Péče o osobu blizkou - dítě. Musí být na ÚP?

nikoulinka
2. pro 2017

Pěkný den. Chci se zeptat. Sestra bere prispevek na peci o osobu blizkou. Konkrétně se jedna o dite ve veku 8 let. Mala.ma priznany 1. stupeň. A zajima me, musi.byt evidovana na uradu prace? Kvůli verejnemu pojištění.

etinka
2. pro 2017

Nemusí.Pokud pečuje o dítě mladší 10let,stačí na pojišťovně nahlásit péči,zdravotní bude za ní platit stát a na sociálce nahlásit též a měsíce péče se jí dokonce počítají jako odpracované na důchod.Pokud je dítě starší 10let,tak už musí být přiznán vyšší stupeň než první,aby to mohlo být počítáno na důchod......

nikoulinka
autor
2. pro 2017

O te kategorii pece o dite vim. Jenze ona ma deti dve. Tim padem by mohla vlastne az do 15ti let veku. Ale jdeje o to, ze ta mladsi chodi do skolky na dobu delsi nez 4 hodiny. Male se tam moc libi, a tak ji nechce "zbytecne" ten pobyt tam zkracovat.

etinka
2. pro 2017

Aha,tak jsem Vás asi blbě pochopila...😔
Pokud má sestra 8leté dítě postižené,byl jí přiznán první stupeň,tak do 10let nemusí nic řešit.Mladší dítě nikdo řešit nebude.....Pokud je ale zdravé a já jsem to blbě pochopila,tak je vedená nejspíš jako osoba pečující o dvě děti do 15let (nebo tomu také říkají v domácnosti) a tam je třeba se zeptat na pojišťovně přímo,zda to nevadí,když to mladší chodí na víc hodin do školky.....

veroniquecz
2. pro 2017

@nikoulinka ty 4 hodiny je omezení kvůli rodičovskému příspěvku.

nikoulinka
autor
2. pro 2017

No, na tu 8 letou bere prave prispevek.na.peci, jelikoz je.postizena... druha, mladsi, je zdrava, ale navstevuje mš

etinka
2. pro 2017

@nikoulinka,tak v tom případě může být do 10let starší dcery v klidu,musí pouze na zdravotní pojišťovně nahlásit,že pečuje od zdr.postižené dítě (pokud to již neudělala) a pak to samé na OSSZ, budou jí počítat měsíce s dcerou doma jako odpracované.Mladší může chodit do školky jak dlouho chce.
Až bude starší dceři 10let,bude záležet,jaký stupeň bude mít v té době uznaný.Pokud bude vyšší než první,vše bude běžet jako dosud....

veroniquecz
2. pro 2017

@nikoulinka já to psala kvůli tomu ze kdyby byla mladší 2 let (ta mladší) a chodila déle do školky tak není nárok na rp.
Jinak
@etinka má zcela pravdu 🙂

nikoulinka
autor
2. pro 2017

Diky moc holky ☺ ono to ten nas system je cely zamotany, a cert aby se v tom vyznal ☺😂

tete20
16. led 2018

Tak proc nezajdete se zeptat na pojistovnu primo? Pro klid vasi duse staci zavolat