Jdeme do první třídy a máme špatnou řeč

gerdik6
17. črc 2012

Holky, už tak jsme měli odklad ale stále špatně mluví. R a Ř vůbec a sykavky nic moc. Když ho nedržím za rukáv, tak tu větu ze sebe vysype tak, že mu není rozumět. Nevím jak to budem zvládat. ☹

nelam
26. dub 2016

Loňský zápis jsem měla 17 dětí, z čehož pouze 3 byly bez logopedické vady. Je fakt, že je to rok od roku slabší, ale to je na jinou diskuzi. A od zápisu je do školy ještě daleko a některým to do září naskočí.
Nečekejte, že nástupem do ZŠ se dítě naučí hlásky, které neumí. Učitelé se tím zabývají opravdu minimálně, pracovat na tom je nutné doma a nejlépe s odborníkem. Zkušenost mám takovou, že děcka s vadným r,ř, (případně jinou hláskou) nemívají většinou problémy, sama si uvědomují, že to tam ještě není, ale neomezuje je to.
Jak jsou to ale kombinace, r, ř, do toho nějaká sykavka, špatné l, atd. dost často je to velký boj zejména ve psaní, dítě píše, jak si to říká v hlavě. A pak se to veze jedno s druhým. Většinou je to ale impuls pro rodiče, kteří zaspali a ve spolupráci s odborníkem se to dá dohnat. Bohužel tam, kde se to neřeší, vady zůstávají (a ne, ve čtvrté třídě už to fakt není roztomilé a fakt se ostatní posmívají) a mnohem hůř se odstraňují.

konidana
26. dub 2016

@nelam někde se to neřeší, někde se to řeší málo nebo nedostatečně, ale nikdo není dokonalý. Přijde mi smysluplnější rozvíjet dítko v tom, co umí a v čem vyniká, a nějak se snažit trochu pilovat i ty jeho nedostatky, než aby se všecko točilo kolem odstranění těch nedostatků na úkor všeho dalšího rozvoje 😉
Ideální by samozřejmě bylo oboje, ale ani rodiče nejsou dokonalí 😅

sabatko
26. dub 2016

@konidana synek jde taky v září do první, od 4,5 let chodíme na logopedii, už si nás přehodily mezi sebou 3 logopedky, které se tam střídají a kromě L, které opravdu naskočilo během prvního měsíce, už druhým rokem trénujeme sykavky a R. Ještě bude chybět Ř. Sykavky už umí vyslovit samostatně, ale používat vůbec, R, které vypadalo nadějně, stále nic. Syn je upovídaný, mluví od roka ve větách, mluvíme s ním neustále, čteme, trénujeme výslovnost jak jen to jde. Absolvovali jsme i test školní zralosti, splnil vše na maximum, rozumět mu je, už i všechna písmena zná, rozkládá slova do hlásek, jednotlivá písmena v pohodě napíše a to i ta, která špatně vyslovuje. Takže se nijak výrazně nebojím, že by to ve škole nezvládl. A Váš synek to zvládne taky, s tak zodpovědnou mamkou, jako jste vy, to určitě půjde.

nelam
26. dub 2016

@konidana určitě souhlasím, nechť se dítko rozvíjí v tom, v čem vyniká, ale nemám úplně pocit, že v tomto věku by bylo pilování řeči na úkor jeho geniality 😀 . A na úkor všeho dalšího už vůbec ne, logopedická cvičení mají smysl max. 15 - 20 minut denně.
Řeč považuji za úplný základ a v určitém věku se to prostě nesmí podcenit. A to vůbec nemluvím o nějaké (ne)dokonalosti rodičů. Moc mě to vždycky mrzí, když rodičům promlouvám do duše, a pak pozoruji, jak z maličkého omlouvaného prvňáčka je nešťastný vytáhlý čtvrťák, se kterým rodiče nemají trpělivost, protože mluvit už přeci dávno musí umět. A on už má zažité špatné tvoření hlásek.
Jinak samozřejmě neodsuzuji, někdo to má skoro zadarmo, pro někoho je to běh na dlouhou trať. A paušalizovat se nedá vůbec, někomu to ve škole opravdu nedělá problémy, ale jinému ano.

gerdik6
autor
26. dub 2016

@konidana Hezky mluvit začal až ke konci 2 třídy ale pomohla mu k tomu jeho učitelka. Chodili jsme k ní na řeč a jelikož s ní byl pořád dával si víc pozor. Teď je ve 4 třídě a pusa mu jede tak, že by nikdo nevěřil, že ještě ve druhé třídě mu nebylo rozumět

konidana
27. dub 2016

@gerdik6 na učitelce strašně záleží. To jste to dobře vychytali🙂 Jsem zvědavá jak to bude u nás... Jestli se jim bude někdo stíhat věnovat... ve třídě bude ještě minimálně jedna holčička, která zatím také nemluví moc dobře česky (je z trojjazyčné rodiny) a pak hádám i další děti u kterých na to rodiče pro změnu dlabou..

kamila297
27. dub 2016

@gerdik6 Nejhorší je tohle soutěžení maminek. Jsem toho názoru, že psát a číst se dítě má naučit ve škole, k tomu ta škole je, že. Pokud se to tedy doslova nenaučí samo bez cizí pomoci, i takové výjimečné případy jsou. Takovéhle soutěživé maminky máme ve třídě dvě. Shodou okolností se spolu kamarádí už od batolecího věku svých dětí, děti se taky spolu kamarádí, chodily spolu do MŠ, a je zajímavé, že zrovna tyhle dvě děti - jediné ze třídy - uměly před nástupem do 1. třídy plynně číst... Hmmm, fakt náhoda... 😉 Zachovejte klid, pokud vaše dítě neumí něco vyslovovat, choďte na logopedii, ve škole uvidí snahu to řešit a nikdo se nad tím nepozastaví. Takových dětí je spousta. A nenechte se znervóznit ambiciózními slepicemi. Hezký den!

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
evaviki
27. dub 2016

@sarihy bych se pod to podepsala.. 🙂

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
berenika39
27. dub 2016

@barulina krom výše napsaného - logo není že tam jdeš, dítě sedí a něco opakuje. to je souhrn činností, které vedou k tomu, aby se dítě vyvíjelo správným směrem - k dobré výslovnosti. pracuje se s přiřazováním obrázků, a logickým uvažováním, kreslením, musí ovládat motoriku - nejen ruce, ale i ústa, obličej. prostě - dokud tohle dítě není schopné vnímat a realizovat, můžeš být zodpovědná horem dolem, ale k ničemu to nevede. zdá se mi to nefér jen tak to shodit na úroveń - kdo chodí včas, dělá nejvíc. tak to přece není. uvidíš sama, že tak jednoduché to zase není.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
kamila297
27. dub 2016

@berenika39 Přesně. Každé dítě je jedinečný tvor a na vše má svůj čas - až k tomu dozraje, tak k tomu dozraje. Jako je to u růstu 1. zubu, vypadnutí 1. zubu apod. Obzvlášť co se týče výslovnosti - když mluvidla nejsou zralá, tak s tím nic neuděláte, logopedickým cvičením se to možná trošku urychlí, ale to je tak všechno. Ale chtěla bych vidět dítě, které opravdu trénuje výslovnost každý den a pořád to samé dokola a nesmírně ho to baví 🙂

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
kamila297
27. dub 2016

@sarihy No jo, když kluci jsou holt jinej živočišnej druh... 🙂

konidana
27. dub 2016

@sarihy Tak nás akorát vždycky sprdne na 3 doby, že doma málo cvičíme. Jo a když jsme na to někdy úplně dlabali , tak zase pochvala jak mu to jde, jak jsme doma dobře trénovali - no tak si z toho něco pak vyber 😀

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
veruska007
27. dub 2016

Já neuměla v první třídě R a Ř, chodila jsem na logopedii ještě na gymplu a nedaří se mi doteď, akorát jsem se to naučila v řeči zamaskovat, tak to většina lidí nepozná. Nejstarší syn chodí na logopedii od 4,5 letech (ve školce tvrdili, že je to brzo, logopedka, že pozdě). R se naučil, ř vázne doteď, resp. maskuje to jako já (je prvňáček, mluví líp než většina jeho kamarádů). Prostřední začal s logopedií ve 3 letech, mluvil hodně, ale lajdal výslovnost, po dvou měsících uměl vše kromě r a ř, to trénuje teď už druhým rokem a nic.
Jinak mluvení trénujeme opravdu až na výjimky denně. Návyk se výborně hodil při nástupu do školy 😉.

Jinak pokud je jen logopedická vada, dítě bych do školy dala, plno dětí v první třídě mluví bídně. A dál docházela na logopedii, ve škole se tomu nevěnují.

katchula
27. dub 2016

Já myslim, že je nutný na dítě trochu tlačit a nutit ho ke cvičení. Syna to celkem bavilo možná první dva měsíce, pak už ne. Bohužel v rodině máme případ kdy neteř v 8 a půl letech mluví pořád dost špatně, rodiče s ní sice chodí na logopedii 4 roky, ale doma necvičí (protože ona prostě nechce – jejich slova) a výsledek nic moc no.

@sarihy To je dcera fakt rychlík, my šli na logo s úplně stejnýma "vadama" (sykavky, čšž a rř) a chodili jsme skoro dva roky 😝

kika_21
27. dub 2016

U nás chodily na logopedii 2 děti z pěti- musela jsem trénovat s děvčetem i klukem. No jde to lépe s holkou,no, ale neomlouvám synka kvůli pohlaví-i do školy se učí raději holka. On mi pomůže, opraví kočár,něco namaluje, ale velké penzum učiva zvládá holka lépe.Zbylé dvě děti nepotřebovaly logopedii- zvládly i R,Ř, přístup byl ke všem dětem stejný. 😉Nejmladší syn mluví velmi dobře od útlého věku, teprve uvidím, zda zvládne i R,Ř- je mu 2,5.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
konidana
27. dub 2016

@katchula "trochu" 😀 tlačit a nutit ... jako po půl roce z něj logopedka dostala vůbec 1. slovo u ní. A časem pak s ní trochu i začal spolupracovat.. A mě doma pokaždé chytá psotník neb dostat ho na 5 až 10 minut k logopedii mne stojí veškerou energii a minimálně půl hodiny až hodinu času 😠 on prostě nechce a já fakt nevím, jak ho donutit ☹ ....a kolečko se uzavírá neb mne to vyčerpává a výsledně též velmi nebaví.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
mala_vavrova
27. dub 2016

Synovi je pět a na logopedii chodíme od ledna. Už dopiloval ď,ť,ň. Naučil se ř a od včerejška doma sycime a začínáme se sykavkami. Musím říct, ze vzorne spolupracuje jak při hodině, tak doma. Hodně ho baví, kdyz u toho je i malá a on jí pak zkouší jako já jeho. Občas se taky cuká, ze teď nebudem trénovat , ale má smůlu. Chceš večer pohádku ? Tak pojď trénovat......zatím to funguje bezvadně

veruska007
27. dub 2016

@konidana Prostřední je hyperaktivní a na logopedii taky nechce. Chodí "za úplatek", po odchodu dostane musli tyčinku, oplatek, bonbon, koupím mu koláč v pekárně... docela to funguje.
Jinak při logopedii jsme zpocené s logopedkou obě, učila jsem ji, jak na malého, naučila jsem ji s ním pracovat naprosto jinak, než byla dobře 30 let zvyklá... mluvení musí jít hodně rychle, ani vteřinku se nesmí mluvit a může při mluvení chodit, pobíhat, lozit... zvládáme 5, výjimečně 15 minut... nesmí být básničky, jen rychlé opakování, ... no, ale chodíme už 1,5 roku a pomalu si zvyká.
Každopádně se synem nedebatuju, je to povinnost, prostě jde 😉.
Večer cvičí před Večerníčkem, znovu jsme zavedli večerníček v televizi, protože ten jak zmešká, jiný není 😉. Funguje to na jedničku!

konidana
27. dub 2016

@veruska007 jako u logopedky teď už spolupracuje úplně ukázkově celou půlhodinu, ale doma nějak nemám žádnou páku. Zkoušela jsem odměny, tresty (nestihne pak TV nebo jinou zábavu) - všechno mu je jedno. Jako lepší se to, no ...

veruska007
27. dub 2016

@konidana Ty jo, půl hodinu si u mého hyperaktivce ani nedovedu představit 😉. U nás funguje vcelku ten večerníček, v nejhorším manžel zvýší hlas 😉

barulina
27. dub 2016

@berenika39 zatim mam takovy nazor,co vim,chodi se os 4 let,pidle me zdrave dite uz dokaze udrzet pozornost atd. No az zaziju jinou zkusenost,treba prehodnotim a kludne se omluvit. Zatim mam zkusenost jinou. Takovy je zivit,ale necham se prekvapit,sama s maloz rec budu resit,ikdyz nema problem s pusmenky,ale mele tak rychle ze huhna,tak se urcite budu informivat. Uvidim jak pisz,treba se za svuj nazor pozdeji omluvim, nejsem clivek co neumi uznat chybu ci spatny nazor

barulina
27. dub 2016

@sarihy beru,jak jsem napsala berenice, pokavad zaziju ze to tak je klidne se za svuj spatny nazor ci chybny omluvim

berenika39
27. dub 2016

@barulina v pohodě, dík za reakci, palec hore.