Povinna skolni dochazka v zahranici

justy
4. říj 2007

Ahoj , je tu nekdo , kdo zije s detmi ve skolnim veku v zahranici ?Jak to mate s povinnou skolni dochazkou , pokud maji obcanstvi CR ?

justy
autor
4. říj 2007

To jsem tady porad sama ? ☹ Jestli nekdo mate nejake konkretni zkusenosti s tim , kdyz dite navstevuje skolu v cizine , ale dle vseho musi byt prihlaseno i ve skole ceske a pololetne dochazet na prezkusovani , tak uvitam kazdou informaci , pripadne radu 😅 .

jitulienka
9. říj 2007

Ahoj justy. Nejaký čas som žila s manželom v Nemecku, naša malá bola síce ešte veľmi malá, čiže nenavštevovala ani škôlku ani školu, zato kolegovia z manželovej práce - tiež Slováci v Nemecku - tiež riešili tento "problém"...
Konkrétny príklad: Kolega mal 11-ročnú dcéru, ktorá začala v Nemecku navštevovať základnú školu... Navštevuje ju tam doteraz, s tým, že naozaj každý rok musí aj na Slovensku robiť nejaké "skúšky", aby sa jej "rátala" aj slovenská základná škola... Určite je to pre deti dosť náročné, ale zase na druhej strane majú obrovskú výhodu v tom, že navštevujú školu v zahraničí. Je to určite obrovské pozitívum do budúcna...

jitulienka
9. říj 2007

No.... a teraz tak nad tým premýšľam... momentálne žijeme s manželom a dvoma deťmi v ČR a máme občianstvo SR... za dva roky naša staršia dcéra pôjde do školy..a nemyslím si, že by sme museli "utekať" do školy na Slovensko, pokiaľ trvale žijeme tu v ČR...i keď trvalý pobyt máme stále na Slovensku. Záleží to naozaj od konkrétnej situácie... Ale je to riadny chaos, keď niekto žije v zahraničí a má tam aj rodinu. To stále musí niečo riešiť....No kovbojka, však????

zsuzsu
23. říj 2007

Ahojky. Sice mam SR občianstvo, ale napišem to čo mne bolo povedané. Keď sme sa rozhodli, že prideme byvať do zahraničia, tak začali vybavovačky v škole.Mam dve dcery budu mať 12 a 11.Riaditeľka v škole mi kazala napisať žiadosť o povolenie študia v zahrniči. Musela som to žiadať zvlašť aj pre jednu aj pre druhu. Tak nam to schvalila, vydala potvrdenie, a vyrazili sme za hranice s kufrom plnych učebnic. To preto, že vraj budeme musieť chodiť na SK každy rok, aby spravili skušky. Neviem sice ako prinutim moje deti, aby sa učili aj slov. predmety, keď maju aj tu čo robiť. Ale nechapem na čo je to dobre. Jaj a na tu žiadosť som musela napisať, že na kolko rokov planujeme byť v zahraniči. Tak som tam dala, že 5 rokov. Vlastne nechapem to, na čo potrebuju robiť skušky aj na SR. Keby sme sa vratili po 5 rokoch, už maju po povinej šk.dochádzky. A keĎ dobre viem, tak v ramci EU sa akceptuju vysvedčenia. Naša riaditelka bola zlata, zistovala čo sa dalo, a ja tak isto. Ale najlepšie bolo keď som volala na min.školstva, stale mi davali len tel . čisla, a keď už bol ochotny s vami niekdo kecať, tak to nestalo za nič. Asi 4 *čo som volala som dozvedela niečo iné.Nikto nevie prečo a na čo, a každy mi radil inak.Smiešné, alebo na plač? Tak naozaj ako to je neviem ani teraz. Uvidime, aka bude situ na buduci rok, a či u ostaneme dlhšie. Ale na minv.školstva mi vedeli povedať iba jedno, že keď na strednu školu bude chcieť chodiť na Sk, alebo maturitu, tak musi robiť test zo slovenčiny, no to chapem, a aj suhlasim. Ale na zakl.škole, keď vysvedčenie dostane tu na čo je nam aj slovenské? Tak neviem či som poradila, ale čo som vedela to som napisala.

mika12
8. lis 2007

my sme s detmi vo veku 10,8 a 3 roky vonku 9 rokov. podla slovenskho zakonodarstva dieta (slovensky statny obcan)do 15 rokov musi absolvovat povinnu skolsku dochadzku aj na slovensku. (pozri clanok na babetko.sk)
ak mate dvojite obcianstvo, samozrejme nemusite...
prinesiete zahranicne vysvedcenie a spravite rozdielove skusky co je zvacsa slovensky jazyk(piseme diktaty a nejaku gramatiku, citame) a neskor vlastiveda...
skusky musia byt absolvovane minimalne kazde 2 roky. ja uz tiez s detmi meskam...budeme zas robit v lete po 2 rokoch. ale vraj neexistuje ziadna moznost ako rodicov potrestat. zanedbanie povinnej skolskej dochadzky je diskutabilne, pretoze dieta chodi do skoly aj ked nie na slovensku. vraj sa to riesi pokutou ale nikdy som o tom nepocula...

etuska
3. kvě 2008

Je tu niekto kto zije v UK a ma deticky vo veku okolo 4-och rokov?Dcerka bude mat v lete 4 a planujeme odist do UK,lenze tam je vraj povinna skolska dochadzka od 4-och rokov.Nieco ako u nas predskolska vychova.

etuska
4. kvě 2008

??? 😢 😢 😢 😢 nikto???

elise
4. kvě 2008

etuska ja som to tiež počula že už od 4 rokov. kamoška tam robila au-per 😉

etuska
4. kvě 2008

...napisala som uz mail znamemu Anglicanovi ako to je,tak dufam,ze sa coskoro dozviem 🙂

sisulik
4. kvě 2008

vraj v uk je skola od piatich rokov povinna...to od styroch je preschool..nie je to povinne ale velmi odporucane...

etuska
4. kvě 2008

Dik Sisulik.Ja chcem dat malu urcite co najskor do kolektivu,tak zistujem infosky. Do UK by sme mali prist v lete,kedy uz bude mat 4 roky 🙂

binki
31. črc 2008

etuska: zjistila jsi, jak to je? musí se chodit na ty zkoušky?

xena22
31. črc 2008

Tak my zijeme v irsku a moj syn na slovensku do skoly nechodi,pokial sa jedna o stat v EU sa uznavaju aj zahranicne skoly,akurat v pripade,ze by sme sa vratili na SK tak musia ist na vyrovnavacie skusky a oni by ho sami zaradili do rocnika,moze sa stat,ze aj o dva roky nizsie ako by patril,preto ak zvazujete navrat domov,tak by som si radsej kazdy rok urobila skusky,aj ked je to narocne.My sme to velmi nezvladali a kedze sa neplanujeme vratit,tak to ani neriesim,odbiju si deti povinnu skolsku dochadzku tuna a bude... Takze na tie skusky sa chodit nemusi ...

Etuska chodi sa v Uk a irsku do skoly od 4-5 rokov,podla toho ako to malej padne,moj maly bude mat v septembri presne 4,5 roka tak uz do skoly ide,aj ked mala som moznost pockat este jeden rok,kolektiv mu neuskodi,nie je to narocne,je to akoby nasa skolka ale uz sa rata do povinnej skolskej dochadzky.Starsieho som dala neskor,isiel ako 5a pol rocny,lebo vtedy sme sa pristahovali a teraz je najstarsi v triede,nie o vela,ale je a je to poznat,zavisi to na rodicoch,je to ako u nas ked niekto ta do skoly dieta,co malo v auguste este len 6r a podaktore deti uz maju v septembri 7 - nuz niekto musi byt aj nastarsi a najmladsi 😀

erikasadek
31. črc 2008

tak ja neviem nahnali ste mi strach a zaroven je mi smiesno ja mam dve deti starsi chodi do skolky a my zijeme vo francuzku aj tu sa narodil zatial ma len slovenske obcianstvo po mne na francuzke ma narok ked bude mat tusim 12 rokov a jedno je iste ze urcite nepojde na slovensko robit ziadne skusky len preto ze ma slovenske obcianstvo teda drzim vam palce ktore mate stym problemy

xena22
31. črc 2008

Erikasadek jasne ze nemusi,ked zijete vo Fr a neplanujete ist na SK,nemusis mat strach...

erikasadek
31. črc 2008

tak to si ma ukludnila este dobre ze zrusili povinnu vojensku sluzbu lebo aj nad tym som si lamala hlavu pred tym inac dufam ze ju znova dovtedy znova nenastolia

xena22
31. črc 2008

Tak ty mas myslienky dobre popredu 😀 na to zas mna nenapadlo pomysliet 😀

binki
31. črc 2008

a mimo EU?

erikasadek
31. črc 2008

no na vsetko treba mysliet ale keby to nezrusili viete si predstavit ze by museli ist starsne nato len pomysliet

pensadorcallisto
4. srp 2008

Ako je to so skolou mimo EU?
Dcera je tu so mnou v zahranici 2. mesiac. Koncom augusta bude mat 6, ma vybaveny odklad o 1 rok... Ak sa dovtedy nenauci jazyk, tak som citala na internete, ze je mosnost studovat dialkovo zo SVK.

nightwish77
17. zář 2008

Ahoj, ja ziji v UK uz 10 let a deti tady chodi do skoly uz od skolky. Cesky moc neumej,ale pred 3 roka jsem musela zpet do CZ na 5 mesicu chodili tam do skoly a pak jsme se vratili do UK. Ted me otravuji z Cech ze nejezdi deti delat zkousky do cech jelikoz maj ceske obcanstvi. Nikdo z tech chytraku za tech 10 let nenapsal a ted me otravuji ze je to trestny cin. co maj asi ty deti tak delat??? Maj svych veci dost tady ve skole a este jezdit do cz delat naky blby zkousky. Stejnak se do CZ nehodlame vracet tak k cemu jim ty zkousky budou?
Takze pokavad nechcete skoncit jako ja budete muset jezdit do cz skladat zkousky.

erikasadek
19. zář 2008

Nightwish, to je ale blbe, naozaj niektore zakony su postavene na hlavu, pevne nervy. 😉

etuska
28. zář 2008

No,konecne sme zistili ako to je:My zijeme v UK,ale aj tu su v jednotlivych regionoch rozdiely.Ak by mala dcerka 4 roky este pred 1.julom,vzali by ju do "Primary 1",co uz je povinne,ale kedze sa narodila v auguste,tak chodi do "Junior Reception" co je vlstne pripravka.Su tam denne od 9-12:00 a maju uz uniformu 😅 .Junior Reception nie je povinna,ale je to super priprava na buduci rok.-Toto plati pre Sev.Irsko.

Ak by sme boli v Skotsku,Anglicku ci Walese,tak by uz asi nastupila do Primary 1,kedze pokial viem,tu je ta hranica dosiahnutia 4 rokov posunuta na 1.September.

Dufam,ze som vas nepoplietla 😅

srenk
28. říj 2013

ahojte tiez mam problem mam 6 a 4 rocnych synov su tu 5 mesiacov, od septemb.navstevuju skolu a skolku v uk, starsi bi na sk navstevoval 1 rocnik tu uz ho dali do druheho,ten mladsi chodi do skovlky,{inac skolka je je od3,4 rok,to je skor jak predskolska, 5 rocny uz navstevuju 1 rocnik) mame ist na druhy rok na skusky na sk co sa mi zda blbost pretoze tu chceme v uk ostat na sk nie je buducnost.Nechcem stresovat maleho ma to tu teraz tazke pretoze sa este len uci po anglicky ,a do toho pisasnie a vyslovovanie da zabrat,a este sa ucit slovensky ma ztoho misunk neviem co robit poradte mi niekto ako to zrobit a co sa stane ak nepojdeme na tie skusky,tak isto ten mladsi este ani nechodil do skolky na sk , az tu zacal budem ho musiet tiez zapisovat na sk do skoly pretoze obydvaja maju sk obcianstvo hoci sa ten starsi narodil v uk ,a tu obcianstvo ziskame az po 5 rokoch ci? sme tu rok ak mi vie niekto poradit vopred dakujem

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
shine2015
19. říj 2015

@marketnieuw já to řešila na jaře....a ano musí na zkoušky min 1x za půl roku max 1x za dva roky...zkouška je před komisí...jinak druha varianta je chodit do školy sobotni dle mpsv v Paříži Londýne a jedna v USA .....jinak nutno dojíždět do ČR na zkoušky....domlouvat si konzultace po Skype....na mpsv jsou i osnovy co musí dítě každý rok až do devítky zvládat .......příbuzná je ředitelka a dělá zkoušky pro jednoho chlapecka z Ameriky....jednou za dva roky....do třetí třídy to jde,třetí je ale prý zlomová,začíná těžší učivo a je toho víc....my právě řešíme zda se vrátíme do UK nebo ne.....zda zatěžovat decka druhou školou v ČR....

Jinak pokud víš že se do ČR na 100% nikdy nevrátite tak bych je k zápisu nedala....

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
shine2015
19. říj 2015

@marketnieuw tam je pu.ser kdyby jste se vrátili...já je na jednu stranu chápu, protože když se vrátíte v páté třídě,tak naše české školství je specifické a prostě toho mají hodně a děcko nemá nač navázat....známí takhle přijeli a jediná výhoda byla angličtina....jinak museli zaplatit v třetí nebo čtvrté třídě doucovani a měl kluk co delat aby to dohnal....

Já s nemyslím že by někdo aktivně vyhledával pode místa trvalého pobytu a hledal kam chodí dítě do školy....to ne....pokud nechodili do predskolaku atd pochybují že ředitel bude aktivní a vyhledávat.....

Spíš si to rozmyslet dobře,....aby jste decku neuskodili .....ono mi to přijde i logicky, protože když se vrátíte kolem cca jeho 14ti let,kam půjde do skoly? Na jakou střední? Jakou má šanci? Leda že byv ČR byla nějaká pro cizince .....ale dost se mu omezí vyber....

My jsme se vrátili na jaře a zase přemýšlíme,že půjdeme zpět do UK....uvidíme. Je to velmi tezke rozhodnutí....a máme děti malé zatím,tady školu řešit nemusíme,až za dva tři roky...ale i tak...

luciebx
19. říj 2015

@marketnieuw ja ziji v uk a muj syn ma jak uk tak ceske obcanstvi... v lete nam bylo 5... kamosky deti maji 8 let taky je ceska maji oboji obcanstvi a nikdo nas nikdy nekontaktoval jakto ze nase deti nebyli v cr na prezkouseni nebo takovych tech blbostech... mi rekni jak te nekdo donuti... kdo ti proplati letenku atd ated kdybys fakt jako MUSELA letet do cr kvuli zakladce... nic ti nikdo nemuze...

luciebx
19. říj 2015

@srenk kamaradka slovenka na prezkouseni nejezdi a to ma 2 deti v uk... rika ze mooozna se jednou vrati.. ale to ji jako decko nevezmou do skoly? to asi tezko... budou muset