Malý nosí svačiny domů ze školy. Jak ho motivovat, aby ji snědl?

modelis
16. zář 2019

Už jsme za rok vyzkoušeli kde co tu, aby snědl.
Necháváme mu i sám si vybrat, ale to taky není sláva.
Nejraději si bere vanocku, piškoty, občas něco jiného.
O pití nemluvím, pry nemá čas jist a pít, či výmluva, že neměl hlad, přitom doma hned sní druhý oběd, svacu a pak i večeři.
Jak ho motivovat, popřípadě nějaká ráda?
Děkuji

claire90
16. zář 2019

Ale oni ve skole treba fakt hlad mit nemusej, resp. si ho treba neuvedomuje - pri hodine je zamestnany ucivem a o prestavce blbne s kamosema. U nas maji kluci takovej ten malej fotbalek/hokej, holky zas plysaky co si donesly. Ale teda u nas jsou pry hladovci a i tak zobou kazdou prestavku, ale jsou to teprve prvnaci.
Nicmene nase neni zadny extra jedlik, prvni dny jsem davala klasicky chleba, kdyz ho nosila domu, zkusila jsem to jednou vykrojit do srdicek, stromecku apod. a to vetsinou sni, pripadne dojida cestou domu. V tu chvili ji to bavi a neni to "obycejnej" chleba. Pokud by nezabralo ani to, tak bych asi pristoupila k jen ovoci ci zelenine, to vim, ze sni 🤷‍♀️

konidana
16. zář 2019

@modelis moje děti někdy svačinu sní celou, někdy půlku a někdy se toho ani nedotknou. Paradoxne kdyz třeba jedou na výlet a pbed maji az treba ve 2h nebo vůbec, tak nesní skoro nic, protože prostě na výletě není čas. Dávám krom pečiva i drobné ovoce a zeleninu, když to nesní, beru si to já druhý den do práce 😅

nevima
16. zář 2019

Já si ještě pamatuju svoje hnijící svačiny v aktovce teda 😂 nebyl čas je sníst, v hodině se nesmělo, což teď jako nechápu ale dobře a o přestávce buď bylo hraní a nebo přesun ze třídy do třídy cokoliv no. Pak ještě jsme meli bistro kde jsem si kupovala Kravíka a toasty 🤷🏻‍♀️ asi bych to tak neřešila pokud nebere léky nebo je v pořádku vůbec, až bude hlad nají se 🖤

lucie01
16. zář 2019

Máme prvňáčka a je to u nás to samé. Prostě neměl čas se najíst :D Svačinky dávám pořád "něco" plus ovoce, nebo kousek zeleniny. Vím, že hlady neumře, ráno snídá a v 11.40 se přesunuje na oběd. S pitím mu, ale šlapu na paty, že pít musí.

modelis
autor
16. zář 2019

@modelis on by právě měl jist..
Zeleninu tak nejí, z ovoce banán a jablko
Jezdí cca 7.50 a dóm ho vyzvedávat 16 - 16.30
Dle učitelek ani oběda moc nedá a pití..
Šílený, si někdy ani neotevre vodu půllitr.. Pije jen kojeneckou aquilu, občas z automat mliko 1-2x za týden, z toho vůbec.
Já nosila dóm svačiny, protože bylo jen chleba máslo pažitka, chleba sádlo hořčice, chleba tavenak či chleba máslo marmeláda.. Občas rohlík.
V dnešní době výběru a opravdu mu mužem koupit cokoliv je mi líto, že nejí..
Ráno někdy sní jen pár piškotů, či malý hrnek mléka..
A večer neví kdy má dost a pak špatně spí..
Je to i o víkendech.

claire90
16. zář 2019

Tak pak jedine zapracovat na rezimu, pokud vecer doma ji ve velkem, tak proste prekopat, vecer pripravit veceri v primerenem mnozstvi, dostatecne dlouho pred spanim. Pres noc poradne vyhladne a pak bude dopoledne jist. Zmena nebude hned a bude to chtit pevne nervy, ale myslim, ze pak pochopi a zacne si vymyslet naopak na tu svacinu a cas si najde.
Piti je boj i u nas, ale to ma holka od malicka, tam fakt nevim jak ji donutit 🙄

baris
16. zář 2019

@modelis moje mladší dcera taky nestíhá a starší dcera sice stíhá, ale stěžuje si, že i přestávce jen svačí a prý je mám zmenšit. Pro názornou situaci - holky momentálně 4 a 5 třída, na svačinu mají 1/2 rohlíku, 1/2 jablka, 1 kinder čokoládu a 0,5 l pití 😁🤪😂.

Do družiny nechodí a mám pravidlo, že než přijdu z práce, bude svačina snězená, pití vypité. Když chodily do družiny, vždy jsem poprosila paní družinářky, aby je nutily pít.

Ale nedělám si iluze, vím, že mladší dcera vypije ten půl litr vody najednou, když slyší, jak odemykám dveře 😁😁😁😁.

fire85
16. zář 2019

@nevima co nechápeš? Ze se nesmí jist v hodinách? Tak za mě dobre jak by to potom vypadalo ta hodina, když by každý svačil

modelis
autor
16. zář 2019

@claire90 no pokud ho člověk nepobidne jist, tak nejí celý den, kor když býval doma.
V první třídě nechtěl jist, že se na něj všichni dívají, pak to trochu polevilo a seděla s ním učitelka či druzinarka.
Jako už je lepší má 126cm a cca 25kg v 8 letech, ale i tak..
Jestli má výmluvu že nestíhá jist a spíš se stydí, to se nedozvíme, neřekne nám to.
S ním nejezdíme nikam do restaurací, či jídlo na akcích to vůbec nechce.
Třeba fakt nechce mezi druhými. Budu muset něco vymyslet.

konidana
16. zář 2019

@modelis no já to mám podobně s puberťačkou...., odjakživa moc nesnídala, něco ďobne, když nad ní stojím. Svačiny tedy většinou sní (tak z půlky), na oběd chodí , co sní to netuším, ale něco asi jo a večer už taky nic nechce max. třeba jogurt. O víkendu vyleze z postele dá si s přemlouváním oběd, pak zobne večeři a v 9 večer hledá co by kde snědla 🙄 Ale je fakt, že když má pohyb a zátěž, tak jí normálně, když se celý víkend válí doma, tak jí stačí na celý den jeden rohlík a jedno jablko.

tvůj syn má míru a váhu podle mne úplně v pohodě 😉 dcera má v 11,5 letech 154cm a 36kg, syn v necelých 10 letech asi 140cm a 34 kg. v první třídě měli oba cca 125 cm a 25 kg

j.a.n.i
16. zář 2019

@modelis Taky mi přijdou míry OK, resp. bude trochu menší, ale váhu má odpovídající, tak není důvod mu nějak nutit jídlo. Můj má v 9 letech 122 cm a 20,5 kilo.

baris
16. zář 2019

Taky mi přijde váha ok. Holky mají 9,5 let - 145cm/30kg, 11 let 155cm/32kg. Starší je hodně štíhlá, ale ani více než já 😂

nevima
16. zář 2019

@fire85 nevim proc hned útok ale dobře 😂😂😂 no na druhém stupni a pak i na střední škole nám bylo povoleno normálně se najíst když je hlad 🤷🏻‍♀️ samozřejmě jako lidi ne jak nevychovany zvířata, že? 😏👌🏻

dor
16. zář 2019

@nevima ani já nechápu proč by se mělo hodinách jíst .

aselluska
16. zář 2019

Není tak tak dlouho co jsem chodila do školy a svačiny jsem taky nejedla, prostě jsem na to neměla chuť i když jsem si řekla co chci. A když byl průšvih, že je nejím, tak jsem ne vyhazovala. Ano teď mi to přijde hnusný a mrzí mě to, že mi rodiče každý den kupovali jídlo ke snídani a já si toho nevážila, ale bohužel jsem z toho neměla rozum.

1772
16. zář 2019

Svačiny ve škole, to je pořád problém🙂. Ale co se dá dělat, třeba přijde i období žravosti. A debata o možnosti svačit v hodině mě pobavila, přece i v zaměstnání je čas práce a čas přestávky na odpočinek a jídlo, tak proč by to nemohly děti také respektovat?

leilinka1234
16. zář 2019

Já si pamatuju, že jsem i svoje oblíbené koblihy nosila v aktovce zpět domů. Případně jich pár mamka našla v sáčku u lavice na třídních schůzkách 🙈😀 tenkrát na nějaké koblihy nebyl čas.

j.a.n.i
16. zář 2019

@aselluska Spíš neměli rozum rodiče, když ti furt cpali svačiny, i když si je nosila domů a ještě z toho dělali problém.

aselluska
16. zář 2019

@j.a.n.i nemyslím si, jíst jsem musela a nejedla, pak jsem na to doplatila ...

martiniquest
16. zář 2019

Ze nepije, to je blbe, ale jidlo? Myslim, ze hlady dobrovolne nikdo neumre. Mame vzitou predstavu, ze musime jist 5x denne a pritom se ted ukazuji pozitiva mene casteho jidla. Osobne bych to neresila. Pokud neni dite nemocne nebo vylozene vyhuble, nemela bych duvod do nej rypat. Nechme nejakou zodpovednost na nich

janovkov
16. zář 2019

@modelis Mám čtvrťáka, který je schopen mi přinést láhev vody domů zpět, že behem dne neměl čas a napil se při obědě. Z jídla nosí tak půlku zpět, že nebyl čas. Pak mám druhačku, ktera je opak a říká že jí dávám malou svačinu a odpo v družině už nic nemá. Nevím jak syna donutit víc pít. Má to tak odjakživa.

editah222
16. zář 2019

Moje děti často svačinu přinesou zpátky domů. Už si s tím nedělám těžkou hlavu. Nemáš hlad tak nejez. Někdy ji sní odpoledne doma. Naštěstí, ale oba dost pijí /vodu ;) /. A obědy ve škole jim chutnají takže hlady určitě neumřou.
Za sebe si myslím, že pokud se dítě normálně nasnídá tak do oběda vydrží.
Ale mají pravidlo, že když nesní svačinu tak si nesmí nic koupit v automatu (mléko, 100% juice, musli tyčinka...).

j.a.n.i
16. zář 2019

@aselluska Aha, takze to, zes je vyhazovala bylo spravne, jo?

fire85
16. zář 2019

@nevima to nebyl útok jen otázka . Myslim si ze by pravě třeba prvnaci jedli jak zvířata, a to susteni sáčku atd

fire85
16. zář 2019

@j.a.n.i rodiče neměli rozum? Tak snad chtěli decku dat svacu a to dite by to mělo sníst . Ja bych svačiny dělala dal a doufala bych ze je proste začne jist

merope
16. zář 2019

Nás máma nakonec nechala si svačiny dělat samy a to jsme je pak zpravidla snědly (jinak mně osobně musela sem-tam prohrabat batoh a vyházet plesnivé). Ono to má i výhodu v tom, že to dítě pak ví, co tam má - si pamatuji, že v první třídě mi máma dala ke svačině k chlebu hrušku, asi nebyla úplně levná, já ani nevěděla, že ji mám, vypadla mi z batohu a učitelka se ptala, čí to je, já netušila, tak ji pak vyhodila do koše - a máma se pak ptala a to jsem teprve zjistila, že byla moje. Tak nějak si to pamatuji pořád (a pravda, zpětně ani moc nechápu, proč ji ta učitelka vyhodila, kdyby do druhého dne klidně vydržela).

Na druhou stranu i teď když si nachystám svačinu do školy (učím), tak ji někdy sním a někdy prostě není chuť.

Jen je potřeba řešit to pití - myslela jsem, že teď už se všude ve školách může pít i v hodinách.

lolam10
17. zář 2019

Zkusila bych kpiti neco jineho,treba caj...a s tim ze nechce jist pred ostatnima mi to prijde na psychologa,podle me by dite nemelo mit tyhle starosti jeste...

lida9
17. zář 2019

ja bych byla s nejakym nucenim u deti opatrna... taky me nutili, tak jsem to jidlo zacala vyhazovat do kose, maminka spokojena, ze jsem domu prinesla prazdnou ,, snedenou,, krabicku...

ah1234
17. zář 2019

Mna mamka za 13 rokov nenaucila jest desiaty, od 11 rokov som bojkotovala sj obedy a jedla az medzi 14:30-15:30 doma. Mohla sa aj na hlavu postavit, ja som v skole jedla velmi zriedka. Aj sa ma kamoska pytala preco tie desiaty nejem, ked sa s tym mamka kasle, dokonca som si ich jednu dobu musela pripravovat sama (aj ked som desiatu nechcela).. ale ja proste nejem 5x denne, ale skor 2x a jednoducho mi to viackrat denne nejde dole krkom.
Ja osobne svoje dieta nutit asi nebudem, tiez to u mna dospelo do bodu, ked som tie desiate ako decko vyhadzovala a to fakt nechcem aby sa naucil. Ak bude po mne, asi jest nebude chciet 🤷🏻‍♀️ A s tym pitim to mam tiez hrozne.. pijem malo.. syn je po mne. S tym fakt neviem co robit

merope
17. zář 2019

@ah1234 K tomu pití - taky piju málo a není to ani dobré, ani zdravé a myslím, že tím trpí ledviny a mám i vyzkoušeno, že když piju víc, tak se cítím líp. Teď co kojím, je to znát dvojnásob. Pomáhá mi hodně mít vlastní velký (litr) hrneček nebo PETku s vodou (nejtěžší je hlídat si, aby mi to pak nevypil chlap) a vidět, kolik jsem toho za ten den (ne)vypila. A snažím se na to myslet, míchám si do toho sirup, piju caro s mlékem, prostě co mi tak nejvíc chutná. Což mi připomíná, že jsem zase od rána nic nepila a není asi moc zdravé pít míň než mládě vypije z prsa 😀.