Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

dadulka19
18. zář 2007

no,v triede je 27detí 😀
krúžky na škole pre prvákov nie sú ☹ ,ale Lucka chodí do ľudovej školy na tanec 🙂

dadulka19
18. zář 2007

a repku robili tiež niekedy koncom minulého týždňa 😀
Inak,Lucka veeeľmi nerada robí tie Moje prvé čiary 😀 ,aj dnes bol veľký problém,že A prečo to musím písať?? 😀

sima26
18. zář 2007

co vsetko sa vlastne ucia prvaci na Slovensku? poznaju uz celu abecedu? vedia pisat a citat?

astora
18. zář 2007

sima prvaci musia celu abecedu zvladnuť a rataju do 20

pacna
18. zář 2007

sima26 a u vas to je ako so školou? 🙂

sima26
18. zář 2007

astora, ano maly ovlada ale anglicku, je to podobne tak hadam nebude problem.
pacna, maly chodi do skoly teraz je prvak, ale uz chodil aj min, rok to bola asi predskolska. Vie pocitat asi do 60, jednoduche priklady scitanie odcitanie do 30, precita vetu zatial iba po pismenkach ale da sa tomu rozumiet, a vie pisat . Tak neviem ako to bude so skolou doma, ci pojde zase do prvej triedy alebo co?

pacna
19. zář 2007

malá mala ist dnes do autobusu s kartickou ale este sme ju nenabili k
korunkami.dnes sa jej lepsie vstavalo išla skôr spať.
sima26 tvoj maly bude chodit aj na slovensku do skoly,akosi to nechapem 😖 😅

vavka33
19. zář 2007

sima,ak sa vratite na Slovensko a pojde tu do skoly,bude robit skusky,tam posudia jeho uroven vzdelania a podla toho ho zaradia do triedy.Neviem ako je na tom so slovencinou,lebo to je dolezite.Ak nebude vediet slovensku abecedu a citat,tak pojde do prvej triedy.ale asi ho ucite aj slovensky,ze?

pacna
19. zář 2007

dominika je už doma a v matike ma napísané: samostatná praca výborna.Dnes pisali ako"a" tak preskočili aj lastovičky neviem prečo.napapa sa a pojde pozbierať jedle bedle okolo domu ona ich miluje. 😉 😉 😉

verulka
19. zář 2007

hmm, nasi sa tiez neponahlaju. Mam pocit, ze hlavne na matike sa zacinema nudit 😒 uvidime.
Vavka, diky za link 😉 . My mame AJ normalne 2x tyzdenne ako hodinu + este bude chodit aj s Ajkou k jednej zlatej babulke 1hodka tyzdenne.
ta nova metoda ucenia sa aplikuje aj na skole, kde ja ucim a oni idu velmi pomalicky, ale v juni maju zvladnute vsetko. Neviem ci to neni metoda splyvaveho citania (mozno sa mi to s niecim pletie), skusit vyzistit 😉

sima26
19. zář 2007

pacna, maly bude chodit do skoly uz iba na Slovensku, ked sa na buduci rok v lete vratime nastalo.

sima26
19. zář 2007

vavka, vie aj slovensku abecedu vlastne tu sa ucili zo zaciatku tu anglicku skoro ako u nas, nie ako ei, bi, si, di... ale a, b, c. Len tu sa nepouzivaju makcene tak to nevie akosi pochopit, ked vidi slovo z makcenom, ze co to vlastne je 😀. Hadam s tym neskor nebude mat problem, lebo uci sa velmi rychlo 😉

vavka33
19. zář 2007

simi,skus si dat poslat k vam slovensky slabikar a mete to vyriesene. 😉
Verulka,splyvave citanie sa pouziva bezne,vlastne to je princip citania,ale mozno je to dako inak prepracovane,no tesim sa,co to je 😀 A ty kde ucis a co?
Inak co ste pisali,ze pisu cislo 4,oni nepisu stvorku,preto som sa cudovala,oni sa ucia pochopit pocet a su na cisle 4.Pisat sa uci az neskor.Az dnes mi doslo,co ste asi mysleli,lebo aj my sme to s Vanes dnes robili 😉
A neviem,ci mam ist s nou dalej,lebo uz nasleduje pismenko a,tak asi zajtra pojdeme po kontrole do skole,aby sme zistili,kolko sme toho prebrali dopredu 😅

sima26
19. zář 2007

vavka, ale ved v slabikari su uplne jednoduche slova a vety, tie uz ovlada 😉 .Na listosky nam pise mamka, tatko a dava k tomu srdiecko, alebo ak sa hneva tak napise, ze mamka je skareda 😀 .Ale aj tak diky za typ😉

adriana111
19. zář 2007

ahojte 🙂
tak my sme mali vcera prve rodicko. ucitelka nas informovala, ake su osnovy v jednotlivych predmetoch, ako priblizne vyzeraju jednotlive hodiny a tak. tiez nam hovorila, ze by bola rada, aby sme deti sice viedli k samostatnosti, ale nenechavali ich pisat ulohy samotne. ze uz sa jej nejaky ziacik priznal, ze pisal ulohu sam, lebo mamina nemala cas. to sa mi zda chore, pretoze aj ked je Natalka sikovna, tak by som ju urcite nenechala pisat samu. treba ju sem-tam upozornit, usmernit. predsa su to mali drobci. a tiez hovorila, ze ma ziacika, ktory chodi stale so zlomenymi ceruzkami. nechapem, ci si ta dotycna mamina neda ani tolko namahy, aby zastruhala ceruzku, pripadne mu ich dala viac. ale vselijaki sme.
my mame na citanie nejaky novy slabikar, neviem presne autora (dopisem, ked bude mala doma zo skoly), ale ucitelka si ho chvalila. po obvode strany ma pismenka aj s obrazkami a ze deti si velmi rychlo zvykli priradovat pocute pismenka k danym obrazkom. a k slabikaru je aj subor zositov na pisanie, nie su to Moje prve ciary. je tam sice malo riadkov na predcvicovanie pisania, ale maju este zosit pisanie a tam im dava tie tvary tiez pisat. teraz sme na takych "otocenych lastovickach" a "stitoch"
v matematike sa ucia pocet "3" 🙂
tiez ma v skole anglictinu, ale prvaci ju maju len 1x tyzdenne. ale myslim si, ze aj tak toho maju dost.

vavka33
19. zář 2007

Simi,ja som myslela koli tym makkym spoluhlaskam,zeby to pochopil lepsie.Ale o.k.,to bol len tip.A nie su tam len jednoduche slova,ale dokonca aj vety 😀
Adri,to je super,ze maju ten novy slabikar,uz sa o nom vravelo davno,len nik si netrufal ho vydat.no tesim sa nan,idem ho omrknut na nete 😉

vavka33
19. zář 2007

Je to asi slabikar od Stefekoej a ibulkovej,ze?To je opacny sposob ucenia ako v Lipkovom,ci Virgovicovej slabikari,cize od slov k pismenkam.Vlastne ho poznam,len som podla neho neucila,u nas na skole ho nechcela metodicka objednavat.

vavka33
19. zář 2007

Cibulkovej 😀

zabinka
19. zář 2007

Tak ja som pozerala ten šlabikár a písanie a je to od Kamily Štefekovej a Culkovej, presne ako ste písali. Včera sme už písmenká neozdobovali, ale pre istotu využil nestráženú chvíľu a úlohu napísal perom, čo majú zatiaľ zakázané. 😠 Asi si ho priviažem k nohe a úlohy budeme písať tak. 😀

sima26
19. zář 2007

vavka, ved som pisala, jednoduche slova a vety 😉 . No mozno na tie makke spoluhlasky by sa zisiel, lenze teraz aj tak nikto od nas nejde tak skoro domov. Tak to vydrzime do januara. Da sa to kupit v knihkupectve?

pacna
19. zář 2007

a vlastne ako je to stymi slabikarmi to každa škola objednava iné a podľa čoho my mame šlabikar od virgovičovej nerozumiem tomu ale nepači sa mi minuly rok mala neter lepši. 😕

vavka33
19. zář 2007

To zalezi od ucitelky v 1.triede,podla akeho chce ucit.No na skole,kde som ucila ja to objednaval zastupca a ani sa nas nepytal.Zalezi od skoly,aky ma zvyk 😉

sima26
19. zář 2007

vavka, diky za linky, uz som si vybrala😉. Ani som netusila, ze ich je tolko, je to super. Este raz diky😉

vavka33
19. zář 2007

Nemas zac 😉

pacna
20. zář 2007

dominika dnes doniesla pisanku moje prve pismena či ako sa to volá a už písali "a".zda sa mi to rychlo akosi či nie? 🙂

vavka33
20. zář 2007

Nie,a sa uz zacina pisat,je to v pohode.
My sme boli na kontrole,v pondelok moze vanes nastupit do skoly.chcela ist uz zajtra,ze ved je zdrava,ale som povedala,ze este musi dopapat sirup a potom pojde.Tiez uz asi budu pisat a,len mi pisanku nemame doma,tak dorobime v pondelok.Dnes som jej dala pisat 1 do zosita,nech ma radost,lebo to vraj pisali v skole-stretli sme jednu maminku spoluziacky,tak vravela 😉

verulka
20. zář 2007

vavka, ja neucim ,som tajomnicka na jednej(vlastne dvoch) skolach tu v BA 😉 tak len do toho trochu strkam nos 😉
aj my sme mali rodicko, vsetko je ok 😉 musim sa pozreit ktory slaboikar my mame, vobec netusim 😕

vavka33
20. zář 2007

tak mas prehlad o vsetkom 😀 😀

dadulka19
20. zář 2007

baby a hlavne pani učiteľka vavka 🙂 ,poradte mi...dnes som prišla pre malú do družiny a s plačom prišla za mnou,že jej Ivanka pokazila loptičku.Je to tá malá gumenná a tak vysoko skáče, bola do polovice odtrhnutá...tak som si Ivanku zavolal a opýtala sa jej,či to spravila.Na to som jej loptičku dala,že nech si ju nechá a našej Lucke donesie novú.Velice prikyvovala,že ano.A potom som jej ešte povedala,aby nerozkazovala dievkam,kto sa má s kým kamarátiť.Ona totiž ešte v škôlke robila to,že povedala,ty nie si naša kamarátka jednému dievčatku a druhý deň dalšiemu.Tak každý deň bolo jedno dievčatko smutné,lebo sa s ňou nehrali.A to pokračuje aj teraz v škole.
A teraz večer mi Lucka povedala,ako to celé bolo.Ivanka povedala:zoberme jej loptičku,otrhajme jej ju a nebudeme sa s ňou ani hrať.....A vlastne ako ma uvideli,tak rýchlo tú loptičku Lucke vrátila.Som strašne naštvaná,ved to je šikana!!Co mám robiť??