Kdy chodí spát 8mi leté dítě?

daisy1
1. zář 2009

zajímal by mě váš názor na dobu, v kolik má chodit spát druhák - 8.leté dítě, díky.

maart
1. zář 2009

Daisy, memu starsimu synovi bude 8 v prosince...ted pres leto chodil spat jak kdy. Kdyz jsme byli u more, tak jsme kluky nemohli zahnat, takze tak kolem 22-22.30, pak kdyz jsme byli na chalupe nebo par dni doma, tak kolem 20.30 nebo kapku pozdeji. Protoze ale do skoly vstava uz v 6.15 a musi vyjet v 7 hodin, tak bude chodit asi tak kolem 20 hodiny, jinak by ve skole asi usinal. Po obede spal az do 4 a pul let, ma velkou potrebu spanku do ted. Proc se ptas?

daisy1
autor
1. zář 2009

no pritel musi vracet syna v 18 hodin s tim, ze se jen naveceri a jde spat v 19, 15, on ma teda doma mladsiho sourozence. Podle me by stacilo mezi 20 - 2o,30 hodinou, tak se ptam. Ted v lete jak byl s nama 3 tydny, tak chodil spat mezi 21 - 22, ale samozrejme to jsou prazdniny.

maart
1. zář 2009

Aha, tak kluci v podstate taky chodi spat spolu (nedelame rozdil mezi mladsim a starsim, proste oba vykoupat a do pelisku), ale myslim, ze by fakt tak kolem te 20.30 stacilo...Kdyby mohli spat kluci dyl, tak by tak nejak chodili. 19.15? To je teda hodne brzo... 😕 .

petrajurinova
1. zář 2009

Ahoj k nám jezdí manželova 8letá dcera na víkendy. V pátky a soboty když je u nás chodí spát podle toho co je v TV mezi 20:00 a 22:30. Pokud vím, tak přes prázdniny to tak měla i u maminky. A teď když začala škola budou zase navazovat na "starý" režim. V neděli do 17:30 domů aby si překontrolovala jestli má všechno nachystané do školy a aby byla v posteli před začátkem zpráv na Nově (takže do 19:30) zároveň s mladším bráchou. Oba ráno vstávají do školy a školky, tak ať jsou vyspaní.

martinka79
1. zář 2009

no tak malá chodí spát - začne tak jako loni... do 20hodin bude klid. 😉 a ona v posteli.

sisstin
1. zář 2009

holky, tak to docela čučim, že děti chodí spát tak brzy 😕 já chodila okolo 22:00...respektive jsem neměla žádnou dobu, kdy musím jít spát...prostě to bylo na mně... 😕 to si pamatuju, páč už v té druhé, třetí třídě jsem si do noci četla..ale vstala jsem úplně v pohodě 😉 ale je jasný, že s některýma dětma to asi nejde 😕 mě v tomhle rodiče fakt neomezovali...a dokud jsem neporodila, tak jsem byla vyloženě noční sova 😉

ale neumím si představit, že takhle velké děti chodí spát o půl až v osm, to teda nechodí ani Tygr v 22m 😕

sisstin
1. zář 2009

a přijde mi divné dávat spát rozdílně staré děti ve stejnou hodinu 😕 vždyt starší už mají úplně jinou potřebu spánku...no v tomhle asi budu dost benevolentní matka 😕 když tak čtu ostatní 😝

martinka79
1. zář 2009

siss moje ml.dítě chodí spát kolem 19hod nějak samo jako to první chodilo.... a dcera je v posteli a bd si poslouchá pohádku nebo hraje s plyšákem, ale většinou vytuhne....asi je po mně já do 5třídy nevydžela ani do večerníčku ¨zato v 04hod jsem se už klidně učila či hrála četla.... a to mám do dnes jen teď vydržím víc jak do večerníčku klidně do noi a ráno vstávám kldině v 5hod.

sisstin
1. zář 2009

marti: já beru, že někdo je právě ta sova...a někdo chodí spát se slepicema..ale dle mýho si to už takhle velké dítě umí určit 😉 samozřejmě, že se asi některým ty hranice dát musí, aby nekoukali na televizi do dvou do rána..ale zas jako chodit spát stejně jako o několik let mladší sourozenec mi přijde v tomhle věku divný...jako třeba bude ve svým pokojíčku, ale může si tam číst nebo tak..nebudu ho nutit spát 😉

martinka79
1. zář 2009

siss jasně je to tak nerušit rodiče, ale současně vědět, že hraní na Pc či chat asi nebude to pravé do nočních hodin. 😉 já mám děti naštěstí hodné a se spaním neprudí a doufám, že než dceru čapnou flámy bude to stále v poho...... jinak já rozlišuje st. ml. dítě... i s tím kdo je do kolika venku.

sisstin
1. zář 2009

marti: tohle měla právě moje kámoška, má o 5let mladší ségru..takže v tom veku okolo 10-15let dost velkej rozdíl..a holky musely stejně chodit spát, musely být právě stejně doma..a když šly spát, tak musely mít tmu a nesměli si ani povídat 😕

já prostě neuznávám takový to "odklizení" dětí, abysme večer měli klid..nedělám to ani ted, a asi to nebudu dělat nikdy...samo bych byla ráda, kdyby Tygr byl už v 19:00hodit tuhej..bohužel on je nespavec, chodí spát v 21-21:30 a v 5:30-6:30 už je vzhůru.. 😝

radka.m.
1. zář 2009

mně teda kolem 20,00hodiny brzo nepřijde a je úplně jedno,jestli je někdo noční sova,nebo ne,děti pak chodí nevyspalé do školy a kolikrát při hiodině podřimují,i školní dítě má mít dostatečný množství spánku,minimálně 8-10hodin,u nás musí být všicni,i holky nejdýl do 20,00v posteli,s tím,že dámy můžou mít do 22,00puštěnou televizi,siss-věř tomu,že až ti začne mladý chodit do školy,tak ho taky utáhneš,než aby jsi se musela dívat na to,jak ho ráno taháš z postele a jak chodí do školy s kruhama pod očima,ty děti jsou pak přetažený a některé pak z přetažení mohou mít dokonce teploty,takhle to má náš starší,daisy-já bych tohle vůbec neřešila,pokud jim to tak vyhovuje,tak by jsi to měla nechat na jeho mámě,kdyby jim to nevyhovovalo,tak si to nejspíše zařídí jinak,pokud matka vidí,že jí syn usne,tak proč by ho dávala dýl? 😕

sisstin
1. zář 2009

radka.m: každej má prostě jinou potřebu spánku, někdo spí 12h..a nestačí mu to, někdo spí 8hodin a je vyspalej 😉 já chodila spát dle sebe, když jsem byla nevyspalá..tak jsem věděla, že jsem to přetáhla a druhej den jsem šla spát brzo 😉 prostě děcka v 8letech už vědí, jak maj spát...a nebudu ho "dávat"spát( už ten termín v tomle věku mi přijde vtipnej) jen proto, že to chci já..a on pak bude 2h koukat do stropu 😎

martinka79
1. zář 2009

no já zase nějak děti naučila na ten klid a pohodu a když o prázdninách syn spal tak jsme s dcerou měli čásek drbat a hrát hry a proswtě chvilky jen pro nás.... a nebo ona s MM či venku s dětmi. ale co rodina to jiný režim. u nás mají 4letého 10letou a 17 a pomalu všichni mají stejný systém jen ta straší asi o hodinu pozdější.... 😀

niki2
1. zář 2009

Daisy, taky bych to neresila, sama jsi taky mama, tak to nech na jeho mame, urcite vi, co dela. Myslim, ze to neni jen o umyti a spat, ale taky si chce urcite jeste pohrat s hrackami, ktere cele 2 dny nevidel 😉 Ja to vidim na nasich klukach, prestoze chodi spat tak v 21-21.30, kdyz jdou k babicce (nebo naopak od babicky domu), davam je tam maximalne do 20ti hodin, aby si mohli i pohrat, popovidat zazitky a pak jit na svuj cas do postele.

marinka
1. zář 2009

siss, tak to byl i u nás, šlo se spát v určitou hodinu a musela se zhastnou a nemohly jsme si se ségrou ani povídat 😝

sisstin
1. zář 2009

tohle asi záleží i na výchově, někdo uznává pravidelný režim atd, já na tohle vůbec nejsem..řídím se podle syna..už prostě vím, že jít spát v 20:00 nemá smyl, protože stejně byl tu hodinu ještě vzhůru..takže si jdeme lehnout prostě až v dobu, ve kterou vím, že usíná 😉

někdo to má tak, že prostě dá dítě do postýlky a at si tam dělá, co chce..třeba řve nebo tak..já tohle neuznávám, a nedělám to tak 😉

daisy se ptala na názor, tak můj názor je, že pokud 8leté dítě vyloženě není unavené a nechce jít spát samo, tak mi nutit jít ho spát dřív jak v 21:00 přijde přehnané a zbytečné...

ale nechci se s nikým hádat, každý své dítě vychovávame jinak..

hezký den 🙂

maart
1. zář 2009

Jojo, u nas je taky v tech 20 hodin klid...starsi je sice uz pomerne velkej, ale jak uz jsem psala, je to spac, takze mu vubec nevadi, ze chodi spat s mladsim brachou. Vcera se jeste koukali se mnou na Prime na Nanny 😀 a ten starsi odesel sam od sebe driv nez malej, proste chtel jit spat. Neni to o nuceni, kazdy ma vlastni pokoj, takze nam nejde o to, aby se pak navzajem nerusili, ale proste vedel, ze bude rano brzo vstavat, tak sel. V tomhle problem nemame, mala spi od 19.30 do 6.30-7.00, kluci teda kolem te 20 vecer do 6.15 (vstavat se jim dnes po tech prazdninach nechtelo teda vubec 😝 ).

sisstin
1. zář 2009

marti: tak to je masakr, chodit spát v 17 dle rodičů 😝 já jsem ráda, že mě naši vedli tak, jak vedli..měla jsem ve spoustě věcí volnost, respektive jsem si o spoustě věcech mohla rozhodovat sama..ale s tím, že rodiče vždycky věděli, kde jsem..a co dělám, že prostě ráno vstanu, i když jsem si do tří do rána četla..a tak 😉 a nikdy jsme neměli problém...takže takhle to praktikuju i na synovi, samozřejmě s ohledem na věk..a jsem zvědavá, jestli to teda ponese nějaké ovoce i v tom starším věku

je možné, že pak budu mít dítě, jak píše radka.m., které to prostě odhanout neumí, a pak usíná ve škole..tak to se asi korigovat musí...ale zatím jsem přesvědčená, že to budu dělat, jak píšu...ovšem praxe může být jiná že 😝

daisy1
autor
1. zář 2009

Niky 2 - no tak presneji v tydnu vracime v 18,00 s tim, ze teda v 19,15 chodi spat a v nedeli musime vracet v 17 hodin,takze na hracky asi cas ma. jina vec je, ze jsme podezirani, co s nim delame, ze nechce spat, ale me proste prijde, ze po 19 hodine na dite, ktere vstava v 19, je to mozna trochu brzo.

daisy1
autor
1. zář 2009

vstava v 7 rano 🙂 ne v 19 🙂

kristi
1. zář 2009

myslim, ze rozumne je to tak v 21- 21:30

maart
1. zář 2009

....tak ono to asi trosku bude i to, ze dela kapku naschvaly no...si myslim 😒 , ne? Ale tak nechci dloubat, clovek do toho nevidi....

daisy1
autor
1. zář 2009

maart - kapku jo, no
ale jeste se teda zeptam holek co tu maji stejne deti - maly chodi do skoly asi 3 minuty od naseho domu, on mydlel asi 5 minut od domu, ted se ale stehovali, bude do teto skoly dojizdet. Takze na 18 ho vratime (u nas se prevleka do domaciho samozrejme, takze pred 18 zase do skolniho)a cesta domu a rano musi driv vstavat, protoze to ma dal. Uvazujeme, ze bychom mamince navrhli, ze by tu byl do rana a my ho odvedli. Navrhovali jsme to uz loni, ale bylo zamitnuto. Tak se chci zeptat, jak to vidite vy od 8.letych deti, zda byste to i nadale zavrhli spat jednou v tydnu u otce. Ja nevim, jak bych se k tomu postavila, maly je u nas rad a maminka to vi, v nedeli byva plactivy, kdyz ho vracime, koneckoncu pred chvili taky, kdyz ho pritel vezl, na druhou stranu nevim, zda mu tim nenabourame rezim, jak rika maminka, coz muze byt taky kus pravdy...?

maart
1. zář 2009

Daisy, u 8-mi leteho ditete se uz o zadnem striktnim rezimu neda mluvit. Proste tyhle velky decka uz jsou vetsinou flexibilni, dokazou se prizpusobit situaci a pochopi i ruzne zmeny nebo vykyvy z normalu. Vidim to na svych detech...pochopitelne mluvim o zdravych, normalne se vyvijejich detech. Rezim ma jeste snad moje batoleci dcera, ale ani u ni nemusi byt uz vsechno uplne presne na minutu (hodinu, den 😉 ).

Ja jako jeho matka bych urcite pozadovala, aby dite bylo do skoly pripravene, aby mel vsechno v poradku (ukoly, vsechny potrebne knihy, sesity), aby byl proste v pohode a aby mel pripravenou dobrou svacu a piti 🙂 . Klouckovi se u vas libi, takze kdyby s tim nemel problemy on, tak by to snad mohlo jit, ne? Fakt nevidim az tak zadny duvod proc ne. Mohli byste ho mit cely vikend (nebo aspon celou nedeli), nemusel by pak pospichat domu a v pondeli rano by si jeste mohl prispat + myslim si, ze je fajn, kdyz by ho jednou do tydne do skoly vypravoval otec.

...samozrejme druha stranka veci je to, jestli to taky takhle vidi jeho maminka... 😕 😒 ...

daisy1
autor
1. zář 2009

jjn, ja v podstate myslela spani v tydnu, kdy ho vyzvedavame po skole, tu nedeli by mi stacilo vracet v 18,00 🙂 jsme dost sportovne zalozeni a tak z hor ci chalupy musime jet do praglu uz po obede vzhledem k nedelnim zacpam 😉 a on je prvni komu se nechce odjizdet, protoze jezdime particka s dalsimi detmi....

maart
2. zář 2009

Jasne...je to vsechno do dobre organizaci a hlavne domluve 😉 .

marfuuuska
2. zář 2009

Já se přidám s názorem.
Náš starší syn musí mít režim kůli zdraví, ale dodržovala bych to asi i stejně tak. Večer chodí do postele po večerníčku, ale může mít rozsvícenou lampičku a hrát si v posteli a kolem 20.00 už sám spí. Až mu bude 8, tak to bude stejně, ale posuneme čas zaléhání 🙂 .
Mladší chodí taky tak spát, ale ten je ještě miminko a jsem ráda, že usíná sám. Až bude velkej budeme to dělat stejně jako se staršim.
Myslim si, že každý dítko má jiný potřeby a to pozná každá maminka sama. V 8 letech podle mě ještě dítě neni natolik velký, aby se mohlo samo rozhodovat v kolik půjde spát.

radka.m.
2. zář 2009

marfuuuska-úplně s tebou souhlasím,ve většině případů fakt osmileté dítě nedovede rozpoznat,kdy jít spá,dovedou se přemáhat tak dlouho,dokud by nakonec neusnuli vestoje.když mi nastoupil Matěj do školy,tak během prvního čtbvrtletí na rodičáku se to nelíbilo ani učitelce,děti byli nepozorné,roztěkané a viditelně unavené,takže rodičům doporučila změnit režim,že pokud chodí do školy,tak je opravdu potřeba,aby byli dostatečně odpočaté a nechodili do školy unavené,což prostě prvnák opravdu není schopen odhadnout!ty,co byli i později fakt nepřispůsobivý,tak pak je pozvala škola na konzultaci s výchovnou poradkyní,a pokud by to fakt mělo vliv negativní na dítě a školu,tak škola má v dnešní době i pravomoc to odevzdat sociálce,jinak na dnešní děti je celkově kladena větší zátěž,takže se ani nedivím,že učitelky apelují na to,aby opravdu děti chodili do školy odpočaté a připravené,daisy-já bych to fakt nechala na matce,většina z vás tady zkušenosti s tak velkými dětmi nemá,máte převážně ještě dost malé děti a jednou to třeba uvidíte stejným pohledem na věc

daisy1
autor
2. zář 2009

ahoj, no maly si styska, ze musi teda lezet s mladsim, zhasnuto a ticho po te 19 hodine, ale po 20 si rika sam, ze se mu chce spat, tak jsem si rikala, ze 20 hodina by stacila. V podstate nam je davano za vinu, ze spat nechce, pry ma nabourany rezim z nas, ale u nas teda spava o vikendu a to chodi spat mezi 20 - 21 a i bez nasich pokynu si sam rekne. no, tak jo, proste mu nabouravame rezim a meli bysme ho zavirat i o vikendu po 19 do tmy 😒 .