Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

gagusinka
27. lis 2008

nie, diktat pisem 1-krat za tyzden podotykam, ze sme ich napisali len 2. Vsetky su len na slabiky a to tlacenymi pismenami. Patminutovky z matematiky ziadnu a naco, ved ked si pocitame v zosite a ja im predpisem priklady a pocitaju si ich same ziadnu pisomku netreba

gagusinka
27. lis 2008

tym nemyslim, ze stale pocitaju same

lucinda7
27. lis 2008

no u nás je na matike taký systém....prvé patminútovka....
potom kreslia domino kocky,pod nich príklady....

a na doma im vždy nadiktuje 10 príkladov 😵

gagusinka
27. lis 2008

no kazdy mame svoj system, podla mna je to prehnané, netvrdim, ze vo vyšších ročnikoch nepisem pisomky, ale v prvej triede ich nejdem stresovať ved za 3 mesiace ma budu mat plne zuby. V 1. triede je pre nich tazde obsedieť a domace ulohy nadavam nech si oddychnu. Ozvem sa neskor

petrahy
27. lis 2008

nasi pisu raz do tyzdna diktat ulohy maju kazdy den pisanie a citanie, len v stredu je ulava od pisania maju len citat a matematiku ako kedy niekedy dva krat do tyzdna niekedy na vikend prinesie ukazat zosit a robi aj ulohu.

bardott
28. lis 2008

Gagusinka tak som až dnes mohla ísť na net a teba na toto fórum zoslal sám pán Boh. Vieš no naši majú šlabikár Virgovičovú. Ja sa tomu nerozumiem ale nepáči sa mi. Čo sa týka písania resp. prepisu z tlačenej do písanej formy tak v tom je preborník. Tam má samé včielky. Len normálne diktované slová - katastrofa ak nie aj horšie. Problém ale vidím v tom, že on niekedy vie, že to slovo nenapíše a teda ho radšej nepíše vôbec. Ja už fakt neviem ako ďalej som total zúfalá. Je pravda a priznávam, že je jedináčik a tým mám možno na neho veľké nároky ale ja mu chcem pomôcť a neviem ako. Oktrem toho aj čítanie nám robí problémy. Najnovšie si mýli j a l čo sa mi zdá úplne divné. No ak vieš poraď. Keď mu diktujem písmenká tak tie vie všetky. Aj málé aj veľké. Ľahké slová tiež píše v pohodke ale ..... Už som skúšala a teda vlastne to robíme vždy, že pred každým diktátom rozoberieme slová na slabiky a potom tú slabiku na hlásky. Kážem mu to písať tak postupne ale hrach na stenu. Teraz neviem či trucuje alebo to má chúďa v hlávke domotané. Napr. slovo umývame - u( napíše v pohode) - mý ( napíše ) a ďalej ale sek. Myslíš, že sa jedná o nejakú poruchu alebo to chce čas? Dik ak sa ozveš budem vééééľmi rada. Možno ale, že chyba bude aj niekde úplne inde ..........

gagusinka
28. lis 2008

Ahoj, co sa tyka poruch u prvakov je to este tazke odhadnut, preto sa posielaju deti na psychologicke vysetrenie až v 2. rocniku.
Podla mojho nazoru maju v tomto období este co robit s dvojslabicnymi slovami bez uzatvorenej slabiky -uzatvorena slabika to je ak su tam 3 pismenká. Ale pravdou je, ze idu takym šlabikárom kde uz tato slabika sa vyskytuje. Ibaze podla mojho nazoru je toto slovo tazke a robí to problem urcite vacsine deti.
moja rada nestresuj seba ani jeho, ma este dostatok casu najskor musi zvladnut dostatocne 2 slabicne slova az potom ho zatazuj 3 a 4 slabicnými.
Skusaj mu davat precvicovat len slabiky, potom postupne pridavaj jednoduche slova a az potom tie ostatne.
Je škoda, ze vasa skola nepouzila slabikar pani Stefekovej. Nechcem jej tu robit ziadnu osvetu, ale ucim uz nejaky ten piatok a tento slabikar je super. Moje deti nenosia domov ziadne zosity, ziaden slabikar, su bez domacich uloh a čítaju uz vsetko. Pisanie v tomto slabikari ide neskor takze ked zacne pisat uz vie super citat

gagusinka
28. lis 2008

Este ma napadla jedna vec, tym ze to slovo nedokonci alebo nechce dokoncit sa podla mna boji neuspechu co ak ho napise zle. Ked ho rozozna po slalbikach a aj po hlaskach je to podla mna chyba len v slabom utvrdeni písania a to casom docvicí.Ja viem, ze to tazke aj ja som mala doma prvaka a to sa vo mne bila rola matky a ucitelky mala som prehnane naroky dnes to uz viem, škoda, ze som to nevedela vtedy

bardott
28. lis 2008

Ahoj. Som rada, že si sa ozvala. No večná škoda, že moje dieťa nemalo šťastie na takú pani učiteľku ako si ty. Škoda-preškoda. Neviem, idem teda skúšať len a len slabiky a uvidím či sa budú diať pokroky. Totiž mňa štve len to, že nie som pedagóg a teda neviem ako správne a hlavne ľahko učiť. A preto nechápem prečo sa musím s dieťaťom doma učiť ešte ďalšie 3 hodiny. Som znechutená. Myslím, že dobrý pedagóg by to mal zvládať počas vyučovania. Nevravím, že sa mi nechce s malým učiť, to nie, ale 3 hodiny a bez efektu, tak tomu ja hovorím sila. pa a ďakujem za povzbudenie. Dúfam, že to dotiahneme do zdarného konca.

petrahy
1. pro 2008

gagusinka mam otazocku mala vie pisat celkom dobre, ale z nicoho nic nevie nikde v slove spravne napisat male v neviem ako ju to mam naucit predtym to vedela, skusala som jej davat precvicovat slabiky a to jej islo mam to nechat tak a upravi sa to postupne alebo mam s nou cvicit slova s pismenkom v a este jedna otazka zacala strasne skarede pisat domace ulohy v skole pise zo zaciatku dobre ale posledny riadok mi pripada odflaknuty, vzdy tym pokazi celkove pisanie

daisy1
1. pro 2008

zeny, mel by domaci ukoly delat s ditetem pouze jeden rodic nebo je to jedno a hlavni je spis, aby je proste pravidelne nekdo s ditetem delal?

gagusinka
1. pro 2008

to je jedno kto pise s dietatom ulohy dolezite je aby sa dodrzal stale rovnaky system

gagusinka
1. pro 2008

petrahy, teraz som to nepochopila nevie napojit v slove v alebo ho nevie napisat na zaciatku slova?
Ak jej nerobi problem slabika myslim , ze pojde o slabo zautomatizovany tvar, čo sa časom upraví ked si bude 100% istá v tvare pismena. Hlavne netlac nic na silu a nestresuj sa tym nechcem povedať , ze to robiš, ale vačšinou rodicia chytime doma nervy a uz je krik aj ja som bola taká a vedela som, ze to nemam robiť.
Trebas to cvicit hravou formou a stale ich povzbudzovať aj kedsa nam zda, že pokrok nenastal žiaden. On sa dostaví neskor.
Čo sa týka pisania tazko povedat, neviem kolko maju pisat riadkov. Niekedy to dieťa naozaj uz ma dosť pri prvom riadku, myslim si podla toho, čo si písala, ze najskor sa snazí a potom alebo je uz unavena alebo ju unavuje skor nemotivuje uz pisanie z toho dovodu, ze to robí dlho. Prvaci musia neustale meniť činnosť lebo nevydrzias nic dlho robiť.

maruschka
1. pro 2008

ahojte dievčatá..Dlllllllho som tu nebola, tak čítam ,čo ste popísali...Nám sa podarilo prelomiť ľady a malá už číta krásne všetko,nerobí chyby..Diktát v škole napísala bez chyby /po dlhom úsilí si začala všímať aj dĺžne, čiarky a bodky/ a doma tiež už píše ako blesk..Fakt treba len cvičiť a dávať rôzne uvolňujúce cvičenia, hravé cvičenia, veľa sa rozprávať a mať systém...Len občas si niečo zmyslí,natlačí si to do hlavičky a potom sa to nemôže odnaučiť...Napríklad, teraz bojujeme so slovom Vilo..Vždy tam napíše na konci a - a potom ma presviedča, že to je o...Ale vo všetkých iných slovách vždy napíše správne o aj a...Jednoducho jej to vysvetľujem, maľujem, kreslím..Takto si vymyslela aj nejaký neurčitý tvar veľkého písmena V.. 😀 😀 😀 a trvalo to asi týždeň, potom s tým prestala, lebo pochopila, že to neexistuje-a ja som bola z toho už pomaly pološialená 😕 😀 😀 😀

Jednoducho naša malá je taká silná osobnosť, že jej je ťažké niečo vyvrátiť a presvedčiť ju o správnosti alebo nesprávnosti..Ona sa väčšinou správa ako prinajmenšom pani docentka s 10 titulmi pred aj za menom.. 😕 😕 😕 To som zvedavá, čo všetko nás ešte čaká..Práve idú na Z,z.., tak sa tešíme 🙂

lucinda7
2. pro 2008

maruschka,aj náš si vymyslel z niektorých písmeniek novotvary 😀 😀 😀

naši brali velké Z včera 😝 snád nepôjdu dnes už na N 😠 😠 😠 😠 😠 😠

petrahy
3. pro 2008

gagusinka: diky za radu ona to v akokeby zabudla pisat v slove, ale netrapim sa preto uvidim co bude dnes ked budu pisat diktat. Vsak dam vediet. momentalne je taka nepozorna ze si nedokazala zapametat ani jednu vetu co ma povedat na jaslickovej poboznosti. Ale snad sa to uz zlepsi ona totiz bola dost dobra v recitovani, ale akosik ma toho asi moc a uz sa jej nechce.

petrahy
4. pro 2008

Tak sa zase hlasim diktat bol bez chyby no ale zato DU bola naskriabana tak uvidim co na to p. ucitelka a trochu ma mrzi ze v skole sa ucili z a hned ich aj za to hodnotili vsak to je hrozne ked to robi prvykrat tak je normalne ze to nema super krasne. Dostala za to polousmiate slniecko tak som to odignorovala

gagusinka
4. pro 2008

to je super a to slniecko ignoruj, to nic neznamena ani my nepiseme pekne a z je dost zlozite myslim tym tvarom

lucinda7
4. pro 2008

no náš dostal rovné slniečko len preto že jedna- spodná vlnovka na z bola rovnejšia a slučky na j velké 😖
inak oddnes sme už na N 😵

hasleerka
4. pro 2008

čau maminy, už som tu dávno nebola, lebo za posledné dva týždne drezírujem tú moju ... prvé dva mesiace úplne super, ani sme sa denne nemuseli učiť, čo bola z nej hviezda šikovná a teraz ma ide trafiť šlak ... v diktátoch chybička, písanie otrasné, ked stojím ako diktátor je to krásne, len čo sa otočím, už píše hlava nehlava ... dnes dokonca stratila pero, samozrejme náhradné som ešte nestihla kúpiť, lebo minulý týždeň sme ho pokazili ... ešteže na zajtra nemusia písať úlohy, lebo majú mikuláša .... ešteže som neni jediná kto má doma starosti ☹

maruschka
4. pro 2008

naši prváci mali dnes takú písomku z matiky..Normálne predtlačené úlohy na dve veľké strany..Naša mala pochvalu za výbornú prácu bez chyby..

Tak som zvedavá, až budú mať takúto previerku vedomostí aj zo slovenčiny, či to bude tiež na výbornú..Diktát mala bez chyby, tak dúfam, že jej to pôjde, lebo ako hovorí hasleerka, keď nad ňou stojím, alebo keď má v škole kľud, tak píše ukážkovo krásne, ale na diktáte to je riadny škrabopis...

hasleerka, našej kupujeme len Maped pastelky veľké-drahé ako fras, lebo nám ich odporučili a krásne píšu, nelámu sa..A naša krásavica donesie domov vždy o jednu,dve menej..To nevadí, že sme od septembra kupovali už 4 sadu..Ju to vôbec neštve..Len je pre mňa záhadou, kde ich stráca 😕 😕

petrahy
8. pro 2008

Ahojte aj nasa mala dostala zase polousmiate slniecko zatoze sa ucitelke nepaci ako pise V no stve ma to ale nedavam to najavo diktaty pise super aj citanie a matika jej ide tak naco stresovat. Neviem aka je ucitelka na ostatne deti, ale zda sa mi ze je dost prisna. ked si vezmem ze naposledy boli dvaja bez chyby na diktete predtym nikto tak neviem ci aj trochu tie deti nemaju obavy. K tomu peru kupila som tornado na bombicky a behom mesiaca bolo po nom. Teraz sme kupili jednorazove ked sa vypise kupi si nove v stanku. Minule som nekupila hned na druhy den tak v skole pisala ceruzkou. A farbicky tie doplnam stale priebezne. Uz ani neviem kolko sme do nich investovali.

lucinda7
8. pro 2008

Peti,aj naša je strašne prísna....až moc 😠 a pritom ked mu dám ja doma diktát....má ho väčšinou uplne bez chyby,max mu chýba bodka na i alebo j....a v škole robí chyby ☹ tiež si myslím že skôr zo stresu ako z nevedomosti 😒

Maruschka dík za tip na tie pastelky....som ich práve kupila a sú fakt super....

my sme mali klasika SPIDERMANské.....ale teda kvalita žiadna.....strašne sa lámali a už ich má v mpolovičnej velkosti 😎
má vždy náhradné tie vysúvacie v umelom stojane ale aj tie sa lámu ako fras 😠

bardott
10. pro 2008

Dievčence ja medzi vás nemôžem ani chodiť. Vaše detičky majú všetko perfektné a ten môj ....... je mi do revu. Horšie a horšie každým dňom a zlepšenie nikde. Oproti škôlke sa zmenil o 180 stupňov ale k horšiemu. Je mi strašne. ☹

arabeska
10. pro 2008

bardott a v com sa zhorsil?

gagusinka
11. pro 2008

dievcatá, nie každý je hned super. Len nestratit trpezlivosť a vsetko riešiť s kludom

petrahy
11. pro 2008

Tak ja som dnes rozpravala s ucitelkou a vraj mam malej dohovorit je moc bujna v skole a vymysla su v triede styri baby a z toho tri si musela volat riaditelka k sebe do riaditelne a samozrejme aj nasa mala tam bola ta hamba mam pocit ze ma z nej porazi. Stvrtaci sa na nich stazovali ze im robia zle 😒 no uvidime ako to pojde dalej vsak vysladsky ma celkom dobre. V uceni patri medzi tych lepsich aspon nejaka utecha.

petrahy
12. pro 2008

ahojte dopadlo to u riaditelky asi tak ze mala v tom bola nastastie nevinne, ale tie dve budu mat asi pokarhanie od riaditelky 😒 a mala sa chce s nimi kamaratit a potom sa stane to ze ju stiahnu aj tam kam by nemuseli 😠 uz ma fakt stvu ale to uz trvalo v skolke styri roky a nepomohlo nic. Musim len dufat ze rodicia tych dvoch uz zacnu nieco robit. keby nemam dalsie dve deti urcite dam malu do druhej skoly ale takto to nemam ako stihat musela by chodit autobusom do mesta a predsa je este na to primala aby chodila sama ked tu mame celkom fajn skolu a hlavne kruzky. tak dufam ze sa tie dve polepsia, lebo ako som tu uz pisala u nas zo skoly neposlusne dievca uz vyhodili pred rokom.

lucinda7
12. pro 2008

Peťa,no máte to veselé 😠
asi by si sa mala porozprávať s rodičmi tých dvoch dievčat 😒

petrahy
12. pro 2008

To asi nema vyznam raz som to s jednou riesila a ty to zvalovali na tu druhu. Totiz oni su obe dost rozmaznane ale nemaju to deti moc jednoduche. Mamina sa rozviedla s muzom s druhym otehotnela isli byvat k prababke ktora sa stara o psychicky choru sestru a mala pendluje medzi novym tatkom, vlastnym tatkom, babkami a prababkami a malou sestrickou takze sama nevie odkial kam jeden dovoli a skusa to na kazdeho. A ani nevie ako tym ublizuje .
A ked sa mas s niekym dohadovat lebo jeho dieta ma vsetko znackove a ty nie tak to je tazke. Ale snazim sa malej vysvetlit ze nezalezi co ma na sebe ale ako sa sprava a ake ma vysledky v skole