Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

lucisa
5. led 2010

aspoň že tak. my jsem dnes na třídních schůzkách taky dopadli celkem dobře, tak jsem ráda, už mají ve třídě 3 holčičky, které píší perem, tak má Noemi motivaci... uvidíme 😒

pavuska
7. led 2010

ahojky,

u nás taky proběhla třídní schůzka, máme si doma hlavně s dětma vyprávět, mají malou slouvní zásobu. My také bojujeme s psaním, když na něj doma dohlížím, tak mu to jde, ale ve škole je mimo. Ještě jak je llevák, tak si tou levou rukou zakryje co má psát a píše blbosti. Klidně vynechá u slova písmenko.
Chtěla jsme se zeptat, jak jde vašimn dětem skládání slov. Jonášovi to moc nejde 😖 .

Lucisa já tě obdivuji mít ještě třetí. Já do tohu už určitě nejdu. 😀 😀 😀 Přeji hodně štěstíčka

lucisa
7. led 2010

dík, pavuš, ale možná to je tím, že teď máš zrovna mimčo, já už mám holky větší, a po třetím jsem toužila, naštěstí oboustrannně i manža....
tak my se skládáním slov nemáme problém, ale to je tím, že Nelka šla do školy o rok později, protože je listopadová a už v 6 uměla nějaká písmenka a naučila se sama skládat do slov, takže než šla do školy, tak četla. s tím jediným jsme premianti a nemáme problém, u psaní jsme zase někde jinde 😀
jo a s tím vyprávěním taky nemáme problém, učitelka mi na TS řekla, že když mají děti něco povídat, tak nejdřív jdou všechny ostatní, a až potom naše Noemi, protože se prý nedá zastavit a navíc ještě odbíhá od tématu, takže je to pak o to víc obsáhlejší 😀 po kom asi?!?!? 😀

bajnokova
7. led 2010

Ahoj
Tak jsme celé dopoledne strávili po doktorech Natka měla furt teplotu chvíli ji vyhoupne nahoru pak zase klesne tak jsem šla znovu k doktorovi poslal nás do nemocnice na rentgen plic jestli nemá zápal plic a na rengen dutin,tak má zánět dutin ta levá strana je prej hodně takže dlší antibiotika kontrola příští čtvrtek ☹ tak nevím jak tu školu dožene ale je šikulka ulohy které dostala už má hotový písanku má nahodou moc hezky napsanou je to asi tím že doma má na to čas ve škole spěchá.Už se i s tím smířila že zítra nikam nepojede budem prej spolu hrát hry a tak no prostě to co nemužem když je Sabča doma ona nám všechno vždycky zničí
Já taky Lucisa tě obdivuji občas mě to chytá že by jsme ještě jedno mimi měli ale máme malí byt 😉 a ty moje porody oba dva byly takový špatný tak to radči ani nechci pokoušet.

martina26
8. led 2010

Ahoj holky,

Pavusko o psaní mi povídej. S tím taky bojujeme. Doma celkem dobrý ale ve škole katastrofa, taky mám leváka. Už dostávají i dvojky a trojky, takže z matiky nosíme jedničky a ze psaní dvojky.

Jinak jsme včera měli problém ve družině. TOmáš shodil nějakou holčičku z trampolíny a ona si rozrazila obočí, tak se mnou měla družinářka dlouhý rozhovor. Mrzí mne to na něm, když by to udělal omylem ale on naschvál. Takže má zákaz počítače. Dneska mne odchytla tmaminka té holky a prýu co to mám za nevychovance, že holka má tři stehy. ☹ Koupila jsem čokoládu a nakázala Tomášovi ať se jí omluví a ve družině ať to vidí učitelka. Takže jsme měli včera veselo. Vůbec je v poslední době hrozně drzej.

lucisa
8. led 2010

martino, občas děti udělají takovou botu. ony třeba schválně strčí, ne aby ublížili, spíš co to udělá a jestli se někomu něco stane. občas máme taky doma rozhovory na toto téma. Noemi zničehonic praští Aňu. ta začne řvát, za prvé se lekne a za druhé to občas zabolí. hned na ně vletím a na můj dotaz, proč to udělala, pokrčí rameny a že neví, že prostě šla kolem a tak ji praštila. přitom když tohle udělá jiné dítě a ona to vidí, tak mi hned důležitě sděluje, jak je to ošklivé a že se to nedělá a papouškuje moje domlouvací řeči. takže ony to ví, že se to nedělá, ale někdy je to prostě tak napadne.
a co se týče té maminky holčičky, věřím, že je to nepříjemné, taky bych asi byla naštvaná, že mám dítě se zraněním, ale jestli ti to řekla takovým stylem, tak mi to přijde nefér. ty nevíš přesně, jak to bylo, jestli ta malá třeba neřekla něco provokativního, pak tam měli dozor družinářky a navíc ses omluvila. to se prostě stane. kolikrát mě přišly holky domů ještě ze školky s nějakou modřinou nebo boulí na hlavě.
a já taky bojuju s drzostí té starší. háže na mě uražené kukuče (v lepším případě) nebo rovnou vrčí nebo se šklebí, potichu drmolí něco jako že jsem blbá a blablabla, odmlouvá, když už je to moc a já ji plácnu, tak má snahu se po mě ohnat, příp. ještě přitvrdí v nenávistných pohledech, ale to je asi věkem. v jiné dny je zase zlatá... 😖

peige
8. led 2010

Ahojky, to je prima, že děcka se školou chodí bruslit, včera byli bobovat, tak aspoň něco 😉

U nás doma strašně sněží... 🙂 zatím pa

lucisa
8. led 2010

u nás to už není strašné, ale katastrofální - jsme z opavy. a taky byla starší dcera s družinou od 13 - 15,30 hod., za školou na kopečku a bobovali, byli jak sněhuláci.

elomanka79
9. led 2010

Ahoj holky,tady včera sněžilo celý den,dneska jenom dopoledne,ale pěkně to klouže.Se skládáním slov problém nemáme,matiku umí nejlíp,ale to psaní,to je kámen úrazu,chjo.Občas mi to připadá,že puberta začíná v 7 letech 😵 u nás je rodičák až v dubnu.

lucisa
11. led 2010

Ahoj holky, mám další bombu ze života našeho prvňáka. V pátek večer mi zničehonic s pláčem malá řekla, že ji paní učitelka ve škole tahá za vlasy a ona neví proč. Zjišťovala jsem, jestli něco podobného neudělala někomu ze spolužáků a paní učitelka jí chtěla jen ukázat, že to bolí, aby to příště nedělala, ale tvrdila mi, že ne. A prý se to stalo vícekrát a jen jí, nevšimla si, že by to dělala i někomu jinému.
Tak jsem o víkendu rozjela pátrací akci mezi spolužáky a z několika stran mi to bylo potvrzeno, prý to byl trest za vyrušování a nedávání pozor. Naše mladá je pěkné kvítko, ale i tak mi to přijde celkem drsné. Tak jsem jí slíbila, že zajdu za p.u. a pozeptám se jí, co s tím a jestli se to nedá řešit jinak.

A druhou bombu mi řekla ráno, když jsme jely do školy. Prý jim minulý týden řekla p.u., ať se vysvlečou do spodního prádla, otevřela jim okno a oni měli chodit k oknu, aby se prý otužovali. P.u. byla na druhém konci třídy. Když pominu to, že kterékoliv z dětí by se mohlo kdykoliv z okna vyklonit a vypadnout a učitelka z druhého konce třídy by prakticky neudělala nic, tak mi to přijde dost drsné, jak za první republiky. Kdyby to byl nějaký cílený program školy, už od začátku školy a s vědomím rodičů, neřekla bych ani popel, ale tohle mi přijde přinejmenším zvláštní. Navíc děti chodí celou zimu do plavání, které jim platíme, tak si myslím, že otužování mají dost. Tímhle postáváním u okna bez jakékoliv přípravy je akorát dorazí a budou zameškané hodiny nejen v plavání, ale i ve škole.
A perlička na konec, dnes p.u. ve škole chyběla, onemocněla, takže má audience se odkládá.
Co si o tom myslíte? Jak byste tuhle situaci řešily?

peige
11. led 2010

Ahojky,
Lucisa, tak to je opravdu drsný 😕 , co se týká tahání za vlasy ze strany učitelky, tak takhle přece nemůže jako autorita vystupovat!!! Já bych osobně, až bude zdravá, ji navštívila, jak jsi psala... I když je dcerka kvítko, tak tímto způsobem se nemůže k tomu stavět!!!

S tím otužováním, to nemá chybu... Ta vaše paní u. studovala za Marie Terezie? 😀 ☹

Zatím se mějte hezky

pavuska
12. led 2010

luciasa.............to je hrozný já bych určitě zašla za učitelkou a pak klidně i ředitelem (nebo ředitelkou)........tahání za vlasy, kde to jsme 😲 😲 a o způsobu otožování paní učitelky ani nemluvím.nechce se mi tomu ani věřit

lucisa
12. led 2010

Tak p.u. dnes už přišla do školy, tak jsem za ní zaběhla a řeknu Vám, že debilněji jsem se snad v životě ještě necítila.
Suma sumárum to v podstatě vyznělo, jako že dělám z komára velblouda.
Incident s vlasy se odehrál prý jen jednou, minulý týden a vůbec nešlo o tahání. Děti měly kreslit hračku, kterou dostaly od Ježíška a naše mladá údajně chodila okukovat ostatním hračky, tak ji p. u. zezadu chytila za krk (šla prý zrovna kolem zezadu, jinak by jí to prý řekla zvýšeným hlasem) a JEMNĚ ji nasměrovala k její lavici s tím, že má jít malovat, aby to stihla, za vlasy prý vůbec netahala. "Ne, to vůbec nedělám". Ale potvrdily mi to čtyři spolužačky, nezávisle na sobě, že viděly, jak ji p.u. za vlasy potáhla 😠
A co se týče otužování, prý se děti v rámci prvouky či čeho vysvlékly do spodního prádla, když větrali ve třídě a ona jim řekla, že se tam mají jít jen nadechnout a že to asi děti špatně pochopily.
Sice nechápu,co můžou děti špatně pochopit na tom, když jim řekne, že se mají vysvléct, ale ....
Odpo jsem se dcery ptala, jestli jí něco p.u. řekla a prý o vlasech nic, jen k otužování řekla něco v tom smyslu, že ji špatně poslouchala. Fakt mimo mísu.
Chvilku to nechám být, domluvila jsem se s ostatníma maminkama, že budeme sondovat a tahat z dětí, jestli se ještě něco děje a pak bychom, to řešily s říďou. Mám ale zato, že si teď dá pokoj a bude v klidu, aspoň doufám, nerada bych měnila školu, dcerce se tam velmi líbí, na spolužáky je zvyknutá a nemáme to daleko z domů.

pavuska
13. led 2010

lucisa ale stejně je to divný s tím "otužování" - že by to všichni špatně pochopili

chtěla jsme se zeptat jestli u vás taky píšou už diktát - učitelka jim nadiktuje tři slova o ni je psacím píšou, Jonášek měl jeden zkušební a dneska na známky, tak jsem zvědavá jak dopadne.....ve zkušební spoustu chyb

lucisa
13. led 2010

pavus,
známky z diktátu už nosí delší dobu, ale nevím, jestli to bylo za slova nebo jen za písmenka. Mám totiž pocit, že když ten pracovní sešit přinesla domů čas od času ukázat, byla tam řada písmenek, které se učili - na střídačku velká a malá písmena. Ale odpo se dcerky zeptám, jestli už píšou diktát i na slovíčka.

martina26
13. led 2010

Ahoj holky,

Teda luci to je fakt děs s učitelkou. Přijde mi to taky celý nějaký divný.

Diktáty se u nás ještě nepíšou a stále píšem tužkou.

Jinak rozseklé obočí mělo dohru. V pondělí mi volala té holčičky máma a seřvala mne opět do telefonu. Prý jestli se mi zdá dostačující omluva čokoláda a sušenky a že se byla ptát ve škole na Tomika a že jí družinářka i naše Třídní potvrdily, že Tomášovo chování je něco děsnýho, že je to pěknej hajzlík a nejde s ním hnout. Taky mi řekla že jí zaplatím veškeré náhrady na léčení. Tak jsem druhý den naběhla do školy a zjišťovala u učitelek jak to s jeho chováním je a přetlumočila jim celý telefonát. Neměla jsem totiž jediný impuls ze školy, že by to byl grázlík a že by zlobill. A samozřejmě si to máma vše vymyslela. Naše třídní s Tomem vůbec žádný problém nemá a družinářka říkala že je trochu živější ale že je to normální, nic neobvyklého. Taky ta baba chtěla táhnou k řediteli a chtěla aby Toma přeložil do družiny. Proti tomu se ohradila družinářka že ona sd tím teda nesouhlasí. U ředitele jsme nakonec neskončili a závěr je takováý že škola je pojištěná, tudíž dostane peníze ze školní pojistky. Včera mi volala ještě třídní a říkala že ať jsem naprosto v klidu, že sice není hezké co Tomik udělal ale že jsou to děti a že se to prostě stává. Čímž ho nechci nijak omlouvat.

lucisa
13. led 2010

marti, podle chování oné "maminky" bych řekla, že tady by byl kravál, i kdyby holčička měla jen odřené koleno a nepomohla by jako omluva ani svěcená voda. Ta paní mi přijde naprosto mimo, místo aby ocenila, že neděláš mrtvého brouka a vedeš syna k tomu, že za každou "hloupost", kterou provede, musí nést následky =omluva, tak ji to ještě přijde málo.
takové dítě si potom řekne, na co je se někomu omlouvat, když to stejně nepomůže a zatvrdí se a nikdy už to neudělá, protože takové "přijetí" (ve vašem případě spíš nepřijetí) je téměř urážka. Mezi slušnými lidmi se tohle nedělá. a jak vidíš, když si dokázala vymyslet takové báchorky, jen aby z tebe vytáhla peníze, bude to asi velmi "inteligentní" paní.

peige
14. led 2010

Tak koukám, že je u některých živo.

Marti, hlavně, že učitelky u vás ve škole jsou v poho a berou to s nadhledem 😉 .
My příští týden už najíždíme na pera, a už Ani nemá brát písmenka, diktáty nepíšou, aspoň si myslím.

Přeji pevné nervy 😉 všem.

lucisa
14. led 2010

Tak my máme pořád nějaké trable s vlasy. Nejdřív extempore s učitelkou, jak jsem psala výše, včera zase ji nějaká čtvrťačka v ružině řekla, že ji rozstříhá obrázky a když je nepřinese, tak ji ustíhne vlasy, tak zse bylo doma moře slz. nevím, co si holky udělaly, tvrdila, že nic, ale beztak jí něco řekla a buď to ta holka řekla jako výhrůžku nebo si z ní dělal srandu. tak jsem jí řekla, že je ta holka dost velká, aby věděla, že takové věcoi e nedělajía že se nemá bát.
A dneska mi přinesla vzkaz od učitelky, že mají ve třídě vši, tak to musím prohlédnout a kdyby něco, najíždím s žehličkou na žehlení, to mi poradila kadeřnice, příp. ji hodím nějakou slabou barvu, to taky pomáhá. Ale radost z toho rozhodně nemám.
Jo a diktáty píšeme jen na písmenka, ne na celá slova.

bajnokova
14. led 2010

Ahoj holky tak teda u vás je ve škole ale živo 😕
Lucisa určitě bych šla za učitelkou i za ředitelem aby mě tahala dítě za vlasy to teda neee a to otužování to je teda taky nářez 😠
Martina přesně tak ta mamina je kráva jsou to jen děti někteří divočejší víc některé mín
Natka pujde konečně po 14 ti dnech do školy tak jsu zvědavá co učitelka řekne ted pro změnu je nemocná ta mladší tak snad to Natka od ní zas nechytne 😠

pavuska
15. led 2010

ahojky

tak Jonáš měl včera diktát na známky, psali jen jednoduchá slova - sám, nos a tak, dostal jedničku

lucisa
15. led 2010

no vidíš, a jaký jsi z toho měla strach, nepodceňujme, dětičky, však ony jsou dost chytré. a i kdyby byla chyba, tak co, hlavu jim stejně neutrhneme.

bajnokova
18. led 2010

Ahoj holky já už fakt nemužu už jsem to nevydržela a dnes jsem se už rozbrečela,Natka dobrala ve středu antibiot.dnes měla jít do školy v pátek začla pokuckávat a v sobotu a vřera už kašlala opět tím suchým dráždivým dávyvým kašlem už je nemocná od silvestra byly jsme u doktora tak má zánět prudušek tutiž další antibiotika od ledena už třetí a aby toho nebylo málo tak mladší holka má taky kašel už na pruduškách taky má antibiotika má už čtvrtej den teploty který ji vubec neklesají je furt na mě nalepená furt v náručí a o noci ani nemluvím od pátku jsme pořádně nespali jak obě kašlou dávyjou se omlouvám se ale musela jsem se vymluvit jsem už vyčerpaná.

pavuska
19. led 2010

bajnovka to je mi moc líto že tak marodíte ☹ ☹ ☹

jak se začnou brát antibiotika pořád do kolečka, tak pak už moc neúčinkují a ničí se obranischopnost a je to pořád dokolečka

lucisa
19. led 2010

baji, tak to je pech. zkus dávat natce k těm ATB probiotika (nebo prebiotika, teď přesně nevím, názvy se mi pletou), v lékárně ti poradí, bere se to pro zvýšení obranyschopnosti a zlepšení trávicího systému, který dostává při atb zabrat.
a kámošce hodně zabral prevenar (očkování), ale to můžeš dát, když je zdravá, ale myslím, že to existuje i ve vitamínech.
držte se, za chvilku budou začínat jarní prázdniny, tak se z toho snad dostanete.
a nemá malá na něco alergii? známé takhle malý taky pořád nemocoval, vždycky 2-3 dny ve škole a pak zase 10-14 dní doma nemocný, několikrát za zimu, tak teď jim dr. poradila alergologii, ale až na jaře.

pavuska
22. led 2010

tak já taky hlásím maroda...........ještě že je pátek, tak snad to přes víkend vyleží.........zas má rýmu...včera přišel ze školy a hned hlásil, že ho paní učitelka pochválila jak pěkně čte.........myslím, že taková pochvala je lepší než jednička 😅 😅

peige
24. led 2010

Přeji marodům brzké uzdravení,
Baji to chce se pořádně na holky podívat, vím o čem mluvíš... co zajít na alergologii, my tam chodíme a musím říct, že je to teď daleko lepší 😉

pavuska
25. led 2010

ahojky

tak Jonáš nakonec do školy dneska šel........rýmu je pryč, zato má pořádnej kousanec na rtu.........v pátek byl s táťkou bobovat a trošku na razil do zábradlí a kousnul se to rtu.........v sobotu to něl ještě pořádně nateklé, ale už to splasklo........já když jsem ho viděla, tak jsem vyslela, že přišel o zuby 😀 😀 😀

bajnokova
25. led 2010

Ahojky
To mi právě už chodíme na alerkologii asi už 2 roky Natce zjistili že to vypadá že má asi náběh na astma ☹
Dnes jsme byly na kontrole tak máme dobrat antibiot.ty má asi di zítřka do večera a snad příští pondělí by mohla jít do školy v pátek ještě jdeme na kontrolu na ORL tak uvidím co řekne tam,taky nám doktor doporučil lázně tak to musím zjistit jak to s tím je co pojištovna proplácí a tak 😕

lucisa
25. led 2010

holky, ahoj,
baji, pavuš, držte se....

my jsem trošku nachlazené, ale nic extra, do školy se chodit dá, mladší dcerka byla se mnou týden doma, byly jsem píchat ouško a měla ATB, ale od dneška už může do školky, tak valila.

a jak se psychicky chystáte na čtvrteční velkou premiéru? jsem zvědavá, jak teď vypadá výzo... říkám Nelče, tak co, jak to bude se známkami, co to psaní a ona chudák celá skleslá, asi 5. tak říkám, co blbneš, vždyť nejhorší známku jsi měla ze psaní 2, a to jen občas, stejně tak 1-, jinak jedničky, ale ani za dvojku ti hlavu neutrhnu, tak nevím, jestli si to moc nebere. přitom já ji za známky netrestám, tak nevím, co jí to najednou napadlo s tou pětkou.... 😒