Máme doma leváka

zuzik31
14. led 2010

Ahoj,
dcera bude nastupovat v září do školy. Mám docela obavy, až se budeme učit psát. Co si vzpomínám ze školy, tak leváci museli hodně dřít, aby se naučili slušně psát. Určitě máte zkušenosti i s pomůckami pro leváky, poradíte?

marianne
14. led 2010

ahoj,
myslim ze sa nemas coho obavat.aj pisanie sa da zvladnut, treba len kupit pero ktore sa nebude rozmazavat, ale ani to nie je nutne.a lavaci su velmi ucenlivi a sikovni ludia, castokrat s umeleckym nadanim.ja nie som lavacka, ale moj muz

jaaty
14. led 2010

Tiež si myslím, že už to nie je tak, ako keď sme my boli školáci. K ľavákom sa pristupuje tak ako k pravákom a "ľaváctvo" už nie je "chorob"

lorin11
14. led 2010

Aj moj syn je lavák, este sice chodí len do skolky ale tiež sa obávam trochu ako to bude v skole. Lebo si pamatám brata /aj on je lavák / a mal to trosku tachsie co sa týkalo písania. Svet sa m i celkovo zdá viac prisposobený pre pravákom. ☹

amira55
14. led 2010

neměj strach🙂jenom co já vím tak jeden typ leváků píše normálně a druhej má jakoby zalomenou ruku a má tužku jakoby napravo od písma no nevím jak to napsat-tak spsala moje kamarádka a měla šílenej sklon...já píšu levou normálně jakože mám tužku vlevo od textu který píšu a sklon o.k. a úprava taky tak se neboj.na internetu určo najdeš obchod pro leváky, ale zdá se m ito zbytečné

ajka72
14. led 2010

ahojte chcem sa vás opýtať ktorá máte už skusenosti s dieťatkom-ľavákom kedy sa to u neho začlalo prejavovať, ja mám dvojročné dvojičky a jedna berie farbičku do pravej ruky a druhá do ľavej 😒 a či ste sa v tom začiatku snažili dieťatko učiť používať pravu ručku namiesto ľavej

diddi
14. led 2010

ja som lavacka...za socializmu som chodila na zakladku,doteraz mam pred ocami,ako ma ucitelka buchnatovala,ze som rozmazavala text za sebou,chcela ma prerobit na pravacku,do skoly prisla mamina a doniesla mi "cinske" pero a bolo po probleme...moja mama je "preucena" lavacka....ibaze to nie je v ruke-ale aj v mysli....a vystudovala som VSMU 😉

amira55
14. led 2010

ajka72 zkušenost nemám ale myslím si že záleží na dítěti a určitě bych ho stryktně neučila mít tužku v pravé.samo si určí ja kse mu lépe drží 😉

urbi
14. led 2010

ajka, rozhodně nepřeučuj!!!!!!! to je věc mozku a ten nepřehodíš....
já jsem levák a jsem na to pyšná, fakt 🙂 nikdy jsem neměla problém, řekla bych, že mám i hezký písmo, rozhodně nejhezčí z rodiny a tím, že už se dneska nemusí používat klasická pera, která se rozmazávala, ale jsou pera keramická nebo jiné typy, tak prostě není co řešit 🙂 nás bylo na základce z 22 dětí 7 leváků!!!!!
trošku problém vidím jen v tom vytáčení ruky, jak psala Amira, ale to může být stejně blbě u praváka, který se špatně naučí držet propisku

ajka72
14. led 2010

ja dcérku ani nechcem nejako nutiť písať pravou ručkou, tiež mi inštikt hovorí že to nechám na ňu, len moje okolie mi hovorí aby som sa ju snažila používať pravu ručku a tiež môžem potvrdiť v porovnaní s druhou že je veľmi všímavá, zručná, jemná motorika je u nej veľmi silne vyvinutá
a čo ste ľaváci kedy sa to jednoznačne určilo že budete ľavaci,

ajka72
14. led 2010

my s mužom sme taký obojruký, sme síce praváci ale vo veľa činnostiach používame ľavu ruku

urbi
14. led 2010

když tak nad tím přemýšlím, tak pro mě je leváctví fakt hodně přirozené - můj první kluk, se kterým jsem byla pět let, byl taky levák, moje kámoška od první třídy byla taky levačka a vlastně celá ta "moje" banda kamarádů na základce byli leváci! zapojujeme trošku jinou hemisféru a asi nás to spojuje 🙂 já jsem zvědavá, jestli syn bude levák či pravák, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby byl levák 🙂 😉

zuzik31
autor
14. led 2010

Ajka72: Karolínce se "levorukost" projevila kolem roku. Všimla jsem si, že skoro všechno bere do levé ruky. Nepřeučovala jsem ji, nechala jsem to, jak je. Ve školce zjistili, že ještě nemá vyhrazenou lateritu. Logopedka mi řekla, že mám zkoušet dávat předměty do prostředka, nikdy na pravo nebo na levo, a ona se sama automaticky rozhodne, kterou ručičku bude používat. Do ničeho nenutit, ono se to samo projeví.

power700
14. led 2010

Ahoj , tak já jsem taky levák a vůbec mně to v životě neomezuje a ani mně to nepřekáží! Možná akorát, že jsem si musela dřív těžce shánět otvírák na konzervy na levou ruku a škrabku na brambory taktéž. 😀
Jinak naše malá vypadá,že bude pravák po tatínkovi.Tužku bere do pravé ruky.

zuzik31
autor
14. led 2010

Takže vy leváci, myslíte, že nemám nakupovat věci pro leváky, že vystačí s klasickýma pro praváky?

diddi
14. led 2010

urcite nie

konja
14. led 2010

zuzik31: já jsem levák a sama za sebe můžu říct, že jediné co mě jako dítěti vadilo, že jsme museli psát plnícím perem a já si to mazala a od klasických nůžek co mají tvarované otvory pro prsty mě bolely ruce (tlačilo mě to). Takže bych na tvém místě pořídila pero co nemaže (myslím, že s tím problém nebude, klasická plnící pera se už zas tak nerozmazávají) a nůžky které buď nejsou tvarované nebo nůžky pro leváky, které se už dají běžně sehnat. Když nad tím ještě dále přemýšlím, tak určitý problém jsem měla a stále mám s pravítkem, ikdyž se ani tak nejedná o problém jako spíš o přizpůsobení. Pravák když chce narýsovat přímku třeba o délce 19cm tak začne na nule a plynule jede k devatenáctce, to levák nemůže, protože by si vykloubil ruku 😅 takže já rýsuju vždy od z prava do leva (ne z leva do prava), prostě od čísla k nule. V dnešní době se už prodávají pravítka pro leváky, které jsou řazené obráceně, tedy z prava do leva, ale já je nepoužívám, zvykla jsem si už na svůj systém, je to o zvyku 😉 Levorukost není žádný problém, vůbec se s tím netrap, je to spíše přednost 🙂

Ajka: V žádném případě NEPŘEUČUJ dítě, tyto praktiky jsou už dávno překonané a kdo by ti říkal ať to děláš je s prominutím vůl! O problematice laterality a přeučování se tu nebudu rozepisovat, to bych psala ještě hodně dlouho, ale pokud tě to zajímá tak na netu najdeš hodně odborných článků o této problematice i o možných následcích přeučování

diddi
14. led 2010

konja vidis,s tym pravitkom ma to ani nenapadlo...aj ja tak kreslim priamku 🙂 ...noznicky mi nevadia,lebo toto jedine-strihanie,robim pravou rukou....na soferovanie si zvykne...hra na gitare si vyzaduje opacne natiahnute struny 😉

ajka72
15. led 2010

dievčatá ďakujem za odpovede určite nebudem preučovať a tých " mudrych" čo ich budu nutiť poučím aby to nerobili samozrejme že medzi tých" mudrych" patrí aj moja svokruša ☹

ajka72
15. led 2010

a ešte raz sa vás ľavorukých opýtam kedy sa to u vás začalo prejavovať že budete ľaváci?

zuzik31
autor
15. led 2010

Ahoj holky, děkuji za rady. To pravítko určitě koupím a zkusím i nůžky. Pokusím se vygooglit nějaký obchod pro leváky a pak se budu ptát na odborné rady, jestli to potřebuje nebo ne. 😉

dadulaa
15. led 2010

ahojte, ja som tiež ľaváčka, no keďže za "komáčov" sa ma všetci snažili "prerobiť" na praváčku, tak všetko robím pravou, akurát píšem ľavou, to sa nikomu našťastie nepodarilo. Vtedy sa to bralo bohužiaľ ako choroba, aj keď je to skôr prednosť (chodila som dlhé roky na výtvarnú 🙂 )
Ajka, u mňa sa to prejavovalo už v škôlke a o tej svokre a jej "moderných" názoroch na ľavákov by som ti vedela rozprávať hodiny 😠 😉

renca3
15. led 2010

ajka...aj moj mladsi je lavak. ze bude lavak som zacala tusit uz po 1. roku. ked som mu podala lopticku, hned si ju prelozil do lavej ruky a tak ju hodil a do lopty tiez kopol lavou nohou. neskor si prechadzoval lyzicku pri jedle do lavej ruky a tak... proste je lavak. len mi to neslo do hlavy, lebo siroko - daleko v rodine nemame lavaka. 😉

dadulaa
15. led 2010

renca, ani u nás v rodine nie je nikto ľavák, iba ja 😵

miroslava72
15. led 2010

Ahojte

Ja som tiez lavacka,nikdy ma nastastie nikto nepreucal na pravacku....problemy boli akurat na ZS,ked sa muselo pisat atramentovym perom a znamkoval sa aj krasopis...tak tie mazance a machule,co som po sebe nechavala,vzdy stali za to...ale prezila som i ked krasopisne som nikdy nepisala a ani nepisem...hoci poznam aj lavakov s krasnym uhladnym pismom...a moj syn je tiez lavak-nikomu to nevadilo,len samozrejme byvalym svokrovcom ano,lebo tvrdili,ze som ho to ja naucila,lebo mi to tak bolo lepsie,kedze som lavacka...tak som im vzdy s usmevom povedala,ze lavaci su inteligentnejsi a viac som sa s nimi nebavila. 😀 😀 😀
Pri pisani v skole syn nemal problem...pisal keramickym perom a noznice mal univerzalne,o pravitku opacnom som ani nepocula,ale moze byt....a v ostatnom problem nebol a vzdy som ho ucila,ze ma pisat tak,aby to bolo hlavne citatelne a aj ucitelku som pripravila na to,ze ho nutit krasopisne pisat nebudem...

Takze lavactvo vobec nie je ziaden problem ci choroba....problem je len vzdy v ostatnych ludoch 😉

katka76
15. led 2010

zuzik, ja mam doma lavaka, uz je z neho velky tretiak a obmedzenia v lavactve su ozaj len vynimocne. piseme perom tornado od centropenu, je lahke, nerozmazava sa a cena je uplne uzasna - cca 65 centov. pisu nim aj pravaci - je to taka napodobnenina atramentu, jednorazovka, ziadne bombicky a atrament.
co sa pisma tyka, pise naozaj ukazkovo, takze si nemyslim, ze pismo zavisi od ruky
jakub vsak nie je vyhraneny lavak, na jemnu motoriku pouziva lavu ruku, pri sportoch pouziva obe ruky/nohy

dasulag
15. led 2010

🙂 ahojte.

já jsem levačka - byla jsem v rodině jediná a teď se levák i dcera, která půjde v září do školy a od jejího roku a půl jsem si byla jistá že bude také levačka. 🙂

u nás ve škole píší všichni tornadem, které se nerozmazává, takže nevidím problém. Pomůcky pro leváky nekupuji. malá je zvyklá vše dělat klasickými pomůckami pro praváku.

I mě měli naši přeučovat na pravou ruku, ale naštěstí se nedali a nechali mě psát tou rukou, která byla dominantní. A do dnes toho nelitují.

Na prvním stupni jsem byla ve třídě sama lévák, ale na střední škole se nás sešlo 12 leváků v jedné třídě.

zuzik31
autor
15. led 2010

Tak jsem nasla obchod pro levaky a maji tam ořezávátka, pravítka, nůžky i pera. Dokone i škrabky na brambory 😉

helabella
15. led 2010

Ahoj holky,
všimla jsem si, že píšete, že se u vašich dětiček začala levorukost projevovat už po prvním roce. Starší dcerce je 3,5 roku a podle mě bude asi levák -- kreslí, jí, čistí si zuby vždycky levou rukou. Ale doktorka mi na tříleté prohlídce říkala, že je ještě brzy, aby to bylo takhle vyhraněné.

Mně naopak přijde, že pokud je opravdu levák, chci jí poskytnou podporu, kterou bude potřebovat -- např. ty nůžky, dokonce existují i omalovánky pro leváky, apod. Ale na druhou stranu jí to nechci dávat, pokud by to ještě nebylo jisté.

Dá se tedy nějak říct, od jakého věku je to jisté?

donara
15. led 2010

tiež mám mladšieho syna ľaváka, nejak ma to netrápi, videla som to už od 1,5 r. Všeto bral do ľavej ruky, do lopty kope pravou. Lekárka na 3 roč.prehliadke povedala, že to je ešte skoro posúdiť. Ale nevidím v tom žiadny problém, aj keď samozrejme, že máme v rodine ľúdí ktorým to nieje ľahostajné, berú mu hračky veci a dávajú do pravej ruky, ale on si robí po svojom. No a ja? Proste mu fandím: nedaj sa a hotovo, rob tak aby to bolo pre teba jednoduchšie.....

ajka72
15. led 2010

zuzik31 a kde si našla ten obchod na nete?