Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

maruschka
1. lis 2008

hasleerka, naša mala také krátke obdobie, že sa ma strašne snažila vyprovokovať a skúšala moje nervy tým, že všetko opakovala a sledovala, čo sa bude diať..Najskôr som ju upozorňovala, potom som sa pokúšala jej to vysvetliť, no keďže to nezabralo, dostala zaracha na internet, telku a rozprávky- bolo po probléme a ja som si nemusela toľko drať jazyk... 😀 😀

hasleerka
2. lis 2008

no moja dcéra ma strašne napodobnuje ked učím tú mladšiu niečo alebo hreším ... ide ma rozhodiť, aj ju vyhreším, niekedy si ju vôbec nevšímam ... lenže bude asi problém u nás doma, bývame totiž s mojou mamou a ona tiež po mne všetko opakuje, takže Zuzka to má asi od koho okukať ... dufam že moje nervy vydržia

bardott
7. lis 2008

Ahojte dievčence. Chcem sa Vás spýtať či vedia vaše detičky už vymenovať všetky písmenka v slovách t.j. či vedia po vás zopakovať slovo ale po písmenkách? Neviem, či to píšem zrozumiteľne ale hádam hej. Napr. Slovo Lola či vám povedia L O L A. Ja mám hrúzu lebo ten môj malinký krpček to dajak nezvláda a teraz neviem či je to normálne lebo sa mu ešte formuje mozog, alebo či má dajakú dysfunkčnú poruchu. Musím ale povedať, že slová tisíc krát omielané povie v pohode aj po písmenkách ako napr. Ema, mama, Imo ..... Prosím odpíšte.pa

mracik
7. lis 2008

bardott, myslíš hláskovanie 😉
keď bol Kubko prvák, tak veľa detičiek z ich triedy nezvládalo dobre hláskovanie,. ale neskôr sa chytili

bardott
7. lis 2008

No presne mracik, hláskovanie mám na mysli. Len ja mám také podozrenie, že keď si nevie slovo vyhláskovať tak sa ho asi len veľmi, veľmi ťažko naučí písať. Ja teda neviem ale som tak nešťastná .......

mracik
7. lis 2008

pýtala si sa na to učiteľky? A vie slabikovať? Lebo väčšina detí (hlavne praváci) sa najprv naučí slabikovať a až potom hláskovať,
inak, Kubík hláskoval excelentne, ale písať nevie, respektíve píše veľmi pomaly a s chybami, takže ani to nie je všetko

blazula
7. lis 2008

no čaute, aj my sa trápime s čítaním, a nie sme sami
Samko pozná písmenká dávno, ale zložiť ich do slova - to je horšie. On prečíta po slabikách a až potom celé slovo. A písmená, ktoré ešte nebrali, nevie povedať v slabike, tak si sem tam aj vymýšľa,
text zo šlabikára vie naspamäť, takže vlastne nečíta

maruschka
7. lis 2008

naša mala asi pred 2 týždňami také obdobie, že mala prečítať napr. slovo malé- tak najskôr po písmenkách a potom ma-lé a spojiť to do slova...A ona to krásne prečítala po písmenkách, ale slovo jej z toho vyšlo úplne iné, napr. Ema...Tak sme to začali tak robiť, že sa hráme takú hru...Ja jej hovorím napr...r-y-b-a, o-k-o, m-a-l-ý a ona mi musí povedať, čo počuje..A každý večer tak prejdeme asi 20 slov a už číta skoro normálne.. 🙂

Ale dávam jej aj domáce cvičenia-máme sadrokartón, čo nám zostal,taký veľký blok.Kúpila som 10 m rolku strihového papiera,prehodila cez ten sadrokartón a vždy jej tam napíšem 6 príkladov +/-, vetu na písanie a slovíčka na čítanie, malý diktát na čísla a písmená...A vždy jej to napíšem okolo 17,00 a do takej 20,00 má čas na to, aby to vypracovala.Takže okrem školských úloh píšeme aj tieto vždy, keď pozeráme telku...Je to pre ňu také uvoľňujúce cvičenie lebo vie, že aj keď sa pomýli, tak sa nič nedeje-a občas sa hrá na pani učiteľku a vysvetľuje nám to učivo, takže aj pri tom sa veľa naučí... 😉

blazula a tie texty zo šlabikára trápia asi každú z nás..jednoducho sa to naučia naspamäť a je to vybavené.Preto jej vždy píšem texty na tabuľku alebo do zošita a tie musí čítať. 😉

hasleerka
8. lis 2008

ahojte maminy, no nám hláskovanie ide OK, ale my kade chodíme a dá sa, tak Zuzke rozprávam slová a ona ich hláskuje ... no s takými 10hláskovými má niekedy problém ... a čítanie zo šlabikára??? aj my sme na tom rovnako, že to vieme naspamäť, tak jej tiež píšem vety do zošita ... treba sa len viac venovať a ono to príde, určite sa chytí, ved sú len prváčikovia

lucinda7
10. lis 2008

nám hláskovanie tiež vcelku ide,ale ked má dlhé slovo,najprv si ho povie pošepky 😒
a naši dnes majú len čítanie,idú do divadla 😝

gergelyova
10. lis 2008

Ahojte všetky mamičky prvákov,
mám doma tiež prváka. S čitaním nejaký veľký problém nemáme, ale opačne keď mu diktujem diktát, tak to slovko napísať nevie. Musím mu ho povedať po písmenkách, vtedy ho úplne bez problémov napíše. Chcela by som poznať Vaše skúsenosti pri písaní diktátov v prvom ročníku.

blazula
10. lis 2008

Aj Samko píše v škole diktáty - on si najprv to slovo povie pomaly po písmenku pre seba a potom píše - ale neviem či to v škole stíha

lucinda7
10. lis 2008

u nás podobne 😝 najprv si ho potichu vyhlsákuje a až potom napíše 😒 a ešte sem tam dlžne a bodky zabudne 😀 😀 😀 😀

blazula
10. lis 2008

presne - bodky na - i - vraj nemusia byť 😉 😉 😉

blazula
10. lis 2008

ale asi to tak má byť - najprv si to vyhláskuje a potom píše a aj s čítaním - najprv prečíta po slabikách a potom celé slovo. Tuším by sme chceli aby vedeli po dvoch mesiacoch v škole čítať. Ja teda neviem, ale tie čo máte aj staršie deti - im to išlo rýchlejšie? Lebo Samo má kopeeeec roboty a na školu nejak nemá čas 🙂 tak ho denne naháňam a ešte včera o 21,45 chcel písať diktát 😅 😅 😅

bardott
10. lis 2008

Dievčence tak ste ma trošku potešili, že aj vaše detičky majú pri čitáni aké-také problémy. Mráčik no malý vie slabikovať excelentne, lenže čo z toho keď napr. číta Lo - la a spojiť to nedokáže. Povie mi, že prečítal la. Ide ma švihnúť. Pani učiteľka mi povedala nech sa neplaším a že uvidíme po pol roku. Tak som zvedavá. Robia mu problém všetky slová kde sa vyskytne L. Takže tak. Inak s ním doma tiež cvičíme možné aj nemožné no všetko márne .....

lucinda7
10. lis 2008

aj ja si myslím že oni sa pekne rozbehnú,ved ešte neni ani štvrťrok 😝
...ale naša učka aj tak chce aby čítali rýchlo a bezchybne 😖

gergelyova
11. lis 2008

Neviem ako Vy ostatné, ale ja mám pocit, že idú v škole nejako veľmi rýchlo. Ani poriadne neprecvičia jedno písmenko a už idú na druhé. U nás dnes začínajú " S ". Okrem toho musím vymýšlať a hľadať kadejaké iné vety, lebo tie čo sú v šlabikári už vie naspamäť. Ako dlho sa zvyknete doma učiť ? Čítala som v detských časopisoch, že domáca príprava nemá byť dlhšia ako 45 min. Dokážete za ten čas všetko stihnúť ? Aj napísať úlohy a diktát a ešte aj čítať ? Ja vidím na synovi, že keď sa učíme viac ako hodinu je už unavený, začne zívať a veci pod.

lucinda7
11. lis 2008

aj ja mám dojem,akoby nestíhali vlak 😠 😠 😠
tiež idú dnes na S.... 😝

učíme sa niekedy aj 2 hodky ☹ ☹ ☹ čo sa mi zdá dosť....lebo kým napíše ulohy/zvyčajne majú vždy aj matiku aj písanie+písanie na papierik-vety/,dakedy aj z prírodovedy.....
k tomu si napíšeme diktát,precvičíme rátanie,10x prečíta šlabikár.....a 2 hodky v čudu 😒

ale unavený neni.....on chce písať ulohy hned ako prídeme domov z družiny/aj ked by to tak byť nemalo,mal by sa najprv pohrať,oddýchnuť si/.....a hrať sa chce až ked má všetko hotové 😝

maruschka
11. lis 2008

dievčatá, u nás "s" už preberali pred 2 dňami a to pani učiteľka hovorila, že sú pozadu-som sa dozvedela,že asi o 2 týždne... 😕 tak už teda neviem, kto ide dobre a kto zle...

lucinda, tak ja sa s malou učím skoro stále..Okrem domácich si píšeme domáce pracovné listy-vždy 6 príkladov,väčšie-menšie,vety na odpisovanie, písmená, diktát na slová, diktár na písmená..Toto trvá asi tak 2 hodiny aj s domácimi úlohami a čítaním...

Potom sa hrá v obyvačke a píše na veľký strihový papier diktát a tak sa hráme na pani učiteľku-to som tu už spomínala..To je ďalšia pol hodina, ak nie viac,lebo sa okolo toho stále motkáme a ani pri telke nám teda nedá pokoj..Ráno si vždy pri obliekaní prebehneme pravidlá slušného správania v škole, čo sa ako číta, pravidlá správneho písania...To sú také moje reči, ktoré už ani nepočúva-moja mama ma s nimi tiež trápila donekonečna... 😀 😀 😀 Takže u nás sa všetko točí okolo školy a mne už z toho začína hrabať.. ☹ 😕

lucinda7
11. lis 2008

maruschka,a aký máte šlabikár???Lipku??? 😝

petrahy
11. lis 2008

teraz ste ma sokovali mi piseme U citanie mame perfektne kazdy den 5x jednu stranu ked nie v slabikari tak zvlast na papieri. Prepisovanie viet z tlaceneho na pisane tri riadky, diktat, pocty celu stranu plus vyfarbovanie pocty do cisla 7. Diktaty nam v skole nesli ale doma to slo perfektne tak uvidime. My mame Lipku. Cita velmi dobre pocty nam idu tiez iba diktat sa v skole nepodaril. Na druhu stranu je velmi neposedna a ziva az moc. Pani ucitelka ma z nej dost uz sa ma pytala ci je aj doma taka 😝 ale co uz

blazula
11. lis 2008

aj my sme momentálne na U - diktáty tiež doma ok, ale v škole je to horšie

maruschka
11. lis 2008

tie diktáty naša doma zvláda na výbornú a v škole je asi nepozorná alebo čo, lebo mala 3 chyby 😖 Ale učiteľka hovorila, že to je normálne..Hovorila nám, že decká to ešte berú tak uvolnene-dávala im diktát a že malej spolužiak otvoril šlabikár a odpisoval z neho,alebo že sa jej žiačka normálne spýtala, že teda ako sa to má písať-jednoducho to ešte neberú tak, že to je skúška ich vedomostí...preto sa nesnažia tak, ako by mali...

Ja som to malej vysvetlila, čo to vlastne znamená diktát, písomka, známka, vysvedčenie-aký to má význam a čo sa stane, ak je zlá známka...tak to vcelku zatial dobre pochopila a snaží sa.. 😎

Lucinda, áno máme Lipku a spolu s ňou syndróm učenia sa textov naspamäť 😀 😀 Preto musíme doma zaberať dva krát viac, ako v škole...lebo mňa neoklame tým, že bude sypať text ako básničku..Na konci roka idú so školou na výlet do Talianska a tak som jej povedala, že nepôjde, keď to nebude vedieť..zatial je to pre ňu motivujúce 😎 viem, že by sa to tak nemalo, ale niečo za niečo...

lucinda7
11. lis 2008

Maruschka,tak to ste potom ozaj popredu,naši brali S dnes 😕
a že na výlet do Talianska 😕 😕 😕 wau....no neviem či naši pôjdu vôbec na nejaký výlet,nie to ešte do zahraničia 😎

maruschka
12. lis 2008

lucinda, naša pani učiteľka nám už poslala papier, na ktorom majú vypísaný plán výletov na rok+kedy to bude,koľko to bude stáť a či súhlasíme..

Teraz idú do NM na divadlo a galérie tuším,idú na Mrázika do BA, idú do Modry na nejaké motivačné hodiny pre deti, idú do TN neviem načo-musím sa pozrieť...A to je plán len do konca januára 😉 😉

lucinda7
12. lis 2008

Maruschka,tak to je super že sa im takto venujú 😝

petrahy
14. lis 2008

Caute baby ake vysoke su vase deticky? Nechce´m pisat novu temu, len ma to tak zaujma ci ma niekto malinke dfievcatko ako ja. Veronka ma113cm
a u nas byva jeden vylet do roka pred koncom sk. roka

maruschka
14. lis 2008

petrahy, naša malá má asi 125 cm a 24 kg/pred 3 týždňami mala 6 r/...Tých centrimetrov orientačne podľa metra na chodbe, čo sa stále merajú...Možno má viac..ale sa mi zdá, že aj áno..Oblečenie nosí 134 a obuv č.33 a tiež jej je práve dobrá na nohu-žiadna rezerva..

Ja som tiež bola dlllllllllllllllllllllllho najnižšia z triedy..Ale je to milé, keď sú detičky detičkami..Naše baby, keď sa narodili mali 49 cm,48 cm ...a potom začali nenormálne rásť a teraz sú z nich také "ščápiny" sa u nás hovorí.Ja malé deti prakticky ani nemám 😉 😉 a preto závidím mojej sestre-obe sme porodili skoro v tom istom čase mladšie deti a naša Maruschka je od Šimonka viac ako o hlavu vyššia, ale o dosť chudšia..Takže vyzerá od neho,ako o rok staršia. 😕 😕 😅 😅

hasleerka
17. lis 2008

a mávate úlohy každý deň?.. no my niekedy nie, takže sa vôbec neučíme a ked áno, tak do hodiny máme porobené všetko ... my už sme S tiež preberali, aj my máme Lipku