Kdyby mělo dítko průměr 2,28, čekaly byste 2 nebo 3?

martinak11mk
19. led 2012

Ahoj, ráda bych znala váš názor. Kdyby podle zapsaných známek v žákovské mělo vaše dítko průměr v češtině 2,28. Čekaly byste na vysvědčení 2 nebo 3??
Podle naší učitelky je to na 3, ale já si myslím, že je to pořád 2. Díky za názory.
Pokud byste měly za to, že je to 2 a učitelka jiný názor, co byste dělaly?

denca2000
19. led 2012

@martinak11mk Trošku vám sem holky něco přidám. Dcera chodí do páté třídy a s vyučujícími si maily občas píši. Známky určitě nejsou vše, ale když se mi něco nelíbí, tak za Natálku bojuju jako lev. Když mi přinesla v žákovské známku z matiky za čtvrtletí, tak jsem z toho nemohla spát - měla průměr 1,3 (což nic neznamená) a v hodnocení měla známku 2-3. Učitelce jsem napsala dlouhý mail, že vidím, že dceru matika baví a že donesla ze čtvrtelky 1 a z dalších písemek také, jak je možné, že má takové hodnocení - jsem si myslela, že to asi vidí jinak. Nakonec mi odepsala, že se omlouvá, že je ráda, že ji píši, že opsala jiný řádek a že Natálka neprotestovala - to by si ani nedovolila v jejím věku. Navíc dcera je takový pohodář, že by jí snad ani čtyřka nevadila a z toho jsem občas na mrtvici.

martinak11mk
autor
19. led 2012

@denca2000 Tak aspon odepíše takto. Ta naše nenapíše o známce nic, asi alibismus.

jimmy1
19. led 2012

@moudivlacek chi, měla jsem celý druhý stupeň samé jedničky a sem tam dvojku z tělocviku 😉 a když se na to dívám teď zpětně, tak zaslouženě a bylo to tak správné... prostě, když to dítko není na 1, tak ji nedám i když by to měl být tělocvik nebo pracovní činnosti 😝
@martinak11mk všechny známky nemají stejnou "váhu"... zrovna pokud se jedná o češtinu, tak bych určitě viděla rozdíl mezi známkou z rozboru nebo diktátu a ze známkou z básničky... známkou za desetiminutovku z jednoho tématu a větší písemku z celého učiva atd. Takže počítat aritmetický průměr... já osobně ho většinou nepočítám... hodnocení za pololetí je celkové hodnocení všeho, co dítko za půl roku v předmětu zvládlo či ne, není to černobílé. A je to velice náročné...
Pokud máš pocit, že to hodnocení není spravedlivé, tak je určitě na místě si s vyučujícím promluvit 😉
Ad emaily... informace o známkách do emailu jsem nikdy nepsala, osobní kontakt je na takovéhle informace určitě lepší. Většinou se najde termín, kdy to vyhovuje i rodiči i vyučujícímu, aby se mohli na chvíli sejít a promluvit si osobně.

denca2000
19. led 2012

@martinak11mk Kdyby neodepsala, tak bych na ni totiže vlítla - já za dceru bojuju jako lev 🙂

martinak11mk
autor
19. led 2012

@jimmy1 To netvrdím, že mají stejnou váhu.....ale pokud je průměr - celkový 2,28 - prostě to na 3 nevidím ani tak. pokud bych věděla, že má 2,5 a víc...neřešila bych to.

moudivlacek
19. led 2012

@jimmy1 pokud vis,ze dotycny zak se hlasi na gyml? tak nevim,me to proste v tu chvili normalni neprislo 😉
nehlede na to, ze se predmety typu telocvik vytvarka hudebka,alespon u nas neklasifikovali stejne jak treba cestina,nikdo nikdy nemel horsi nez 1 max 2 a myslis,ze vsichni malovali jak Piccasso 😀

llluckaaa
19. led 2012

Šla bych za učitelkou a zeptala bych se. Co ti říkala na rodičáku? Každá známka má jinou váhu, takže průměrově se to dělat nedá (leda bys počítala vážený průměr 😉 ). Na mě byl zasedlý učitel matematiky na základce a když mi dal "nespravedlivou" známku na výzo, tak jsem schálně v dalším pololetí zabrala, aby k tomu už nenašel žádnou záminku a ukázala mu, že je blbeček 🙂 Jinak já si taky nemyslím, že snaha a úspěchy dítěte se mají měřit známkami. A coby dítě bych určitě nechtěla, aby moji rodiče kvůli jedné trojce řešili něco v ředitelně.

moudivlacek
19. led 2012

ale alespon se optat by urcite nezaskodilo, ja si pamatuju ve 2.tride, kdy jeden zak dostal omylem 2 z chovani na vyzo,neozval se, doma ho serezali a až pak vyšlo na jevo,ze se jen sekla 😅
takze ja bych ja ni sla (pokud s ni neni mozna komunikace telefonem ci mailem, v kazde skole je to nastavene jinak) a zeptala se

martinak11mk
autor
19. led 2012

@llluckaaa No jde o to, že ředitele znám, nebude to vyloženě stížnsot apod. Jinak bych to trochu srovnala ses 1 zkušeností . Ikdyž ne školskou🙂 Když byl děda v nemocnici, tak jsme oktorům, sestrám na vše přikývli...byla to chyba, že jsme se neozvali, když se nám něco nelíbilo. Vedle ležel jeden děda menšiny, jeho rodina tam na doktory zařvala a děda měl vše co potřeboval.Odešel po vlastních. A jak dopadl můj děda? vrátil se s proleženinou, zemřel. Od té doby jsem pochopila, že at se jedná o cokoliv, člověk se musí umět ozvat. A je jedno jestli ve zdravot., školství. A pokud by se uča nějak mstila za to, že ho kdyžtak navštívím, tak by v té škole neměla co dělat....prostě nehodlám jen říct, ano paní učitelko, dejte mu tu 3.....

martinak11mk
autor
19. led 2012

@llluckaaa na rodičáku - byl minulý týden a to mi právě řekla 2-3.

martinak11mk
autor
19. led 2012

omlouvám se za chyby, malý synek mi pomáhá 😀

martinak11mk
autor
19. led 2012

@moudivlacek to je síla, omylem 2 z chování

anieanne
19. led 2012

Čistě dle známek dvojku, ale počítá se do toho i připravenost na hodinu, aktivita, domácí úkoly...

martinak11mk
autor
19. led 2012

@anieanne Pokud by byl v hodinách průměrně aktivní / třeba /, možná neměl 1 úkol, tak to hupne na 3???? Chápala bych, že by toto mohlo pomoci nad 2,5 ale u 2,28?? Trochu větší skok ne?

moudivlacek
19. led 2012

@martinak11mk tys byla na schuzkach a uz tam ti to rekla? to bych vyridila na miste

martinak11mk
autor
19. led 2012

@moudivlacek taky jsem to řekla...prý počká jak dopadne závěrečná práce - tu už má, včera donesl známky 2 z rozborů a 3 z diktátu, bylo to na mě, mne...tak za 4chyby dostal 3. No a když jsem jí napsala mail, tak se chce sejít, že je stále nejasný.

llluckaaa
19. led 2012

@martinak11mk Já přece neříkám, že se nemáš jít zeptat (a proč ses už nezeptala na rodičáku?), ale rozmyslela bych si to stěžování u ředitele. A co se zkusit domluvit s učitelkou, jestli by mu nedala nějakou opravnou písemku? Když se mu povede, bude jasné, že to umí, když dopadne hůř, tak bude muset akceptovat trojku. A taky bys asi měla vědět, co vychází ostatním dětem. Asi by taky nebylo správné, kdyby kvůli tvým známostem se ředitelem dostalo se stejnými známkami lepší výzo než ostatní.
Já mám zkušenost, že každý učitel má to hodnocení nastavené jinak, někdo je přísnější a jiný míň, ikdyž dostáváš třeba stejné známky. Jo a taky mám zkušenost, že některé děti ze sebe dělají před rodiči hrozné chudinky, jak si na ně ti učitelé zasedli a nespravedlivě je známkují a ve škole pak vidíš, že při zkoušení nic neřeknou a tudíž si tu známku zaslouží. To nepíšu, protože si myslím, že do téhle kategorie spadá tvůj syn, to jen, že ne vždy za to může učitel.
Jenže zdravotnictví je něco jiného, tam jsou ty důsledky někdy fatální, známkování na základce je dle mého názoru v podstatě na nic - nikoho to nezajímá, jenom rodiče a pak potažmo i jejich děti.

Aha, teď čtu, co ti řekla na rodičáku...

llluckaaa
19. led 2012

@martinak11mk U vás se za 4 chyby dostává trojka? Naše učitelka nám za 4 chyby dávala pětku... Ale stěžovat bych si nešla, její manžel byl ředitel 😉

martinak11mk
autor
19. led 2012

@llluckaaa Psala jsem, že jsem se ptala...nechci si u ředitele stěžovat, ani škemrat o protekci. Chci se ho zeptat jak jeho známky vidí on. Je to férovej chlap. Jinak co se týče opravné písemky, mám obavu, že ji nedá...brala by to jako že mu nadržuje a dává mu písemku znovu. To by pak mohlo chtít víc děcek. Proberu to s ní. A ředitele nechávám jako poslední možnost.
No já nevím jestli je známkování pro někoho na nic...třeba vím, že syn např. v horečkách šrotil, pač měl vždycky hodně věcí na dodělání - v nemoci a bylo by mu to líto. A já si myslím, že na 2 je. Třeba v jiných předmětech má 1,5 - dostane 2 a neřeším to. Ale toto se mi zkrátka nezdá na 3.

martinak11mk
autor
19. led 2012

@llluckaaa 🙂 taky bych nešla

kami1984
19. led 2012

Vim, ze hodne ucitelu dela atrit.prumery a podle toho znamkuji,ale jsou i taci, ze treba vychazi prumer 1,30,ale dali 2,protoze testy byly ok, ale jinak dite nejevilo zajem v hodine, nezapojovalo se atd.
Reditel do znamkovani ucitele by nemel zasohoval,jelikoz neni v hodinach, je mozne pak komisni prezkouseni.

Co se tyka mailove komunikace, vzdy je lepsi osobni kontakt...

martinak11mk
autor
19. led 2012

@kami1984 Tak nač jsou ale pak známky? Jen tak aby tam něco byla zapsaný?🙂A rodič z něčeho vycházet musí aby měl představu.

martinak11mk
autor
19. led 2012

@martinak11mk ale ne takovou, aby měl průměr na 2 a na vízo donesl třeba 4...to by asi celé rodině spadla brada.

petruskaz
19. led 2012

už asi bylo řečeno, že známku nedělá jenom průměr toho, co je v žákovský... že tam patří i snaha, plnění domácích úkolů a spousta dalších aspektů, co na známku mají vliv...
jsem taky učitelka a pouze známky pro mne nejsou směrodatné... vždy se snažím z dětí vyždímat maximum, třeba i podle toho, jestli jim víc vyhovuje písemné zkoušení nebo ústní apod. (a v případech, kdy se pracuje s dětmi např s dys poruchami je individuální přístup i žádoucí)... známka sama o sobě nic nevypovídá (každý kantor má měřítko nastavené trochu jinak a když jeden dá jedničku, druhý může dát za to samé třeba dvojku), daleko lepší je slovní hodnocení (nebo aspoň drobný komentář ke známce - co je potřeba zlepšit, na co se zaměřit, nebo naopak vyzdvihnout, co už dítě zvládlo), aby dítě i rodič měli zpětnou vazbu a věděli, na čem je potřeba pracovat... ale tohle záleží na kantorovi, resp. škole - ne každý si s tímhle chce dát práci... ale mně se tohle osvědčilo...
teď těsně před vysvědčením se tohle asi nevyřeší... asi bych v průběhu roku (schůzky apod.) dala s kantorem řeč, z čeho známku na vysvědčení skládá, případně zda by šlo ke známce psát i menší komentáře a půjčovat písemku domů (je ale otázka, kolik se jich vrátí zpět do školy), výborně se mi osvědčila komunikace s rodiči mailem (samozřejmě s těmi, co měli zájem)
mne akorát docela štvalo - osobně se mi to teda moc nedělo, ale pár telefonátů (a ne vždy úplně příjemných) jsem pár dní před vysvědčením měla - že rodiče se nejaktivněji zajímají o výsledky svého dítěte týden před vysvědčením, kdy jsou už známky napsané... ne v průběhu roku...

kami1984
19. led 2012

@martinak11mk ono znamkovani 1-5 je nespravedlive, jelikoz je rozdil mezi dvojkarem, comu na jednicku chybi chloupek, takovym strednim dvojkarem, co se uci dobre, ale na trojku vedomosti ma nadprumerne, ale na jednicku podprumerne a dvojkar, co staci chlup a skonci na trojkach...
v hodine jde dat 2+, 2-, 2.. na vysvedceni ne.
ja osobne jsem pro znamku a ustni hodnoceni, tam by se zohlednilo hledisko znamkove i projev v hodinach...porad rikam, ze dulezity je kontakt rodice se skolou,pokud se nenavstevuji tridni schuzky, at se pak rodice nedivi, netvrdim, ze je to vas pripad..a nekdy dite muze mit i 20 znamek a ucitel treba dava duraz na 2-3-velke testy a zbytek znamek je pro mozne rozhodnuti...

llluckaaa
19. led 2012

@martinak11mk No když to má mezi, tak by další přezkoušení možné bylo. A když to mají mezi i ostatní a poslední písemka to nerozhodla, tak by je mohla přezkoušet taky. Neříkám, aby tu písemku nebo ústní zkoušení dala jen tvému děcku.
Prostě ten průměr je nicneříkající, záleží na tom, jak to má učitel nastavené. Aby zase dostal dvojku někdo, kdo má průměr 1,28 a tvůj syn taky, to by asi nebylo moc správné, Na toto se zeptej učitelky, pokud je rozumná, tak ti vysvětlí, jak a proč známkuje.
Z mého pohledu je mi líto, že tvůj syn bude zklamaný, ale pokud pár trojek dostal, tak prostě tu trojku dostat může a nespravedlnost to být nemusí.

llllucka
19. led 2012

@martinak11mk:prosím tě,formou průměru se známky opravdu nedělají.A pokud ano,tak je to špatně.Do školy zajdi a zeptej se,ale rozčilování na netu ti opravdu nepomůže.

raamaa
19. led 2012

Psat maily s ucitelem je hezke, ale kdyby mel odpovedet kazdemu, by mu houklo!?! V mailu nelze dohledat intonaci, mimiku, nelze se ptat ihned a ihned cekat odpoved, kazde slovo se da chapat uplne jinak, nez to ucitel treba myslel a muze dojit k dalsimu konfliktu!?! On sam ma dost sve prace, sveho papirovani... Osobni konzultace je o necem jinem...tvari v tvar si muze rodic, ucitel a treba i ditko sdelit, jak to kazdy vidi... Nakonec treba rodic zjisti, ze to co se dozvi od sve ratolesti, neni zase az tak pravda 😎
A take pulka skolniho roku je 5 mesicu - zak ma ukazovat, co umi, po tuto dobu, ne vse vylepsovat az pred vysvedcenim!!! Rodic ma moznost sledovat jeho skolni praci take tak dlouho...
Ono je hezke rici, ze ucitel je takovy a takovy, ale on sam se sebou bojuje, kdyz rozdava znamky!!!
A reseni u reditele je dle meho nazoru na miste az tehdy, kdyz je situace nadmiru neunosna!?! Ale jsou reditele, kteri podlehnou natlaku "ziskuchtivych" rodicu, sejmou radeji ucitele, aby se zviditelnili, ze se podileli na "spravne" ceste k naprave a meli svuj klid, a rodic je pak na koni,i kdyz mozna v pravu nebyl!?!

martinak11mk
autor
19. led 2012

@petruskaz tak to máš ok přístup. Jenže u nich se do žk někdy zapisují známky se zpožděním, s učitelkou mluvívám v průběhu roku, nikdy nic neřekla až ted. A nikdy ani nebylo co řešit. Prostě to oznámila jako hotovou věc. Když jsem se zeptala jak to vypadá po té práci - mailem, tak odpověděla - osobní setkání. Na dotaz zda došlo k nějakému výraznu zhoršení od našeho hovoru / to dostal jen tu 2 a 3 / neodpověděla ikdyž jsem napsala zda by mi na to mohla odpovědět / stačilo mi ano, ne / nic.
Do žk píše opravdu každé detaily, ale NE co se týče známek. Pokud chybí dů - dá jen poznámku. Ale určiti ji řeknu, že pokud by bylo v 2.pololetí nějaké zpomalení, zhoršení, at dá vědět dřív. A ne zase pár dnů do uzavření. A nad s ní půjde domluvit, ale v češtině kromě referátů nezkouší. Jen diktáty, nějaký cvičení a to je vše. je fakt, že více rodičů chtělo, aby jich bylo ve třídě méně...je jich 36.

martinak11mk
autor
19. led 2012

@llllucka já se nerozčiluju🙂 Jsem v klidu, spíš mě zajímaly názory

martinak11mk
autor
19. led 2012

@llluckaaa Popravdě další děcka řešit nebudu. ...🙂
Spíš jde o to, že pokaždé dělala průměry. Pokud udělala změnu, měla to na tř. schůzkách říct.