Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

blazula
12. kvě 2009

No Samko mi to vysvetlil - sú miesta vo vete, kde sa musí nadýchnuť a nie celú vetu vysypať jedným dychom. Ale po rozhovore s mamičkami spolužiakov, všetci sú na tom rovnako. Asi pani učiteľka chce byť dôležitá. Ja mám pocit, že číta perfektne. Samozrejme intonáciu a interpunkčné znamienka dodržiava.

gabinna
12. kvě 2009

Ahojte.prečítala som si zopár tém,niektoré mi ozaj pomohli.Chcela by som sa spýtať,aký spôsob počítania majú vaši prváčikovia v škole.my sa účíme do 20.či si počítajú na prstoch a koľko im to trvá.ja dcérku možno až moc ženiem a chcem rýchly výsledok,nemam s kym porovnat tak preto sa pýtam.

lucinda7
12. kvě 2009

všetci prváci sa učia myslím do 20.....

my od polroka na prstoch nesmieme 😝 /dovtedy sme mohli/...

musíme spamäti.....dosť majú naučené že spamäti....teraz sa učili minulý týžden zrovna že
5+5
6+6
7+7
8+8
9+9
10+10

a to musia sypať z rukáva 😵

ostatné tiež spamäti.....

laki
12. kvě 2009

ahojte, môžem sa spýtať? Majú nektoré z vašich detičiek školskú tašku na kolieskach? Ak áno aké méte skúsenosti??Moja Kika pojde do prvej triedy a rozmýšlame nad kúpou tašky na kolieskach.

hasleerka
12. kvě 2009

ja sa práve pýtam mojej, tak že už nesmú prsty používať, ale vraj ked počítajú reťazový príklad : 2+5+4-2= tak tam vraj môžu prsty používať

skúšam ju, ale úplne rýchlo to nesype, premyslí v hlave a povie výsledok

gagusinka
12. kvě 2009

Prváci počítajú v obore do 20. Bez prechodu cez základ 10 to znamená, že typ príkladu 15-8 by nemal byť, aj ked zo skúseností viem, že niektorí prváci to riešia Tento typ príkladov je však rozširujúce učivo a môže sa pesunúť podľa schopností triedy na 2. triedu.

gabinna
13. kvě 2009

lucinda,vcera som jej dala tento typ príkladov 5+5...a to som pomály nestíhala ani dopovedať,to vie už naspamäť.prakticky všetky a nad takými ako písala gagusinka typ 19-6,tak par sekúnd rozmýšla,ale keď to môže byť učivo druhého ročníka,tak myslím že super.Veď myslím,že aj dospelí chvílu musia premýšlat. 🙂

lucinda7
13. kvě 2009

Gagus,my rátam do 20 uplne všetko,.....aj s prechodom....

teraz už 2.týžden robíme len slovné ulohy....+kontrola slovnej....

tak vymýšlame na ulohy príklady tipu.....doviezli tolko aut,zošrotovať nestihli tolko 😀 😀 😀 😀 😀 😀 kolko im chýba zošrotovať??? 😀 😀 😀 😀 😀 😀

hasleerka
13. kvě 2009

gagusinka, aj naši rátajú takého príklady že 15-8, to som jej zrovna včera také dávala a nad tými premýšlala

andrysek2
14. kvě 2009

ahojik tak my tez pocitame do dvaceti a slovni ukoly taky vcera meli sportovni den ve skole delali ruzne souteze 😅

gagusinka
14. kvě 2009

príklady s prechodom sú rozširujúce učivo takže je to individuálne ak učiteľ vidí, že deti to stíhajú tak sa to preberá, ale nemusí to prebrať v prvej triede

lucinda7
14. kvě 2009

Gagus,na teba otázka-hodnotíš na TV známkami volejbal a basketbal???? 😝

gagusinka
14. kvě 2009

Nie, odmietam hodnotiť známkou výchovy. Každe dieťa je iné, hádam to čo je silnejšie nedostane zlú známku preto, že sa horšie pohybuje ako to chudšie, ktorému je pohyb ľahší, alebo nie každé dieťa vie pekne kresliť. Podstatne pre mňa je, že vidím, že sa snaží, či je ten vytvor taký alebo onaký pre mňa sú pekne všetky. Nikdy nepoviem, toto je najkrajšie a toto zas najhoršie. A na výstave sú všetky bez rozdielu.
To iste je TV. Cení sa aj snaha.

lucinda7
14. kvě 2009

jáááj,Gagus teba chceme za učitelku.... 😝 hodím ti IP.odpovedz mi.dík.

martinka79
19. kvě 2009

zdravím, my počítáme bez přechodu přes desítku do 20. já jsem s naší pí. uč moc moc spokojená a vlastně co já NIkolka. 🙂 už se nám blíží konec roku hurááááá za chvilku se přestanou učit a bude pohodička. my o velkých prázdninách povedem deník, takže psaní to bude hračka a a počítání si prostě občas spolu zopákneme.... čtení knih je u nás normální a to nemusím Nikol ani nutit. 🙂 jé to bude pohoda, hlavně pro mě.

lucinda7
19. kvě 2009

väčšina sa už tešíme na prázdniny 😀 😀 😀 😀
naši dostanú nejakú čítanku spomínala....ale tiež si oddýchneme od školy....opakovať budeme len formou hry... 😎

marianka8004
19. kvě 2009

ahojte.aj my sa už vééééélmi tešime na prazdniny 🙂 🙂 🙂 vo štvrtok sa budu fotiť.
my sme už aj davali peniaze na neake knihy do 2.ročnika.už im objednavali.idu vaše deti aj niekde na koncoročny vylet?my zatial nevieme,či niekde pojdu.tiež si čita sama.ale nie sama od saba 🙂 musim jej to pripomenuť.a počita na prstoch.vraj možu.

gagusinka
19. kvě 2009

No my ideme , teda ja idem s deťmi do Bojníc na rozprávkový festival a potom na hrad a ak by nám vyšiel čas radi by sme ešte zvládli Šútovský vodopád. Tak uvidíme ako nám bude slniečko svietiť.

lucinda7
19. kvě 2009

naši idú len na taký jednodnový na zvieraciu farmu.....budú tam aj opekať.....

ale iní prváci z našej školy sú v švp.... 😎

martinka79
19. kvě 2009

naši jedou do Parhy a na potom ještě na jeden den někam... nevím už kam.... 😀 jinak Nikol si čte sama nejraději na Wc a jinak kldině si lehne na zem a čte. 😉 to je jeí pozitivum.

taky budeme trénovat formou hry... si ty prázdniny užiji víc já než ona... 😀

andrysek2
19. kvě 2009

ahojik tak jestli jede adysek na vylet zatim jeste pani ucitelka nic nerikala zitra se foti ve skole 😀 😀 a mame dneska dvojku z diktatu

martinka79
19. kvě 2009

andry to je v pohodě. jé my se fotili včera. 😉

hasleerka
19. kvě 2009

ahojte tak ja veru zatial neviem povedať či niekam ideme ... každú chvíľu by malo byť rodičko, tak snád nám voľačo povedia

andrysek2
20. kvě 2009

tak jsou decka vyfoceni jsem zvedava na fota dneska ma adysek fotbalovy turnaj v karate 😀 😀

hasleerka
20. kvě 2009

ahojte, tak práve kontrolujem Zuzke šk.dosky a kukám že už len 4 písmená ... ako to rýchlo ubehlo

lucinda7
20. kvě 2009

veru...my sme na ä,ale hrozne ho to pomýlilo a teraz ho pchá aj do slov kde ho netreba 😖

marianka8004
21. kvě 2009

tak my mame z pisanky už len tie doplnovačky na konci a z čitanky už čitaju tie hadanky na konci ostavaju im asi len 3 strany.a dnes sa zas fotia.

matabl
21. kvě 2009

Ahojte......chcem sa pridať do diskusie....mám tiež dcéru prváčku.....všetko jej ide v pohode,akurát máme problém:diktáty......a to dosť veľký.....v troch vetách mala naposledy 11 chýb......nedáva dĺžne,vynechá písmenko a pod.........teraz nevie pochopiť,kde sa dáva ô a kde vo......zatiaľ som nenašla spôsob ako jej to vysvetliť,aby to pochopila.....vie mi niekto poradiť????ďakujem...

bzuco
21. kvě 2009

matabl....to kde sa dáva ô a kde vo, to ju neuč, to sa musí naučiť sama...hlavne tak, že bude čítať a sama si to odpozoruje
a diktáty dávaj z tých viet, slov, čo majú v šlabikári - tak 1-2 strany dozadu
a tie chyby...naša tiež 1 deň narobí chýb do aleluja a na druhý deň donesie diktátá bez chyby....ale tu je len 1 dôvod - nepozornosť, zbrklosť...dieťa si musí po sebe poriadne slovo ešte raz prečítať a ak je tam chyba opraviť ho

bzuco
21. kvě 2009

inak...my sme na ŕ 😉