Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

verulka
6. lis 2006

Fuha, to je dobre...Moja sa ucila normalne po slabikach. Cita pekne, ale nie tak yrchlo...A to tak citaju vsetky deti v triede? Nie je to len pripad dcerky? Moj stredny syn sa naucil sam citat- precita vsetky pismenka a potom cele slovo...Nepocula som o takejto metode citania tu v BA...
Ma tato metoda nejaky nazov?

artep26
autor
6. lis 2006

Ahoj Verulko, no opravdu takhle čtou a učí se číst. Ta metoda se jmenuje genetická a tam kam chodí dcera se tak učí číst už 2. nebo 3. rok. Jsem zvědavá jak bude číst ve finále, teď čtou věty tak maximálně se 4-5 slovy. Ještě jim chybí pár písmen na probrání a budou mít abecedu kompletní 🙂
Jo a taky píší pouze tiskací velká písmena, vůbec ještě nezačali psát psace, to přijde až proberou všechna písmena. To patří také k té metodě. Už jsem koupila dcerce i 1. knížku k Ježíšku a je na ní přímo napsané "1. čtení, genetická metoda". Jsou v ní krátké věty napsané pouze velkými tiskacími písmeny. Tak jsem zvědavá jestli to po Vánocích už přelouskáme. 🙂 😉

ambret
18. pro 2006

Taky se přidám. Mám dcerku prvnáčka a také čtou po písmenkách celá slova. Naštěstí nám čtení jde a Nikolka už přečetla půlku knížky. Ta celá metoda všech předmětů se nazývá škola hrou a je v tom pěkný guláš. Nikolka naštěstí uměla písmenka ještě ve školce,takže žádný problém. Napřed se učí tiskací velká písmenka. Až od ledna psací tiskcí malá písmenka a někdy později psací. Nevím jak to budem dohánět, Nikolka je disgrafik a tudíš jí jde špatně psaní. Nevím jak její písmo bude vypadat, až se to budou učit honem honem aby to do konce školního roku stihli.

barke
7. led 2007

Ahoj,stěhujeme se z Prahy na vesnici a dozvěděla jsem se, že tam maji spojenou 1.a 2.třídu, kvuli malému počtu dětí. Dcera nastupuje do 1.tř. v září 2007. Nedokážu si představit, jak taková výuka může vypadat.. 😒 Nějak to asi fungovat musí. Nemáte s tim někdo zkušenost?

vavka33
7. led 2007

Barke,nemaj s toho strach,som ucitelka,sice som taku triedu neucila,ale vyuka tam prebieha normalne,deticky sa naucia vsetko tak dobre ako v klasickej triede a este k tomu im castokrat pomahaju ti druhaci,takze sa ucia nielen tolerancii ale aj spolupraci.Ja som vzdy tuzila ucit taku triedu,no snad sa mi to niekedy splni.Uvidis,ze dcerka tam bude spokojna a ty tiez

barke
7. led 2007

Dík, docela jsi mně uklidnila. Už proto, že jsi učitelka a asi o tom něco víš.

vavka33
7. led 2007

Urcite to bude v pohode.Potom daj vediet ako sa malej dari
Aj moja dcerka ide 1.9.2007 do prvej,tak uvidime ako to pojde nam 😀

barke
8. led 2007

Určitě dám vědět. Doufám, že se i trochu do té doby zklidní,teď nevydrží moc dlouho sedět v klidu. Už teď má odklad,kvuli tomu stěhování,aby nepřecházela z jedný školy do druhý.

vavka33
8. led 2007

Aj my sme sa stahovali,tiez som ju chcela dat uz minuly rok do skoly ako 5rocnu,bola na testoch a mala aj odporucenie,ale prave koli stahovaniu som ju nedala,aby na nu nebolo vela tolko zmien naraz.Pojde teraz,uz sa tesi.

barke
8. led 2007

Nás psycholožka a řiditelka ve škole chtěly poslat do školy,ale ve školce uznali, že je dost živá a ten rok odkladu jí nijak neuškodí. Od září chodí na angličtinu, aby se tak úplně "neflákala" 😎.

davidko
9. led 2007

ahojte , tiež sa chcem pripojiť k prvákom od septembra už bude aj moj syn 🙂 chcem sa opýtať čo vás zaujímalo pri výbere školy načo si treba dávať pozor a čo by nemalo chybať na škole,atď. zachvíľu máme pohovor s riaditeľmi škôl a tak by ma zaujímalo čo sa ich pýtať a načo dať bacha. 🙂 Máme na výber 2 školy skoro vedľa seba, len jedna je súkromná a je cez cestu, tak mám obavy z áut.dík

zabinka
9. led 2007

davidko, Tvoja otazka trapi aj mna. Tiez nas caka zapis do skoly a neviem presne, na co sa pri vybere zamerat. Uz som si o skolach vselico zistovala, no kazda ponuka nieco ine. Vie nam niekto poradit, na co sa najma zamerat?

vavka33
9. led 2007

Baby,ja ako ucka na ZS,na prvom stupni vam mozem poradit len to co si myslim ja:Zvazte hlavne polohu,kde sa ta skola nachadza,ak by casom to dieta chodilo same zo skoly,no a potom asi by som si vypocula nazory rodicov,co tam maju deticky,pretoze kazdy riaditel bude tu svoju skolu prezentovat ako tu najlepsiu a bude vam ponukat nekonecne mnozstvo kruzkov a akcii.No to vobec nie je dolezite,dolezite je ako su deticky spokojne s ucitelmi,ci maju vztah k detom,ci su oblubeni,ci vedia naucit a pod.Takze by vam tych ucitelov mali predstavit a vy sa s nimi porozpravajte.Ved najdolezitejsie je aby sa to vase dietatko citilo v skole prijemne a chodilo tam s radostou,a jeho nezaujima ake uzasne vysledky dosiahla skola v min.skolskom roku v olympiadach a sutaziach,ale hlavne jeho prva pani ucitelka.A este je dobre zistit,ci ma skola svojho specialneho pedagoga,je to super ak sa vyskytnu dake vychovno-vzdel.problemy,moze ich ten pedagog riesit hned tam a vy nemusite chodit po psychol.poradniach.

No neviem,ci som vam pomohla a trosku ste ma pochopili,ale verim,ze pre vase deticky vyberiete dobru skolu.
Co mam robit ja,ked je tu v dedine len jedna-nevyberem si,ale dufam,ze sa na nu dostanem a budem tam ucit,tak tu svoju nezbednicu budem mat pod kontrolou. 😀

barke
9. led 2007

Myslim, že má Vavka pravdu. Hlavní je, aby se dítě ve škole dobře cítilo. Mi budeme mít taky ve vesnici jen jednu školu, tak mi tyhle starosti naštěstí odpadají 😉 5.1. jdeme k zápisu, tak to tam důkladněji obhlídnu 😎

zabinka
9. led 2007

Diky za rady. S tou polohou to je u nas jedno, lebo tiez byvame na dedine, ale maleho budeme nosit do skoly do mesta, takze nam je jedno, kam presne to bude. S tymi ucitelmi je to horsie, lebo nikoho z nich nepoznam a bohuzial ani rodicov, lebo nie som odtialto. Na jednej skole bude ucit prvacikov jedna nasa znama, len sa bojim, ci ju bude moj syn respektovat, lebo on jej tyka a berie ju ako kamosku. Takze z toho mam trochu strach. No ved uvidime. Teraz chodia deti zo skolok prezerat skoly, tak nech si skusi vybrat maly a my to potom posudime.

davidko
10. led 2007

vavka dík za rdu, mi máme na výber dve školy ale jedna je cez cestu / a je súkromná/ no tam by chodil aj so svojou naj kamarátkou zo školky jej tam chodia už dvaja starší surodenci, no a tá druhá je pod blokom a každy mi vraví že tam sa naučí tak akurát fajčiť,ale čo počúvam tohtoročných prváčikov tak su veeelmi spokojný s učitelkami a z tej školy má aj angličtinárku zo školky tak sa neviem rozhodnúť

vavka33
11. led 2007

Davidko,ja by som volila tu skolku,kde pojde ta jeho naj.kamoska.Je dolezite mat pri sebe osobu,ktoru pozna,deti potrebuju citit,ze je s nimi niekto znamy a blizky v novom cudzom prostredi.

barja
1. kvě 2007

My ideme teraz v septembri do školy prvý krát a nevie mi niekto poradiť ohladne školskej tašky? V máji mu chcem kupiť k narodeninám, ale vobec nemám potuchy čo teraz " letí ". Aby sa za ňu nemusel hanbiť 😀 .Už ani 6 ročné deti si nadajú na seba hocičo! 😀 😀 ďakujem

bzuco
1. kvě 2007

barja, ja mám v triede 26 prváčikov, to znamená 26 školských tašiek 😀
a čo letí?
dôležité je, aby aktovka bola na chrbte pevne vystužená, dobre udržiavateľná a aby mala reflexné značenie kvôli bezpečnosti na ceste.
a obrázkov na nich by si našla od výmyslu sveta, hlavne motívy z rozprávok, ale aj iné.
ako chlapcovi sa mu isto budú páčiť skôr autíčka, motorky, možno nejaké zvieratká. samozrejme, veľa záleží aj od ceny aktovky a koľko do nej chcete investovať.
my ked budeme kupovať tašku, vezmem so sebou aj dcérku, nech si sama vyberie, ale na to máme ešte rok času 😉
alebo ak to chceš pre neho ako prekvapenie, nenápadne od neho sonduj, čo sa mu páči

barja
1. kvě 2007

ďakujem za tip, jasné, že chcem aby sa mu taška páčila, ale viac chcem aby bola kvalitná a myslela som aj na to , že vraj sa teraz vyrábajú nejaké ultralahké na chrbte spevnené??? 😨 Majko totiž váži len cca 18 kg tak nejaká riadna kabela by ho asi zvalila k zemi.

barja
1. kvě 2007

Jej ďakujem 🙂

leva
3. kvě 2007

Jeeej bzuco aj ja si to rada pozriem,tiez nastupujeme do skoly.vdaka

verulka
6. kvě 2007

cafte, u nas bolo najdolezitejsie, aby bola taska lahka- vela z tych modernych vypolstrovanych batohoch bolo neskonale tazkych. Taka klasicka taska sa mi tiez nezda vhodna, lebo je velmi siroka. Dcera ma batoh s pevnym chrbatom, vypolstrovane popruhy, 2 oddelenia a na boku miesto pre flasu. Je velmi lahky a stal vcelku malo. Nasla som ho nahodou v malom obchode v meste.
takze u mna je prvorada lahkost (samo pri pevnom chrbte)
barja ajka ma uz skoro 9 rkov a konecne 23kg 😉

mamicka07
6. kvě 2007

🙂 ako si ty pripravena ze ty ide do skoly aj mne ide teraz v septembri

leva
6. kvě 2007

Ked mam pravdu povedat,tak mam tusim viac stres ako mala.Ona si to sice este neuvedomuje a prave asi preto.

barja
6. kvě 2007

No Levy, stres je slabé slovo. Stalé musím myslieť na to, že aké to bude, ako to bude Majko zvladať, ako to budem ja zvladať 😉 No ale potom čo sa teraz všetko popísalo že čo sa deje v školách tak mám chuť ho učiť sama doma 🙂

verulka
11. kvě 2007

babay, nebojte, kroci to krasne zvladnu, my to mame podstatne horsie. Pri Ajke som bola strasne napata- teraz pri Riskovi to nebude o nic lepsie, iba si budem vediet logicky vela veci vyvratit- ci to pomoze neviem 😉
takze od septembra tu bude spolu prezivat prve uspechy, neuspechy nasich ratolesti v skole? Uz sa tesim 😉

leva
12. kvě 2007

verulka dik za podporu,ja sa tiez v podstate tesim,len to je pre mna prvy skolacik,pri druhom budem uz otukana.

barke
8. srp 2007

Ahoj holky,
tak to těm našim prvňáčkům za pár dní začne, jsem z toho tak nervózní, jako bych šla do školy poprvé já 😅 Trochu mě to zaskočilo, že to tak prožívám.

Navíc jsem se dověděla, že to bude dvoutřídka. Budou spojený s třetí třídou.
Z čehož jsem dost zklamaná, už to vypadalo, že budou samostatně, je jich jen 16, tak to by bylo krásný.
Už jsem to tu probírala s Vavkou, uklidňovala mě, ale stejně mě to mrzí, že nebudou samostatně.