Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

hasleerka
25. únor 2009

jej my máme ešte starý šlabiká, dnes sa učili veľké D ... takže ten tábor nerobí škola, to bude niečo podobné ako mi máme CVČ

a čo sa viete učiť, ved my sa vôbec akosi neučíme ... občas niaka úloha a dosť

lucinda7
25. únor 2009

naši idú zajtra na č 😝
a dnes sa mali naspamäť naučiť tú uvodnú basničku v šlabikári..... 😎

v matike sme my na 13.-tej strane 😵

hasleerka
25. únor 2009

tie úvodné básničky sa aj my učíme, dokonca máme za ne včeličky

maruschka
25. únor 2009

šlabikár máme 2 a už čítajú Noc, či čo to je..A matika-to sme tiež tak isto..

a básničky sa naspamäť neučia, škoda..pamätám si, ako sme sa učievali my-pre mňa to bol vždy hororový zážitok, lebo som totálny introvert a už len to, že som sa tam mala postaviť pred celú triedu a niečo odrecitovať bolo na infarkt.. 😀

lucinda7
25. únor 2009

my od polroka už nedostávame výtlačky...už len známky....
dnes doniesol z písania jedničku s hviedičkou 😵 to za taký dvojhárok kde celé prázdniny písal vety 😵

inak tú básničku celú sypal za 5 minút z rukáva 😕 😕 😕 😕 som nečakala že to pôjde tak lahko 😀 😀 😀 😀 😀

martinka79
26. únor 2009

holky vy máte,ale šikovné dětičky 🙂

hasleerka
26. únor 2009

dobré ránko, no lucinda tak vy už známky, my do konca roka asi včeličky ... inak tie básničky sú lahučké, sa to rýmuje, (alebo máme fakt také šikulky) , inak ja ich tiež ovládam, a ešte aj všetky pesničky z hudobky

lucinda7
26. únor 2009

hasleer,to aj ja 😝
pred prázdninami doniesol 1 zo spevu Husky biele husky 😀 😀 😀 😀 😀

maruschka
26. únor 2009

u nás tiež stále dostávajú razítka..len včera suplovala moja sestra, lebo malej triedna bola na poradni, tak dostala 1* z písania.. 🙂 .To je prvá známka, inak fungujeme stále na usmievavých psíkoch, bystrej rybe,lienke,slniečku a tie zlé ani neviem aké sú tuším čert a psík, ktorý plače..

No ale stala sa nám taká blbá vec..že malá zabudla-a ja som si nevšimla-i keď každý deň všetky zošity a knihy prezriem, že dostali domácu úlohu v písaní č.5, ale zozadu skoro celú stranu..Tak sa dnes ráno zobudila s tým, že si spomenula na to, že tam majú domácu..Tak sme ráno ešte písali, no akože infarkt 😖

hasleerka
26. únor 2009

jej na husky si pamatám tie furt vyspevovala ... maruska aj nám sa stalo, že sme nespravili úlohy z matiky, ale zuzka na to prišla až v škole, tak písala chytro cez prestávku a povedala mi to až poobede, vôbec som si nevšimla ten domček ... inak ja by som sa stým ráno netrápila, nech sa učke ospravedlní a hotovka

ja sa jej minule pýtam mám všetko do školy nachystané, ááááááááno mám a potom nemala v čom cvičiť, nuž ked zabudla, nech sa sama v škole ospravedlní

blazula
26. únor 2009

aj my máme známky - a hodne
dostali sme podrobný postup známkovania prvákov - známky sú z matiky, písania, čítania, prírodovedy a výtvarnej
do žiackej zapisuje iba tie najdôležitejšie, inak každú úlohu z písania známkuje, čítanie takisto a skoro denne malú previerku z matiky na známku

hasleerka
26. únor 2009

no naši veru tiež mali teraz po tri razy písomečku z matiky

lucinda7
26. únor 2009

naši píšu z matiky skoro každý den-okrem stredy vtedy M nemajú 😵
a diktát 3 razy týždenne 😝

hasleerka
26. únor 2009

tak to ich riadne drvia, my diktát možno raz za týžden ... ale zase prepisujú z tabule

martinka79
26. únor 2009

to já ani takový přehled nemám my známky máme od začátku.

bzuco
26. únor 2009

ahojte...to naša tak letí s učivom??? 😲 😲 😲
skončili ž a idú na "Ľ"...to som zvedavá, ako jej to pôjde - lebo vysloviť ho nevie....veľa detí(aj ja ked som mala prvákov v triede) tak kým sa naučili mäkko vyslovovať...to trvalo...nevedeli si proste ten jazyk v pusine tak naštelovať, aby to šlo 😅 😅 😅

maruschka
26. únor 2009

tak aj naši dostali básničku naspamäť: ten jazykolam- čo či čo či čo čo ča...už to viem aj ja 😀

Ale..máme nového pána učiteľa, budúci mesiac nám odchádza triedna na materskú 😢 a bude nám smutno..Julka sa zamýšla nad tým, prečo im dali tehotnú učiteľku, keď si ju obľúbila a teraz musí kvôli bábätku odísť..

Ten nový učiteľ je kapacita..Práve nastúpil na vojenský dôchodok-pracoval ako tuším vojenský psychológ, či čo tam robil, má 37 tuším, má doktorát zo vývinovej psychológie a psychiatrie,pracuje s deťmi ako psychológ, je učiteľ dolného stupňa a toto je jeho prvá trieda.. 😕 😕 😕 😕 😕 Takže je to číslo, dnes sa bol zoznámiť s deťmi a že urobil na nich veľký dojem, aj bol s nimi na prechádzke..Tak to som fakt zvedavá,či si poradí s tými našimi lapajmi, ale keď má vojenskú výchovu, je aj psychológ a ešte neviem čo všetko dokopy, tak by mu to malo ísť.. 😀 😎

martinka79
27. únor 2009

Maruško to bude zajímavé tak to se těším na dojmy tvé dcery 🙂 možná jako chlap bude super. znám spoustu svých kolegů co jsou lešími učiteli než ženské. 🙂

No my jsme tedy nmarodi úkoly budeme dělat doma. pro nás jidiný problém počty, ale jinak čtení psaní je super to dělá i sama. uvidíme jak to doženeme.
No děláme tu gen. metodua až jse do pololetí psali tioskací tak máme už psacím hotová e, i, l, jedou jako draci. Na konci roku budeme stejně jako klasická třída. 😀

petrahy
27. únor 2009

ahojte aj my sme sa ucili tu basnicku, diktat pisu kazdu stredu ten mala bez chyby, ale casto zabudame na dlzne

Inak poznam tiez jedneho ucitela ktory nastupil na vojensky dochodok a isiel ucit ale na strednu a je to velmi fajn chlap a zazila som ho aj s detmi na tabore. Myslim ze chlapi su tiez dobry ucitelia. U nas v skole je tiez jeden ucitel a dievcata sa idu za nim zblaznit 😀

martinka79
27. únor 2009

ty jo, jak tak holky čtu, u vás na Slovensku se jede na školách stejné učivo a stejné knihy(učebnice)? Máte školní vzdělávací programy? nebo klasika program základní škola?
Já sice na VŠ musela znát systémy vzdělávání v cizích zemích,ale typy škol, né programy, docela mě to zajímá.

lucinda7
27. únor 2009

Marusch,tak to je iné vzrušo 😀 😀 😀 😀 😀
náš ked sa presťahujeme a pôjde do inej školy tiež bude mať mladého učitela 😵

michalienka
27. únor 2009

Ahojte. Nasi sa neucili naspamat basnicku,ale dala im pred prazdninamy sa naucit lubovolnu basnicku na Hviezdoslavov kubin. Ostala som trocha prekvapena, pretoze som nevedela ze to este funguje. Pamatam si to ako dieta a nemala som to rada. Veronika sa naucila basnicku z knizky CIN-CIN a vedela ju asi za 10 minut a to je dost dlha, tak uvidime co povie ucitelka. V slabikari idu na pismeno C a z matiky su tusim na strane 9. Aj ked nevedia este vsetky pismena tak v stredu im dala precitat rozpravku Masa a medved a potom mi musela povedat obsah. Ucitelka povedala, ze ktore pismena este poriadne nevedia, tak nech pomozu rodicia.
Prajem pekny den

lucinda7
27. únor 2009

u nás sú tieto recitačné súťaže až od 2.ročníka 😎

hasleerka
27. únor 2009

dobré ránko, ja sa len najprv pozastavím že super 37 a už dôchodok ... ale mať takého učitela, aj ja by som išla do školy 😀

no my dnes dostávame nový šlabikár a ideme na C ...

bzuco to riadne veru letíte

joooj my sme už len dnes vstávali a týžden budeme mať vegetík, som zvedavá či dostanú niake úlohy precvičovať

maruschka
27. únor 2009

hasleerka, aj ja by som chcela taký dôchodok, že?! Aj oproti nám býva bývalý vojak-mladý chlap a už je na dôchodku, nemajú sa zle tí vojaci, 😕

michalienka, býva ešte Hviezdoslavov Kubín, aj Šaliansky Maťko, rôzne regionálne súťaže v recitovaní, ale aj školské...A teraz som to napísala v opačnom poradí-takže postupnosť je odzadu 😀

hasleerka, aj naša má budúci týždeň prázdniny-hurá a ja mám dopisovať prácu na vysokú, takže to doma budem mať strašne veselé, musím teda vymyslieť nejaký vhodný program...Asi pôjde niektorý deň k babke..ešteže máme so sestrou rovnako staré deti/ja 2,ona 3/, dokonca tie mladšie sa nám narodili narovnako,tak si rozumejú všetky-máme takú malú škôlku doma, keď sme spolu...Minule išla mama z roboty a sme ju čakali-oproti je park..Naše decká sa tam hrali-/a to mám ešte aj 11 ročného brata a ten tam bol s nami/a kolegyňa hovorí mame, že aha, v parku sú družinári 😀 😀 A mama hovorí: to nie sú družinári, to sú všetky naše decká.. 😀 😀 Tak to bolo síce mimo témy, ale nevadí.. 😅 😕

lucinda7
27. únor 2009

Marusch,ale aspon vám je veselo 😝

hasleerka
27. únor 2009

jojha aj ty maruska studuješ, ved ja kdekoho stretnem všetci len študujú, to asi len ja umrem sprostá 😀

u nás bol tiež šaliansky matko a rozprávkové vretienko ... ja si ale na kubín pamätám až na druhom stupni

lucinda7
27. únor 2009

my sme mávali Hollého pamätník 😝

maruschka
27. únor 2009

hasleerka, ja som ešte len druháčka 😅 a študujem aj s manželom,tak nejako sme sa na staré kolená prihlásili diaľkovo na vysokú.. 😀

Keby aspoň nepršalo, aby sa dalo s nimi chodiť von 😕nám to počasie na prázdniny nejako divne vyšlo..lebo hlásia dážď so snehom..Ale krúžky majú aj keď sú prázdniny, tak aspoň 2x bude s deckami v škole, lebo jej hrozne všetci chýbajú, keď sú doma a majú voľno-partia ako hrom.

martinka79, tento rok boli vydané tuším 2 druhy šlabikárov, ale väčšinou všetky školy učia z Lipky..Inak sú učebnice všade rovnaké, okrem tých, ktoré boli vydané pre národnostné menšiny-maďarské, rusínske, nejaké sú aj rómske..
Školstvo má jednotné osnovy a metodiku, podľa ktorých idú všetky školy a majú povolené určité percento učiva, ktoré môžu preniesť do vyššieho ročníka, ak sa nestihne prebrať v ten školský rok. Samozrejme, nie všetci idú rovnako-podľa prázdnin, systému, ktorým učia učitelia, atď..Ale v podstate celé Slovensko je na tom rovnako..Tento rok nabehlo školstvo na školskú reformu, ktorá nám všetkým riadne "pocuchala" nervy, ale už to beží pol roka, tak hádam sa to ujme.. 😉

martinka79
27. únor 2009

aha díky za info, Maruš. tak u nás to do nedávna bylo také stejné teď už ne. ač se ve své podstatě děti naučí stejně vše... mají benevolenci v učebnicích a hlavně školním vzdělávací proramu, který sis etavuje daná škola sama. nejsem zastáncem naší reformy, jelikož si myslím, že naše školství bylo špičkové,a le to je jedno.