Léčba obezity u dětí, plně hrazená pojišťovnou. Jaký je Váš názor?

2. únor 2020

Přemýšlím o tom několik týdnů a zajímá mne váš názor a ano, přemýšlím o tom v souvislosti s léčbou těžce nemocných dětí, na které se každou chvíli pořádají sbírky versus děti, které jsou obézní (ne ze zdravotních důvodu ! ) a pojišťovna jim kompletně hradí měsíční pobyty v rámci redukce váhy, třeba zrovna v léčebně Olivovna u Prahy.
Řekněme, že tam nedávno byl i někdo, koho dobře známe, i rodinu dobře známe. Není nemocný, je prostě jen "vypapaný", to není dedukce, ale fakt. Oba jeho rodiče jsou obézní, prarodiče také.. Malej byl odmala veden ve smyslu nechceš oběd, nevadí, zajdi za babi, ona ti dá něco dobrého (sušenky, čoko, zmrzky). A tak si rodiče libovali, že jede na měsíc do léčebny, kde se bude zdravě stravovat a oni nemusí platit ani korunu .. Do běla mne asi vytočila věta: "tak už jede domů a těší se na buchtičky se šodó a perník"..... A najede na svůj režim škola / počítač / televize, jídlo, hodně jídla. Bylo to tak totiž vždy, byl tam snad už po 4...
Řekla jsem k tomu svůj názor a zajímá mne i ten váš: mne prostě mrzí, opravdu strašně mrzí, slušně řečeno, že jsou tady velmi vážně nemocné děti, postižené děti, jejichž rodiče bojují za každou korunu. A pak jsou tady rodiče, kteří mají svůj přístup k životu, jejich děti mají "jen" pár kilo navíc a všechno hladce cvakne pojišťovna. Znovu opakuji, jedná-li se o děti, které trpí nadváhou na základě zdravotní indikace, neříkám nic, ale ono to tak není vždy, možná málokdy... Takhle přece zdravotní systém nemá fungovat ☹ nebo ano ??

sipkova1
2. únor 2020

@letalnica a kolik syn vazi?

zuzkasim
2. únor 2020

@plksv Ozdravovna existovala i pro extrémně hubené děti. Sama jsem v ní byla (bez jakéhokoliv efektu), zda toto je i dnes nevím, mým dětem to doktorka nenabídla, i když dnes se takové pobyty moc nenabízí, člověk se musí hodně zajímat sám. Zajímavé bylo, že tam se mnou byly právě i ty obézní děti, základem byl pobyt na čerstvém vzduchu, strava 5x denně, my měli svačiny výživnější, ti tlustí mívali spíš ovoce a zeleninu. Nevím, zda to tam někomu pomohlo, já tam dostala angínu a 2 týdny jsem proležela na marodce🙂

Otázka je to zajímavá, taky mě už napadlo, jestli by nestálo za to, nechat určité skupiny lidí platit vyšší odvody zdravotního pojištění - kuřáky a silně obézní lidi. Bohužel fetky ani alkáče k tomu donutit nejde, ti často do zdravotního pojištění nepřispívají nic.

letalnica
2. únor 2020

@sipkova1 V 8 letech 18 kilo, ale měří tedy jen kolem 120 cm, jsme holt malá rodina 🙂 Jí všechno, miluje zeleninu a ovoce, dostává i sladkosti, kupuju mu tučné jogurty, Nutridrinky... Jen Colu apod. bych mu nedala, ale to mu stejně nechutná. Jenže hraje fotbal, 3x týdně trénink, o víkendu turnaje, nezastaví se. Byli jsme všichni hubený, ale nikdo jsme nevypadali až takhle. Taky si lidi myslí, že je mu 5 🙂 Když vidím jeho spolužačky, které by mě zašláply, jsem ráda, že je takovýhle...

letalnica
2. únor 2020

@zuzkasim Ozdravovny stále existujou, jezdí se na 3 týdny. Já jezdívala na 2 měsíce a efekt to teda mělo, jednou jsem přibrala kilo šedesát 🙂 Jinak jak píšeš, k svačině chleba s máslem a jablko, hubený si přidávali chleba a tlustý mohli jen jablko 🙂 Jezdily tam třeba i děti s normální váhou, ale často nemocný - z Mostu, Ostravy a podobných znečištěných měst.

makronka222
3. únor 2020

Proc si jim nerekla osobne, ze jejich navyky jsou na hovno a pro kluka to nema vyznam?

kaja2016
7. únor 2020

No reknu ti to zase z jineho pohledu. Nektere diagnozy jsou pojistovnami jakoby protezovane. A nejenom pojistovnami, ale dite na ne dostane snaze asistenta do skoly/skolky. Jsou k nim snadno dostupne pomucky atd. Pritom to neni o tom, ze by se jednalo vzdy k diagnozy vaznejsi a nebo rozsirenejsi. To mas asi jako se zvedanim platu u jednotlivych profesi. Pridano dostavaji ti, kteri na sebe dokazi nejvice upozornit. Moje dcera ma napriklad vzacny typ potravinove alergie. Pojistovna celikum ( coz je podobna zalezitost, ovsem v akutnich projevech mene vazna) proplaci mesicne snad 500Kc na jidlo, existuji skolky, ktere pro tyto deti vari, muzes koupit hromadu doplnku. V nasem pripade pojistovna neprispiva nic, do skolky nas nevzali ( resim s spckem, ve chvili kdy jsem zjistila, ze takova instituce existuje - a nebude nastup problem). Cislo, kterym se popisuje jeden z castych alergenu na potravinach nerozlisuje stopy a realny obsah - coz je pro nas treba vyznamny rozdil. A vzhledem k tomu, ze eliminujeme docela dost pokrmu, tak je zbytecne eliminovat ty se stopami alergenu. Takze tak. Proste krome vyse zmineneho, obezita proste patri mezi diagnozy, ktere politika bude podporovat, nebot zkratka je popularni a asi prinasi volice, nebo netusim proc.

kaja2016
7. únor 2020

@zuzkasim Je to slozity. Ona ta obezita konkretne casto spouvisi s psychikou a tezko trestat nekoho za to, ze je treba uzkostny a resi to nadmernym prijmem cukru. Jiny clovek se stejnym zakladnim problemem bude workoholik a jiny alkoholik a dalsi si tou uzkosti, kterou nicim neprekryva ( aniz by se poskozoval prejidanim, prepracovanim ci popijenim) v kombinaci s genofondem zpusobi ve 30ti rakovinu a projde nakladnou lecbou s sanci doziti 5ti let napriklad 10%. A ted babo rad, kdo z nich si zaslouzi lepsi peci. Jinak ciste pocitove tez nechapu obezni lidi ( vnimam to jako sebeposkozovani), mame to v rodine a vidim to v praxi, jak se na to nabaluji dalsi a dalsi diagnozy, ktere by bez te obezity pravdepodobne nebyly. Ovsem, taky prave vidim, ze problem zacal nekde jinde a pak mirna obezita je jeste asi male zlo...

zuzkasim
8. únor 2020

@kaja2016 No, je pravdou, že někteří lidé zajídají svoje problémy (vůbec to nemusí být jen úzkost), ale je taky spousta těch, kteří jsou jednoduše řešeno rozežraní. Vidím např. tchýni, narovinu přizná, že jí jídlo chutná a má z něj radost, nechce si ho odpírat. Naloží našim dětem plný talíř s tím, že oni to nemusí dojíst, že to po nich ráda dojí... to je přístup k životu. A z veřejného zdravotního pojištění jí pak řešíme léky na vysoký cholesterol. Nemá zájem se moc hýbat, takže takový začarovaný kruh. A popravdě, podobně je na tom většina lidí, co kolem sebe znám.

kaja2016
8. únor 2020

@zuzkasim Myslis, ze muze jit jen o zlozvyk? Ja mela vzdy dojem, ze clovek, ktery umi denodenni problemy resit by se proste "na zal" neprejedl, protoze by mu z toho bylo proste spatne a proc to delat, ze? Ale muze to byt opravdu jen zpusob "nereseni" problemu a prekryvani z toho vzniklych neprijemnych emoci, ktery se prenasi z generace na generaci. Koneckoncu alkoholismus je take jen "zlozvyk", ktery dosel hodne daleko.

majkali
26. dub 2020

@plksv Pojišťovna to hradí, podívej se do indikačního seznamu. Indikace IV.
Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek