Jdeme do první třídy a máme špatnou řeč

gerdik6
17. črc 2012

Holky, už tak jsme měli odklad ale stále špatně mluví. R a Ř vůbec a sykavky nic moc. Když ho nedržím za rukáv, tak tu větu ze sebe vysype tak, že mu není rozumět. Nevím jak to budem zvládat. ☹

sisstin
27. dub 2016

Syn ma vyvojovou dysfazii, do skoly sel jako podzimni s odkladem uz s "jen" spatnymi sykavkami (ostrymi u tupymi, samostatne vyslovi, v reci neslysi), bez R a Ř. Zatim mu to ve skole problem nedela, na kurzu fonematickeho rozlisovani se naucil slova rozkladat a skladat dobre, byt to prirozene neslysi. Kdyz cte, sykavky ma lepsi (vidi, kde jake jsou), naucil se diky cteni R. Stale neumi Ř a sykavky bez vizualni podpory. Jinak pise krasne, doted nemel problem ani s diktaty, ted akorat brali "di, ti, ni" a on to pri diktatu napsal s hackem, ale asi vse nemuzu svadet na dysfazii, mozna toto udela i bezny prvnak. Na logo chodime od dvou let (extremne spolupracujici dite), zda nekdy bude mluvit uplne spravne vzhledem k diagnoze netusim.

martiina_k
27. dub 2016

Vzhledem k podstavu logopedů bych se o možnost docházky na logopedii začla zajímat už kolem čtvrtého roku věku. Skoro po celé republice jsou čekačky a když se do toho pátého roku dostanete, budete rádi. Jinak děti od čtyř už většinou jsou schopné spolupracovat (neříkám, že všechny... to jen aby mě tady někdo nechytal za slovíčko 🙂). A co se týče domácího procvičování, myslím, že "trochu" tlačit je potřeba, protože málokteré dítě by dalo přednost trénování před hraním nebo koukáním na pohádky. Ano, jsou takové, ale těch je minimum. Ostatní to berou jako povinnost a co si budeme povídat, do povinností se nikomu z nás nechce. Tím "trochu" tlačit nemyslím stát nad ním s vařečkou apod.... to vůbec ne.... tím se samozřejmě ničeho nedocílí.

luciee79
3. pro 2022

@gerdik6 Dobrý den, jak jste na tom nyní? Mám úplně stejné obavy. Syn také špatně vyslovuje, tento rok máme odklad, ale září se blíží. Testy ve školní zralosti mu vyšly jako mírně nadprůměrné, ale k vůli tě výslovnosti jsme se domluvili na odkladu. Jak prosím zvládáte první třídu?

lennus
4. pro 2022

@gerdik6 Syn se naučil R až v půlce první třídy a Ř šlo brzy po tom, to říkala i logopedka, že to pak půjde rychle. S jsme cvičili dost dlouho. Přitom je prosincový. Držím palce!

veronikav31
4. pro 2022

Osobně mám doma nadanou dceru,letos v září šla do 1.tridy.Nudi se,škola s ní neumí pracovat,byli jsme v PPP,má od nich opatření směrem ke škole,jinak to nejde,teď se musí škola snažit.u syna bude to samé.skoly na různé děti mohou mit asistenty,ale bohužel podpora nadaných žáků,pokud to není soukromá škola je nulová.uz jsem dceru dost brzdila ve školce,ale i tak její znalosti jsou vyšší než věk.je snadné odsoudit rodiče nadaného dítěte,že dítě doma driluji a přitom to není pravda,jen mu dovolují ptát se a trpělivě mu odpovídat na věci co ho zajímají,ale stejně snadné je odsoudit rodiče dítěte co nějakým způsobem nejede dle tabulek

veronikav31
4. pro 2022

@gerdik6 zkousite slova s písmenem R na začátku nebo uprostřed?

milebr
4. pro 2022

@luciee79 Hezký den, do září je daleko. To se dá zvládnout ještě mnoho. Jste v péči logopeda nebo trénujete doma? Vím, jak je těžké přimět dítě (i sebe) k pravidelnému trénování, aby to bavilo dítě i mámu, navíc je na to třeba si vyčlenit čas. V potaz je třeba vzít vícero okolností. Z mé zkušenosti je mnohem lepší teď zabrat a od září se věnovat školním dovednostem, aby se při soustředění na čtení nemusel syn soustředit ještě na výslovnost (často děti, které např. R zaměňují za hlásku L, Ř za Ž, mívají se čtení větší potíže, neslyší to - v obecné rovině, chce to individuálně posoudit). Na druhou nejste ani první ani poslední. Pokud vás to trápí a nedá vám to spát, řešte to. Je mnoho cest. Kdybyste nevěděla odkud za to vzít, ozvěte se.

korin
4. pro 2022

Dcera je letní, v řeči má zatím nedostatky, ale odklad spíše nedáme. Logopedická cvičení děláme denně. Zvládli jsme ž,š,č, teď pracujeme na d,t. Zbývá nám ještě c,s,z, l, r, ř. Věřím, že většinu zvládneme do začátku školního roku. Dcera se snaží, spolupracuje, chápe, že je to důležité. Pokud nebude umět r,ř při nástupu, žíly mi to trhat nebude. Během první třídy to zvládne určitě.

kecalka2
4. pro 2022

Je pravda, že logopedů je neskutečný nedostatek. Je to hrozně smutné a se synem jsem se kvůli tomu hrozně natrápila. Chtěla jsem jít ve třech letech, po telefonu mi řekli, že berou nejdříve od předškolního věku. Nelenila jsem a kolem 4. roku to zkusila zas. Nepřijímají, mají stop stav. Našla jsem nakonec soukromou a udělala tu nejlepší věc, co jsem mohla. Co jsem počítala, tak to bylo 12 sezení po měsíci a kluk dělal hrozně brzy pokroky. Já mám například sama špatnou výslovnost a dost mě mrzí, že ve školce vám řeknou, že logopedii nedělají, že na ní nemají oprávnění, ale chtějí to po rodičích, kteří sami například špatně vyslovují. Klukovi jsem dala odklad a šel do první třídy. Kvůli mluvě ne, spíš kvůli školní zralosti. Dala jsem jo do přípravné třídy a byla překvapená, že v přípravné třídě dělají logopedii v hodinách, plus si ještě stranou berou děti a procvičují. Takže já jsem byla spíše spokojená se školní prací a přípravou ve škole, než ve školce. Je mi docela líto, že když je nedostatek logopedů, že v tom případě nedají požadavky ve školce, aby alespoň jedna učitelka ve třídě mohla s dětmi trénovat logo cvičení a dát jim tedy to oprávnění.

luciee79
29. pro 2022

@milebr poslala jsem Vám SZ. Děkuji. 🙂

kubesovaadelka
29. pro 2022

@gerdik6 hele úplně v pohodě, hlavně že jinak je dítě šikovný, ségry syn byl na zápisu s tím, že dostane odklad skrz mluvení (chodí i na logopedii) a nedostal, třídní učitelka je kapacita v důchodu, co učila ještě nás, takže na děti má odhad a neviděla žádný problém v tom že hůř mluví. Do týdne ve škole šli krásně vidět pokroky v mluvení, horší je, že mu až teď začali vypadávat zuby, takže zase se mu hůř mluví 😂