Porucha učení. Mají ji i vaše děti? Poraďte

liska21
9. led 2009

Ahojky,potřebovala bych poradit. Včera odpoledne jsem se vrátila z třídní schůzky 7leté dcery a učitelka mi vzdělila,že podává návrh do ped. poradny. Zdá se jí,že je Verča nerozlišuje ve větách kdy slovo končí a kde začíná další. Také se mi zdá když čte tak vlastně neví o čem tam jde,ale jen u delších článků nebo když má přečíst pohádku kolikrát neví o čem je. Tak prosím všechny maminky které mají s tímto prblémem zkušenosti o radu,moc děkuji 😉

sikiki
9. led 2009

Ahoj,vůbec se ničeho neděs.Učím na spec.škole a poruchy učení není zas tak nic děsivého,jen budeš mít malinko víc práce.V ped. poradně Ti vysvětlí co a jak ,jinak existuje hromada literatury na tohle téma,dysporuch.
A občas učitelky dokážou situaci taky pěkně vyhrotit,jen proto,že dítě je unavené z počasí a nedává pozor.Ale buď ráda na druhou stranu,budeš vědět,jestli opravdu nějakou dys poruchu má,než aby jí trápilo učení a na školu zanevřela.

zdenallicka
9. led 2009

liska: Nic se neboj.. V PPP (pedagogicko-psychologicka poradna) si s vami o vsem promluvi a vysvetli ti, co a jak.. S takovymi to detmi jsem denne v kontaktu... Nemaji holt jednicky a dvojky, ale jsou to trojkari, ctverkari,a el to vubec neva, ne? POrucha uceni je nic proti vazne nemoci.. Nemusis se hroutit, nejde o zivot... 😉 Hodne stesti...

sikiki
9. led 2009

No já zažila,že i děti s dysporuchou zvládly i VŠ,JEN JE TO VĚTŠÍ DŘINA,NE VŽDY MUSÍ BÝT TROJKAŘI...

mirjanka
9. led 2009

No v první třídě bych je takhle přísně neznámkovala ☹ známky jsou tu dost motivační... V první a ve druhé třídě se čtení teprve fixuje...čtení bez porozumění je trošku závažnější problém, než pomalé čtení...v poradně dceru vyšetří a pak doporučí domácí nápravu nebo nápravu ve škole...tzv. reedukaci - do té doby můžeš číst s dcerou dublovaně (čteš pomalu společně s dcerou) nebo se střídáte po větách, je dobré se po kratším úseku nebo větě zeptat, co přečetla...
Do jaké třídy chodí dcera???

svoma
9. led 2009

Liska ahojky,my máme také poruchu učení,už jsme byli v pedagog.-psych. poradně a máme nějaká omezení. Malej je hyperaktivní s poruchou pozornosti,chodili jsme také k neurologovi,psycholožce a psychiatričce. Také mají podezření na dysleksii,ale to se prý dá poznat až tak ve druhé třídě. ☹

liska21
autor
9. led 2009

Ahojky holky,moc vám děkuji za vaše upřémné rady. Verča chodí do druhé třídy,učitelka jí vždy chválila až teď mi vzdělila takovou zprávu. Ona sama má syna dyslektika a dostal se až na vysokou,tak ví jak se to u dětí projevuje. Já osobně jsem se s tím nikdy nesetkala tak mám pochpitelně strach. Je to moc hodná holka strašně ráda maluje,plave a na začátku školního roku začala chodit na keramický kroužek a je z něj úplně unesená. Každý den čteme asi hodinu a to tak,že se střídáme chvilku ona pak já. Bude to asi dosti těžké,když přijdou ze školy začnou dělat úkoly a do toho jim po pokojíku řádí 2,5letý bráška. Manžel je věčně v práci a tak na to bývám odpoledne většinou sama. ☹

mirjanka
9. led 2009

Liska a dcera čte plynule??? Měla v první třídě problém se skládáním písmen do slabik, plete si nějaká písmena??? Jak je na tom v matematice??? Hodinu číst je moc...stačí tak 10 - 15 minut...za hodinu musí být dost unavená...u vývojových poruch platí pravidlo - krátce ale často...takže pravidelně, třeba s pauzami...nesmí získat nechuť ke čtení a nesmí být ze čtení unavená. Liska, ještě je dcera levák nebo pravák??? Jaké má dominantní oko??? Ve druhé třídě to učitelka ještě poznat nemusí, zatím se neboj...

liska21
autor
11. led 2009

Ahojky,Verča čte něco plynule a něco slabikuje,v první třídě žádné problémy neměla,občas si splete b a d a sem tam a s e. Učitelka říká,že nerozezná ve větě kde slovo končí a jiné začíná,v mluvéné větě, no a v matice zvládá jak co. Nemít prsty a počítadlo tak v ní plave,co jí teď dělá potíže jsou příklady jako 35+12, 58-13 atd.
Dcera je pravák a jaké oko má dominantní to nevím,

Svoma,kolik je tvému synovi.

svoma
12. led 2009

Liska,ahojky,v září mu bylo 7,

mirjanka
12. led 2009

Liska...mně se to nějak nezdá...ve druhé třídě je normální slabikování...dyslektici mají v první třídě problémy už od počátku čtení...se sestavením slabiky, pletou si písmena...čtení tam je už od počátku katastrofa...to co popisuješ, tak si nemyslím, že by byla pravá dyslexie - dominantní oko zjistíš velmi jednoduše...sroluj kus papíru a nech dceru, aby se do něho podívala jako do kukátka...kterým okem se podívá, to je dominantní...jestliže je to pravé, můžeš vyloučit zkříženou lateralitu, která nadělá v učení dětí taky pěknou neplechu...

liska21
autor
14. led 2009

Ahojky Mirjanko,tak Verča má dominantní oko pravé. Nevíš náhodou jak dlouho trvá čekací doba než si nás pozvou do PPP.

mirjanka
14. led 2009

No, tak to je pro tebe tak trochu úleva - nemá zkříženou lateralitu, ještě můžeš vyzkoušet ucho...kam si dá telefon...nevím, jaká je čekací doba je to individuální - jestliže je žádost podaná teď, myslím, že to nebude trvat dlouho, protože největší lavina návštěv poradny začíná po zápisu...kde poradny řeší odklady
Liska, zkus Verču nechat číst potichu, krátký text a pak se jí zeptej, o čem byl nebo napiš na počítači z čítanky nějaký jednoduchý text bez rozdělení slov a nech ji potom slova rozdělit (lepší je text vytisknout a ve duhé třídě ještě vymyslet nějaké jednoduché věty bez většího množství předložek, spojek, zájmen - věty typu venkustojísněhulák maminkamákrásnéšaty)...podle toho, co píšeš si nemyslím, že se jedná o pravoou dyslexii...ale počkej na výsledky z poradny 😉

liska21
autor
14. led 2009

Moc díky,určitě se ti pak ozvu jak to dopadlo 😉

mirjanka
14. led 2009

Liska, sama jsem zvědavá, jak dopadnete 😕

liska21
autor
19. led 2009

Ahojky,Verča už začíná mýt problém i matematicee,dnes psala úkol 3 hodiny. 😖
Příklady tipu 39+?=60 60-?=52 ?-25=30 atd.
A já jsem zoufalá vůbec nevím jak jí to vysvětlit,když jí dám příklad 6+?=13 ? doplní správně,ale jak se jedná o vyší příklad je v koncích. Nevíte nahodou jak na ní. ☹

martinka79
20. led 2009

ahojky pokud se mohu přidat do debaty a malinko přispět.
Jsem spec. pedagog.
Liska: Mirka ti moc moc dobře radí. chce se to obrnit pevný mi nervy a vše doma dělat v klidu a po malých kouskách.je to težší pro rodiče než pro děti.
Problém s příklady, ketré píšeš je naprosto normální. postupovat a dokázat analizovat daný příklad je pro někeré děti dosti obtížné. Důležité ovládat dobře příklady bez otazníku tu klasiku co jsi psala předtím. věčný trénink. jinak příklady vysvětlit můžeš s dopočtem do celé desítky 39+?=60 kolik zbývá do 40 a potom do 60.klidně si dělat čárky do sešitu. chce to i radu s kantorem jak postupují oni jak jim to vysvětluje.Do PPP je to různé podle práce, ale určitě by to chtělo urychlit pokud ti dala papíry sama či tam vola uč. tak si tam klidně i ty brnkni. 🙂 ať máš do pololetí něco na papíře. 🙂
hodně sil.

sharon2
21. led 2009

ahojky, taky se připojuju 🙂 jsem uč.1.stupně a spec.pedagog. Loni jsem měla prvňáčky, teď jsem tedy na mateřské, ale dcerka je ve druhé třídě.
Takže - stejně jako mirjanka a martinka si myslím, že to vyloženě dys porucha nebude. To by měla v první třídě větší problémy. Slabikování ve druhé třídě je normální, zvlášť při těžším textu, dlouhé větě apod. Důležité je učit ji porozumění toho co čte, po krátcích usecích, povídat si o tom. A dělení věty na slova /konec jednoho a začátek druhého/ můžete doma taky lehce natrénovat.

K té matematice co popisuješ....tak to je nová látka, teď ji druháčci začínají, někteří ještě ani nezačali. Je tam přechod přes desítku a k tomu vysoká čísla, pro některé je těžké to skloubit dohromady. Může jí jen chvíli trvat, než to pochopí. Moje dcera zatím bojuje i s příklady bez přechodu desítky a to vím, že určitě žádnou dysporuchu nemá.... prostě jí to chvíli trvá než to pochopí, stráví, zažije si. Typ příkladu, které popisuješ vůbec nedělají /a to je jejich třída dooost rychlá a napřed/. A tohleto dopočítávání dělá podle mých zkušeností problémy i třeťákům, čtvrťákům!!! Trénovat doporučuju tak, jak popisuje martinka 😉 Kdyby měla Verša dyskalkulii, tak by měla problémy už s počítáním do 20.
Držím palečky, ať to překonáte 🙂

mmisak
23. led 2009

Ahoj jen vás chci trochu povzbudit,já sama jsem dyslektik a dysgrafik,mamka se nám hodně věnovala a já i bratr jsme vystudovali,já se dostala i na univerzitu,chce to jen víc dřiny než jiní ale jde to.
🙂
A má to i své výhody ,děti které jsou dys mají velice vyvynotou jemnou motoriku rukou, a výbotnou fotografigkou pamět i jako takovou.
A nadruhou stranu víte kolik slavných lidí je tímhle ..postihnuto,, a jak daleko to dotáhli.
😀

liska21
autor
25. led 2009

Ahojky holky,musím pochválit Verču 🙂 🙂 🙂 Dnes dělala úkol z matematiky co dostaly od učitelky na víkend,dělala ho úplně sama a měla to jen s jednou chybou,no prostě super. Nebyly to sice příklady s ?,ale i tak z ní mám radost asi to začíná chápat. 🙂 🙂 🙂

martinka79
25. led 2009

Liska chce to trpělivost. já mám dceru v 1tř a dělájí jí počty do 6s dopočítáváním, prostě než to pochopí a natrénuje je to delší čas,a le dnes při jízdě na in-linech vše spočítala bez chyb. 😀

liska21
autor
29. led 2009

Ahojky,tak jsem čekala,že Verča přinese 2 trojky a ona nás mile překvapila dostala 3 dvojky 🙂 dobré ne.

martinka79
30. led 2009

super to je moc moc fajn. 🙂

liska21
autor
2. bře 2009

Ahojky holky,mám takovou radost,že hned píšu. 🙂Verča dnes přinesla ze školy 1* z diktátu a viděla jsem jí na vlastní oči. Verča mi hned nesla sešit jak byla šťastná a ta jednička je přes dva řádky,tak asi potěšila i učitelku 🙂

liska21
autor
2. dub 2009

Ahojky holčiny,tak jsme obdržely pozvánku do poradny na 8.4.,tak nám držte palečky ať tam dobře pořídíme.

aninam
9. dub 2009

liska21: tak jak jste dopadly s Vercou v poradne?