Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

vavka33
22. srp 2007

nemas zaco 😉

santa
22. srp 2007

ahojte!

aj ja mam doma buducu prvacku a mam z toho trochu nervy.

nechcem sa chvalit ale mala vie citat aj pisat scitat aj odcitat (ani sme ju to neucili). viem ze je teraz vela takych sikovnych deti. nemate niektora skusenosti s tym ako k takym detom pristupuju ucitelky? bojim sa aby si ju neprestali vsimat ked zistia ze uz to vie. a ona si na to zvykne a prestane sa snazit ... a potom sa uz nechyti ked budu preberat nieco nove. ...

bzuco
22. srp 2007

neboj, my učiteľky mám na to svoje finty a metódy 😉 , aby sa dieťaťu, ktoré už čosi vie škola nezhnusila len preto, že sa tam nudia

ja mávam pripravené množstvo mimoučebných pracovných listov, ktoré deťo dávam, ak už majú prácu hotovú a musia čakať, kým to ostatní dokončia, tak aby sa nenudila a nevystrájali zasa ich len treba nejako vhodne a nápadito zamestnať

santa
22. srp 2007

dakujem bzuco! len dufam ze su vsetky ucitelky take 🙂

bzuco
22. srp 2007

neboj, isto
ved žiadna z nás nechce mať v triede žiaka, čo vyrušuje len preto, lebo sa nudí 😉
na hodinách to musí fičať, lebo akonáhle troška povolíš, decká to vedia zneužiť a v momente sa nájde expert, ktorý začne vyrušovať

mracik
22. srp 2007

aj my máme doma budúceho prváka, do školy nastúpi presne dvadsať rokov po mne, pane bože, naozaj je to už tak dávno 😔 🙂
veľmi sa bojím, lebo Kubík má ADHD je dysgrafik a ešte aj ľavák, takže to bude riadna drina
moc sa mu do školy nechce, zato jeho mladší brat by chcel ísť radšej do školy a nie do škôlky, chce sa učiť písať a čítať, no máme to doma nejaké popletené 😒

bzuco
22. srp 2007

mracik, neboj, jemu sa tam zapáči, hlavne si náde veľa kamarátov
a s tým ADHD a dysgrafiou, neboj, dá sa to zvládnuť, ale veľa závisí na rodičoch, lebo aj doma potrebuje takéto dieťa neustálu systematickú prípravu

on ako dieťa s poruchami učenia bude mať vypracovaný svoj vlastný učebný plán a podľa neho bude učiteľ/ka postupovať a samozrejme bude mať v učení určité úľavy

geegee
22. srp 2007

mracik, hlavne nezanedbajte vybavenie individualneho ucebneho planu. Mala som klientov v poradni, sikovne deti a ADHD ako vysite.
V uceni ja pre ADHD-kov neodporucam ziadne ulavy, skor toleranciu od ucitelky k spravaniu dietata, uvolnenie z hodiny, moznost sediet napr. na koberci za lavicami a pod. A k dysgrafii - je dobre, ze bola diagnostikovana tak skoro, nebudete sa trapit v skole a cudovat, ze mu niektore veci nejdu tak ako maju. Myslim, ze dnes su uz ucitelia vacsinou natolko osvieteni, ze vedia robit s takymi detmi 😉 Aspon ja som nemala nejake strasne problemy, ked som s nimi "vybojovavala" ulavy pre mojho klienta - dieta

bzuco
22. srp 2007

geegee
tie úľavy som aj ja myslela na dysgrafiu, len som to blbo napísala 😉

vavka33
25. srp 2007

Suhlasim s Bzuckom,my nedovolime,aby deticky,co su sikovne vyrusovali,alebo sa nudili.Daju sa fakt krasne zamestnat inou cinnostou.
Ja ked som mala v triede deticky s ADHD,tak som ich brala take ake su a snazila som sa niektore veci,ktore by nezvladal prisposobit-nie robit ulavy.tak isto musi zvladnut ucivo ako aj ine deti,len s inym pristupom. 😉 ulavy su v tom zmysle,ze sa napr.nehodnotia diktaty,alebo niektore chyby v nich,popripade maju lahsiu stupnicu pri hodnoteni 😉 alebo pisu ine veci ako ostatni,pokial viem,ze by to nezvladalo tak ako ma. 😉

verulka
25. srp 2007

babulky, len bohuzial nie vsetky uctielky su take 😔 Ja som nakoniec zvolila pre syna dcerkinu skolu. viem presne , ktora ucitelka ho bude mat. On je nadany, ale nastastie (hl. vdaka surodencom) nema vela "priznakov"takychto deti. Ale uz mam dohodnute vselijake vedlajsie aktivity, aby bol vytazeny aspon trochu. Tak dufam, ze to bude v pohode. Je podla mna strasne dolezite, aby si deti oblubili skolu od 1.triedy.
KEd pocuvam niektore zazitky kamosiek, tak cumim, tie zeny by som nenechala ucit ani omylom 🤐

bzuco
25. srp 2007

verulka, máš pravdu, nájdu sa kadejaké 😖 učiteľky
ale tie, o ktorých hovoríš, sú tie, ktoré niečo vyštudovali, len aby mali titul, ale k učiteľskému povolaniu nemajú vzťah 😒
ja som pravý opak, od malička som chcela byť učiteľkou a s prváčikmi je krásna, aj ked najviac náročná robota.
už sa na tých mojich špuntov teším 😵

verulka
25. srp 2007

bzuco, len aby vas bolo co najviac 😵 ja si ucitelky nesmierne vazim. No bohuzial pri tych platoch sa na to coraz viac ludi vyprdne. Mam este jeden dotaz- nazor odbornicok. Co si myslis o 8r gymku?

bzuco
25. srp 2007

verulka, pravdu?
ak áno, tak mne sa nepáčia
dieťa náhle vytrhne to množstvo učiva z radostného detstva, nakoľko sú neň kladené veľké nároky - ved si "výberové dieťa"
veľa záleží aj od samotného žiaka
mne minulý rok vzali z mojej štvrtáckej triedy na 8-ročný gympel 3 žiakov a poviem ti, každý sa uchytil inak
1 dievčatko, ktoré bolo veľmi inteligentné a dokonca preskočilo 2. ročník (z 1. triedy šla rovno do 3.) si veľmi pochvaľuje a páči sa jej tam, lebo ona potrebuje byť stále zavŕtaná v knihách
naopak - chlapec, vedomosťami oproti nej slabší, ale tiež šikovný má veľké problémy - jednoducho nestíha to tempo a to kvantum učiva. ale čo rodičia chceli, to majú, ja som ich od toho odhovárala, lebo som vedela, že ten chlapec je veľmi zbrklý a to by sa mu mohlo vypomstiť, a mala som pravdu 😒

barja
26. srp 2007

Ahojte babulky, tak posledný prázdninoný týždeň pred nami a potom to vypukne 😀 Ja by som sa vás skúsenejších mamičiek chcela opýtať , že nám povedali, že 3.9. máme aj s prváčikmi nástup ráno v jedalni - myslíte, že tam už máme ísť so školskou taškou? Vobec neviem , že čo a ako. Či sa ten prvý deň chodí len tak bez ničoho a až tam nám povedia čo máme doniesť na druhý deň? A čo sme dostali zoznam a je tam dokopy asi 20 roznych zošitov to budú mať deti doma , alebo to budú odovzdávať v škole a učitelka im to bude podla potreby rozdavať? Som už trochu v strese 😀 😀

verulka
26. srp 2007

barja, u nas je jasne, ze 1.sk. den sa bere taska (dcera si nebere nic), ono ju az tak nepotrebuju, ale ide o to, ze na tento den cakaju prvaci velmi dlho 😉 takze my ideme s taskou 😀 a ten stres pritom je podla mna velmi prijemny 😀 Vsetky dolezite infosky dostanete v skole. U nas sa stretnu vsetci vo vstup. hale, tam je kratky program, odchod do tried, tam si sadnu do lavic, zoznamia a vezme ich druzinarka do herne. Rodicom v rychlosti nadiktuju dolezite infosky a idete domov- max 2hodky
bzuco, ja chcem dat malu na 8r gymko, lebo nerobi absolutne nic a ma same 1, je velmi sikovna a nie je to vyuzite...myslim, ze by to bolo pre nu. Vsak uvidim.
Inak aj ja rozmyslam o preskoceni 2.triedy o rok, ale tiez este uvidime 😉

vavka33
26. srp 2007

Ano chodte uz s taskou,to sa tym malym zlatym prvacencom strasne paci a rata.Do skoly urcite nebude denne nosit tolko zositov,staci na matiku,pisanie a zrkadielko a na prvouku.No a jeden predpisovy zosit.Moji ziacikovia mavali zosity v skole.Zalezi od ucitelky.
Aj ja poznam ucitelky,na ktore by som povedali,ze robia v mastali a nie ucia deti,lebo ich vyjadrovanie a spravanie je priserne,kazde druhe slovo nadavka a pod.
Ako pise bzucko,aj ja som chcela byt odjakziva ucitelka,vsetky deti na ulici som vyucovala pocas prazdnin ako dieta 😀

barja
27. srp 2007

ďakujem babulky, teraz len tak narýchlovku odpisujem, lebo o osmej idem s menším synom na kramare na príjem - zajtra mu operujú očká- škúlenie- ozvem sa až sa vrátime. Dik

vavka33
27. srp 2007

Barja,tak nech vam ta operacia dobre dopadne. 😉

verulka
27. srp 2007

barja, drzim palce

barja
30. srp 2007

Ahojte, ďakujem babulky, tak nás už včera pustili,čo som bola dosť prekvapená, lebo som rátala, že tam budeme tak do piatku. Operácia dopadla dobre - klop, klop, a teraz musíme vela cvičiť aby to už mal naozaj dobre.
No a k Majkovi - tak ako píšete zobereme tašku, prezúvky a kvet. Už mu prišiel aj papier zo školy že bude 1.C 😎

vavka33
30. srp 2007

Ja som vzdy ucievala triedu "C" 😀

maca793
30. srp 2007

moje duá idú teraz prvý krát do školy, už teraz mám strach, akoto všetko stihnem a hlavne sa s nimi učiť a popri tom všetkom aj malú. najhorší bude prvý mesiac, potom dúfam ,že lepšie.
mám obavy, ako sa budú v škole chovať. pretože majú rôzne povahy napriek tomu,že sú jedno znamenie.
Maťka je skôr uletená a Siska pedantnejšia. 😉

vavka33
30. srp 2007

Maci,aj mam s toho strach,ale verim svojej dcerke,ze to zvladne aj bez nejakeho velkeho ucenia sa doma.Jasne,ze venovat sa jej bude treba,len od zaciatku sa budem snazit viest ju k samostatnosti,lebo fakt neviem,ci budem mat tolko casu venovat sa jej pri tom malom zihadle.No uvidime.
A tvoje babule sa mozu vzajomne doplnat,ked su rozdielne 😀 ,ale tiez budes mat toho dost-dvojnasobne 😀 😀 ale ja si vavim,ze sme zvladli horsie veci,ako pisanie ciarociek a pismeniek a citanie velkeho a maleho tlaceneho A 😀

maca793
1. zář 2007

vavka33
najviac sa obávam toho čítania, keď bude jedna čítať, tak bude chcieť aj druhá. jedna bude mať úlohu hotovú, druhá nie, tak bude zle. no horor, to by bolo na dlhšie rozprávanie. potom si dáme vedieť, ako to zvládajú a ako to hlavne s nervami zvládame my. 😀

vavka33
2. zář 2007

Ja viem,co myslis,mala som par krat v triede dvojicky,tak som ich videla pracovat-vacsinou bola ich praca uplne odlisna-myslim tempo,kvalita....a aj z rozpravania ich rodicou viem,ake to mali zlozite.no postupne si zvykli aj na to,ucit sa kazda po svojom,svojim tempom,dokonca v inej miestnosti 😉

Zajtrasim prvacencom prajem uspesne zacanie nielen noveho sk.roku v prvej triede,ale aj uspesne nastartovanie ich novej etapy v zivote-tej skolskej 😀

verulka
2. zář 2007

babulky, fakt sa nebojte, nas edietky to zvladnu. Moj Risko bude 1.B a spi s sk. taskou 😀 . Ja nemam az taky velky stres, kedze je to uz 2.krat 😎 potom popiste zajtra prve dojmy 😉 vsetkym prvakom drzim palce

bubaczik
3. zář 2007

ahojte..no my uz sme vsetci hore,len ten nas prvak nejako lezi a lezi 😀 dievcata uz zladduju opasky s kabelkami,co s nich vyrastie? 😀 vcera mi maly nevedel zaspat,len rozmyslal a rozmyslal,ake to dnes bude,aj ked on ma predstavu,ze pride do triedy,zoznamy sa zo spoluziakmi,da pani ucitelke kvet a finito..aalebo varianta B,ze sa uz hned zacne ucit pisat 😀 no plno ocakavani,len dufam,ze ho to po tyzdni neprestane bavit..tak drzim kazdemu prvacikovy stastny krok,dobre pani ucitelky,a nam mamam vela sil a nervou 😉

pacna
3. zář 2007

baby mame prvy den za sebou hura.az ma boli hlava.nechcelo sa nam rano vstavat ale zvykneme si.a zajtra a pozajtra a...... zas. 🙂

vavka33
3. zář 2007

Tak aj my mame za sebou 1.den.Vanes bola nedockava a ked sme konecne dosli do skoly,bola taka neista,videla som jej to v tvaricke.Bola zvyknuta na skolu,kde som ucila ja,tak toto bolu pre nu fakt nove,lebo stale tvrdila,ze bude chodit do skoly,kde ucim-teda som ucila.
no potom nabehla do triedy,hned do prvej lavice v strednom rade-tam vzdy sedavala v mojej triede,ked tam sla so mnou 😀 A bola iniciativna ziacka,na vsetko odpovedala,vsetko vedela,bola som pysna,aj ked potom uz na mna divne pozerali,tak som si priala,nech uz radsej nic nepovie 😀
Ked sme dorazili domov,hned zacala struhat ceruzky,co dostali ,prichystali sme vsetko,co zajtra mame doniest a zalepili rozvrh nad stol.Zajtra maju uz 4hodiny-uz zacnu naplno 😀
A co vy?Aky bol 1.dnik?