Máme doma leváka

zuzik31
14. led 2010

Ahoj,
dcera bude nastupovat v září do školy. Mám docela obavy, až se budeme učit psát. Co si vzpomínám ze školy, tak leváci museli hodně dřít, aby se naučili slušně psát. Určitě máte zkušenosti i s pomůckami pro leváky, poradíte?

magimary
15. led 2010

aj ja sa pripájam k ľavákom, teda k mamičkám ľavorukých detí..., ktroí navyše nastúpia v septembri so školy... 😨 😅 , tiež mám z toho trochu strach, hoci som ho sprvu nemala...no boli smena vyšetrení v poradni a tam psychologička povedala, že syn asi bude mať problém s písaním, lebo jej sa to tak počas testov videlo... 😕
ja som dovtedy ten pocit nemala, nakoľko veľmi pekne a rád aj kreslí, vyfarbuje (presne "od čiary po čiaru" 😅 , ako on hovorieva), ale teda psychologička ma trochu zneistila...
samozrejme to aj odôvodnila tým, že ceruzku drží príliš kŕčovite, že ju drží príliš nízko a tak "divne"(inak ako my praváci 😕 )- no priznám sa, ja som to doma nikdy nepostrehla, tak nám odporučila kúpiť farbičky s takou
tak sme si ich zaobstarali a malý kreslí rovnako ako aj predtým (pekne a bez problémov)...
čiže v tomto by som ja až taký porblém nevidela, čo ma však mätie oveľa viac je to, že podobné písmená a niektoré čísla píše zrkadlovo... je mi jasné, že je to z ľaváctva, len sa chcem spýtať, či ho to "prejde" a či to v škole "docvičí" správne, lebo doma sa snažíme nedrilovať "školské veci"...
a ešte, v čom vidím problém je to, že sa mu ťažko strihá...najmä oblúčiky...skrátka tá ruka ho pir strihaní akosdi neposlúcha... 😅

keď bol náš Tobi ešte menší, rozmýšľala som, ako jedia ľaváci príborom a pod. veci, ktoré som nikdy dovtedy neriešila 😀...
inak, malý je vyhranený ľavák (pravú nepoužíva ani minimálne, ani nohu, ani ruku)-úúúplne všetúčko robí od najmenšieho malinka LEN ľavou rukou...
čo je dosť zaujímavé, elbo ľaváci nebývajú až takí vyhranení... 😅 (ani jeden z nás nie sme ľaváci, akurát ja som mierny ambidexter po mojej mamine, ktorú v škole bitím preučili z ľavej ruky na pravú 😔 ),,,

a na ľavorukosť nášho syna sme hrdí 😅 , NIKDY by sme ho "nepreúčali" na používanie druhej ruky...

magimary
15. led 2010

jo,a ešte som chcela: zo školy (ZŠ) si pamätám spolužiakov a spolužiačky, ktorí boli ľaváci a zaujímavé je, že chalani mali písmo fakt hroooooooooooozitansky hrozné a nečitateľné (a povedala by som vydreté 😨 ) a baby ľaváčky mali písmo celkom obstojné... (tak v tomto smere mám fakt trochu obavy, čo ten náš perfekcionista 😅 )
ale už vtedy, keď sme chodili do školy, si pamätám že ľavákov u nás nikto "neničil" (neupozorňoval na ľavorukosť) a od začiatku mohli ako jediní písať "čínskymi perami"... 😉

a ešte, sorry, za preklepy 😅 😉
a ešte pozerám, že mi v predch. príspevku vyskočil kúsok textu: "...kúpiť farbičky s takou PROTIŠMYKOVOU OBRUČOU..." 😅

jarka007
15. led 2010

Kedysi som tuto temu zalozila, lebo ma to tiez trochu trapilo
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
ale je na adminoch ako to vyriesia .

magimary co sa tyka zrkadloveho pisania, robia to VSETCI lavaci. Mam moznost porovnavat v skolke a naozaj vseci lavaci pisu zrkadlovo, vcetne nasej. Nasa je tiez uplna lavacka, davali sme si to dokonca potvrdit aj testami. Ked pise, tak sa najprv napise zrkadlovo ale hned sa potom spyta, ze ci to napisala dobre a potom sa opravi. Ja osobne pozorujem, ze ma niektore problemy s viacerymi prikazmi, nevie ich proste spracovat. Neviem ale ci to suvisi s lavactvom 😖 . A je strasne kreativna a ma neuveritelne bujnu fantaziu, co som spozorovala, ze ma vela lavakov.
Moja liecitelka mi hovorila, ze sa ju mame snazit ucit pouzivat aj pravu ruku, aby si trenovala obe polovice mozgu.

Inak existuju noznice pre lavakov a specialne pera a ceruzy pre predskolakov lavakov, dokonca by mali mat na bicykli inak brzdu, na opacnej strane ako pravaci (kvoli automatickej reakcii, pretoze lavaci reaguju lavou a pravaci pravou rukou), mys na pocitaci musi byt inak, na struhanie zemiakov musia mat iny struhac, specialny pre lavakov inak im to vobec nejde atd..
Zavazovanie snurok bolo u nas asi najhorsie, kedze nie som lavak nevedela som jej to vobec dobre ukazat, takze to bolo tazke pre nas oboch .

magimary
15. led 2010

jarka, áno, uväzovanie šnúrok 😨 😅 , to ešte stále nevieme dobre...ja ho to skrátka neviem naučiť... neviem mu to ukázať...
a aj v tom máš pravdu, že nedokáže správne spracovať počutú informáciu (my sme boli kvôli tomu v poradni) a súvisí to s poruchou fonematického uvedomovania (čo môže byť v bud. problém vo forme porúch učenia 🙄 ) a či je príčinou ľavorukosť, či nie, na to ti nikto presnú odpoveď nedá...môže ale aj nemusí...
aj môj tiež je kreatívny (povedala by som, že na chlapca dosť 😅 ) a tiež sa po zrkadlovom písaní uisťuje, či je to správne alebo nie... 😉 😉
nožnice používame "ľavácke", ale nejakú extra zmenu nevidím...chce to asi len tréning...

mracik
15. led 2010

no to zaväzovanie šnúrok je sranda, lebo ja mám problém ako mamina-ľaváčka to naučiť svojho predškoláka-praváka. 😀

a čo sa týka používania pomôcok pre ľavákov, tak ich treba užívať s mierou, to pero je fajn, ale ďalej by som nešla. Myšku bude dieťa používať aj inde ako doma, dá sa to síce ľahko prestaviť, ale je fajn, keď to vie oboma rukami.
Ľavácke nožničky sú tiež dobrý vynález, ale ja som vďačná za to, že som sa naučila používať pravácke, lebo na operačke veru ľavácke nožničky nemajú 😉
a strúhač na zemiaky je najlepší takýto http://www.arc-slovakia.sk/shop/sortiment_detai..., ten je univerzal pre všetkých členov našej zmiešanej rodiny. zatiaľ dvaja ľaváci, dvaja praváci a Šimi je zatiaľ obojručný, som zvedavá, ako sa vykryštalizuje 🙂

ajka72
16. led 2010

a kde ste zohnali tie ľavácke nožnice, prípadne pravítka a iné pomocky existuje nejaký obchod na nete pre ľavákov?

konja
16. led 2010

jarka007: máš pravdu s tím zrcadlovým písmem, také jsem s tím v první třídě trošku bojovala, mám ještě schované své písanky a opravdu, hlavně čísla, mě někdy ujela na druhou stranu, ale nebyl to zas takový problém, samo to přeslo a i hodně brzo, a tento problém se může objevit i u dětí praváků 😉 A co se týká trénování i pravé ruky u leváků aby se trénovala i pravá strana mozku...no řekla bych že je paní léčitelka trochu mimo, praváci si také netrénují levou ruku kvůli trénování levé poloviny mozku 😉

Brzdy u kola a myš u počítače také podle mě není nutné příliš řešit, je to o zvyku, já mám myš normálně na pravé straně, někdy si ji přehodím na stranu druhou, ale když to u některého počítače nejde tak se z toho nehroutím a zvládnu to i na pravo (na spoustě místech - knihovny, studovny,školy... je myš buď na velice krátké šňůře, že se nedá přetáhnout na levo nebo - jako u nás na univerzite - mají na pravé straně přilepené ke stolu podložky pod myš 🙄 ). Je o fakt o zvyku. Když se pořídí speciální pomůcky a věci pro leváky tak je to super, ale když nejsou tak to také není žádná tragédie, není to životně důležité 😉 Jediné co je v životě leváka opravdu blbé je klasická škrabka na brambory, s tou levák neoškrábe vůbec nic, takže buď koupit speciální pro leváky a nebo škrabku, která je univerzální, pro pravou i levou ruku, ty se dají sehnat úplně všude (přesně ty jak píše mracik).

martina26
16. led 2010

Ahoj

já mád doma prvňáka leváka. Musím přiznat že s psaním bojujeme. Hlavně se sklonem písma. Měl ho pořád na druhou stranu, teď už píše alespoň rovně a dle paní učitelky ho mám nechat. Taky máme problémy že píše například opačně číslice. Čož je prý u leváků běžné a chce to trpělivost s opravováním, prý si to časem zafixují.

konja
16. led 2010

martina26: gratuluji k inteligentní paní učitelce, leváci mají ve školách spíše problémy s paní učitelkou než s tím, že jsou leváci. Sklon písma, obrácená čísla atd. se časem opravdu upraví a zafixují, není to žádná tragédie. 😉

zuzik31
autor
16. led 2010

Ahoj holky, pomůcky pro leváky jsem našla na www.obchodprolevaky.cz. Jak jednoduché,že? 😀 😀

martina26
17. led 2010

Ahojda

Konja u nás je výhoda že naše paní učitelka má doma taky leváka. 🙂

dioliana1
17. led 2010

moja dcera je ľaváčka a písala najkrajšie z triedy, sama chcela, nebolo treba ju nútiť, iba učiteľku sme poprosili aby ju dala sadnúť na ľavú stranu lavice, aby si deti nedrgli pri písaní...

dasulag
18. led 2010

doiliana: taky chci poprosit učitelku aby ji posadila na levou stranu lavice. Doufám, že to nebude problém.

Souhlasím s konjou - je to o zvyku. Já pracuji s počítačem každý den a myš mám na pravo. Nůžky mám taky klasické. Jen tu škrabku jsem si koupila u nás v obchodě pro leváky - mám ji cca 2 roky a opravdu to jde líp - dřív jsem brambory loupala nožem, protože praváckou škrabkou to opravdu nešlo 😀

Adélka mají ve školce pomůcky jak pro praváky tak pro leváky, takže ve školce má nůžky pro leváky, ale doma zvládne stříhat i těma klasickýma - pro praváky.

pavuska
18. led 2010

taky mám leváka prvňáka a dobrý.........učitelka ho automaticky posadila na levou stranu.........píše perem tornádo, žádný speciální pero nemá, ptala jsem se učitelky a ta řekla že je to zbytečný, jedinné co jsem koupily jsou nůžky pro leváky

zuzik31
autor
18. led 2010

Tak nůžky a asi i pravítko pro leváky teda určitě koupím. Co si myslíte o tom ořezávátku? Má to smysl kupovat nebo to zvládnou i s klasickým?

martina26
18. led 2010

Já mám speciálně pro leváka pouze nůžky, perem ještě nepíšem ale taky koupím Tornádo. A taky sedíme na levé straně lavice

mracik
18. led 2010

zuzik, ja som tiež rozmýšľala nad pravítkom pre ľavákov, ale nakoniec som ho Kubovi nekúpila. Aj tak mám stále problém si zvyknúť, že sa vždy píše zľava doprava a pri tom ľaváckom pravítku sa robia čiary zprava doľava a to by ho miatlo.
Pero máme gumovacie, je to fantastický vynález 😉
ořezávatko je strúhadlo na ceruzky? Kubko strúha normálnym a ide mu to bez problémov a to je riadne vyhranený ľavák.

konja
18. led 2010

zuzik31: ořezávátko bych rozhodně nekupovala, nikdy jsem s ořezáváním neměla problém, levácké ořezávátko mě přijde už pouze o kšeftu, podle mě je to zbytečnost 😉

zuzik31
autor
18. led 2010

mracik: ano, ořezávátko je strúhadlo na ceruzky 😉 . Jaké je to gumovací pero, kdo ho vyrábí? To by se někdy hodilo i mě 😀 😀
Takže ty nůžky asi budou nejnutnější, na ostatním teda chtějí jen vidělat, šmejdi. Nezaložit tuhle diskuzi, tak koupím všechno, kde je napsaáno pro leváky 🙄 a pak bych asi koukala, že to bylo úplně zbytečné ☹

konja
19. led 2010

zuzik31: když jsem byla dítě, tak žádné pomůcky pro leváky nebyly a žila jsem spokojeným životem, až na pár vyjímek to nebyl v ničem problém. Zbytečně bych do předu nic kromě nůžek nekupovala, spíš se zaměř na praktickou pomoc dítěti - dohlédni na to aby dcera seděla na levé straně lavice, učitelce řekni, že je dcera levák a popros ji o větší dohled a schovívavost v počátečním učení psaní (možné obracení písmen, čísel), dbej na správný sklon sešitu, pokud paní učitelka netrvá na nějakém konkrétním psacím peru tak dobré je také toto: http://internetovy-obchod.msbox.cz/roller-stabi... Má vytvarované držátko pro levou ruku ale co je hlavní, je jeho tvar, tyto pera jsou dobrá pro všechny malé děti co se učí psát, pomáhá jim lépe držet tužku, protože ji mají dobře opřenou i přes hřbet ruky, jednoduše si kontrolují zda ji moc nevytáčejí. No a co je ve škole dobré,ale ty to moc neovlivníš, jsou písanky, které mají předlohu na levé i pravé straně. Když je jen na levé straně řádku, tak si ji levák překrývá. A už mě nic nenapadá, neboj bude to v pohodě 😉

pavuska
19. led 2010

konja s těma písamka mě mluvíš z duše ☹ , bohužel to je pro Jonáška asi ta největší potíž při psaní, zakryje si předlohu a pak neví co má psát a vynechá ve slově písmenko 😠

zuzik31
autor
19. led 2010

Konja: ta písanka se dá koupit normálně v papírnictví?

vroninka
19. led 2010

Je super, že se to levákům dost teď těmi pomůckami usnadní. Ale mysllím, že leváci nejsou jako praváci. Leváci umí dobře pracovat i s pravou rukou. Já osobně jsem levák a naučila jsem se i otvírat konzervy klasickým otvírákem. Sice u toho bylo pár slziček, ale pak to šlo. Vázání tkaniček mi také nemohl kdo ukázat. Zvládla jsem to, sice asi o něco později, ale také.
Nejhorší to bylo s klasickým inkoustovým perem a pří výtvarce jsem měla rukávky celé od vodovek špinavé a rozmazané výkresy 😅

mracik
19. led 2010

konja, to pero som si kedysi kúpila, vlastne preto, lebo mi v robote stále mizli perá, tak som si povedala, že toto mi žiadny pravák nezoberie. No aj tak som po čase našla kolegyňu ako s ním bojuje pri písaní pravou rukov, vraj žiadne iné nenašla 😀 Je dobré, ale na môj vkus má moc hrubú stopu, Kubkovi sa ním moc dobre nepísalo.

Gumovacie pero je toto http://www.pekap.sk/index.php?ID=6790

a prvácke písanky už u nás majú predlohu aj na pravej strane 😵 , predtým som Kubkovi na pravú stranu jednoducho písmenko dopísala , ale dalo sa to len pri samostatných písmenách, pri slovách je to už horšie, ale vtedy už majú deti tvary väčšinou zafixované

magimary
19. led 2010

mracik, ale to gumovacie pero je vlastne klasické pero (teda myslím pravostranné orientované), nie 😕 ? iba že teda gumuje, či 😕 ?
a tie predpísané písanky, kt. majú predlohu na pravej strane si mu niekde ty zháňala a kupovala, či to zariadili v škole? ak si zháňala, tak kde 😅 😉 .
Nás čaká o dva týždne zápis, tak...už sa trošku vo vnútri chvejem... 😅

mracik
20. led 2010

hej, Magi je to "normálne" pero, ale Kubko donedávna robil veľa chýb a úprava vyzerala hrozne, takto chybu vygumuje a napíše tým istým perom. Keby som mala za mojich čias také pero, možno by som aj nejaké tie zošity viedla. 😀 Ale my s Kubkom sme aj dysgrafici aj ľaváci, takže sme na tom ešte trochu horšie.

Inak pozorovala som posledný týždeň Šimonka pri rôznych činnostiach a už používa výhradne ľavú ruku - pri kreslení, jedení, strihaní, vedení autíčka po zemi... Takže už máme zrejme v rodine viac ľavákov ako pravákov. Ale uvidíme, či sa to ešte nezmení

A zápis, tak ja sa bojím tiež, Matej je síce pravák, ale grafomotoriku má veľmi slabú ☹ inak je veľmi šikovný, tak som zvedavá, čo nám povedia.
A ty sa čoho bojíš Mary? S ktorým vlastne idete na zápis? Tobi už chodí do školy? A ak idete Tomikom, to sa bojíš, že ho pošlú rovno do druhej triedy? 😀
To sa stalo mojim dvom kamoškám s deťmi na zápise, jedna dala dieťatko predsa len do prváku a druhá sa dala ukecať rovno na druhý ročník 😉

magimary
20. led 2010

čoooooooooo 😨 😨 😨 😕 , mráčik,
to existuje??? da´dieťatko rovno do druého ročníka??? 😲 😲 😲
teda v školstve sa pohybujem už nejakých tých 8 rôčkov (aj keď z inej stany 😅 , poruchy učenia, správania v poradni), ale o tomto som ešte nepočula!!! 😨 😅 a to sa stalo fakt tu na Slovesnku???
Mráčik, ja mám teraz "dubble imapct"...obaja chlapci mi idú do školy (teda teraz len na zápis) 😅 , Tobi o rok neskôr a Tomik o rok skôr 😅 😀 🙄 😀 ...
takže, ak ide aj o rok skôr, asi by ho do druhej triedy nešupli...aj keď jemu by bolo asi aj to málo... on je tak na 3-4.triedu... 😕 😉 😒 , no uvidíme, čo ona tam bude tie prvé roky robiť... (aj toho sa obávam...) a tobi ten sa bude tiež asi trápiť (ľavoruký PERFEKCIONISTA 😖 😅 ), takže asi vieš, čo to bude obnášať...

ozaj,a Tvoj Maťko má kedy 6 rokov? 😕 som si ani nemyslela, že on už tiež ide...
no, a teda aj Šimi sa k vám ľavákom pridá... 😉 , sila...vy máte ľavákov aj niekde v ďalších pokoleniach?

magimary
20. led 2010

a ozaj, tie písanky s predtlačou si ty (a kde) zháňala? 😕 , alebo pedagogovia v škole sa postarali?

a sorry, tie preklepy 😅 , (da´=dať; čo ona=čo on) 🙂

mracik
21. led 2010

no, zrejme sa to vo výnimočných prípadoch dá urobiť, teda dať dieťa rovno do druhej triedy. Konkrétne táto dievčina je suseda našich rodičov, skôr ju do školy zobrať nechceli, lebo sa narodila v lete, lenže už v čase zápisu v pohode zvládala učivo tretej triedy, okrem toho bola (aj je) veľmi vysoká a vyspelá... Môžem sa spýtať, keď pôjdem k našim ako konkrétne sa to riešilo... 😉

Maťko má 6 rokov v máji, už som bola na predzápisovom stretnutí s riaditeľkou, tak to vyzerá tak, že budú spojení so štvrtákmi, je to malotriedka... A na zápis sa už veľmi teší (aj ja 🙂 )

a tie zošity - sú to normálne štandardné zošity, volajú sa Písmenká - moji kamaráti
http://www.martinus.sk/?uItem=40050, používajú sa vo väčšine škôl. Ale napríklad ku Šlabikáru Lipka (ktorý bude mať aj Maťko) sú zošity iné a tie sa mi moc nepáčia 😒

A chalanov chceš dať do jednej triedy?

magimary
21. led 2010

mrácik, lenže ja som sa dnes na tie zošity pýtala v papiernictvách a všade na mňa pozeral iako na Marťana (! 😨 😅 ), že o takom ešte nepočuli... a pritom tam mali povykladané tie klasické, ale o ľaváckych nepočuli aj keď som im vysvetlila, v čom je rozdiel... 😅 😨 😕
takže ty si ich nekupovala, a boli v škole automaticky?

a dík za opýtanie u vašich... 😅 😉 , som zvedavá, lebo to som zase nikdy nepočula ja... ale to by aj tak asi nebolo pre Tomuška, lebo on má síce vedomosti úplne niekde inde, ale zase je to ešte stále malé hravé deculo (s problémami pri obliekaní a pod. 😅 )

asi ich nedám do rovnakej triedy, ak to pôjde...hoci by som to mala najjednoduchšie... lebo mi budú dochádzať až do BA... 🙄 😝 /teda budeme ich nejako dopravovať)... 😖
a vy máte malotriedku? bývate na dedinke??? ja že priamo v meste... 😨

a dík za link...idem omkrnúť 😵 🙂