Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

martinka79
3. únor 2009

naše by asi ataké vstala,a el někdy je to hrůza ji vytáhnout.

maruschka
3. únor 2009

naša vstáva o 6,55 o 7,35 jej začína vyučovanie..Školu máme tak 4 min od domu, takže to je v pohode.. 🙂

lucinda7
3. únor 2009

Marusch,skoro vám začína 😕 nám začína 7.50 myslím 😕

maruschka
3. únor 2009

lucinda, to preto tak skoro začínajú, lebo deťom z Kálnice a Rakoľúb ide autobus o 13,10..Takže končia o 12,55 - 6-.hodinu..Štvrtá hodina končí u nás o 11,10 a piata hodina o 12,00..

lucinda7
3. únor 2009

skôr začnete,skôr skončíte....dobre vymyslené 😀 😀 😀 😀

marianka8004
3. únor 2009

u nas začina vyučko o 7.45 tiež kôly tym detom,čo dochadzaju autobusom.z matematiky maju PZ č1.su na konci.a šlabikar tiež končia učia sa velke B.myslym si že su pozadu.z učiteľkou som totalne nespokojna. ☹ .žiadna snaha z jej strany,všetko jej je jedno 😢 je mi z nej do plaču.

maruschka
3. únor 2009

marianka, neboj sa, nie sú pozadu 😉 😉 tak sa skús s ňou porozprávať..Ja sa s našou pani učiteľkou vždy rozprávam, ak ma niečo trápi ohľadom našej malej..Máme super p.učiteľku-skoro každý deň vybehne z triedy a v rýchlosti mi zhrnie, čo robili, aká bola Julka, čo si má doniesť..

Musíš sa s ňou porozprávať..čo sa ti páči a čo nie, ako to vidíš, ....-máš na to právo, ak nie je spolupráca medzi učiteľom-žiakom-rodičmi, tak je to o ničom..Skús si nájsť stránky iných škôl, na ktorých majú rozpísané prváci osnovy,čo robili, čo pripravujú, atď..Aj tu nájdeš inšpiráciu.. 😉 😉

marianka8004
3. únor 2009

mala by aj mala snahu,ale ked ona ich nepovzbudi,v celom šlabikari ma asi 4pečiatky,možno 2 v matematike a 1pochvalu z hudobnej.to je pre deti velmi malo,oni nemaju žiadnu inšpiraciu.na domacu im povie čitať ked chcu(jasne že nechce,radšej sa pojde pohrad)ja si myslim,že kebi ich povzbudila, tak by mali deti snahu učit sa.nanžel mi povie,že ty by si chcela,aby ju chvalila,a čo ked je slabšia ako ostatne a nemože ju pochvaliť?ale ja nesom za to aby ju chvalili,ked treba nech jej povie,alebo napiše,že ma pridať,alebo nech ju trebarz aj pokarha,len nech dačo napiše nech viem čo si mysli,na čom sme,že dačo robia.som sa rozpisala,ale ma to trapi.musim za nou zajst. ☹ . prejdem na inu temu.čo karneval?ake masky chystate? 😎 a takto vyrabate doma,alebo požičiavate(pripadne kupujete)ja som toho nazoru že by mali byt masky vyrobene.my určite budeme vyrabať.

maruschka
3. únor 2009

marianka, tak toto je jasný signál na hlbší rozhovor s učiteľkou...Ty sama vieš, ako sa tvoja dcéra učí-keď sa s ňou doma učíš,takže si musíš byť istá a stáť si za svojim..Manžel nemá pravdu, v tom, že pochybuje-naša išla v 5 rokoch,, prognóza z poradne úplne hrozná-ale ja som našej Julke verila..Už aj manžel začal pochybovať-ale ja som nikdy nikomu nedovolila čo i len spomenúť, že ešte nemala ísť do prvej triedy-jednoducho som na nej videla, že je rozumná,šikovná a baví ju učiť sa nové veci-a hlavne naša riaditeľka,moja sestra-učiteľka ma v tom 1000% podporili.....A neľutujem..Julka je skoro najlepšia v triede-pritom je najmladšia-pochvala za pochvalou,aktívna, je taký malý vodca v triede a pritom mala na začiatku medzi deckami problémy, lebo vedeli, že má len 5 rokov-ale sama si medzi nimi vybudovala svoje pevné miesto...

Tým ti chcem povedať, že aj keby čo na tomto svete bolo, aj keby najbližší v rodine chceli pochybovať o tvojom názore, ver tvojej dcére a jej schopnostiam..choď za učiteľkou a všetko jej povedz-veď konzultačné sedenia si môžeš u nej dohodnúť kedykoľvek, ona tam nie je len pre deti, ale aj pre rodičov.. 😉 😉 Držím ti palce..

A ešte, vytvor malej pevný učebný režim-u nás na tom pracujeme od minulého roka, keď ešte nebola prváčka.Dosť to pomáha, lebo malá vie, že aký predmet nasleduje, že jednoducho čítanie sa nepreskakuje,atď..Učenie nemusí trvať hodiny,ani hodinu-diktát-stačí 5 slovíčok, čítanie-stačí zo šlabikára, matematika 6 príkladov..U detí sa vždy jedná len o režim a naučené aktivity..A uvidíš, že tvojej dcére to pôjde lepšie, keď ju naučíš, že aj keď učiteľka nedala úlohy, doma si v krátkosti všetko nacvičiť musíte a neskôr to bude aj nielen musíme ale aj chceme...Niekedy, keď sa jej nechce a trucuje, tak sa musíme učiť totálne hravou formou..

Zasa som sa rozpísala, ale je to z vlastnej skúsenosti, keďže naša kočka je tiež strašne hravá- ako všetci prváci. 😀

michalienka
4. únor 2009

Uz ste mali karneval? Nasa ma dnes, tak sa tesi.

maruschka
4. únor 2009

michalienka, u nás je to vo hviezdach, neviem teda kedy..Mali haloweensky karneval, ale fašiangový neviem, neviem...Naša sa teší, lebo sa idú korčuľovať a už im dali termín na letný tábor..Ale medzitým idú zo školy v máji na 5 dní do Talianska a skoro všetci prváci sa prihlásili, takže tam budú super partia.. 😎 Idú do Gulliverlandie-minulý rok sa tam perfektne vybláznili decká, tak tento rok je veľký záujem,malú sme prihlasovali už v novembri. 🙂 🙂

lucinda7
4. únor 2009

našich karnevaly čakajú budúci týžden-jeden v družine a druhý na lade 😝

lenka132
4. únor 2009

tak mi se teď válíme doma-Kačka má chřipku, takže bude mít co dohánět, jinak karneval máme až 7.3.

michalienka
4. únor 2009

maruschka a to sa ju nebojis pustit az do Talianska? Ja viem ze ide vela deti, ale aj tak. Nasi prvaci tiez pojdu do skoly v prirode v maji, ale len na Slovensko a mam obavy. Este nebola sama, myslim tym bez rodicov, babky, dedka.......A kde Gulliverlandia?

maruschka
4. únor 2009

naša už bola v tábore, na druhom konci republiky-tiež som ju nechcela pustiť,keď odchádzala, tam mi bolo stále do plaču a bála som sa-ten prvý deň sme boli úplne mimo s manželom..Na tretí deň, keď sme jej volali 4x denne nám otvorene povedala, aby sme jej stále nevyvolávali, lebo ju len vyrušujeme, keď majú rôzne disciplíny a hry 😕 😕 😀 Lenže ona stále plakala, že chce ísť, tak sme ju pustili a neľutovali sme..Ja mám tú výhodu, že moja sestra učí na škole, takže malá chodí všade s ňou.A okrem toho, naša Julka je až veľmi samostatná-niekedy mi to dosť vadí, hlavne keď si všetko v škole vybaví sama a ja už prídem na hotovú vec 😀 Skrátka sme sa museli odhodlať a dovoliť jej, aby sa oťukala sama za seba 😉

A inak,minulý rok boli v Taliansku aj drobci a nič sa im nestalo, lebo ide kopec dospelákov, ako dozor-učiteľky,pár rodičov a zdravotník..

Gulliverlandia je pri Lignane, či v? Je tam obrovský Aquapark, blízko more a je to vyhľadávané letovisko..Na 5 dní platia 82,90 eur..V tom je doprava,ubytko,komplet jedlo a tuším aj vstupné..

lucinda7
5. únor 2009

no taká príležitosť sa neodmieta 😝
uvidí svet 😵

u nás prváci nechodia ani do školy v prírode 😒

cukrikk
5. únor 2009

maruschka: dakujeme za diktat maly ho napisal uplne bez chyby... 🙂
a mozem vediet kedy s ati narodila dcera??

maruschka
5. únor 2009

Julka sa narodila 23.10.2002...a malý je šikuľko, keď napísal tak dobre 😉 😉

michalienka
5. únor 2009

Tak to isla do prvej triedy ako 5-rocna? Chceli ste ju dat, alebo Vam to doporucili? Nasa isla o rok neskor lebo jej zle vychadzaju roky, je september 2001. Vobec to nelutujem, vsak sa nachodi do skoly este dost. Ma spoluziakov aj starsich napr. ktori sa narodili marec, april 2001. Ja mam take skusenosti z okolia, ze vela rodicov dava detom odklad. Take deti ktore maju odklad tak potom chodia do nulteho rocnika. Kedze nasej vychadzu zle roky tak chodila este do skolky.

lucinda7
5. únor 2009

ja som dala odklad dobrovolne....a som veeelmi spokojná.....teraz zvláda všetko lavou zadnou.... 😵 ten rok vela spraví 😝

maruschka
5. únor 2009

nám to neodporučili a robili nám veľké problémy z ped-psych poradne..Ale riaditeľka nás podržala a Julku predsa len prijala..A tiež neľutujeme..Malá je pomaly najšikovnejšia z triedy a učí sa úplne ľahúčko..Dokonca prišla kontrola kvôli Julke a skonštatovali, že skutočne nebol dôvod, aby nemohla byť malá prváčka..Čo sa týka grafomotoriky, kvôli ktorej mala problémy, tak teraz píše naozaj najkrajšie z triedy-bolo mi povedané..a sama to aj vidím... 😉 😉 😉 Takže, ak je dieťa šikovné a samé sa na to cíti, prečo nie... 😉 😉

michalienka
5. únor 2009

Co poznam maminy z okolia, ale aj zo skolky tak tiez davali odklad detom narodenym v lete 2002. Dokonca to doporucovala aj riaditelka materskej skolky. Ale asi najlepsie to vedia rodicia posudit, podla mna, kazdy si pozna dieta. Nika je narodena 2.9.2001 - v den nastupu do skoly. Takze keby bolo na mne tak tiez by mohla ist do skoly uz predminuly rok, to mala presne 6 rokov. Ale isla az v siedmych 😀 .

michalienka
5. únor 2009

maruschka to je dobre ze sa adaptovala a nemate problemy.

cukrikk
5. únor 2009

nas maly sa narodil 11.8.2002 a nastupil v sept. do skoly aj ked jeho kamarati starsi o pol roka maju odklad... ja som to brala tak ze pre maleho by to nebool dobre on uz v 4 rokoch vedel citat a - + do 20 perfektne ... od mala sa chcel ucit tak som zvazila ze odklad v takomto pripade nebol treba ...mala sa narodila 23.11 a v jej pripade odklad bude asi potrebny ale zasa na duhej strane ak bude vediet v piatich to co maly a bude chciet is do skoly mozno ju dam aj ked si myslim ze by si mohla predlzit detstvo... teraz je o tom este predcastne hovorit

bzuco
6. únor 2009

ahojte....my tieť školský karneval v nedohľadne...žiadne info zatiaľ 😒

a malá doniesla včera žiacku knižku a už aj s 1. jednotkou za odpis textu 😀 😵

bzuco
6. únor 2009

michalienka...ja som tiež 2.9. a vždy som bola žiačka, čo jej vychádzajú zlé roky 😀 a teda aj rok pozadu nástup do školy a najstaršia v triede 😝

blazula
8. únor 2009

No čaute maminy. dlho som sa neozvala, nejako nebolo času. Finišujeme so stavbou domu, starostí kopec a Samkova nová učiteľka vyzerá veľmi ok. Má odučených 18 rokov, - 2 materské - a aj dosť skúseností s prvákmi. Predchádzajúca učiteľka hovorila, že sú veľmi živí, no tejto novej sa zdaj dobrí a poslušní. Ona predtým učila na nejakej škole v meste a tieto "dedinské" deti sú vraj oveľa lepšie. Tak sme radi. Na vysvečku sme mali samozrejme samé jednotky, a teraz každý deň aspoň dve, tri jednotky. Známkuje im všetko - čítanie, písanie, domáce úlohy, výtvarnú a za matematiky majú skoro denne malé previerky. Normálne im rozdá papiere s vytlačenými príkladmi.
Ale má strááááááášnú motiváciu, teší sa z každej jednotky. Má aj dve dvojky, to odflákol domácu úlohu - a to ho už mrzelo. Teraz sa snaží oveľa viac, tie známky sú zázračné.
A ešte k Vašej téme - Samko sa narodil 1.10.2001, so školou sme naponáhľali, aj keď učiteľky v škôlke nám to odporučili. Teraz ja samostatný a v pohode - ale som sa rozpísala
ale keď som tu tak dlho nebola, tak môžem, že?????????
😉 😉 😉

blazula
8. únor 2009

malo tam byť neponáhľali, sakra

hasleerka
9. únor 2009

čaute maminy, ja som tu dávno nebola, mali sme pokazený PC, už mi to chýbalio ... u nás sa tuším tiež chystá niaky karneval, ale ešte neviem presne kedy ... no ja budem mať podobný problém za 4roky, Miška je 10,10 a zatiaľ sa javí veľmi šikovná 🙂

bzuco
9. únor 2009

ahojte,
tak už viem, kedy bude školský karneval...budúci piatok 😉 ...maska už nachystaná, ešte si ale madam vymyslela, že chce aj škrabošku, tak pôjdeme kúpiť 😉