Máme doma leváka

zuzik31
14. led 2010

Ahoj,
dcera bude nastupovat v září do školy. Mám docela obavy, až se budeme učit psát. Co si vzpomínám ze školy, tak leváci museli hodně dřít, aby se naučili slušně psát. Určitě máte zkušenosti i s pomůckami pro leváky, poradíte?

magimary
21. led 2010

tak, omrkla som link a otázka znie 😅 😀 : to súúplne bežné a klasické zošity pre všetkých, len majú predtlač na pravej strane (?),alebo na ľavej? alebo sú len pre ľavákov a nie je o tam napísané, či ako to je? 😨 😕 😅

mracik
21. led 2010

magi, predtlač majú na oboch stranách riadku 😀 , ale nie na všetkých riadkoch, ofotím a hodím do albumu, ak chceš, ale dnes už nie, teda vlastne dnes, keď sa vyspím 😀

a na dedinu sa sťahujeme na jar 😉

magimary
21. led 2010

ahá...
dík, dík, dík!!! 😵

tak sa vyspi... 🙂

dasulag
10. pro 2010

Ahoj. Tak od 8. 12. máme dovoleno psát perem. Adélka je šťastná jako blecha 🙂 Po třech měsících chození do školy se jí splnil sen. Já jsem na tom byla hůř. pamatuji si, že jsem perem mohla psát až jako poslední a psala jsem takovou to činkou - třicátníci si jistě pamatují

lara1705
19. led 2011

a kde sa da kupiť take pero pre ľavakov a aky nazov ma to pero ale aj nožničky kde sa daju kupiť?

dasulag
20. led 2011

@lara1705 - nůžky i pero jsem koupila u nás v papírnictví, ale vím že je mají i v Břelcavi ve Wiky. Jméno pera bohužel nevím. Zaleží na tom co mají v papírnictvímch za sortiment a jak je ochotná prodavačka

lara1705
20. led 2011

@dasulag dakujem za odpoved, dufam že aj u nas na Slovensku to najdem v papiernictve. 🙂

mtsl
20. led 2011

@lara1705
viac krát tu bolo spomínané pero tornádo - fakt je veľmi dobré pre ľavákov. je v ňom atrament a dá sa zmizíkovať, nemaže. stojí max do 1 €. 🙂

tanya78
20. led 2011

@lara1705 skús na www.lavaci.sk, je to onlineshop pre ľavákov, ja som malému teraz odtiaľ objednávala farbičky a nožnice 😉

lara1705
20. led 2011

@mtsl dakujem.
@tanya78 dakujem, určite si pozriem tu stranku.

lara1705
20. led 2011

@tanya78 pozerala som tu stranku, ale našla som tam pero len take jednorazove, možno som zle pozerala. Ale aj ceny tam trocha prehnane. Sice už som davno nič take nekupovala, možno su už take ceny ale aj tak zdali sa mi vysoke ceny.

lara1705
20. led 2011

skusim ešte popozerať u nas v papiernictve, uvidime ake su tam ceny.

anesim
21. led 2011

@lara1705 v ševte mávajú pomôcky pre lavákov

pepibubu
21. led 2011

ahoj, vím že se to profiluje až později, ale když pozoruju Pepču při hře, jídle a kreslení, moc bych za to nedala, že bude taky levák. Manželova ségra levák je, já jsem přeučená z levý na pravou, takže tohle téma si myslím, že bude pro nás. A docela koukám, že existujou i sešity pro leváky, to jsem nevěděla. O specializovaných e-shopech vím, kupovali jsme tam loni švagrovce otvírák na konzervy a snad manikúrní nůžtičky, ale o sešitech jsem se dověděla až tady....

ada11
21. led 2011

ja mám staršiu dcéru ľaváčku a v škole nemáme problém 😉 píše už spomínaným perom tornádom, ktorý je cenovo výhodný. Viem, že je aj Stabilo pre lavákov, ale dcére sa nepáčilo, tak používame tornádo a je super 😉 ona nepoužíva žiadne pomôcky pre ľavákov 😉

dasulag
21. led 2011

My musíme v první třídě psát klasickým perem, Malá si to občas maže, ale učitelka říkala, že jí to nevadí. Od začátku druhé třídy mají dovolené tornádo, tak těch pár měsíců vydržíme 🙂

mtsl
21. led 2011

ešte sa mi vidí, že nožničky pre ľavákov sú veľmi dobré. aspoň ja keď strihám ľavou rukou, tak s nimi mi to ide lepšie ako s praváckymi.

lenka3007
20. zář 2011

Ahojte baby. my máme tiež ľaváka. Myslite že to može byt problem pri pisani? myslim tym, že nam sem tam pise z prava do lava, cize uplne opacne (ako arabi)..je este len prvacik a uci sa--- Myslite, ze to prejde? trosku ma to trapi...

andrejka1974
25. zář 2011

@lenka3007 ahoj mam najstarsieho syna lavaka a ked bol v prvej triede obcas pisal zrkadlovo naucit sa pisat musel sam pravak lavaka nikdy nenauci pisat vsetko zvladol a neboj sa caom to prejde nauci sa vsetko

briketa
27. zář 2011

Som od uplneho malicka cisty lavak, malujem, kreslim, venujem sa kaligrafii. Mam rukopis krajsi ako 99% pravakov. (rucne som pisala pozvanky a miestenky na stol ked tu v meste bol na navsteve britsky princ s manzelkou (Will a Kate) hrat polo.
Nicoho sa nebojte. Na rukopise mi ani nie je vidiet ze som lavacka, sklon pisma mam ako pravaci.
Rodicia ma nikdy nepreucali a dobre urobili.

silvia07
28. zář 2011

moja dcera - teraz uz druhacka- je lavacka...v skole pise od zaciatku s Tornadom...pismo ma velmi pekne...ja nevidim rozdiel medzi pravakom a lavakom

@lenka3007 aj moja tak zo zaciatku pisala, este aj pismo zrkadlovo....preslo to samo 🙂

bufina
28. zář 2011

Také si myslím že v tom psaní rozdíl není. Jsem levák a jediný co ve škole bylo, tak jsem musela sedět na levé straně lavice, abysme se sousedem pravákem do sebe nemlátili loktama při psaní a nemohla jsem mít inkoustové pero, ale jinak nic. Obě naše děti jsou taky leváci a třeba dcerka teď začla chodit do školky a v dotazníku měla jestli je pravák nebo levák. Ale to spíš aby teda určitě věděli, když uvidí že dítě bere většinu věcí levou.

lenka3007
28. zář 2011

@andrejka1974
@silvia07 no dufam, že to prejde, teda urcite, ale kedy... Ale viete co je divne? že ked napise nieco podla predlohy, napr.meno a priezvisko, a ked to napise spravne, tak je to take kostrbate, ale ked to napise zrkadlovo, tak je to krasopis... Ja sa ho nesnažim v ziadnom pripade meniť, to nema vyznam, to je to iste, jak keby mna niekto nuti pisat lavou, ked som pravacka... Tunak v skole chvala bohu pisu len ceruzkami, tak jedine machule nemusime riesit...

aduskatt
28. zář 2011

@lenka3007 prejde, aj my sme mali take obdobie🙂

papuchalk
7. únor 2012

Ahoj holky,
chci se zeptat maminek odrostlejších leváků - synovi jsou teď dva roky, od miminka dělá vše takřka výlučně levou rukou, nikdy nic nedělal pravou - pokud jsem já sama mu do pravé věc nedala. To potom chvíli pravou pracoval, ale někdy si i tu hračku nebo tužku sám zase do levé přendá. Pokud tu věc uchopí sám, je to vždycky do levé. Dá se předpokládat, že je to levák? Kdy se u Vašich dětí ta lateralita ustálila? Někde jsem četla, že je to okolo dvou let, někde tři roky, někde pět a někde si maminka stěžovala, že jí v první třídě vyhrožují pomocnou školou, protože dítě nemá danou lateralitu 😨.

anika
7. únor 2012

@papuchalk ahoj, môj syn je takisto ľavák, ja som si to všimla už veľmi skoro, väčšinou bral hračky, ceruzky do ľavej ruky, neskôr, ako začal jedávať sám s lyžičkou, si ju zvykol prehadzovať z ruky do ruky, po nástupe do škôlky to isté začal robiť aj s ceruzkou, ale stále preferoval ľavú rúčku a takto je to doteraz

papuchalk
7. únor 2012

@anika Děkuji, Ani. Asi budeme mít leváka i my 😀 .

masinka
7. únor 2012

ahojte, moja najstarsia je pravacka a prostredna je lavacka . Jasna bola uplne odmalicka - vsetky hracky brala do lavej, aj farbicky ked zacala kreslit. Ja som tiez lavacka. Na gitaru hram normalne ako pravaci (dokonca sa mi lepsie chytaju akordy kedze na to pouzivam sikovnejsiu ruku), mysku ovladam pravou, pribor drzim normalne, len lyzicu mavam naopak. S pismom som nikdy problem nemala, spoluziaci si odomna velmi radi poziciavali zosity, lebo sa dalo po mne dobre precitat 🙂 Akurat snurky zavazujem doteraz tak, ze urobim dve slucky a tie zaviazem, aj ked ovladam aj ten trik s drakom co vylezie z jazierka a pretiahne princeznu... Takze z toho, ze je dcera lavacka, si tazku hlavu nerobim. Dokonca paradoxne, dcera pravacka drzala dlho pero uplne priserne, tak sme jej kupili Stabilo co ma take jamky kde ma tie prsty spravne mat - maju aj lavacku verziu. Lavacka drzi pero spravne. Ja ked pisem, tak mam ruku tak nejako zvrchu, ze si nic po sebe nerozmazavam...
Doma ziadne speci veci pre lavakov nemame, jedine, co ma stve, su hrnceky - ked ich chytim, tak obrazok je vzdy otoceny tak, ze nan nevidim 🙂

papuchalk
7. únor 2012

@masinka To je hezký exkurz do života leváka 😀 . Já z toho nejsem nějaká přepadlá, jen jsem si říkala, jestli ho to jako pravačka zvládnu všechno učit - třeba zrovna to zavazování tkaniček - teď jsme to tu s přítelem 10 min zkoušeli, jestli bychom to dali obráceně a nedali 😀 😀 😀 .

masinka
7. únor 2012

podla mna, netreba vzdy vsetko hned ucit obratene. mna moja mama ucila 3x strikovat. snazila sa pre nu obratene, trapila sa s tym a aj tak mi to neslo. potom mi to raz ukazala kamoska normalne "pravacky" a islo mi to v pohode.... celkove ma to ale nejako neoslovilo, takze strikovanie je na babke, ale chcem tym povedat, ze ked ste pravaci, tak ho to skuste naucit najprv tak, ako to robite vy. Dieta urcite netreba prerabat na pravaka, ale ked sa par veci nauci robit pravou rukou, urcite mu to neublizi, skor to bude pre neho plus v tomto pravorukom svete 😀 Napriklad s tou gitarou - mala som vlastnu, mohla som si struny prehodit... ale na cundri by som ju nemohla nikomu pozicat, ani na cudzej hrat....