Nástup do školy - konec legrace a začátek povinností?

krystalka
18. kvě 2014

Mám budoucího prvňáčka a kromě toho, že se ho pomalu každý na potkání ptá, jestli se těší do školy, tak také každou chvíli slyším, že teď už mu to začne, že teď už bude mít jen povinnosti apod....jak to vnímáte vy - rodiče budoucích nebo už současných školáčků? Opravdu je to taková změna? Možná jsem přehnaný optimista, ale mně připadá, že to zase tak velký rozdíl nebude....vždyť do školky musel chodit teď taky, taky tam musel dělat s ostatními třeba i něco, co ho zrovna nebavilo....ale možná to mám ovlivněné tím, že syn byl teď ve školce, kde jich bylo jen 10 ve třídě a pracovat na nějakých úkolech doma je také zvyklý - dostávají úkoly do sešitu jak z logopedie i ze školky.....ve škole jich bude taky jen 10, úkoly pro nás nebudou nic nového, domů bude chodit taky přibližně ve stejnou dobu....chodil většinou po obědě, sem tam ve podle potřeby školce odpočíval, jednou týdně kroužek.....ve škole to plánujeme stejně..... Nijak zvlášť to neřeším, to jen, že jsme to poslední dobou slyšeli z více stran, tak mne zajímá, jak to vidí rodiče školáků jinde 🙂

berynka
18. kvě 2014

@krystalka podle mého to změna celkem je 😉 . U nás to ani tak není záležitost dcery jako moje. Dcera s učením nemá problém, takže to nás (zatím) nestojí žádný čas navíc, úkoly má během chvilky a bez potíží, ale... rozdíl mezi školkou a školou je v těch povinnostech. Když dítě nechce do školky, rodina chce jet na dovolenou během roku, dítě potřebuje čas na doléčení ap., tak to většinou problém není, ale z pohledu školy je to dost jiné, tam to prostě takhle nejde. Zvlášť v první a ve druhé třídě.

A u jiných dětí i vidím, že hned z počátku mají problém s učením, takže je to stojí podstatně víc času než byl režim při školce. Škola není jen učení, ale i výchova a chování dětí (i mezi sebou). U nás se to docela i řeší na třídních schůzkách. Nad čím se ve školce s úsměvem mávlo rukou, tak v prostředí školy se na to kouká jinak.

krystalka
autor
18. kvě 2014

@berynka - díky za názor....no, jsem na to zvědavá, je fakt, že jako zásadní rozdíl bych asi viděla hlavně to, že když bude nemocný, tak budeme muset dohánět učení - to je fakt....ale jinak - my jsme nikdy nepraktikovali, že když syn řekl, že nechce dneska do školky, tak že by zůstal doma - chodíme oba do práce, takže do školky stejně jít musel...a i když jsem náhodou měla volno, tak už jsem zase měla třeba nějaké vyřizování apod....na dovolenou jsme doteď jezdili na konci června, to je fakt, no ale tak to posuneme.... nemocný syn skoro nebývá - za 6 let měl jednu angínu a neštovice, jinak sem tam rýma... s tím učením to asi bude víc času, s tím počítám, ale teď jsme taky dělali logopedii, grafomotoriku a další věci, takže na úkoly jsme zvyklí 🙂 ....syn teď sčítá a odčítá do 5 z hlavy, do 10 na prstech, číselnou řadu vyjmenuje víc než do 100, umí napsat všechny číslice a většinu písmen tiskacím....tak doufám, že ani učení nebude moc velký problém, i když tam nějaké to riziko poruch učení vzhledem k vývojové dysfázii samozřejmě je....ale zatím to prý nevypadá....

pavlapl
18. kvě 2014

u nás to byla strašná změna. Už to že tam musí každý den, do školky nemusí. Každý den se musíte učit. Připravovat tašku do školy, myslet na to aby měla všechno. Hanča si taky spoustu věcí nepamatuje takže pátrat jaký mají úkol. Většinou až ráno než odchází tak mi řekne že musí něco donést a mi to doma nemáme. Samé poznámky, rozčilování, řev. Jak říkám lehčí je se starat o novorozeně než mít dítě v první třídě.

killi
18. kvě 2014

@krystalka u nás to byla změna, ale pozitivní. Je samostatnější, šikovnější, zodpovědnější. S učením problémy nemáme, vše zvládá na jedničku. Po obědě napíšeme úlohy a je vyřešeno. Jinak to máme taky stejné jako vy, chodí ve stejnou dobu i ráno i po škole, dokonce do stejné budovy jako měli školku. 😉

petrajurinova
18. kvě 2014

@krystalka mi to zas jako tak velká změna nepřišlo. Jasně, přibyla povinnost každý den po příchodu domů nachystat aktovku na další den, ale to je tak všechno. Učili jsme se denně už v posledním roce školky - chodili jsme na logopedii a denně trénovali. Určité povinnosti doma už měl taky dříve (pomoc při úklidu, drobnější nákupy v obchůdku v přízemí domu a pod.) Takže vlastně změna skoro žádná. Pohoda klid 😎

jetynka
19. kvě 2014

Tak u nás to změna byla docela velká, hlavně vstávání - do školky se může dojít klidně do půl 9, ve škole museli být ze začátku do 7.35h, teď skloubit celkově režim malého dítěte do 2let, s režimem 4letého a začínajícího školáka byl ze začátku horor, ale zvykli jsme si všichni 🙂. Spíš mám hrůzu co později, až půjde Barča do 3.třídy, Vojta do 1. a Klárka do školky, já s manželem dojíždět do práce, vyzvedávat děti, do kroužků a ještě se učit, uklízet, nakupovat apod. 🙂, ale asi to chce si zvyknout 🙂

pepibubu
19. kvě 2014

No, taky jsem na to zvědavá, jak to bude... Pepíček se těší moc, v pátek mu přišla i taška do školy... Já z toho mám děs, jak to budem zvládat, ale naštěstí náš taťka je velmi pragmatický, a zkonstatoval, že ho naučí denní režim tak, aby si to co nejrychleji zautomatizoval - čas na učení, čas na hraní, čas na kroužky, čas na spaní, a já věřím tomu, že to zvládnou, oba kluci na tátu hodně dají a v tomhle jsem absolutně klidná, děs mám spíš že sebe, já jsem rozevlátej improvizátor a to už teď nebude až tak možný... No uvidíme...

vojtisek2007
19. kvě 2014

@krystalka u nás taky změna velká....Vojta se těšil a strašně moc ho to baví,v tom je velký plus,jinak by mě už asi odvezli....denně dva až tři úkoly, domu se dostaneme kolem půl pátý,pátý nejdřív, takže najíst, převléct a jít udělat úkoly, někdy boj, někdy je to rychlý, spíš ho k tomu dohnat, ví že MUSÍ nejdřív povinnosti a teprve potom hraní/pohádka/jít ven apod....nemůžeme třeba po škole zkejsnout do sedmi u ségry na zahradě,protože má povinnosti, tak jako jsme to mohli dělat, když chodil do školky....

prochi
20. kvě 2014

U nás zas tak velká změna neproběhla, i když povinnosti přibyly. Co se vstávání týče, máme to pořád stejně, barák opouštíme před půl sedmou. já chodím do práce už přes dva roky, takže neexistovalo, že by do školky nešel jen tak. Jen teď ráno jednoho vyhodim ve školce a druhýho ve družině. Odpoledne je zase posbírat, domů se dostanem kolem půl pátý. Podle mě hodně záleží na škole respekt. na paní učitelce, jak ty děti "zatěžuje" na doma. My máme po+čt úkol z češtiny - psaní, út+pá úkol z matiky. K tomu každý den číst - ale to se dá klidně až večer v posteli. Středa bez úkolu. Já měla z první třídy velikej strach, jak to budem všechno zvládat, učení, kroužky, čas na zábavu... Nakonec to není vůbec taková hrůza, jak jsem si představovala. Podle mě záleží na dvou věcech, za jedno, jak to prvňáčkovi půjde - u nás jde zatím pořád všechno samo, žádný velký učení se nekoná, a za druhý, jaký je učitelka magor 😅 - máme u nás na škole jednu velmi aktivní, která dává každý den tisíc úkolů ze všechno možnýho. Ale naše pančelka je super.

sarihy
20. kvě 2014

Já mám spíš strach, jak školu budeme kombinovat s kroužky - 2xtýdně atletika + 1xflétná + 2 kroužky mladší dcery...Jinak kamarákda má holčičku v první třídě a prý každý den škole věnují tak hodinku...No mě to čeká až za rok, ale už teď z toho mám nervy.

jaydeep
13. čer 2014

No nevím, změna to určitě nějaká bude, ale úkoly samozřejmě budou navíc, jinak myslím, že to bude podobné... Máme doma mnoho pracovních sešitů, aj na motoriku, a úkoly z toho zvládal bez problémů. Jen před tím rokem, to musel neustále komentovat, a muselo se mu 3x opakovat zadání, ve školce. Syn je po odkladu, a naprosto nám prospět, takže se tam těší, ve školce se nudí, do školky chodí stále, krom nemocí a doktorů, a neberu je tedy po obědě, nevím předškolní dítě, dle mě potřebuje režim, který se naučí ve školce, a hlavně tedy, když už platíme takové školné, tak je tam nebudu dávat na 4 hodinny denně, znám holčinu, která má 5 letou holčičku, ta holčina tráví ve školce 3,5hodinny denně, když si zabulí, že nechce, tak nejde, jsem zvědavá jak to chce dělat ve školce...

krystalka
autor
13. čer 2014

@jaydeep - tak na nějaké úkoly je syn právě zvyklý už ze školky a z logopedie, takže to pro něj zase tak nové nebude, snad jen, že tady je mají jednou týdně, ve škole to bude určitě častěji....jinak my třeba syna vyzvedáváme ze školky po obědě i proto, že ve školce po obědě spí (nebo odpočívají) a syn už od 3 let nespí...no a po spaní mají svačinu a pak už stejně nic řízeného nedělají, buď si hrají ve třídě, nebo jsou venku na zahradě, což může být doma taky.....navíc, já mám střídavé směny - dlouhý a krátký týden a když mám dlouhý, tak mám z celého týdne volné jen dva dny, zbylých 5 dní se se synem vidím jen ráno cestou do školky...večer už spí (vracím se v 21h), takže si ho chci aspoň ty dvě odpoledne v týdnu trochu užít....ale jinak dopoledne chodí každý den, neexistuje, že by si vymohl, že se mu dneska nechce a nepůjde....žádný problém s tím nemá, stejně tak nemá problém, když tam někdy zůstane až do odpoledne, protože ho nikdo nestíhá vyzvednout dřív a nebo když má jednou týdně kroužek....já jsem třeba nechodila do školky vůbec a taky mi to v ničem nevadilo, školní režim jsem pak zvládala v pohodě 🙂

jaydeep
13. čer 2014

@krystalka - tak to pak chápu, dlouhý týden je na nic :-/ ta holčina, o které jsem psala, je na mateřské s druhým mimčem, a její příštup tedy docela nechápu, ano i moje děti to zkouší, ale vzhledem k tomu, že princezna má problém s řečí, a mladík má ADHD tak je tam nechávám, proto, aby se mladík naučil režimu, sice už ho má, ale potřebuje ho, a princezna, aby se pořádně rozpovídala, kvůli tomu jsme dostali odklad...

konidana
20. čer 2014

Já to vidím, že to bude konec legrace a víc povinností hlavně pro mne. Dojíždím do práce, takže jsme ráno v 6 odcházeli do školky a večer kolem 18. byli zase doma. Což s prvňačkou rozhodně nepůjde. Jsem fakt zvědavá jak se to vyvrbí a jak si zorganizuju den...

denyzuza06
20. čer 2014

U první dcerky to proběhlo celé v klidu, chodí do družiny takže oproti školce se v tomhle nic nezměnilo a vzhledem k tomu že do školy chodí už druhým rokem moc ráda není žádnej problém ani s učením, úkoly si od začátku dělá sama, plní vše co po ní ve škole chtějí kolikrát o tom ani nevím. Ze začátku jen malinko zakolísala v matice, ale probrali jsem to a vše funguje v podstatě samo Až půjde příští rok do školy mladší bude to asi podstatně náročnější protože je mnohem živější a hlavně paličatá a svá takže si s ní učitelky jen tak neporadí....to bude asi jiný dobrodružství