Jaký je rozdíl mezi aktovkou a baťohem?

odetka
1. lis 2012

Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Plánujeme k Ježíšku pořídit malému aktovku. Docela se mi líbí aktovky emipo. Koukala jsem na netu a aktovka a batoh mi připadají téměř stejné. Nevíte někdo jestli je třeba nějaký rozdíl vevnitř? A co byste více doporučili aktovku nebo batoh? A také bych se chtěla zeptat, maj tam nějaké aktovky takového typu jako jsme mívali my kolem 400,-- Kč. Nevíte v čem je kromě vzhledu a ceny rozdíl mezi aktovkami kolem 1000,-- Kč? Díky za každou radu.

pepibubu
1. lis 2012

Na první stupeň bych rozhodně volila aktovku, kvůli lepšímu rozložení váhy na záda. Na druhým (obzvlášť pak od sedmičky do devítky) už asi s klasickou aktovkou nepochodíš, to už si vybere krutopřísně coool 😀 baťoh 🙂

antarres
1. lis 2012

Já teda nevim, ale všechny děti u nás v první třídě mají dle mého batohy. Klasickou aktovku jsem dlouho neviděla. Hodně lidí doporučuje batoh značky Topgal. Vydřží dlouho a pěkně vypadá.

petrajurinova
2. lis 2012

Ten rozdíl je hlavně v tom, že aktovka by měla mít pevně vyztužené záda - většinou plastem nebo něčím takovým všitým v té části, která přiléhá na záda a spodní část přizpůsobenou tak, aby když to položíš na zem nebo stůl, tak to stálo a nepadalo. Batoh záda mívá akorát látkové - několik prošitých vrstev, nebo nějakou látkovou vložkou vyztužené, ale ohebné a spodní část nemívá prakticky žádnou výztuž, takže když to položíš, tak se to lehce převrátí. Pro prvňáčka je určitě lepší aktovka, je sice dražší, ale pro záda lepší.

monad
3. lis 2012

aktovka je vyztužená třeba pro prcky, aby neměli křivé záda, batohy jsou většinou látkové bez výztuže 😀

honzulka
3. lis 2012

My koupili batoh...myslím,že hlavní rozdíl je v šířce...ty aktovky jsou víc do šířky,tak mají děti pak problémy třeba v buse...Batoh máme i s výztuží na zádech a dole a tam má ještě takové špunty... 😉

kikimaruska
3. lis 2012

Klasické aktovky se stále vyrábí, jen je potřeba hledat (našla sem např.modely s Krtečkem atp.jsou oproti těm moderním trendovým levnější). Jinak školní aktovky vyrábí hodně i firma Emipo a to celé sety, ve kterých z jednoho vzoru jsou dostupné jak běžné výletnické batůžky, tak ergonomické školní batohy (doporučují pro starší děti), studentské batohy a pro prvnáčky a ty nejmenší stále vyrábí aktovky, jen vypadají podobně, jako ty ergo batohy, ale jsou opravdu lépe vystužené, mají reflexní prvky a bývají dražší, jak batohy.

ludva
5. lis 2012

Osobně bych navštívila kamennou prodejdu a tašky si pořádně prohlédla 🙂
Moje děti měly aktovky od české firmy http://www.leasyn.cz/uvodni-stranka
Pro 1. a 2. třídu měly aktovky. Jen teď koukám, že zrovna nemají moc velký výběr .... Topgal má školní batohy taky super, mívají různé akce, nedávno jsem kupoval pěkný batoh za polovičku 🙂
Většinou děti mívají už do první třídy batoh a je pravda, že na tašce si děti hodně potrpí, je pro ně hodně důležité, jestli se jim líbí 🙂
Zkusila bych doma nenápadně nadhodt dotaz, jestli si dítko přeje spíš batoh nebo aktovku. Aktovku použiješ na rok, na dva... Kvalitní batoh vydrží déle.
Při výběru bych koukala na hmotnost tašky nebo batohu, pevnost zad, na reflexní prvky a na postranní kapsu na pití.

paolin
5. lis 2012

Máme batoh Topgal. A spokojenost 🙂

alenavan
11. lis 2012

K otázce: Emipo batohy mají klopu více kulatou - tvar připomíná batoh, Emipo aktovky mají klopu rovnou, to je myslím jediný rozdíl - estetický. Záda tam mají oba typy stejné (Emipo batoh - má také pevná záda). Zde je odkaz na stránky, kde je více informací. http://www.emipo.cz/cs/produkty/pro-zaky/skolni...
Jinak aktovky obecně jsou lepší - mají pevná záda, batohy obecně mají pouze záda vyztužená - výztuha se dá vyndat např. u Topgalu. Hlavní je, aby taška dobře seděla dítěti na zádech a byla lehká - to je zase výhoda batohů, u Topgalu jsou batohy pro prvňáčky už od 800 g a přitom jsou batohy dost velké. Dítě by nemělo na zádech nosit víc jak 10 % své hmotnosti, takže dítě, které váží 20 kg by mělo mít tašku i s obsahem max. 2 kg. http://relax.lidovky.cz/vyber-aktovky-pro-skola...
Lehké aktovky jsou Emipo 980 g, Stil 980g, Herlitz 850-1100 g podle typu, aktovka lucky galupy 682 g, aktovka Lego dle typu např. 760 g aj. Z batohů za mne je to topgal samozřejmě je na trhu i mnoho jiných lehkých batohů - po těch jsem nepátrala, dcera chce aktovku. Nejlepší je si aktovku vyzkoušet, prohlédnout.
Aktovky za cca 400,-Kč, které mají na netu mi přijdou, že jsou ze starší kolekce. 🙂

renatalen
1. pro 2012

Ahoj, máme budoucího prvňáčka, takže jsem nedávno pátrala po školních aktovkách. Nakonec jsme vybrali školní batoh Emipo pro 1. stupeň. Je sice dražší, ale je moc krásný. Má vyztužená záda, pevný spodek a rohy, je lehoučký a hlavě jsou na něm auta (našeho malého předškoláka by krteček bohužel nanadchnul). Doufám, že mu batoh vydrží aspoň do druhé třídy 🙂

miawa
2. pro 2012

Tři roky vydržel našemu školákovi batoh-aktovka Cool a teď má ve 4.třídě batoh Topgal. S oběma spokojenost.

Rozdíl v ceně je hlavně v té výstuži zad, jak už někdo psal. A to je hodně důležité. Aktovka za 400 Kč určitě vystužená záda nemá, není pro děti pohodlná a je možná zbytečně těžká. Důležitá tedy jsou ty záda, kapsy, reflexní prvky. A jedna z pohodlných věcí pro děti je, aby batoh měl dole ty nožičky - špunty, lépe se z batohu vytahují knížky apod. 😉

Určitě je aktovka jedna z věcí, do které se vyplatí ty peníze vrazit. Kvalitní batoh-aktovka by měl vydržet alespoň ty dva roky.

poupe
16. led 2013

Mě ty aktovky-batohy od Emipo příjdou hodně podobné a hlavně jsou hodně veliký-20L, má te jí některá doma?

etinka
19. led 2013

My máme doma prvňáčka, tak jsme stejnou otázku řešili loni na podzim, před Ježíškem. Syn je takové pírko, samá ruka samá noha, vážil v té době cca 20kg, takže priorita byl menší a lehký batoh. Vybírala jsem spolu se sestrou, která má holky dvojčata a jsou teď také prvňačky. Oni jsou ještě menší a slabší, vážily tehdy cca 17kg 😉. Volba byla nakonec jasná, všichni tři mají batohy od Emipo, holky růžové s kočičkama a náš Matěj modrý s motorkou. Přinesl je ježíšek, přes eshop, cena byla cca 1100,-Kč. Batohy jsou lehoučké, malé, přehledné s vyztuženými zády, reflexními prvky atd.... a jsou super 🙂. Pro drobnější děti jednoznačně doporučuji Emipo. Hezké batohy má také Topgal, ale jsou pro mohutnější děti, moje neteře by je měly vzadu až ke kolenům 😒

A ten rozdíl mezi batohem a aktovkou je asi opravdu jen v designu. To Emipo má rozdílnou tu klopu nahoře, aktovka jí má více do rovna, jinak prostorově i váhově je to totéž 😉
Jinak moje dcera měla v první třídě klasickou aktovku taky od Emipa, měla jí v první a druhé třídě, ve třetí už jí nosit nechtěla, protože všechny děti měly už batohy, takže jsme kupovali batoh od třetí třídy a má ho doteď a je v páté. Do šestky dostane už studentský 🙂 . Z tohohle důvodu jsem raději volila pro syna rovnou batoh a ne aktovku.....

celoy
20. bře 2013

Já jsem nikdy rozdíl mezi slovy batoh a aktovka příliš neviděl. Před nedávnem jsem zakoupil batoh na této stránce http://www.kru.cz/batohy/ a jsem s ním spokojen. A jestli tomu někdo řiká aktovka, je mi to fuk.

aligator321
22. srp 2013

Ahoj já jsem pořídila aktovku EMIPO pro prvňáčka zde brasnicky.cz a je super oproti stejnému batohu se lišila jen trochu tvarem.

jennyska
28. lis 2013

@aligator321 @celoy @etinka @poupe @miawa @renatalen @paolin @ludva @kikimaruska @honzulka @monad @antarres @petrajurinova @alenavan @pepibubu @odetka a ostatní maminky 🙂

Můžete se podělit o své zkušenosti se Školní taškou (aktovkou, batohem) v naší Wiki knihovničce Modrého Koníka https://www.modrykonik.cz/skolni-taska/ ? Tu si tady spolu tvoříme a díky ní si pomáháme...

Když svou zkušenost vložíte, pomůžete tak ostatním maminkám, které aktovku vybírají a hledají různé tipy, rady, příběhy Jak na výběr aktovky, kde kupovat, jakou atp. 🙂

Děkuji Vám a přeji krásný den.
Janča

PS: Pokud máte třeba fotku svého dítka s aktovkou, klidně mi ji pošlete a stane se součástí článků. Budeme rádi! 🙂
PS2: Do knihovničky může přispívat kdokoli! Je otevřena všem.

katybartosova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zora_74
9. čer 2015

V případě výrobce EMIPO tam rozdíl skoro žádný nevidím - lehce ve tvaru uzavírací klopny a v tvaru přední kapsy. Asi bych to skoro nerozdělovala na aktovky a batohy ale řekla bych, že EMIPO má "jen" školní aktovky. Já bych pro 1.-3. třídu volila aktovku - fyzioterapeuti jí doporučují taky, jsou přehledné, bývají lehčí (ale samozřejmě závisí na výrobci). Často se uvádí, že pro první stupeň má být brašna do 1200 kg maximum. Emipo jestli se nepletu má právě docela lehké aktovky. Ale podle mě zase nemají nic moc obrázky. Stěží bych si vybrala jeden pro holku a jeden pro kluka. Jinak mě jejich obrázky spíše odrazují.
My zvažujeme Bagmaster (do třetí třídy), mají moc pěkný výběr - Bertík si nemůže vybrat, momentálně vybíráme hned ze tří. Nejlépe, kdyby mohl mít na každý den jiný 🙂 Ale to by asi naše rodinná pokladna nevydýchala.

janinalam
29. čer 2015

Já jsem pro děti vybírala aktovky na základě tohoto článku http://www.vasedeti.cz/zdravi/tipy-pro-zdravi/v... a podle něj jsem si vybrala aktovku na stránce http://www.modadeti.cz/batohy-tasky-aktovky/det... a jsem spokojená a děti mi to taky říkají, tak jim věřím 🙂 :D

alicepachova
29. čer 2015

My jsme měli loni malou v první třídě a kupovali jsme aktovku .. 🙂 vybrali jsme tady https://babymodel.cz/skolni-potreby/skolni-akto... a jsem spokojená..hezky vypadá, barva se pěkně drží, dcera s ní jde i do druhé třídy.. synovi jsme před pár lety kupovali do první zase batoh od tobgalu, vydržel do třetí třídy, ale rozdíl jsem v tom žádný neviděla.. hlavně vybrat kvalitní, ať dětem vydrží, neničí záda a hlavně ať se líbí.. pro každýho prvňáčka je krásnej batoh/aktovka největší machrovinka 🙂 🙂 spokojené dítě = spokojený rodič 😉 :D

sissinka81
14. črc 2015

Já letos už konečně povedu synka do první třídy, jelikož měl rok odklad. S výběrem batohu si taky nevím rady, ale čtu tu i super starší příspěvky a co čtu, tak Topgal batůžky a aktovky nejsou špatné 🙂 hodně se nechávám inspirovat typy tady http://www.rodicum.cz/vyvoj-skolaka/vybirame-sk..., samozřejmě se ale musím mrknout i na odkazy co to uvádíte 🙂

ewikuj
25. srp 2015

U nás vyhrál batoh od Stilu, mají velký výběr a líbí se mi i ze sedí dobře na zádech a je celkem prostorný, tady ten má http://www.stil.cz/Produkty/Skolni-batohy-aktov...

martina678
18. říj 2015

I batohy msjí vystužené záda. taky jsem celkem nepochopila rozdíl mezi aktovkou a batohem. ale jak píšeš @ewikuj obchod still.cz znám a nakoupili jsem tam všechno do školy pro segrinu dcerku. Segra jako pečlivá maminka prolezla vše recenze tyhle jej vyšli ako nejkvalitnejší a cenovo nejlepší. Malá se nestežuje, batoh nosí a neříka nic že by ji boleli zada. Dizajn se ji taky libi co je pro ni asi to nejdulezitejsi :D

topinambur
20. říj 2015

Dobrý den,
jak už se vyjádřily ostatní, záleží na tom, o jak staré dítě se jedná. Já doporučuji aktovku do prvního stupně. Aktovky mají pevnější záda a popruhy, také jsou pro děti přehlednější (mají přihrádky, kde si mohou dát zvlášť sešity a učebnice apod. Ovšem i batohy pro starší žáky byste měla vybírat takové, které mají anatomicky tvarované záda a pevné, polstrované popruhy, přeci jen se dítě pořád vyvíjí. Taky byste neměla zapomínat na to, aby aktovka či batoh odpovídala dítěti (kolikrát vidím po městě nějakého prcka, co má na zádech aktovku málem větší než je on sám), proto spíše doporučuji koupit ať už batoh či aktovku se svým dítětem, aby si mohl batoh/aktovku zkusit dát na záda.

katkahla
10. kvě 2016
Uživatel katkahla je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od katkahla.

Ahojda, pěkná diskuze. Připojuji se ke skupince Stil, vybírala jsem pro mého prcka asi před 14 dny a koupila jsem na netu na stil.cz, aktovku race, je anatomická. Přišla rychle a popruhy má prcek přizpůsobeny. Moc se mu líbí, nemůže se dočkat do první třídy. Je přehledná, jen do přihrádky pití se vejde malá lahev 🙂 (což prvňákovi bude stačit-to víte, musel se pochlubit babičce 🙂 ). Nepřijde mi ani těžká, tak snad splní účel 🙂

ellenna24
8. čer 2016

Holky děkuju za tip na stil, zkusím tam mrknout a hlavně za jakési připomenutí, že bychom už asi taky měli začít něco shánět :D Nemám ráda, když se to dohání na poslední chvíli, navíc letos jedem na konci srpna na dovolenou, takže na to ani nebude čas, takže se na tu asi taky už vrhneme, aktovku potřebujeme jako sůl. A jak jste vybírali ty aktovky? Měřili jste nějak dětem zádíčka, aby taška nebyla větší než oni? Nebo je to přizpůsobené těm dětem a počítá se i s menšími (malý je docela drobek)? Mám z toho hrůzu, ale co jsem koukala tady u nás v kamenném papírnictví, tak výběr žalostný a ceny příšerný, takže chci určitě objednat přes net, ale vlastně vůbec nevím jak na to. Nemají na tom obchodě třeba nějaký článek o tom, jak vybrat správnou aktovku?

krystalka
13. čer 2016

Syn teď končí druhou třídu, má batoh Emipo a jsme maximálně spokojení, je lehoučký, prakticky řešený, přehledný a syn byl nadšený, protože to navíc je jediná aktovka nebo batoh na trhu s motivem vlaku - má model Pacific 🙂, po dvou letech vypadá batoh pořád jako nový, v pohodě ho bude mít ještě do třetí třídy, po jiném zatím netouží....jinak aktovku nebo batoh je určitě dobré vyzkoušet osobně, protože ne každému dítku sedne to stejné, každé je jinak stavěné.....pro našeho drobka je Emipo fajn - teď mu bylo 8 a měří 128 cm, váží 21 kg 🙂

mysicka2008
16. čer 2016
Uživatel mysicka2008 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od mysicka2008.

Ahoj osobně jsem zastánce toho, aby do první třídy šel školák s kvalitní aktovkou. My jsem malému pořizovali aktovku Champion na webu https://www.batohystil.cz/batohy-pro-prvnacky/ a jsme rádi, že jsme to udělali. Aktovka je stále pěkná a hlavně malému se dobře nosí. Má skvělou oporu zad a tím si je neničí. Jsem ráda, že je zde více typů a člověk si může vybrat i jinde.

kika_21
16. čer 2016

Připadá mi, že batoh je větší. Pokud tedy bude prvňáček nosit to, co nosily moje děti, tak je batoh lepší-tedy s ergonom. tvarováním-ne s měkkými zády. Je-li pí učitelka extrémně rozumná a povolí nechávat půlku věcí ve škole-musely by mít děti nějaké skříňky nebo police, aby se věci neztrácely-tak potom klidně aktovku.Zase málokterá učitelka bude trávit valnou většinu vyučování hledáním věcí a řešením, kdo komu co sebral.

mamoka4
21. čer 2016

My sme dcerke koupili školní aktovku ARS UNA http://www.mojeaktovka.cz/skolni-aktovky-batohy... a jsme velice spokojení. 🙂
Pro starší žáky doporučuji novinku na trhu školní tašku na kolečkách Nikidom, my jsme s touto značkou velmi spokojený. Syn osmáků konečně nenosí tuny učebnic ..http://www.mojeaktovka.cz/nikidom-roller-classic/