Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

gagusinka
12. pro 2008

Petrahy, ja som toto riesila s najstarsou dcerou pred 10 rokmi ked bola prvacka a poviem Ti pravdu trvalo mi 2 roky kym si to uvedomila. Nemali sme sice nudzu o peniaze, to jej totiž tvrdili tie znackovo vyobliekane spolužiacky,že sme asi velmi chudobný, pretoze nemala dve zimne vetrovky samozrejme znackove. No vysvetliť dieťaťu, že značka nieje všetko bolo niekedy velmi ťažké a sem- tam mi aj dochadzala trpezlivosť

petrahy
12. pro 2008

my sme to riesili ked sa pohadali v skolke ako trojrocne to tam bola este jedna taka ale ty sa tiez rozviedli a odisli odtialto uvidim ke d bude rodicko ako to budu riesit a ci tam vobec rodicia pridu na prvom rodicku neboli 😒 je to fakt strasne myslela som ze uz je pokoj lebo dlho sa nic nedialo a teraz toto

maruschka
12. pro 2008

gagusinka, to fakt???

petrahy, ja všetko riešim s malou..Lebo ona je vyslovene vodca triedy, aj keď je najmladšia a všetci všetko opakujú po nej..Ale nie vždy je len anjelik...Občas mi segra žaluje, čo zasa povyvádzali v triede..A presne toto rozprávam stále malej: Ani jeden z vás v tiede nie je iný.Všetci ste takí istí.To je jedno, čo kto má na sebe, alebo aký zápisníček si prinesie do školy.Podstatné je, kto sa ako správa a učí..:::Ešte jedno zabralo a malá si to zobrala za svoje heslo, keďže majú v triede chlapca a dievča, ktorí si ju vybrali za terče svojich zábaviek:Každého raz jeho vlastná hlúposť dobehne,raz sa mu všetko vráti...

No a keď sme pri tom chlapcovi..Baby, to je zlý chalan.Našej malej rozbil hlavu o tabuľu zhruba pred mesiacom,krv jej nemohli zastaviť, prezliekli ju do telesnej, ale aj tak mala všetko až za spodným prádlom. Učiteľky vyplašené, naša malá v škoku..Vlásky celé krvavé,aj chrbát. Parkety museli umývať...A chlapec???Nič..Jeho mama o ničom ani nevie 😠 😠 😠 Jednoducho ju sotil do tabule, keď si ona písala písmenká.. 🙄 🙄 🙄 Lebo on je maznáčik, jeho mama je slobodná, mala ho v 17 a vlastne stále sedí v krčme..vychováva ho jeho nevlastná babka..A veľmi rada si tá slobodná trafená mamička vybavuje niečo s našou malou..Minule som prišla do kuchyne a už našej malej zase nadávala za niečo, za čo vlastne vôbec nemohla/pred bytovkou/..----za nejakú konštrukciu za bytovkou, na ktorej naša malá mala hojdačku zavesenú:: 😠 😠 😠 Jáááááj, keby som mohla, tak ju riadne vynadám..ale choď sa hádať s primitívom..

No idem pre malú do školy.. 🙂 Ale som sa zasa naštvala, vždy keď si na ňu spomeniem, tak mám infarktový stav.

lucinda7
15. pro 2008

Maruschka,to je des takí spolužiaci....a to sú ešte len prváci 😒

gagusinka
15. pro 2008

A nijako to nedoriešili? Ziadne riaditelske pokarhanie a volanie rodicov do skoly?

gagusinka
15. pro 2008

Aj keby niekto povedal, ze to dieta nevie, co robi vie to velmi dobre takéto veci sa nerobia spontátne s tym, že ja som to tak nemyslel ja sa len hram

maruschka
15. pro 2008

Viete, je to o tom, že ten chlapec robí naozaj každému zle..Dokonca minule dokopal štvrtáka-za to mal pokarhanie...Ale jeho mama je exot-sama sa o malého poriadne nestará, ale do školy si vždy príde "opleštiť hubu" na každého, kto by čo i len krivé slovo na jej synáčika povedal..Dokonca pravidelne nadáva pani uč.družinárskej za to, že malý má špinavé nohavice-tak to je na hlavu postavené...

Ja osobne si myslím, že ten chlapec má nejakú poruchu alebo poriadne psychické problémy..možno si kompenzuje to, že nemá otca a mama o neho neprejavuje nejaký väčší záujem...

A naša malá nikdy nepôjde otvorene proti tomu malému chlapcovi, pretože ako som spomínala, jeho mama našej malej už nikoľko krát vynadala-bohužiaľ som pri tom nebola, aby som to rázne vyriešila-iba raz a odvtedy sa nerozprávame..A naša sa jej tak bojí, že keď ju vidí, uteká sa schovať pod schody alebo uteká domov... 😖 😖

petrahy
15. pro 2008

to je fakt dost smutne ☹ no asi treba ist dalej a casom sa to mozno vyriesi inak

blazula
17. pro 2008

Ahojte
máme taký problém - Samkovi odchádza pani učiteľka a po vianočných prázdninách nastupuje nejaká nová pani učiteľka. Nie sme z toho nadšení, bola výborná a mala úžasný vzťah k deťom. A nevieme, ako sa znovu deti prispôsobia - lebo každá má svoj systém a pod. Stretli ste sa s niečím podobným?

petrahy
17. pro 2008

U nas odchadza len ucitelka na matersku ale to sa tyka kruzku spev, ktory mozno zrusia uplne. A co ich ucila? Je to ich triedna? Moc ti veru neporadim, ale asi to nebudu mat deti lahke ved to je dost velka zmena. A preco odchadza?

blazula
17. pro 2008

Samozrejme, že to bola triedna a učila ich všetko. Nechcela moc vysvetľovať, ale asi má niečo lepšie. Vážne neviem, ako to zvládnu, oni ju doslova milujú ☹ ☹ ☹

petrahy
17. pro 2008

tak to je mi fakt tych deti luto ☹ to veru budete mat velmi tazke budem na Vas mysliet 😉

blazula
17. pro 2008

tak diky - dufam, že nedostanú nejakú starú rafiku. 😠 😠 😠

maruschka
18. pro 2008

blazula, aj nám odchádza pani učiteľka triedna-na materskú...A modlím sa, aby dostali novú pani učiteľku nejakú mladú,dobrú... ☹ decká ju tiež zbožňujú, lebo s nimi robí veľa aktivít, dobre ich učí a je im ako mama..No som fakt zvedavá, čo ďalej..Na materskú ide v marci,dúfam že neodíde skôr, kvôli nejakým komplikáciam...

Nejako nám tie dobré pani učiteľky odchádzajú 😖 ☹ ☹

mirjanka
18. pro 2008

Tak já se s tím setkala - dostala jsem třídu po paní učitelce - v první třídě onemocněla - nějaký problém s nohou...tak jí druhý půlrok něměli vůbec, ve druhé třídě ji pak měli jakž- takž a ve třetí třídě ji měli asi měsíc -pak se střídali učitelé - přišla jsem do této třídy v polovině šk. roku - ve třetí třídě - děti byly dost rozhozené...nakonec jsem je dovedla do páté třídy a dodnes za mnou chodí na návštěvy....alespoň dva a půl roku dostaly stálou učitelku, srovnaly se v kolektivu... já zas musela bojovoat s jejich přílišnou samostatností a třídním vůdcem...docela tvrdě jsme si museli ujasnit s tímto vedoucím žáčkem pozice...vůdce budu já a on můj zástupce 😀
Dětem změny na prvním stupni opravdu škodí...na druhou stranu se víc osamostatní

petrahy
18. pro 2008

tak to je teda smutne, ale mozno aj nie mozno dostanu dobru ucitelku 😉 nas na matersku uz nepojde ma dve deti a raz som sa pytala ze ci este nechcu jedno a povedala ze nemoze uz mat

blazula
18. pro 2008

u našej učiteľky to nebude materská, šípim za tým niečo v škole - predsa by neodišla v polovici roka

maruschka
19. pro 2008

blazula, alebo plat učiteľa..Keď som videla sestrinu výplatnú pásku..hm..tabuľkový plat má svoje čaro. 😕 😕 Štát si ohromne váži prácu učiteľa 🙄 🙄 🙄 Potom sa nečudujme, že tie oduševnené mladé učiteľky, ktoré decká zbožňujú, strácajú ružové okuliare a odchádzajú zo školstva 😒 😖

lucinda7
20. pro 2008

ahojte....
tak kolko úloh ste dostali na prázdniny???? 😝

ja som bola včera dosť milo prekvapená,naši dostali také zospinkované papiere,je ich 13 listov,a je tam mix matematiky,čítania,písania,vyfarbovania......nazvali si to Môj prázdninový zošit....

a všetky písanky aj prac.listy si uč.pozbierala,že ohodnotí 😵

petrahy
20. pro 2008

my sme dostali ulohy uz v stredu a to len osvojit si z hlavy matematicke pocty do 10 a nic viac. Ale citat budeme aj pisat aby sme nezabudli

blazula
20. pro 2008

No tak mi nemáme zasa nič - ten Samo sa nemusí asi vôbec učiť!!!!!!!!! Ale kým sú včeličky, asi mu stačí v škole 😉 😉 😉

hasleerka
20. pro 2008

fíha lucinda, to vám ale poriešili pekné prázdniny ... naša nedostala nič, vraj ak si chcú, nech si skúšajú písať nové T ... ale budeme aj my trošku cvičiť, lebo škriabeme ako kocúr, aj ked bez chýb ... aj matematiku trochu preskúšame aby sme nezabudli

lucinda7
20. pro 2008

mne sa to páči..... 😵 som bola milo prekvapená....je tam z každého rožku trošku.....
no náš píše velmi pekne....musím ho pochváliť 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
my sme skončili na T....teda sme ho celé prebraLI.....po prázdninách pôjdu na K 😵

maruschka
20. pro 2008

naša malá dostala len každý deň čítať a písať diktáty..Úlohy som ešte nestihla pozrieť, keďže tento týždeň chodili vystupovať s divadlom, mala skoro každý deň skúšku divadla a v piatok sa neučili a mali vianočné posedenie pod jedličkou....Takže som zvedavá..Ale hovorila, že im pani učiteľka nič nedala, len to písanie a čítanie... 🙂

gagusinka
21. pro 2008

Len ich nechajte dievcata oddychnuť, prazdniny su nato a este lucinda chcem sa opytaat a nehodnoti im zosity a pracovne listy kazdy den?

gagusinka
21. pro 2008

Ja osobne domace ulohy nikdy na prázdniny nedavam, lebo podla mna ich aj tak robia vecer predtym ako maju ist do skoly a za tie nervy to urcite nestoji

lucinda7
21. pro 2008

Gagusinka,nehodnotí...majú tak 1 max 2 včeličky v celom zošite....a to prac.zošitov im sem tam dá V-čko 😖
hodnotí len bleskovky z matiky,čítanie a diktáty 😖

gagusinka
22. pro 2008

a neskusali ste jej povedať, nech ich predsa len ohodnoti hned?A kde ma potom spatnu kontrolu ved dieťa musi vedieť, ci to robi spravne alebo nie? Za tyzden uz ani nevie preco a kde vobec urobilo chybu. Neviem , jednoducho prvak musi mat pocit uspechu aby ho to hnalo dalej dopredu. Ja hodnotim kazdy den. Ved aj rodic musi vedieť ci je to spravne a ako mu dieta pracuje.
Mozno keby upustila tých diktatov a pisomiek by jej natoto zostal cas. Trochu ma takyto prístup prekvapil

lucinda7
22. pro 2008

Gagus,máš pravdu....ale naša uč.je samostatná jednotka....vravím že teba chceme za učitelkuuuuuuuu 😝

abetka
22. pro 2008

ahojte. Som sa vam to vtrela, ale potrebovala by som radu. Mam dcerku, ktora ide v septembri do skoly a vlastne neviem co potrebuje taky prvak ako zaklad nakupit do skoly. Chcem jej to kupovat postupne, aby to potom nebolo vela pre financie. Tasku , peracnik mame, ale co este. Poradte aj kvalitou, aby som nekupovala zbytocne nejake nekvalitne a potom to vyhadzovala do kosa. DAkujem