Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

lucinda7
13. říj 2008

naša tiež na nich rozpráva po anglicky......dokonca vraj minule im hovorila rozprávku v angličtine 😕 😕 😕
tiež jej nikto nerozumel 😀 😀 😀
inak berú klasika farby,časti tela,.... 😔

petrahy
14. říj 2008

caute my sme preberali cislo tri a piseme pisane ma ma a to aj citame a mame len smajlikov usmiatych, polousmiatych, a zamracenych.
Na anglictine mali zatial farby, cislice, basnicku o medvedovi a zvierata sa ucia.
Co sa tyka rozpravky mame doma knizku kde je po anglicky aj po slovensky napisana . manzel im ju cita po anglicky. Su tam potom obrazky po stranach ako slovna zasoba a podla toho ich to ucil. Dobra pomocka pri uceni aspon podla mna.

andrysek2
17. říj 2008

ahojik tak co prvnacci adysek dneska donesl jednicku z diktatu a psali jednicky a dvojky 😀

lucinda7
17. říj 2008

u nás sa neznámkuje......len smajlikov dostávajú do žiackej.....
náš doniesol troch smajlikov-z diktátu,z matiky/porovnávanie čísel/ a zo správania 😝

maruschka
21. říj 2008

dievčatá, tak aj ja sa pridávam..Mám prváčku..Učíme sa písať a čítať-klasika ako u vašich prváčikov..Písanie nám ide krásne-občas sa nepodarí, ale má samé lienky..Čítanie-tak tu potrebujem radu..Číta vynikajúco,len dnes som prišla na to, že je z toho čítania už tak zblbnutá-doslova, že keď jej dám niečo prečítať,tak si už dosť často mýli písmenká alebo začne jednoducho hádať,čo tam môže asi tak byť napísané..Dám jej prečítať napr. malá Ela, no a ona sa pozerá do okna,alebo na stenu a začne hádať, čo tam je..Vysvetlujem jej,že nech iba jednoducho číta,čo tam je napísané a ona aj keď prečíta jednotlivé písmenká,tak to nevie spojiť do slova..Takže už neviem,ako s ňou cvičiť, aby to pochopila,že to je úplne jednoduché.. 😖 😕Doteraz bolo všetko bez problémov... Díky za každú radu..

petrahy
22. říj 2008

Mate slabikar LIPKA? Ak ano u nas v skole s tym maju problem vsetky deti vcera som sa rozpravala s pani ucitelkou. Deti sice vedia na oko citat, ale to je len zväcsa nauceny text a hadanie co ich prve napadne ked precitaju prve pismenko. Vraj nemame ich do toho tlacit a ziadne dlhe citanie proste 20minut a pauza, Ja som malej zatrhla kruzok lebo sa nesnazi a normalne som pochodila zacala sa viac snazit a ulohy boli hotove a aj citanie bolo super zatial ma za citanie len usmiate slniecka aj ked s pisania uz doniesla aj zamracene 😀 😀 ☹ ☹

blazula
22. říj 2008

Petrahy - aj my máme šlabikár Lipka, a tiež sa mi zdá, že číta iba to, čo si pamätá - jednoducho päť krát to isté a vie to naspamäť. Tiež dostávame usmiate slniečka, z písania aj polousmiate, ale zamračené ešte nemáme. Najlepšia je včelička, tú má zatiaľ z dvoch diktátov, lebo ich mal bez chyby. A z matiky, tá je vraj lepšia. 😉

maruschka
22. říj 2008

petrahy,tak to si ma potešila,že nie sme jediné..Máme Lipku, bolo nám povedané, že je to naj učebnica na Slovensku..Inak máme veľmi milú mladú pani učiteľku, ktorá má krásny prístup k deťom a naozaj sa snaží,aby všetky pochopili, čo sa v škole deje..

Dnes som dala kúpiť manželovi normálnu tabuľu na písanie s kriedami a ideme sa učiť odznova čítať.Viem,že malá bude nahnevaná, lebo písmenká čítať vie normálne,aj ich spájať napr. la,ma,mé.....Ale je to tak,ako hovoríš, začala už len hádať a hovoriť,čo ju napadne,keď tam vidí tie písmenka..Tak som jej začala zakrývať tie obrázky na konci vety,aby nevedela,o čom je tá veta..A musela to naozaj prečítať.

Tak jej na tú tabuľku budem písať slová,bude ich písať aj ona formou minidiktátu a uvidíme ako nám to pôjde.Iinak je veľká šikuľka,doteraz okrem lienky a 6 pochvál ešte nič iné nepriniesla..Možno aj preto,že tam mám sestru učku a tá dáva na ňu pozor ako jastrab,aby nevymýšlala cez hodiny a prestávky.. 😀 😀
Len to čítanie nás trápi..musíme sa s tým popasovať.Tak díky za odpoveď 😵

bardott
22. říj 2008

Ahojte. Dlhšie som sa neozvala ale mám opäť problém a pravdu povediac začínam byť už dosť zúfalá. Ako tak čítam tak všetky vaše deti píšu diktáty tak povediac bez problémov. A tu je práve náš problém. Malému keď dávam diktáty doma, tak je to úplne super ( diktujem mu napr. veľké písané A, malé písané ú atď. ) Vždy to napíše OK a v škole ani nezatne. Máte daktorá skúsenosti aj s týmto? A ešte náš malý bol v škôlke veľmi poslušný, pozorný a milý. Prišiel do školy a ide ma poraziť. Samé upozornenia a vraj je strašne živý, neposlušný. Poraďte ako ďalej... pomóc..

maruschka
22. říj 2008

bardott,takto naša malá začínala v škole--doma pomaly excelovala z písania a čítania a keď prišla domov zo školy a uvidela som jej zošit a to, čo písali v škole, tak mi bolo do plaču..Tak som išla pekne za našou pani učiteľkou a ona mi to všetko pekne-krásne vysvetlila, ako to s tými našimi detičkami je..Že na ňu nemám tlačiť.Učiteľ presne vie,čo sa v ktorom dieťati skrýva,ako sa doma učí a či sa vôbec doma učí..Pre deti je prechod škôlka-škola stres, aj keď to navonok nie je poznať..Preto nás veľa krát vytáčajú a nechápeme, čo sa to s nimi deje.. 😉

bardott, takže nezúfaj, malý si v škole zvykne, prispôsobí sa kolektívu a režimu vyučovania.len mu to bude trošička dlhšie trvať.No a čo.Hlavne je, že vidíš ako mu to ide s učením-hoci len zatiaľ v domácom prostredí. 😉 😉

bardott
22. říj 2008

maruschka ďakujem za povzbudenie a ja strašne verím a dúfam, že sa to spraví. Ja sa bojím presne toho, že doma s ním drilujem a učiteľka si bude myslieť, že ho doma flákam, keď zo seba nič na hodine nedostane. No ako si napísala, snáď si všimne ako sa doma trénujeme, hoc to tak ani nevypadá.... ☹ paaaa Ja sa ozvem ako pokračujeme.

lucinda7
22. říj 2008

no ja vás poteším,ale u nás je to rovnako..... 😝
doma krásne číta,píše a v škole to všetko akoby "nasilu"odflákne 😖

a čítanie to samé....kedže musia čítať 10x denne,už 9-10 krát to vie spamäti a už len "háda"čo ho to dokola nebaví čítať 😖

lavovka
23. říj 2008

Ahojte,tiež mám prváčku a práve preberajú L. Píše super a zo šlabikára Lipka tiež recituje a nie číta vie to zo školy naspamať,tak som jej začala písať text sama a musela čítať. Namiesto láme čítala máme,a ako tu už niektorá mamina písala kukala do okna a nie na papier a podľa niektorých písmen triafala čo tam je napísané.No už jej to celkom ide,sem tam som na ňu už aj zrúkla a potom mi jej bolo ľúto.Ale poctivo trénujeme čítanie a už je to celkom fajn.Dnes píšu diktát,neviem či len písmenká,alebo aj slová. Písanie písmeniek na diktát jej ide´,no so slovami je to trochu horšie. Zrejme to chce pevné nervy,pre nás maminky a detičky.

maruschka
23. říj 2008

dievčatá, tak to je teda všade rovnaké..Včera malá dostala veľkú tabuľku na písanie s kriedami a ideme písať slová a čítať..Aj v škole prestali nacvičovať do zošitov a minulý týždeň začali písať na tabuľu..Pani učiteľka povedala,že sa tak rýchlejšie učia...Do zošitov samozrejme tiež píšu,ale lepšie im to ide na tabuľu..Lebo pri tom spolupracuje celá trieda-jeden píše a všetci radia,opravujú,ale hlavne,že sa naučia. 😀

maruschka
23. říj 2008

dnes sme tvrdo makali-tabuľka+ krieda, vždy diktát z 5 písmen, písala som slová a malá ich musela čítať-nie z Lipky...a konečne sme sa pohli ďalej, aj keď iba o kúsok.. 🙂

lucinda7
24. říj 2008

Maruschka,no vidíš,šikulka je Julka 😵
no naši už píšu diktáty riadne dlhé vety 😕 😕 😕 nie len písmenká 😒

lavovka
24. říj 2008

Ahojte maminky.Včera naši písali diktát,ale len písmenká.Čítanie v šlabikáry len tak prebehneme,lebo od čítania to má ďaleko,je to skôr recitovanie.Napíšem jej slová alebo vety a tak musí dcérka čítať. Už jej to celkom ide.V škole dostali super pomôcku,kartičky a na každej je hore písmeno čo preberajú,napr.E a na jednej srane sú slová a vety písané a na druhej tlačené,je tam toho veľa tak sa to tak rýchlo nenaučia naspamať.Písanie slov,keď jej diktujem napr. láme nám ide trochu horšie,sem-tam zabudne nejaké to písmenko,no trénujeme. 😅

maruschka
24. říj 2008

naši ešte stále píšu len diktát-písmenká..Je ich iba 10 v triede, takže pani učiteľka sa môže venovať každému zvlášť a učivo preberať podrobnejšie-takže sa nikde neponáhľajú..keď sú už deti unavené, tak si idú ľahnúť do detského kútika-majú tam koberec a každý si z domu musel priniesť vankúš..takže tam si oddýchnu, zaspievajú,precvičia a idú pracovať ďalej.. 🙂

Včera som si myslela,že si z toho,čo som ju učila nič nezapamätala, ale dnes ráno ma prekvapila, keď mi na tabuľku napísala všetky písmenká,pomenovala, prečítala slová, čo som jej napísala...Takže jej sa to v hlavičke musí asi tak trocha rozležať do ďalšieho dňa a potom si spomenie na všetko to, čo sme sa predošlý deň učili.. 😀 😀 😀

lucinda7
24. říj 2008

Maruschk,aved taký prístup by som ocenila aj ja....našich je 22,ale neviem kde letia..... 😠 😠 😠 😠 ved nič nezmeškajú 😖

maruschka
24. říj 2008

lucinda, tak to s nimi pekne letia-naši od dlhých vetách ešte ani nechyrovali. Píšu úplne jednoduché Ema láme.,..Mama má.., atď..

Asi preto sa u vás pani učiteľka musí tak snažiť, keď ich je 22 v triede..Ja keď prídem pre malú do školy a čakám pred triedou, tak to je riadny cirkus 😀 😀 Normálne učiteľku obdivujem, ako to s nimi zvláda a dokáže ich všetko krásne naučiť..Včera boli už total decht a v celej triede vládol hurá efekt od rána, tak si hrali divadlo..U nás majú také predmety, ako je napríklad regionálna výchova-a to chodia von,rozprávajú si históriu, učia sa o Slovensku..Takže im urobili dobrý rozvrh..

Budúci týždeň majú u nás prváčikovia imatrikulácie Privítanie do cechu školákov/na začiatku školského roka dostali od riaditeľky také obhorené listiny-dobové pozvánky na imatrikuláciu/ -normálne ich 9 trieda prišla oficiálne pozvať- celý deň od rána bude deň o otvorených dverí v škole, každá trieda má prichystaný program o nejakom štáte v EU, občerstvenie za symbolickú cenu, divadlo a celé sa to zavŕši o 15,00 slávnostnou imatrikuláciou spojenou s Tekvičkovým večierkom-každý musí mať haloweenský kostým, každá trieda musí niečo upiecť,bude diska, niečo si pripraviť-s tým vystúpia a hlavne sa jedná o prvákov--už im ževraj chystajú dobré skúšky odvahy-vypiť žabí sliz,upírie zuby zjesť, atď-jednoducho sa to bude niesť v takom haloweenskom duchu..Na deň otvorených dverí môže prísť kto chce a na večierok sú pozvané deti zo školy a rodinní príslušníci prváčikov, samozrejme učitelia...Tak malá má už hlavu plnú nápadov- bude čarodejnica.. 😀 😀 😀 Neviem, či sa budú budúci týždeň vôbec vedieť sústrediť na učivo, už maľujú náš hrad na plachty/takže malá prišla domov krásne pomaľovaná celé rukávy od zelenej temperky/ 😀 ..Tak sa veľmi tešia aj rodičia s nimi. 🙂 🙂 😵 😵

lucinda7
24. říj 2008

Maruschka,to vyzerá super 😝 takéto programy pre nich to sa mi páči velmi....my môžme o takom snívať len 😠 😠 😠 😠 😠

maruschka
24. říj 2008

tak vieš ako lucinda, ak bývaš v niekde v meste, tam sa to asi ťažko nejako dá zrealizovať-kopec detí na škole, atď..U nás vládne viac-menej taká rodinná atmosféra a veľké plus je, že máme skoro všetko mladé učiteľky- máme asi 160 detí na škole, tak sa dá s nimi robiť hocičo... 😉

lucinda7
24. říj 2008

maruschka,na našej škole je len prvákov cca 90 😵

bardott
24. říj 2008

Tak ja tiež len tíško závidím. Našich prvákov je 40. Sú na dve triedy.Bývame na dedine ale o takom parádnom večierku u nás ani nechyrovať. Takže nech vám to super vyjde..... páááá

andrysek2
24. říj 2008

ahoj decka tak co deticky my ůpiseme 5 a 6 a uz slova jako maso laso mele mama a tak 😅

maruschka
24. říj 2008

naša dnes super v škole-zasa dostala lienku a pochvalu..andysek, aj u nás píšu slová a krátke vety-Mama má,Ela mala...

verulka
29. říj 2008

cafte,
s tym citanim je to ok..oni to prestanu casom robit.este dojde faza, ze precita zaciatok slova zvysok vymysli 😉
nam ide citanie super, ale to som vedela..pisanie je horor..on skriabe este viac ako ja 😀 ale on je lavak a tym padom sa mu tazsie dodrzuje uprava..fakt to nema rad 😝
diktat doma by som moc neriesila, podla mna to netreba 🤐 ja som mala vzdy iny problem- doma v diktate( pri dcere ) minimalne 10chyb a v skole bez chyby..proste doma vypnu mozgy 😀

lucinda7
30. říj 2008

verul,pekná nová foto v pase 😝
no naši dostali na prázdniny prečítať šlabikár od začiatku a písať diktát každý den 😒 😒 😒

arabeska
30. říj 2008

cafte
vase deti pisu diktaty?to my nie 😕

verulka,aj david skriabe ako kocur 😅
a citanie je u ans sradna lebo on si to vsetko pamata takze mu musim davat citat ine veci a nie slabikar 😅 😅
a z matiky je vraj najlepsi ,heh ja stale vravim ze to dieta neni po mne 😀

hasleerka
1. lis 2008

maminy aj vaše staršie deti po vás všetko opakujú, ako vy rozprávate stále vás napodobnujú?.. ako sa k tomu staviate , upozornujete ich alebo si to nevšímate ☹ ☹