Kdy by měly mít děti ve škole sexuální výchovu?

tlelkule
30. říj 2013

ahojky maminky.co myslíte v kolikati letech by měli mít děti ve škole sexuální výchovu?! můj syn je v páte třídě a už jí měl a pak ty otázky co měl doma 😅 není to brzo?

anina32
30. říj 2013

@tlelkule Já mám taky páťáka a zatím ve škole nic neproběhlo, tedy myslím, ještě nic neříkal😉 Ale v přírodovědě mají letos probírat lidské tělo, tak se tomu asi nevyhneme. Trošku jsme to nakousli už vloni v souvislosti s mým těhotenstvím a porodem. Ale bral to tak nějak samozřejmě, na podrobnosti se nevyptával, přijde mi takovej zatím dost dětskej, víc ho zajímá lego a počítačový hry.

martina_z
30. říj 2013

Ta pata trida je podle me uz docela rozumna, nektera devcata mohou menstruovat uz v 11 letech, ze...ale rodice by meli dopredu vedet, ze se neco takoveho chysta, aby se rozhodli, zda nechaji sexualni vychovu ciste na skole a nebo zda prvni "prednasku" povedou oni sami doma. Nejde totiz jen o predavani informaci, ale i o predavani postoju a hodnot, a od toho by zde rodina mela byt. Skola muze predat jen ty informace.

llluckaaa
30. říj 2013

Přijde mi, že je to tak akorát. Mělo by to podle mě být v době, kdy děti začínají pohlavně dozrávat. Co si pamatuji, my to měli v 7. třídě, a to bylo už pozdě, protože jsme plno věcí znali a byla to spíš sranda.

petrajurinova
30. říj 2013

@tlelkule no ono dost záleží na tom, co a jakou formou jim učitelka řekne. U nás začínají se základy sexuální výchovy už ve školce - citlivě jim vysvětlují rozdíl mezi chlapečkem a holčičkou, upozorňuijí je že na ně nikdo nesmí sahat apod. , ve škole ke které školka patří pak navazujou určitými tématy přiměřenými věku v rámci vyučování průběžně už od první třídy, vždy přiměřeně k věku a zájmu dětí a biologií člověka a povídáním o pohlavním styku to v podstatě končí - děti se postupně dovídají o tématech příslušných jejich věku a obejde se to potom bez otázek, které by rodiče dostávaly do kolen. 😅

uztotakbude
30. říj 2013

Čím dřív, tím lépe.

tlelkule
autor
30. říj 2013

ono mi syn jen říkal o čem mluvili atd a pak dodal já to vše stejně věděl. 😀 jen se mě pak zeptal na co jsou ty vložky a tampony v reklamách to mě kapku zaskočilo 😀

llluckaaa
30. říj 2013

@tlelkule Co jsou tampóny a na co se používají se mě ptal už můj čtyřletý syn 😀

tlelkule
autor
30. říj 2013

🙂 jo ale on se ptal tak jinak než malé zvědavé dítě nevím jak to popsat 😀

lucieandrlova
30. říj 2013

Tak tato otázka mě také zajímá - co kdy říkat dítěti, protože naše 2-letá dcera se už zajímá, proč má máma mlíčko v prsou, o kojení, když vidí jiné maminky třeba v hracích centrech a že mají maminky v bříšku miminka. Takže se děsím dne, kdy začne pořádně mluvit a zeptá se, jak se do toho bříška dostanou... 🙂

skurinka
1. bře 2014

😀 😀 my ji mame ve 3tride

merunkova
1. bře 2014

@lucieandrlova proč se toho děsíte, copak je na tom něco špatného? Vždyt se nejedná o zadnou hruzu, je to neco, co patri k zivotu stejne jako jidlo nebo piti, dite nechce slyset nejake podrobnosti, nejhorsi je, kdyz rodic rekne - na to máš jeste dost casu.Staci odpovedet umerne veku , tedy jen trosku.Vubec se toho nebojte, jinak z toho udelate zakazanou vec. 😉

lucinacka
1. bře 2014

My meli ve skole sexualni vychovu az nekdy ve 14 - prisla k nam nejaka pani a vypravela o tom, co je to menstruace a jak se pouzivaji vlozky (vetsina holek uz menstruaci davno mela😀 co to je sex a tak. A verte mi, ze v te 8.tride to bylo hodne pozde... Podle me by mela byt sexualni vychova spis rodinnou veci, samozrejme prizpusobena venku a chapani ditete. Ja kdyz jsem se treba mamy ptala, na co jsou vlozky, tak mi vzdy odpovedela, ze je to hygienicka potreba. Nikdy jsme se o tom spolu nebavily, poprve az po tom, co jsem to poprve dostala (navic jsem se to snazila tajit, protoze jsem citila, ze je to tema o kterem se nemluvi)