Kapesné pro prvňáka. Kolik dáváte vy?

ivis_b
4. zář 2022

Syn nastoupil do 1. třídy a chci mu začít dávat kapesné, ať se naučí s penězi hospodařit. Jen by mě zajímalo, kolik dostávají ostatní, jestli mnou uvažovaná částka je tak nějak v mezích. Počítat dávno umí, peníze si spočítá, ví, kolik mu chybí, když si chce něco koupit atd., v tom není problém. Prosím nechci diskuzi o tom, jestli kapesné ano nebo ne, ale vyloženě kolik dáváte vy, co jste kapesné zavedli. Děkuji!

jipe
4. zář 2022

Dáváme 20 Kč/týden + občas něco dostane od babiček

ele_nka
4. zář 2022

@ivis_b také dávám 20,- týdně.

konidana
4. zář 2022

Take jsme v 1.tride zacali na 20kc/tyden. Akorat to bylo pred 8 lety, to si za to jeste mohli koupit aspon 1 zmrzlinu. Ted bych dala mozna aspon 25, 30..

lv
4. zář 2022

Davala jsem 30-40kc, ale pred 5 lety. Dala bych 50.

klokanka31
4. zář 2022

Za to si ty děti snad ani nic nakoupí ne? 😮 já mám teprve dvouletou, ale dávala bych tak stovku...

antilopkax
4. zář 2022

Má 10 Kč. Nekoupí si nic, ale může si šetřit. Páťák má 50 Kč.

veronikav31
4. zář 2022

Mám dcerku teď taky prvňáčka a bude dostávat 20-30Kč/týdně. Počítat též umí.

veronikav31
4. zář 2022

@klokanka31 nejde o to koupit si co chce hned,ale když si ušetří,tak si koupí co chce.Já když vidím,že druháci jdou do obchodu a koupí si energeťáky, tak to fakt koukám.

elekthra
4. zář 2022

V první třídě 50 na týden (loni). Teď je ve druhé a uvažuji o zvýšení na 60. Za nic neutrácí, vše si šetří, v létě nás chtěl akorát celou rodinu pozvat do cukrárny. Občas dostane od babiček něco do prasátka, nějak mu to neorganizuju.

klokanka31
4. zář 2022

@veronikav31 Aha, já myslela že se dává kapesné aby si děti po cestě ze školy koupily pitíčko, nebo žužu...

veronikav31
4. zář 2022

@klokanka31 Pitíčko má doma,když ho bude chtít,tak si je druhý den vezme nebo až přijde domů a vždy dostane něco malého k chuti.kapesné dostane kdyby si náhodou chtěla něco koupit

veronikav31
4. zář 2022

@klokanka31 větší kapesné bude dostávat,když bude chodit třeba pro rohlíky,zbytek peněz si nechá a bude na ní zda si něco koupí nebo si ušetří. nakupovat-platit umí

klokanka31
4. zář 2022

@veronikav31 My takhle malé budeme dávat 100/týdně, a bude na ní jestli si něco koupí, a zbytek ušetří, nebo jestli si bude šetřit všechno...od našich loni dostala k Vánocům pokladničku, a baví jí dávat si do ní korunky, tak snad jí šetření vydrží i dál...😊

martiniquest
4. zář 2022

Zatim mam predskolaka, ale pristi rok planuji 50/tyden

konidana
4. zář 2022

V diskuzi vedle, byla tato tabulka, coz je doporuceni nemecke narodni banky, jake davat v jakem veku kapesne. Tak pro zajimavost kopiruji i sem.
Pro prvnaka sedi cca tech 50 kc.

veronikav31
4. zář 2022

@klokanka31 dcera i syn mají pokladničky od malinka a tam si dávají peníze co dostanou od prarodičů k svátku a narozeninám+drobné,už jich mají dost,nesahají na ně.ono už stačí různé akce ve školce,ve škole. Kapesné je jen na takové přilepšení, třeba na zmrzlinu. 100Kč/týdně pro prvňáčka se mi osobně zdají dost. Dcera i syn mají svůj vlastní účet, kartu mám já, v 8 dostanou svou vlastní kartu s limitem max.200Kč/týdně. A dávat skoro 1000/měsíčně(2 děti x 400 měsíčně) na kapesné je dost, syn jde do školy za 2 roky

konidana
4. zář 2022

@klokanka31 ale pak musis pocitat i s variantou, ze proste i tyto vetsi penize může utratit za kraviny nebo jednu velkou. Mame dve deti a kazde ma zcela opacny pristup k penezum. Dcera utrati i to co nema, syn setri a nakupuje s rozmyslem. Pravda, ze mame podobně rozdílný pristup i s manzelem🤣 dcera je bohuzel v tomto po nem🙄😅.
Ale muze to byt i okamzity zkrat, napad, cokoli... ze proste jednorazove utrati treba vsechno co bude mit..

klokanka31
4. zář 2022

@konidana Tak s tím se počítat musí...ono si vem, když si dítě bude chtít koupit třeba časopis. Ten si za dvacku dneska už nekoupí...

betelgeuzz
4. zář 2022

Od 1. třídy dáváme 20 kč týdně, teď je mladší v 5. a má to stále. Zvyšovat budem na 2. stupni.
@klokanka31 když si bude chtít koupit časopis, tak si na něj našetří víc týdnů. Pokud se jí nějaký časopis bude líbit víc, může dostat předplatné k narozeninám, nebo na Vánoce.

veronikav31
4. zář 2022

@klokanka31 časopisy kupuji dětem já, protože vím,které doma mají a které pro ně mají smysl, ale dcera už umí číst oproti dětem které se písmena teprve učí. a hlavně časopisy nedostávají pravidelně,ale vyjímečně. předplatné uvažujeme u mladšího syna k vánocům.A hlavně mi prosím ukažte dítě,které si jde ze školy v 1.třídě samo koupit časopis😉

ele_nka
4. zář 2022

@klokanka31 to je podle mého i význam kapesného. Tento týden na něj nemáš, ale když si ušetříš příští už ano.
Hodně věcí kupuji dětem jen tak, nemusí si šetřit na zmrzku nebo lízo, ale je to pro mě takový výchovný aspekt, že ne všechno dostanou hned a musí se také snažit.

jipe
4. zář 2022

@klokanka31 zatím ho do družiny i z vodíme. Ze svých peněz si kupuje suvenýry na výletech, platí částečně kolotoče, apod. Musí na to mít našetřeno. Ve škole mají bufet, ale zatím jsem tam nákupy nepovolila. Možná teď v 2.tride u sebe už peněženku a limitované množství peněz nosit začne.

veronikav31
4. zář 2022

@jipe u nás teda dcerka už peněženku dostane teď v 1.třídě,v pátek si zkusila jít z domu cestu do školy,já jí šla od syna ze školky naproti(syn má dál školku ne dcera školu,tak jsem se vracela,nechtěla jsem ji brát s sebou) a v pohodě, má hodinky s gps,tak jsem věděla kde je.

izz76
4. zář 2022

@klokanka31 Většina prvnaku chodí si ze školy s rodiči,takže něco dobrého koupi cestou domů rodič,nebo si vezmou něco doma. Takže kapesné si děti spíš šetří na nějakou hračku.

jipe
4. zář 2022

@veronikav31 my máme právě po cestě z domu nejdřív školu a až pak školku, takže když jdeme do/z práce, tak po cestě domů musíme stejně kolem školy. Cestu domů už si zkoušel, hodinky ani mobil nemá. Možná Ježíšek podlehne.. A já si budu muset pořídit chytřejší mobil.

klokanka31
4. zář 2022

@veronikav31 Já si kupovala v 1.třídě méďu Pusíka 😃 ale nevím jak to mají dnešní děti...

veronikav31
4. zář 2022

@jipe dcerka hodinky chtěla,protože s mladším bráchou chodí sami ven,tak i já jsem klidnější,dostala je k narozeninám,má je 23.12.telefon mám,stáhla jsem si aplikaci,když něco chtějí,tak prozvoní a já jim volam,mám neomezené volání nebo když něco chci já,tak volám hned.telefon zatím nedostane,z hodinek volá a může přijímat a odesílat sms

veronikav31
4. zář 2022

@klokanka31 u nás se kupuje Hvězdička,Dracek,Šikulka.

klokanka31
4. zář 2022

@veronikav31 Hvězdičku občas kupujem pro malou, a objevila jsem nedávno čtyřlístek mini, taky dobrý časák.

fouskovi
4. zář 2022

@klokanka31 stovku na týden prvnakovi to je dost prehnane ne