Jdeme do první třídy a máme špatnou řeč

gerdik6
17. črc 2012

Holky, už tak jsme měli odklad ale stále špatně mluví. R a Ř vůbec a sykavky nic moc. Když ho nedržím za rukáv, tak tu větu ze sebe vysype tak, že mu není rozumět. Nevím jak to budem zvládat. ☹

miawa
17. črc 2012

Ahoj, dětí, které špatně vyslovují, zejména to R, Ř nebo sykavky a jdou do první třídy, je v dnešní době celkem hodně. Pokud má ostatní znalosti a schopnosti v normě, tak se fakt není čeho bát.

Vím o čem mluvím. 🙂 I když, někdy je to fakt dřina. 😕 😅

Máte vyšetření školní zralosti od psychologa?

mates22
18. črc 2012

@gerdik6 ahoj, dcera taky bojuje se sykavkama, dokonce už ani k logopedovi nechodíme, pprotože ona to tam vyfikne krásně, ale pak v normální řeči zase síká jak o život, tak prý už je to jen na nás. Ř sice umí, ale zásadně nepoužívá ☹, víc mě ale trápí ty sykavky. Dostala teda letos odklad, nejen kvůli tomu, podle PPP je i pro školu nevyzrálá. Tak jen doufám, že se to během toho roku ještě nějak dohoní. Ale rozumět jí zase je, to jo, jen prostě jí to trochu syčí. Držím malému palce, myslím, že to zvládne, možná když ho budou honit i paní učitelky, tak se to zlepší, přece jen, ony jsou zase jiná autorita než maminka. Kamarádky synek mluví tak, že já mu vůbec nerozumím a do první třídy v září normálně jde.

gerdik6
autor
18. črc 2012

Maminky, moc Vám děkuju za podporu, mám z toho prostě strach tak se informuju. Byli jsme na ukončení školky a tam se maminky chlubily jak jejich děti umí číst a počítat a jak jsou prostě nadané o řeči ani nemluvě. Cítila jsem se tam jako 😝 . Moc, moc díky. 🙂

miawa
18. črc 2012

@gerdik6 Takové děti se v té škole budou akorát nudit. 😉 Tvůj syn to jistě dožene. 😎

Maty má vývojovou dysfázii, v první třídě mu fakt rozuměl málokdo. Sykavky a Ř pořádně vypiloval až teď, takže výslovnost hrozná. Ale jinak se stává, že mu cizí lidé nerozumí, protože neumí gramatiku. Mluví prostě jako cizinec a asi nikdy už ta řeč dobrá nebude....

mates22
18. črc 2012

@gerdik6 ty nadané děti bych brala s rezervou, budou se nudit a pak najednou, až se začne s něčím co neznají, tak nenastartujou včas, protože se vlastně nebudou umět učit. Uvidíš, možná se bojíš zbytečně a malému to ve škole půjde samo............

konidana
26. dub 2016

@mates22
@gerdik6
@miawa
Ahoj, tohle téma je vykopávka :D , ale pro mne je zrovna aktuální, tak bych se chtěla zeptat jak jste s dětmi zvládali 1. i další třídy, když špatně mluvily. Zlepšilo se to, kdy?, měly děti problémy s psaním nebo čtením písmen, která neuměly vyslovit?
Syn je na tom se školní zralostí dobře (matematicky, logicky a pohybově dost napřed, ostatní průměr), až právě na tu řeč. Má OVŘ a logopedie, děs a běs. Zatím nemá půlku sykavek ani R a Ř. Bude mu už skoro 7, a nemyslím, si, že by mu odklad byl k něčemu... on je celkově i povahou docela nemluvný, tak to jde všechno společně ☹

konidana
26. dub 2016

Jsou tu nějaké další maminky, jejichž dítko půjde do školy bez odkladu, i když nemá dobrou řeč?
(Chybí mu zatím k dokonalosti více, než jen poslední dvě hlásky "R" a "Ř")

kika_21
26. dub 2016

@gerdik6 Tak to asi nebyly moc chytré maminky. 😒

prochi
26. dub 2016

Záleží, co mu chybí. Co je půlka sykavek?? Naše šla do školy s velárním R a z toho si vovodila i špatný Ř. Jinak vše uměla perfektně. R začínají číst až někdy před Vánocema, takže tam budete mít ještě nějaký čas k dobru. Ř čtou až někdy v dubnu. Ale ono jak se naučí R, tak Ř už je rychlovka. Pak taky zaleží jako jedou metodu čtení. U nás začínají na přeskáčku souhlásky se samohláskama, takže se učili myslím první E, pak L, pak A, pak M, S... někde se nejdřív učí a-e-i-o-u a pak k tomu připojují souhlásky. Takže my, než jsme se dostali ve čtení k R, tak jsme velární zdárně odstranili, i když jen při čtení. Jak ho viděla na papíře, přečetla ho perfektně, v mluvě jí to ještě nějakou dobu trvalo. A stejně to měla s Ř, přečíst ho uměla správně, ale v řeči pořád ještě občas opravujeme. Jinak my chodili na logo od 4,5 let neuměla toho moc - ch, g, k, l, sykavky, čšž a ke všemu jí tam pak hupslo velární R. Všechno šlo rychle, během pár měsíců se vše naučila, jen to R opravit nešlo, na tom jsme se zasekli na rok. Nakonec jsme paradoxně na radu paní logopedky změnili logopedku, ta nám poradila jiný finty a už to šlo. Jinak bysme se s tím R peklovali asi doteď.

prochi
26. dub 2016

Jo a ještě musím říct, že to jak, se to R ve slabikáři blížilo, tak hrozně zabrala a trénovala jak divá. Bála se, aby se jí děti při čtení nesmály.

konidana
26. dub 2016

@prochi nemá S, Z a C - to cvičíme už přes půl roku, tak logo přidala Ž - a to už jakž takž. Na logo chodíme od jeho necelých 5 let a měli jsme to podobně: K, G, CH. K - mu trvalo taky určitě přes půl roku, jde to prostě šíleně pomalu. Tímhle tempem by nepomohl odklad ani na dva roky 😝

konidana
26. dub 2016

@prochi hmm, tak to je dobrá, na mladýho neplatí zatím vůbec nic ☹ tak třeba ta škola.... jako se rozmluvil až ve školce aspoň trochu..

barulina
26. dub 2016

No a to ze spatne mluvi jste nepoznal, drive? Ja teda nevim ale tot povazuju pokavad je dite zdrave za selhani rodicu. Pokavad cidim ze dite spatne mluvi tak to resim a ne ze cekam co ve skole a budu o tech maminkach co jejich deti umi rikat ze to nejsoubtak dobre maminky,nebo ze se dote bude nudot v prvni tride. No lepsi nudit nez se trapit a byt kvuli mluveni sikanovany a pod. Proste v propade naprosto zdraveho ditete je to selhabi rodice

berenika39
26. dub 2016

@konidana naše paní učitelka říkala, že velká část dětí nastoupila s problémem s řečí, a že to na učení na začátku nemá zásadní vliv, že vývojem to pak naskočí, ale musí se s tím pracovat. Minimálně půl roku nepíší to, co slyší (diktáty a tak). petr si úspěšně šlapal na jazyk, jako hodně, a najednou ok, přišlo to samo s věkem....ted mu vtipně vypadly obě horní jedničky, takže opět mluví jako trotl, ale za to už nemůže🙂)). neboj se, pokud je na školu připravený, řeč se doladí během školního roku. logo bych držela ale dál🙂. držím palce.

prochi
26. dub 2016

hmmm, to vám jde pomalu, ale máš asi pravdu s tím odkladem. Hlavně jak píšeš, už mu bude sedm. Naše je letní, šla v čerstvých šesti a než šla do předškoláků, tak jsem byla přesvědčená, že odklad bude mít. Pak jí to šlo na logo hrozně rychle, co návštěva, to písmenko. My se zasekli až na tom proklatým velární eR. Zkus se někde poradit, nejlépe s nějakou učitelkou, co učí prvňáčky. Já hlavně co vidím děti okolo, tak spousta rodičů to asi ani moc neřeší, takže určitě zkušenosti s tím budou mít. A ta učitelka by ti určitě i řekla, jak pojedou a jak velký problém to ve skutečnosti bude.

konidana
26. dub 2016

@barulina samozřejmě jsem to poznala dříve, ale netušila jsem do jaké míry to mám či nemám řešit. Furt jsem ho srovnávala se sestrou, která mluvila ve 2 letech v rozvitých souvětích. Kluk mi ve 3 letech spojoval 2, 3 slova. Šílený rozdíl, ale furt na hranici normy. Pak v těch 3 letech super skok s nástupem do školky. Ve 4 letech objednání na logopedii, 3/4 roku čekačka, pomalý postup, ... ano možná by pomohlo chodit na logo od 2 let, ale také třeba vůbec 😉

prochi
26. dub 2016

@barulina Ono je někdy hrozně snadný takhle odsoudit. Ale @konidana přece píše, že na logo chodí od necelých pěti. Takže o nějakým zanedbání nemůže být řeč. Naopak spousta rodičů se až na pětiletý prohlídce u dětskýho hrozně diví, když dostanou žádanku na logo. Já tam chodila se starším synem (taky s velárním eR, jinak na rozdíl od dcery mu všechna písmenka naskočila sama), paní logopedka nás znala a vzala si dceru do péče už v těch 4,5, standart je opravdu až od pěti let.

prochi
26. dub 2016

A prostě pokud tam není nějaká vada, tak dřív se stejně nechodí, je potřeba, aby dítě chápalo, co se po něm chce a aby spolupracovalo. A nevím, jak v jiných krajích, ale u nás je i akutní nedostatek logopedů, chodíme jednou za 5-6 týdnů a to jsme rádi.

katchula
26. dub 2016

@konidana Taky jsme chodili se synem na logo, ve 4 a třičtvrtě jsem ho objednávala prvně a naposledy jsme byli 1. září při nástupu do první třídy, to jsem si oddychla když nás logopedka propustila 🙂 Vlastně 2 roky jsme chodili a snažili se cvičit, syn taky občas bojkotoval, nechtělo se mu, ale myslím, že to je celkem důležitý na tom trvat. Aspoň párkrát týdně, protože vím, že denně to prostě většinou nejde, že… Je ale fakt, že nejvíc se syn zlepšil paradoxně o prázdninách před 1. třídou bylo mu 6 a třičtvtě a konečně naskočilo Ř (a o prázdninách jsme to cvičení dost zanedbávali, to se přiznám). Předtím jsme taky trénovali č, š, ž apod. a taky to šlo hrooozně pomalu. Taky si myslím, že ta nedokonalá výslovnost by vadila až koncem první třídy, kdy už je probraná celá abeceda a píšou se diktáty s využitím všech písmen. Tak držím palce ať syn taky nějak zázračně poskočí dopředu a pokud ne, tak to jistě dožene během tý první třídy 😉

evaviki
26. dub 2016

@konidana na zapise jsem hlasila, ze neumi R a Ř a ze ma problemy s L.. Pocitaji s tim, ze to nemusi dite umet.. Pravda ale je, ze se to pred prazdninama zlomilo, R se naucil ze dne na den a Ř pak do dvou tydnu.. A s tim i L.. Do zari mas jeste 4 mesice, muze se to zmenit ze dne na den..

evaviki
26. dub 2016

@barulina ja chtela na logopedii od synovych 4 let, dr. nam dala cas do 5 let, ze to driv ve vetsine pripadu nema vubec vyznam.. Nevidim nic, co by konidana zanedbala..

barulina
26. dub 2016

@konidana no ve dvou adi ne. Ja to.nemyslim zle jen se to.meli nejak redit. Ma dcera treba r ř,s š vse rict umi alw huhna a resit to zacnu v jejich 4 letech. Ono proste to zacit redit svdr

konidana
26. dub 2016

@evaviki ve škole také zatím nevidí problém, ty budu mít pak až já:D Ale co, ještě jednou tu 1. třídu dám, pro změnu s trochu jinou komplikací:D

barulina
26. dub 2016

@evaviki ha sle nepisu o.nikom.konkretne. no ale dr vam dala cas, jenze my jsme matky a my rozhodnem.

barulina
26. dub 2016

@prochi ja ale nesoudim nikoho konkretne. Ja proste mydlim ze je ptreba to resit a kdyz je dr laxni tak na netu je plno informavi

evaviki
26. dub 2016

@konidana nebo se to upravi jeste pred nastupem.. 🙂

evaviki
26. dub 2016

@barulina ano, ale kdyz dite nespolupracuje, tak si muzes rozhodovat, co chces 🙂 Znama chodi se synem od 3 let a pokroky absolutne zadny.. protoze neni porad ve veku, kdy by spolupracoval.. ma 4,5 roku..

konidana
26. dub 2016

@evaviki 😀 😀 😀 😀 😀

... no spolupracovat už občas začal, tak naděje umírá poslední...

mates22
26. dub 2016

@barulina no u nás třeba děti bere logopedka až od čtyř let, do školky dochází až do předškolní třídy, tedy v pěti letech a více dítěte .......

barulina
26. dub 2016

@evaviki no tak pak nevim kde ja a lidi kolem me delaj chyby ze ditka i spolupracuji. No je to ma kazdem mi je to fuk. Jen jsem napsala,ze je potteba s ditetem pracivat a byt iniciativni, nez pak plakat nad rozlutym mlekem. Ale ma vec to.neni, ja udelam vse prito abyvh nemusela mit vycitky