Mobilní telefon pro 6leté dítě, co si o tom myslíte?

jessi13
5. led 2014

Chtěla bych se zeptat na názor statních, syn měl včera 6Let. v září by měl jít do 1. třídy, co si myslíte o koupi mobilniho telefonu pro tak satré dítě? Mám ještě počkat ?

ladkaspackova
5. led 2014

@jessi13 ahoj já bych řešila spíše to na co ho bude používat. Jestli jen na hry, tak bych zatím počkala. Pokud by to bylo kvůli třeba bezpečnosti nebo já nevím z důvodu třeba školy a tak, tak bych mu ho koupila

laurital
5. led 2014

Souhlasím s @ladkaspackova.moje dcera dostala mobil v druhém pololetí první třídy a to jen z toho důvodu, že školu měla daleko od domu, vyzvedávala jsem ji po vyučování a chtěla jsem, abychom byly ve spojení pro případ mého zpoždění apod.I z toho důvodu dostala tu nejobyčejnější Nokii.Takže čistě bezpečnostní opatření.

jessi13
autor
5. led 2014

No ja jsem slysela o aplikaci- Vím kde je.cz a ta je pry i na mobolni telefony.. Je to sledovaci system pr deti, vyhledavani pres satelit, jedna se mi spise o to, ze ted je spoustu uchylaku atd.

leniiis
5. led 2014

No záleží to na mnoha okolnostech..pokud by dítě chodilo do školy samo, tak bych možná telefon zvolila jako dobrou variantu jak ho mít tak trochu na příjmu kdyby něco 🙂 jinak bych ho asi nekupovala..

laurital
5. led 2014

@jessi13 Jasně, tohle je dobré, pokud dítě chodí samo ze školy nebo samo ven.

blahova_andrea
5. led 2014

souhlasím s @laurital. napsala to skvěle. pro telefon jsem jen v případě, že je to z nějakého důvodu nutné, kvůli domluvě, bezpečnosti...rozhodně nejsem pro to, aby mělo mobil dítě jen proto, že ho mají spolužáci, nebo když bydlí hned vedle školy a nemá kroužky apod...a zásadně jsem proti neuváženému zvolení tarifu a nebo neomezenému dobíjení kreditu, ale to už je mimo otázku 😀

blahova_andrea
5. led 2014

@jessi13
@laurital já nevím...já těmto věcem moc nevěřím. já být úchylákem a unést dítě, tak si tohle pohlídám mezi prvním 😀 police může vysledovat každý mobil, ne jen když si ho hlídají rodiče. je to jako sledovací systémy v autech. je to první, co zloději odpojí, když se jim podaří se do nějakého dostat.

laurital
5. led 2014

@blahova_andrea S tím tarifem máš pravdu, dcera má svých x minut a x SMS a poté už má nastaveno, že volat nemůže.Navzájem máme mezi sebou v rodině volání zdarma, takže vím, že nám se vždy dovolá.Mohli jsme jí teď s mužem udělat neomezenku k naší smlouvě za téměř stejné peníze jako její tarif, ale rozhodli jsme se, že na to má ještě času dost.Nemusí mít všechno na co si ukáže 😉 .

chris_n
5. led 2014

pro mě je teda tohle hudba vzdálené budoucnosti. Ale myslím si, že dítě na prvním stupni telefon nepotřebuje. Do té školy a ze školy snad stejně nechodí samo ne? A ve škole je pod dozorem učitelů. Stejně tak když půjde ven na hriště, tak by asi mělo mít určitou míru svobody. Za mě tedy jen v hodně nutných a nevyhnutelných důvodech.

kytkakvete
5. led 2014

@jessi13 je to pro nás ještě daleko, ale předběžně vím že jí ho pořizovat budu, čistě z bezpečnostních důvodů a pro můj vlastní klid že se s ní můžu v jakékoliv situaci zkontaktovat

blahova_andrea
5. led 2014

@chris_n já si tedy nemyslím, že by všechny děti byly celý první stupeň doprovázeny do školy i ze školy nějakým dozorem. a na tom hřišti nejde přece o to, že dítě nebude mít svobodu, právě naopak...já když měla nakázáno přijít domů v pět a byla jsem na druhém konci brna u kamarádky a ujel mi autobus, tak mě doma čekal pěkný výprask. nemohla jsem našim zavolat, co se stalo a že se zdržím a tak se báli a nebo to brali jako mou laxnost. jako výhody mobilu uznávám, ale je fakt, že tedy ne hned v první třídě a ne pro každé dítě.

chris_n
5. led 2014

@blahova_andrea já nemůžu posoudit, do třetí třídy jsem chodila do družiny a tam mě musel někdo vždy vyzvedávat nebo mi napsat propustku. Ale u nás to bylo jiné, já měla ZŠ za rohem. Jinak já teda nevím, ale dítě ve čtvrté třídě fakt pojede samo na druhý konec Brna, Prahy, atd.? Druhý stupeň je něco jiného.

ninive211
5. led 2014

Pro čerstvého prvňáčka mi to přijde opravdu brzy. Minimálně v té první třídě rodič nebo někdo jiný o školy ještě vodí anebo ho z ní vyzvedává, případně se domlouvají doprovody s jinými dětmi apod. U druháka, třeťáka, co už umí číst a má už přece jen naučené základy jakés takés odpovědnosti a disciplíny, bych už o tom možná uvažovala. Ale zase především spíš jako komunikační prostředek s rodiči s omezeným tarifem. Je pravda, že my jako děti když jsme se chtěly s kamarádkou domluvit na tom, že půjdeme ven, tak pokud nebyla přímo z ulice, že bychom na ni zazvonili, tak se muselo volat na pevnou, pak "trnout hrůzou", že to zvednou rodiče a co jim řeknu (aspoň já to tak měla, ale já měla fóbii z telefonování cizím ještě v patnácti), takže mobily toto určitě hodně zjednodušují. A @blahova_andrea má pravdu třeba s tím oznamováním zpoždění. Ale fakt si myslím, že od té druhé třetí třídy to stejně stačí - stejně šestileté dítě bych určitě nenechala několik hodin bez dozoru samo u kamarádky na druhém konci města. Od těch osmi, možná devíti let to klidně stačí. Mladší bych v dnešní době pobíhat někde ve městě bez dozoru někoho odpovědného stejně nenechala.

blahova_andrea
5. led 2014

@chris_n to je právě to. každé dítě je jiné, každá rodina to má nastavené jinak. jsou děti, co se nehnou od rodičů ještě ve 12 letech a jsou děti a benevolentní rodiče, kteří jsou samostatnější už na tom prvním stupni. u nás v rodině byla volnost veliká, ale je fakt, že to byla jiná doba než je teď. proto jsem psala, že vidím výhody i nevýhody. prostě u některé rodiny jsem pro striktní ne a u jiné pro opatrné ano 😉

chris_n
5. led 2014

@ninive211 jsem ráda, v jaké době jsem byla malá a bylo to bez mobilů 🙂

chris_n
5. led 2014

@blahova_andrea to ano 🙂

laurital
5. led 2014

@blahova_andrea Mám hodně podobný názor.Myslím si, že je důležité učit dítě určité samostatnosti, samozřejmě s ohledem na jeho věk.Dcera např. od druhé třídy chodila do školy i ze školy sama, pravda byla to otázka pár metrů.A v deseti letech neměla problém jet sama k babičce, bez přestupu a cca dvacet minut tramvají.Každá rodina to má nastaveno jinak.A právě tady je pro mě mobil docela fajn.
Jako u většiny technických vymožeností platí-dobrý sluha, špatný pán.

ninive211
5. led 2014

@chris_n Jako já si stejně nedělám iluze o tom, jak by ty děcka ten mobil využívaly - právě by to stejně braly jako "kontrolu" a tu ten mobil zapomenou doma, tu ho mají vybitý anebo vypnuté zvonění a tu hrají na honěnou a mobil prostě neslyší, i když řve přes půlku sídliště. Takže rodič sice může "kontrolovat", ale dítě s tou kontrolou musí jaksi "souhlasit" - třeba tím, že bude vůbec zvedat telefony 😀 A naopak - já třeba vidím u kolegyně, ta má dvojčata ve čtvrté třídě, je rozvedená, navíc ty holky vozí do výběrové školy jinam v rámci Brna + každá má x kroužků. Takže tam je mobil samozřejmost až nutnost. A holky jí několikrát denně vyvolávají kvůli kravinám typu "Mami, Michala dostala trojku a já má jedničku, heč" anebo "mami, Monika mi udělala toto nebo tamto"- což si klidně můžou říct až doma, ale prostě mají "zadarmo" tarif, tak vyvolávají. Mě jako matku by to teda štvalo - zase nemusím vědět úplně o všem dvě sekundy po tom, co se to stane a některé věci si ty děcka musí vyřešit mezi sebou, ne že budou hned volat mamince.

danfal
12. led 2014

Syn v první třídě telefon měl, ale jenom ten nejobyčejnější, abych se mu v případě potřeby mohla dovolat.

poupe
12. led 2014

Příjde mi to zbytečný, dcera chodí do družiny a my jí vyzvedáme a kdyby něco, tak nám zavolá učitelka.

janulm
13. led 2014

zdravím...dceři bude v dubnu deset, mobil do této doby nijak nepotřebovala-do školy i ze školy ji vozím, odpol je v družině-takže kdyžtak volá učitelka,mobil si bere starý, když dojíždí na kroužek do 10km vzdáleného města...letos poprve jsme začali uvažovat, že by měla vlastní-jinak skutečně není důvod...a na frajeřinky a hry? to nepodporujeme 🙂
syn je prvňák, mobil chce, ale zatím není důvod mu ho kupovat-vozím i vyzvedávám ho já, na kroužky nikam nedojíždí, vše má v místě.

hedusska
13. led 2014

Já sama jsem mobil v 6ti měla, i když jsem měla skolu asi 400m od baráku, ale chodila jsem od prvního dne sama, protože sourozenci chodili do jiné školy a rodiče byly oba v práci. Jinak bych ho asi taky neměla. Bratránkovi je ted 8 a mobil zatim nema, protože ho nemá ani nikdo jiný třidy...ale zas má treba notebook a tablet....:D

pavlapl
22. led 2014

Moje dcera má mobil od 4 let. Chodí sama ven a teď do školy tak abych měla přehled kde je.

willow4
30. led 2014

Dcera mobil má od první třídy. Má staršího bráchu takže aby nezáviděla, ale taky protože má mraky kroužků... a i já jsem klidnější, když vím, že v případě nouze mi může zavolat, že odpadá hodina... že zapomněla to či ono... Většinou má mobil vypnutý... nějak ho má pro svoje potřeby 🙂 já mám smůlu 🙂

vendulka
30. led 2014

taky zvažuji, že dceři do první třídy pořídíme mobil, uvažuji, že ji teď k 5tým narozeninám pořídíme nějaký tablet ,kde ji stáhneme nějaké výukové programy pro předškolní děti jelikož nám bere pořád mobil a hraje tam 😀

lenkpe
13. únor 2014

@jessi13 moje malá by ráda mobil, ale zatím je to dost zbytečné když do a ze školy jí vyzvedávám já. ale od začátku druhé trídy už ho dostane z toho duvodu, že budeme mít i malé miminko a chci aby z té školy se už pripravovala sama, a budeme mít místo pred školou kde si ji vyzvednu, tak aby jsme se mohli domlouvat.
Osobne si myslím, že i když máme doma notebook, malá má svuj tablet, tak není ješte schopná jako prváčka mobil dobre ovládat. Samozrejme dotykový telefon, hry a podobné blbosti ano. Ale porádne ovládat, telefonovat, smskovat to určite ješte není na to zralá.

pepibubu
19. únor 2014

Až půjde v září do první třídy, dostane klíče od bytu. Mobil patrně ještě ne - kroužky bude mít buď v rámci družiny, nebo ho tam vozí táta, takže to nebude potřeba. Do i ze školy ho budeme vodit. Až bude chodit sám tam i zpět, pak mobil zcela určitě dostane. Ale mobil po nás, žádný dělo, kterým by machroval ve škole. Prostě tlačítkový, navíc s programem junior, kam mu naprogramujeme čísla na nás dva, a možná tak ještě babičku, ale toť vše.

anatanka
30. bře 2014

@jessi13 Miriam dostala mobil priblizne pred rokem, cili ji bylo a asi 5,5. Dostala ho od tatinka (od meho ex), aby s ni zrejme mohl komunikovat i bez matky spojovatelky 🙂, coz chapu. Nejdriv jsem z toho nijak odvazana nebyla, ale nakonec se tel. hodi i me a kolikrat ho vyuziju, kdyz s ni potrebuju mluvit. Navic jsme rada, ze ma moznost mi sama zavolat prave, kdyz je treba u ex a ma nejaky problem.
Kredit ji dobijim, ale ona si ho setri, tak ji spis driv propadne, nez ho vybije.

Kdyby ale dcera vyrustala v klasicke rodine, tak by mobil asi jeste nemela. Nebo ted uz asi jo, protoze je ve skole a tam uz ho ma pulka tridy 🙂

klea81
4. zář 2018

Naše děti dostanou telefon až ve 13 letech. Na nic ho nepotřebují, nedojíždějí, jsou samostatné a věříme jim ;o)