"Předpuberta" v 6-ti letech, máte podobný problém?

kopretina82
21. srp 2013

Zdravím...
Nemáte někdo podobný "problém"?
Domčovi je 6 let. Vždycky to byl paličák a svéhlavička (má být po kom 😉 😕 😅 ),ale poslední dobou je to s ním "na palici". Přijde mi, že je věčně zpruzenej a ukňouranej s tím, že my jsme na něj takový či onací, bílá je moc bílá a zelená málo zelená a podobné "stížnosti. Snažím se s ním mluvit, domlouvat, navrhovat řešení, vysvětlovat, vždy vše odkýve a jedeme dál ve stejném duchu. Napadlo mě, jestli třeba nežárlí na mladší, ale 2,5 roku po porodu...??? Je teda fakt, že malá teď vyžaduje dost pozornosti, ale přece jen už měl dost času zvyknout si, že se vše netočí jen kolem něj... 😕 Nebo "stes" z nadcházející školy? Dřív takový nebýval, byl spíš pohodář, někdy se taky šprajcnul, ale které dítě občas "neujede", že?
Už mě to docela vycucává, páč je to pořád kolem dokola jedno a to samé a výsledek v nedohlednu... 😖
Neměl jste to někdo podobně? Nebo nemá někdo nápady na řešení? Předem děkuju za jakoukoliv reakci 😉

berenika39
21. srp 2013

@kopretina82 😀 😀 😀 řeším dtto ve svém fotoblogu, společně s kamarádkami se stejně starými dětmi v soukromce a doma? trpělivě čekám, až to přejde.
petrovi je tedy pět, ale co jsem vypátrala, tak je to idelální věk na tuhle "pubertu". naprosto přesně jsi to vystihla, zelená je málo zelená a voda je moc mokrá. lamentuje, samé achjo, já mám těžký život, případně korunuje diskusi slovy: achjo, nechte mě bejt..,. ( to si doma mezi sebou neříkáme, to je jeho výplod). takže já se tím řídím - nehcávám ho bejt 😀 . no tootiž stejně není žádné řešení - on to potřebuje, vykníká se a je to ok. poslouchám ho, vnímám ho, nereaguju.
p.s. petr má tedy jen takové dny, není to pořád, a už se to po třech měsících celkem lepší 😀

evaviki
21. srp 2013

jj, taky este "neptejte se mne" 😀 Doma se pry nudi, na vylete se nudi.. na zachode se nudi, pocas spanku se nudi.. 😀 vsetko ofrfle, ohundra.. chce to kliiiid, ale je to obcas pekelne narocne..

hav81
21. srp 2013

@kopretina82 vydržet,vydržet a vydržet nic jiného nezbývá.
mám to doma taky a většina kamarádek se s tejně starýma dětma.
Když po dceři něco chci tak má milion argumentů proč to zrovna teďka nemůže udělat a nebo mě ignoruje a prostě odejde.Když jí něco nepovolim tak začne hned brečet.Většinou si jí přestanu všímat a odejdu a nebo když je to nějaký velký pláč tak jí zaženu do pokojíku.Samozdřejmě drámo za chvilku přejde a ona se vrátí. 😉
A potom taky je hluchá,tak to už jí kolikrát vyhrožuju,že půjdeme na ušní,protože za celý den jsem tak vykřičená a uchozená,jak furt jí všechno opakuju a abych teda na ní furt nekřičela,tak za ní dojdu 🙂
No musíme doufat,že je to brzo přejde 🙂 Akorát mě uklidňuje,že to není jen u nás doma 😀

ia.
21. srp 2013

@kopretina82 uf, u nás to samý...za měsíc mu bude 5 let a cca čtvrt roku je jeho nejoblíbenější slovo "NE" a "TO NENÍ FÉR".............uááá moje nervy na pochodu, taky si říkám, že není možné, aby žárlil na mladšího, když už ho máme doma dva roky...prostě doma řev už od rána, kdy vstane a já mu řeknu pojď jdeme do koupelny umýt si zuby, tak už je řev nééé...
jak to mám řešit nevím, říkám si, jestli už mu nechybí režim jako každé ráno do školky, atd no uvidíme...

krystalka
21. srp 2013

@kopretina82 - ahoj, u nás je to taky 😉 , bude mu 5,5 a poslední dobou každou chvíli slyším - ach jo, já se nudím, mě to nebaví, nech mě, jdi pryč, neslyším, já to nechci apod. 😀 Občas mu nic není vhod, pokud mu něco nepovolím, tak se rozbrečí nebo nafoukne...a přitom to vždycky bylo takové hodné a tvárné dítě, se kterým se dalo na všem rozumně domluvit...jako takový v podstatě pořád je, ale čím dál častěji má ty svoje "nálady" 😉

kopretina82
autor
22. srp 2013

@berenika39
@evaviki
@evaviki
@hav81
@ia.
@krystalka
Jé, holky, já jsem tak ráda, že nejsem sama 😉 Já mám právě kolem sebe samý vzorný slušňáčky, kteří doma poslechnou jen se na ně maminka podívá, ani nemusí nic říkat,vztekat se prakticky neumí, tak si ani nemám komu "postěžobvat" 😝 😖 🙄 K tomu má teď malá anínu, takže jako fakt supeeeer...
@ia. jé,sem se úplně musela začít smát..."TO NENÍFÉÉÉÉR" slyším doma taky furt 😀 😀 😖 😠 😀 😀
Takže všem zdar asílu do dalších bojů
Mmch, včera rtu byla mmka akorát když měl Domča stěžovací, tak říkám,nojo naše malá puberta teď.Víte, co mi na to řekla? To není puberta, to bude mnohem horší... 😅 😀
Dnes chci vyzkoušet novou taktiku "půldenní plánování"-sednout si s ním ráno, v poledne a večera říct si co násčeká,comusíme, co chceme,co se nám líbilo/nelíbilo a tak pak písnu, jestli to mělo efekt(aspoň minimální)
@krystalka Jj, náš byl taky miláček, přišlo mi, že obdobím vzdoru jsme vždy propluli celkem pokojně, asi si to teď vynahrazuje 😀 😀 😀

kackaj
22. srp 2013

No a já jsem taky ráda, že to tady čtu🙂 Ondra má 4 tento týden a od rána je samá negace...umýt zuby-ne, snídaně-ne, jdeme ven-ne a tak se to táhne do večera. Samozřejmě všechno se musí udělat, takže občas je to s křikem, občas s pláčem, někdy si ale nechá vše vysvětlit po dobrém. Vysledovala jsem to, že když jsme doma sami, tak to tak nemá, ale protože manžel pracuje z domu na počítači, tak je doma téměř pořád a jakmile je na něj víc jak jedna osoba, tak pak už hází všechno do negace (no, jako taky ne každý den a pořád, ale hodně často). Ale řekla bych, že je to teď přes prázdniny hlavně, jak už někdo psal, myslím, že mu chybí ten školkovej režim a řád a taky se nám narodila malá, takže i to k tomu může trošku být, i když tyto stavy míval už před jejím narozením. Jen mě mrzí hlavně to, že se tak chová i když přijedem třeba k našim...ani nechce chvilku vylézt z auta, pak jen na všechny čučí...jakmile se rozkouká, je už milej, ale pořád odporuje. Až když odjedeme a on tam zůstane s našima sám (nebo kdekoli na návštěvě), tak je zase hodné tvárné usměvavé dítě, co pěkně jí a plní vše co se po něm chce. Ale pokud jedem na návštěvu všichni a všichni zase odjíždíme, tak naši kroutí nevěřícně hlavami, jakej je z něho "spratek":-/ Ale tak já (i všichni ostatní) vím, že je to super kluk a budu doufat, že to přejde....né že to bude horší🙂

berenika39
22. srp 2013

@kopretina82 jj, s tím plánem to je super, to zkus, obecně u nás funguje, když víme , co bude a ono to bude. případné změny konzultovat předem🙂 vtip je v tom, že oni už ted umí argumentovat, už to není NE z principu (třeba v těch 2,5-3 letech, ale ne, aby si dokázali, že jejich slovo má už velkou váhu. já mu to docela dopřávám, rozhodně od malička beru jeho názory a nijak ho slovně nedusím, ted je to tedy docela na pevné nervy. on může diksutovat, já to opravdu beru, ale učím ho, že když něco talčí, tak aby mi řekl proč, že já na to potom můžu reagovat. Pomalu jsem ted zavedla trošku systém, protože prázdniny, to bylo u nás pohoda, klídek leháro, opravdu jsme je celé procestovali a bylo to jen o pobytu veknu. Jakmile se ted ocitne doma dřív než před spaním, tak kouká jako puk. Takže jsem začala dělat podvečerní chvilky v klidu, v ložnici, na letišiti, s logopedií, s jeho oblíbenýma knížkama, zase jsme začali večer před spaním hrát jednu společenskou hru a tak. Takže až začne školka, zase si to sedne, tedy doufám.

Tak všem postiženým hodně zdaru a pevné nervy. Mmch, ta opravdová puberta je ještě mnohem jiná, nemusí být horší, strašná, ale prostě jiná, už to mám za sebou🙂.

evaviki
22. srp 2013

Sebik je dnes 4.den ve skolce (hura, hura) a teda vidim zmenu.. domu chodi spokojeny, vysmaty, taky je vyrazne prijemnejsi 😀 akurat sa stezuje, ze si nema doma s kym hrat a vymaha po mne sourozence 😀 😀 marna snaha vysvetlit mu, ze to by stejne nebylo tak, jak by si pral, ze je to mimi ato roste a nic s nim nebude moct delat.. odpoved byla, ze mu bude podavat hracky do rukou.. 😀

krystalka
22. srp 2013

@kopretina82 - my to "plánování" praktikujeme už dávno, vlastně asi odjakživa, ráno si už při vstávání a snídani probíráme kam ten den půjdeme, co budeme dělat a kdy přijdeme, co budeme dělat, když to nevyjde tak, jak jsme si naplánovali, večer si v posteli před spaním povídáme o tom, co jsme ten den viděli a zažili a co budeme dělat zítra, jsou to takové hezké chvilky...Jinak návštěvy doktorů a nějaké větší mimořádné události probíráme několik dní dopředu - každý den se k tomu vracíme a připomínáme, že ten a ten den to bude...a fakt to funguje - naopak nikdy u něj nefungovalo takové to - bude to tak a tak, proto že jsem to řekla apod. U všeho potřebuje znát důvod a opodstatnění., proč se to má nebo nemá dělat apod., prostě se jen tak s nějakou odpovědí nespokojí 😉

zzuzinda
29. srp 2013

Jé, díky holky, nejsem v tom sama 🙂 NAvíc je Adam teĎ ukňouraný a vyžaduje daleko víc mazlení a tulení. COž mu dopřávám v hojné míře 😉 Musím si užít, dokud on chce 😉 Ale jinak přesně jako Trautnberk - kyselo je moc kyselý a bramborák je moc bramborovej 🙂 Ale mezi dětma je teď skvělej. Neblbne, nejančí, nepere se...Jen když se rozloučíme a odcházíme, tak brečí, že chce, aby děti šly k nám, že se mu stýská...Tak touhu po dětech si ukojí ve školce 🙂

anta
15. říj 2013

Ahoj, tak my máme doma to samý. Honza je věčně takový nespokojený, mám dojem, jak píšete, pořád jsme my strašní rodičové, on je ředitel zeměkoule. Snaží se řídit domácnost, což se mu teda nepodaří bez mé mrtvoly. Všechno je špatně, někdy mi přijde jako dítě z hororu. "Nesmíme" mu nic vytknout, to má hned nataženo, ach ta puberta. Říkám si, jestli to není v pěti letech nějak brzo? 😀 😀 😀 😀 Občas to vydržím na něj nereagovat, občas ale taky vylítnu a to se teda natřásá celý barák. Kdy tohle skončíííííí? Jinak vám děkuji, že v tom nejsme sami 😅 😅 😅 😅

sylvka
5. led 2015

jééé,první příspěvek,jako bys psala o mém martínkovi 😉 je mu šest a je šíleně na ránu.jak neni po jeho,cítí se dotčen,nikdo ho nemá rád,všichni mu ubližujou....dokonce se několikrát sebral,že jde do dětskýho domova.vyplauzuje jazyk,odmlouvá,tisíc keců ke všemu.nedej bože,když ho poprosim o vynesení koše,to je,že je chudák,že mi musí sloužit,že je otrok a nezavře tu pusu až k popelnici.taky má souroznce skoro tříletýho a to je vpohodě,céres dává spíš malej jemu.jinak martínka předpubertu moc neřešim,když to přežene(například mi tuhle řekl,že jsem tady proto,abych mu sloužila ať koukam mazat dělat jídlo),tak dostane přes zadek...ptž úplně liberální výchovu neuznávám 🙂

anipp
5. led 2015

uf, tak to se mi ulevilo 😀 tomu našemu "pubertákovi" bude za pár dní 6let a taky si už nějakej týden lámu hlavu co děláme špatně, co se stalo, proč jsme nespravedlivý a jak je možný, že všechno neguje a u všeho se nudí, také mě napadla žárlivost na mladšího sourozence.Už nevíme jak na něj.
23.12. večer to došlo tak daleko, když se chytl s mužem, ten to musel jít rozchodit ven, mladej vstal z postele, prolítl celej byt a u toho řval, " no a kde je táta? to jako odešel? to se odstěhoval? on ale se mnou bude mluvit né že ne" vzteklej jak bejk a to byl vždycky absolutní kliďas.
Nejdřív neguje, pak přijde vztek a výhrůžky a nakonec lítost, ovšem jen lítost nad sebou samým ☹

kopretina82
autor
8. led 2015

Zpráva všem maminám "předpubertáků"... Jsme v další fázi. To naše telátko se ted všemu šíleně řehtá 😀 😀 😀 Někdy učurávím s ním, jindy bych mu majzla 😉 Ale pravda, je to mnohem příjemnější varianta než ten opruzák 😎

zzuzinda
9. led 2015

@kopretina82 TAkže nás čeká období šíleného řehtání? No nazdar, když se k tomu připojí utlemená Bára......Aspoň to bude lepší, než to, jak na sebe teď ječí a perou se a jak je okříkneme, tak vylítne na nás, proč na Báru křičíme, že je malá 😉

sylvka
3. kvě 2015

ahoj maminky,tak dneska to byl ráno zase děs-někdy si opravdu říkám,jak se bude chovat za pět let...mluvila jsem o tom s doktorkou,ptž mi na tuhle předpubertu přijde malej (má a půl).prostě jsem ho ráno vyhnala od počítače a začalo to,všichni mu ubližujou,má hroznej život a dvě hodiny dalších keců na toto téma. ☹ odopověď doktorky,že je velikej na osm a půl let a to tělo prostě rychleji vspívá.samoz.vím řže je to i mojí nedůslednou výchovou...teď je dobrej,uklidnil se a je pohodovej....

konidana
3. kvě 2015

Že by před-puberta? Synkovi je 5,5 a posledních pár měsíců je fakt mnohem víc ukňouraný, víc se vzteká, prostě na zabití.... Dosud to byl velký pohodář, sice paličák tvrdohlavý, ale pohodář. Tak snad to brzy přejde.