabletu a k babicce uz se tesi, kvuli PC, tak vymyslim, cim ho zamestnat, aby ho roupy presly a zacal se soustredit zase i na skolu.

nutricnihodnota
21. led 2016

@ivanakuncova84 A co konkrétně děláte Vy pro to, aby celý den neproflákal u obrazovky? Jak dlouho tahle situace trvá?

sara84
21. led 2016

Tak syn ma 4, obleceni si po sobe uklizi, stele postel cca, po jidle odnese nadobi, vecer uklidit vsechny hracky. Ale napadl me vzor od kamaradky- 3 kluci- 14,12,8 a prerostli pres hlavu, tak na pul roku zustala doma a dava je trochu do late. Zavedla system kreditu na Tv/Pc/tablet/el.kytaru- zacinaji na nule. A minuty si pricitaji za domaci prace- nadobi,kose,prach,vysat,povesit,sklidit pradlo,nanosit drevo. A zbirat muzou az maji hotove vse do skoly.A ejhle, doma klid, maji prostor na uceni(nikdo nedela kraval, vsichni chteji mit hotovo) a doma je uklizeno a myslim, ze budou mit dobry zaklad do zivota a vedlejsi efekt-nedelaji takovy binec kolem sebe,kdyz ho musi pak uklizet 🙂 No za me 100 bodu 🙂

izz76
21. led 2016

Nejlepší je když se děti věnují nějakému sportu,dcera v tomhle věku už závodně tancovala,3x týdně měla trénink od 16-18h o výkedech různé soutěže,soustředění. Když měla volno hodně se nevštěvovala s kamarádkama,u pc,nebo u tv taky dokázala vysedávat,ale moc času na to nebylo. Domácíma pracema jsem ji nikdy moc nezatěžovala,stačilo když si klidila svůj pokoj,ráda pomohla s vařenim... S těma klukama je to asi těžší,jsou zřejmě větší lenoši,vidím to u syna přítele,kdyby mu bylo umožněno sroste s ovladačem k PS :D

ivanakuncova84
autor
21. led 2016

@nutricnihodnota ma plno deskových her, má psi, kamarády, říkám mu, at jde s nami hrat, at jde ven, ale jak jsem psala není můj, a chlap si myslí, že jsem na něj přísná, tak radeji uz se moc neangazuji, protože jsem vzdy ta nejhorší, trvá to cca pul roku, co zjistil, že lepší než jít ven, je sejít se s klukama na síti a hrát hry .

ivanakuncova84
autor
21. led 2016

@sara84 super nápad, perfektní 🙂

ivanakuncova84
autor
21. led 2016

@izz76 jak říkáte, kluci, lenoši, mladej zná hry hned nazpamet, pisnicky z Ocka, zná snad i skladatele a textare, ale naucit se malou stránku do zemepisu, velkej problem. chodí do badmintonu a dramataku, ale to jen jednou tydne, pondeli hodka a streda hodka, takže nic moc. No zajímala tak pomoc v domácnosti, jak ho zamestnat, aby nesedel jen u tabletu.

nutricnihodnota
22. led 2016

@ivanakuncova84 Nečetla jsem vše, tak jsem si nevšimla, že není Váš, ale na tom nezáleží. Buďto se tedy neangažujte a neřešte to, pokud to Vám i jeho otci vyhovuje, nebo se mu začněte věnovat. To, že MÁ hry, MÁ psy, MÁ kamarády, MÁ kopačák a miliardu dalších věcí není podstatné a není to vaše věnování se dítěti. Jestli chcete, aby dělal něco jinýho, než čuměl do bedny, tak bednu odstraňte a buďte s ním (oba!). Učte se s ním, vymyslete společnou aktivitu, která ho bude bavit. Jasný teď je to těžký, protože přichází do puberty, ale o to víc potřebuje vědět, že je pro vás důležitý a taky potřebuje vyburcovat k něčemu jinému. Ten badminton a damaťák, to ho baví? Jestli ano, tak proč chodí tak málo? Jestli ne, tak proč tam vůbec chodí? Určitě je něco, co ho baví a zajímá (jiného než hry). Dopřejte mu to. Ať má jeho život i jiný smysl, než jen blbou školu, ať se má na co těšit. Videohry jsou jen únik od reality a odreagování. Udělejte jeho realitu takovou, aby z ní nemusel utíkat. Dejte mu něco jiného, u čeho se odeaguje 😉 Ale jestli je to pro vás příliš, jestli tomu ten čas a energii nechcete dát, tak ho nechte být.

kacca11
22. led 2016

@ivanakuncova84 a ma s vami moznost delat neco, co ho bavi? Ma moznost delat nejakou aktivitu? Proc chodi na ty krouzky tak malo, na co to je hodinu tydne?

Manzelova sestra je v podobnem veku a zije tancem, chodi na treninky nekolikrat tydne, o vikendu casto soutez nebo vystoupeni, takze kdyz pak prijde domu, nikdo ji tablet nevycita, je zamestnana az az. Ale ten jeji zajem vyzaduje i financni podporu a cas rodicu, coz nevim, jestli do vaseho nevlastniho syna hodlate investovat...

krystalka
22. led 2016

Našemu teď bude 8 a jednou týdně má kroužek, jinak ostatní dny jsme doma tak v půl čtvrté.....když přijdeme domů, tak si pustí Déčko nebo JimJam a nějakou dobu se u toho válí, svačí, odpočívá....pak si udělá úkoly, pak něco třeba tvoří, prohlíží, píše....nebo si hraje, občas si hledá na PC nějaká videa na YouTube apod...., v létě býváme obvykle celé odpoledne venku na zahradě, tam nám pomáhá se vším možným - hrabe listí, okopává záhonky, zalévá, už i sekal trávu sekačkou (pod dozorem samozřejmě, ale v podstatě to udělal sám....), jinak si tam jezdí na koloběžce, na kole, v zimě pomáhá odklízet sníh....doma každý večer utírá nádobí po večeři, vynáší koš a pak průběžně sem tam pomůže, co je zrovna potřeba - něco při vaření, nebo se mnou rád věší prádlo, utírá prach....

kamila297
22. led 2016

4 hodiny denně čučí do elektroniky??? Proboha. To je přece jen Vaše věc, jak mu nastavíte pravidla. Tak ho tam nenechte sedět - ať to má za odměnu za nějakou domácí práci a jen na velmi omezený čas. Vždyť si může číst, stavět, kreslit, vyrábět, jezdit na kole, lítat venku s kamarády... Úplně otočte režim - TV + tablet pouze za odměnu, ne jako samozřejmost. My jsme to taky tak doma udělali a najednou si syn začal po 2 dnech brblání hrát sám a po TV (tablet nemáme) ani nevzdechnul. Pustí si v pokojíku CD s pohádkami nebo písničkami a něco tvoří.

helcenka
22. led 2016

@ivanakuncova84 - tak právě této situaci se chci vyhnout, aby syn proseděl u PC, tabletu nebo televize půl dne. Je mu teda 8, ale už v tomhle má režim. Má 4 dny v týdnu kroužky. Jinak je v družině. Po příchodu domů a po svačině jsou na řadě úkoly, popřípadě cvičení do školy, ve škole mu to teda jde dobře a ve druhé třídě ještě toho nemají tolik, takže jeho příprava do školy včetně čtení je cca 30 minut denně. Jinak má na starosti vynášení košů (normální, plasty atd...), já mu je tedy připravím a on s nima dojde. Pak je samozřejmostí, že si uklidí po sobě po jídle, uklidí si oblečení, které si svlékne a večer je sklizený pokojíček - tedy hračky atd.... Velký úklid pokojíčku děláme společně - utírá prach, vysaje, ale sama ho rozhodně neuklízím, musí se zapojit. Jinak odpoledne si staví, poslouchá cd (má sluchátka) nebo občas si hraje s mladší sestrou, ale v poslední době spíš ne, je na něj moc malá. Skoro každý den hrajeme nějaké deskové i jiné hry nebo karty. Samozřejmě, když je počasí, jsme pořád někde venku, chodíme na různá hřiště, jezdí na kole, zkouší na bruslích, jezdíme k našim na zahradu, prostě různě nebo výlety, plaveme. Tento týden jsme např. byli každý den na kopci na sněhu - řádil tam s dětma. Na televizi přes týden kouká cca 30- 45 minut denně. O víkendu tak 1 až 1,5 hodiny denně. Na PC nebo na tabletu je jen za odměnu tak 5x do měsíce, vždy jen o víkendu a jen na vyhrazenou dobu. Protože kdyby v tomhle měl volnou ruku a volný přístup, tak by tam trávil čas pořád. Od září plánuje ještě jeden další kroužek a určitě mu přibude nějaká povinnost doma, ještě uvidím co.

ludovika6
29. led 2016

Jedenáctileté mám doma dva 🙂 (dvojčata, holku a kluka). Na PC (tabletu) by taky byli rádi často, ale nějak to nesíhají, protože mají i jiné zájmy 😉 . Holka ráda tvoří (výtvarně), kluk si rád čte. Jinak mají hodně kroužků - oba ZUŠ - kytara (holka) a klávesy (kluk). K tomu oba flétnu ve škole, holka 2x týdně balet, kluk 2x týdně karate. Oba sbor, skaut, holka ještě výtvarku v ZUŠ. Kluk dělá kamelota místních novin, ušetřil si na tablet (něco jsme mu doplatili), teď šetří na lepší mobil 😎.
Na TV koukají, akorát večer na Spongeboba 😀 . Učí se dobře (jedničkáři), hlavně teda sami - jen kontroluji úkoly popř. vysvětlím, ale jinak nevím, co probírají.
Doma pomáhají s čím je potřeba (úklid chodby, věšení a skládání prádla), povinně mají úklid myčky (střídají se sourozenci), úklid kuchyně po večeři, starost o svůj pokoj (vysávání, koš).
Jinak si dost hrají se sourozenci (o víkendu deskové hry - to s těmi většími, nebo různé hry typu na indiány, stavění bunkru, teď např. staví archu z krabic - to s těmi menšími). O víkendu ale i koukají na filmy (hlavně po obědě, když malí odpočívají). Když je hezky chodí ven (kolo, brusle, kamarádi...).

saabina
26. dub 2019

Tady už by neměl asi zabrat tatínek a ukázat mu mužskou roli. Pěkne mu říct, at ti pomůže s košem, nákupem, odnést prádlo ke skříni, oloupat brambory, vyvencit psa, nakoupit malý nakup...atd atd...pěkne rozpohybovat a TV za odměnu...držím pesti