Problémy s učením. Poradíte, prosím?

2. pro 2021

Dobrý den,
jdu si k Vám pro radu.
Mám dcerku v sedmé třídě. Nikdy nebyla jedničkařka, vždy byla lajdák. Ale poslední rok, bojujeme s učením. Vůbec nevím, jak ji donutit se učit.
Nepřipravuje si, neučí se, úkoly si nezapisuje, pomůcky ztrácí.
V učení ji nezajímají tečky, čárky. Píše s prominutím jak prase.
My jako rodiče už nevíme co dělat. Vše kontrolujeme, úkoly nemůžeme, jelikož si je nenapíše, tak ani nevíme, že nějaké má. Do učení ji nutime-ve výsledku žádný pokrok. Učíme se s ní, vysvětlujeme a nic. A mě to štve. Když vím, že sešity, všechny pomůcky koupené má. S třídní učitelkou není řeč, řekne, že musí sama chtít a tím to hasne.
Plave v učení hlavně u své třídní (matematika) . Miluje cizí jazyky. Z nich má jedničky. Ale tím to hasne.. Přemýšlím nad doučováním, ale připadá mi to zbytečné, když manzel matematiku studoval a velmi dobře. O to víc, je to těžší pro nás. O koníčky ztratila zájem. Na PC nechodí.
Nekřičíme, vysvetlujeme, povídáme si. A její odpověď je vždy, nevím, nebaví mě to. A tím končíme.

Nemáte někdo radu? Hrozně mě to trápí.
Prosím anonym je to pro mě citlivé téma.

konidana
2. pro 2021

Radu nemam, plavu v tom taky se synem. 6tr. Dyslektik co nesnasi cteni a skolu vubec. Prechod na 2.stupen byl masakr. Z cj a aj propad o 3 stupne. Sabotaz vseho, hlavne ukolu. Jeden sesit z cj ma po 3 mesicich skoly cisty jak padly snih🙄. Nechci, nebavi me to, nepotrebuju to, takhle mluvi o vsem krom telocviku, pracovek a matematiky. Nevim jak tu skolu s nim preziju.... starsi dcera v pohode samostatna, kdyz nechce tak to neslo ( na distancce) ale jak je ve skole tak funguje, vi kam chce na stredni, tak se aspon trochu snazi.... no nesnazi, kdyby jo tak ma samy 1, jede na pul plynu pul dvojek a pul jednicek.

konidana
2. pro 2021

S uc.co ma na cj a aj jsem byla na konzultaci, trochu jsme to ladily, ale ted je syn od po nemocny, a kontakt nula. V ut jsem ji psala mail co mane delat a zatim bez odezvy. V ucebne na gogglu kde maj normalne ukoly ze vseho tato uc.taky skoro nic nedava....

konidana
2. pro 2021

Jinak loni byla v 7.tr. dcera, a na distance taky malem propadala, neb radsi courala po zabave ( pecena varena ve staji u koni) nez aby delala veci do skoly

konidana
2. pro 2021

Zkusila bych s ni probrat, co by jednou chtela delat? Neco s jazyky? Preklady? Tlumocnici? Nebo cokoli jineho. A zkusit ji vysvetlit, ze k jakekoli praci nebo dalsi skole proste tu zakladku potrebuje. S mym klukem to je jak do dubu, treba vase dcera bude vnimavejsi, kdyz se ji to predestre jako vyhoda k prijimackam treba na jazykovou skolu apod. Proste vyhoda ( a nutnost) k necemu, co by chtela.

malytlustyhroch
2. pro 2021

Když mi bylo náct, tak jsem rozhodně nesnesla, když mi učivo vysvětloval někdo z rodičů (chtělo se mi křičet, zvracet, rozmáznout je o zeď, takže fyzicky je nenapadnout byla priorita, na kterou se spotřebovala většina mé pozornosti a na to co říkají už jsem se fakt nebyla schopná soustředit). Tolik k tomu jestli je smysluplné platit doučování, když manžel studoval matiku. (Vyrostla jsem, vystudovala, s rodiči mámě pěkný vztah. Těch náct je prostě někdy na palici.)

konidana
2. pro 2021

@malytlustyhroch takze kdyz my deti obcad ani neovladnou potrebu fyzicky napadat, tak s nima teda rec nebude ani kdyz ji zrovna zvladaji, co? No tak ve skole budu dal za neschopnou matku, a sem zvedava kde kluk skonci... ale ja to neustojim😭

autor
2. pro 2021

@malytlustyhroch no to ja neznám. Ja se vzdy učila sama. Bez rodicu. Nebyla potřeba. Mám doma dva pubertaky. S klukem zadny problem, ale s dcerkou valcime. Chtela by na jazykovku. Ale nechápe, ze k tomu potrebuje i jine predmety, které musi umet.

autor
2. pro 2021

@konidana to jsme zkouseli a zkousime.. Ano na jazykovku by chtela. Chtela by do ciziny.
Ale proste nechce pochopit, že k tomu potrebuje umet i jine jazyky. Dcera nic diagnistikovano nema.

konidana
2. pro 2021

Ono nejde o diagnozu, ale o tu lenost a nechut🙄

sebestka
3. pro 2021

A co dělá celé dny, když se neučí, koníčky nemá, na počítači nesedí? Neryji, jen se ptám, protože to ji nemáš ani jak potrestat.

pampeliska1313
3. pro 2021

Není za tím něco jinýho? Já třeba ZŠ nenáviděla. Nesedla jsem si s dětma, učitelka ryla jak měla možnost, nebavilo mě to. A proto jsem na to kašlala. Až na střední mi došlo, že nejsem úplně hloupá, jak jsem si celou dobu myslela a poslouchala ve škole a doma. A cvaklo mi, že mám na víc, než na učňák (tím to nechci shazovat, ale šla jsem na obor, kde nadání bylo potřeba aby člověk byl dobrej, ale bohužel ne tam, kde bych mohla uplatnit to, co mi rukama opravdu šlo) a pak to přišlo. Jestli chci udělat maturitu, vš, musím se učit i to, co mi nejde, nebaví mě to a začala jsem se snažit. Takže chápu to - nebaví mě to, nebudu to dělat a tím pádem mi to nejde. Zkusila bych dceru namotivovat - co chce jednou dělat, co k tomu bude potřeba vystudovat a co tam bude třeba za předměty atd. A že pokud bude mít lepší známky, má větší šanci přijmutí na sš bez přijímaček, popř. bude líp připravená. Osobně si ale myslím, že je potřeba aby jí to cvaklo, že i když ji něco nebaví, je to potřeba “aspoň přežít” aby nepropadala a trochu se snažila, že jí to ve výsledku pomůže. Může byt i demotivovaná z neúspěchů, pokud se nesnažila doteď, nebo třeba snažila, ale nešlo jí to, nemusí mít už chuť dál na sobě pracovat. Ale v rámci toho obecnýho nezájmu ke všemu - může prostě mít nějaký pubertální období a třeba se potřebuje jen vykecat co se jí děje v životě a podpořit, aby měla motivaci obecně se víc zapojit.

autor
3. pro 2021

@sebestka to mas pravdu to nemam ji jak potrestat. Prijde ze skoly, uklidi si bordel v pokoji. A tim to konci. Pak je tu s nami.. Kdyz reknu at se jde ucit. Zaleze do pokoje a nic.

autor
3. pro 2021

@pampeliska1313 presne to delam.. Motivuju, mluvime o střední, ze ji podpoříme, kamkoliv bude chtit.To same se školou.. A pořád nic. Kolektiv ve třídě ma celkem dobrý. Má tam i nejlepší kamaradku, ktera je jednickarka. Je to boj.

elizsebik
3. pro 2021

Holky, jako učitelka tvrdím, ze nejčastější problém neúspěchu v nějakém předmětu je učitel. Neumí zamotivovat, upřednostňuje jiné děti, nedává dost pozoru, dává příliš hodně dú apod...

Takže bych probrala to s učitelem). On/ona by už z pedagogických zkušenosti měla najít přístup k holčičce ❤️
Přeji hodně úspěchů v učení ☀️

autor
4. pro 2021

@elizsebik dekuji za odpoved.
Ucitelka to se mnou vubec nechce řešit. Kdyz jsem ji prosila o doucovani, ci vysvetleni latky dceři. Řekla, že má dávat pozor při hodině. Že je lajdak apod.
Když jsem se dcery ptala, proč se ucitelky nezeptá, kdyz něčemu nerozumi. Tak řekne, že nemůže, že začne ihned křičet, že mají dávat pozor.
Samozřejmě nechci dávat vinu učitelce. Dcery je také dost.

zelenaesmolda
4. pro 2021

Ucitelka ma pravdu.Cim vic ji budete nutit tim vic se sprajcne.Me nasi pravidelne po nedelnim obede,asi tak dve minuty po dozvykani posledniho sousta prudili otazkou kdy se jako pujdu ucit.A to jsem nebyla zadny lajdak.Prestala jsem proste z trucu protoze me to nehorazne vytacelo,vzdycky mi to zkazilo nedelni siestu.
Ja bych dceru nechala byt,je dost velka na to,aby vedela,ze kdyz se neco nenauci tak dostane petku,mela by mit zodpovednost za sve ciny a ne neustale za zadkem rodice.

sebestka
4. pro 2021

Hele, mně se také nebavilo učit. Mám všechno strašně vydřené. Co jsem se nenaučila nazpaměť jako básničku, to jsem neuměla.Samozřejmě mě naši pořád nabádali, večer mně zkoušeli. Neuměla jsem to, tak taťka, že jde se mnou. Absolutně jsem nedávala pozor, pak se naštval, dostala jsem zleva zprava a uměla jsem to hned.😂 Nicméně, ona je dobrá rada, tak ji nechej, je zodpovědná sama za sebe...,ale já na to nemám koule. Dceři se taky kolikrát nechce, tak buď jdu s ní a nebo ji nechám a ona ji ta zodpovědnost večer dožene. Tvou dceru očividně ne, moc radu nemám. Když ji ani nemůžeš zakázat to, co má nejraději, to u nás strašně funguje. Asi narovinu říkám, že bych se šla učit s ní.

konidana
4. pro 2021

To vypada ze si ocividne nesedly s ucitelkou. Tam teda fakt asi rada neni, leda zkusit pusobit tim smerem, ze to musi delat kvuli sobe aby se dostala na dalsi skolu a na ucitelku se vykaslat. Ale vim ze to je strasne tezke... dcera treba myslim nemela moc dobre tridni ucitelky na 1.stupni. V 5.tr trojkarka, problemy s dochazkou ( mela tridni, ze pry si ji berem na dovolene a ona ma pak vysokou absenci... uvolnila jsem ji mene nez 5 dni za cely sk.rok, holt tam byl i tyden skolni vylet 🙄, nemocnost mala, sem tam 2 dny) a prechodem na 2.st zlepseni na vsech frontach( kdyz pominu distancku) , tridni je milacek a super...

aneta15
4. pro 2021

Moje dcera je jednickarka a po loňským lockdownu se absolutně přestala ucit. Přišla na to, ze to může opsat a má to vlastně zadarmo. Pak se vrátila do školy a zacal boj. 5 z fyziky, 4 z angličtiny, 3 z dějepisu a přírodopisu a už to jelo. Nejdřív jsem se ji snažila motivovat a mluvit bylo to prd platné, řekla že se jde učit a koukala do mobilu. Tak jsem na ni nastoupila a začala se učit s ní, stala jsem nad ní jak policajt. Ted uz se srovnala a pracuje víceméně sama. Ale u nás je velká výhoda, že dělá atletiku, kterou miluje a má 3x týdne trénink na který ji vozim, protože je v jiném městě. Takže jsem prostě 2x nejela a ona zjistila, že to myslím vážně.

konidana
4. pro 2021

@aneta15 asi fakt neni jina cesta nez nad tim ditkem stat jako policajt a hlidat co se uci, jak dela ukoly a ucit se s nim. Bojim se, ze mne to se synem ceka jeste 3 roky az do devitky🙄