První měsíčky, kdy promluvit s dcerou?

janulm
1. led 2014

Milé mamky, řeším teď, kdy je nejvhodnější doba promluvit s dcerou o první menstruaci..máte zkušenost? Jak jste to řešily?

killi
1. led 2014

Já dostala menstruaci celkem brzy, mamka to se mnou poprvé probrala nějak kolem 10 roku. V klidu mi vše vysvětlila, abych na to byla připravená až to přijde. 😉

lenus202
1. led 2014

já dostala asi ve 3. třídě knížku, děvčátko na slovíčko, je moc pěkná a ve škole to taky vysvětlovali...

leniiis
1. led 2014

Ve škole to vysvětlovali, ale já i přesto jsem z toho byla o něco moudřejší, až mi řekla mamka co a jak...🙂

dehors
1. led 2014

mě to máma vysvětlila, až když se to poprvé stalo. byla jsem tak v šoku, že jsem si vložku přilepila na sebe 🙂 . takže hlasuju, že jakmile se to bude stávat aktuální (tak kolem 12 roku), tak vysvětlovat...

mrazulkav
1. led 2014

My jsme sé ségrama dostali knížku o lidském těle a sexualitě, když mě bylo asi 9 let. Pak jsme si o tom povídali, ve škole se to taky probíralo... Stejně když jsem v 11 letech měsíčky dostala, tak jsem vyděšeně běžela za mamkou. Ta mi jen řekla: "A víš, co máš dělat?" a v tu ránu jsem věděla 🙂
@dehors Kolem 12 let je už podle mě pozdě...

dehors
1. led 2014

@mrazulkav hm... možná jo. brala jsem to podle sebe a já jsem v těhle věcech byla zaostalá 🙂 a ve 14 by mi to stačilo.

radulka57
1. led 2014

@janulm já jsem dostala první měsíčky až v 15letech, takže já už na to spíše čekala, než aby mě to zaskočilo 😀 protože v 15letech už opravdu víš co to měsíčky jsou, myslím že ve škole to říkaj často a jinak jsem to věděla od mamky a sestry automaticky že to mají a mě to taky čeká. Myslím že okolo 10roku už by o tom dítě mělo vědět. Nikdy nevíš v kolikati letech to přijde 🙂

ninive211
1. led 2014

Já si myslím, že tak v deseti letech je nejvyšší čas. Dnes holky dospívají čím dál tím dříve, běžně už menstruují kolem toho 11.roku. Já dostala dva měsíce před 11. narozeninami (na začátku páté třídy) také knížku Děvčátka, na slovíčko a ještě jednu, modernější (zrovna jsem byla nemocná týden doma, tak toho mamka využila a podstrčila mi to, ať studuju). Něco málo, jako že nějaké krvácení je, jsem věděla už předtím. Ta Děvčátka, na slovíčko mi tedy přišla taková zastaralá, musela jsem se tomu pousmát, holt starší publikace, ale svému účelu postačí.
Pak jsme to v šesté třídě probírali i ve škole, kde jsme holky na zvláštní hodině biologie dostaly i "vzorek" dámské potřeby (většina z nás nebo možná všechny jsme už samozřejmě věděly, o co jde, ale dozvěděla jsem se podrobnější informace jako co je ovulace atd.) V době, kdy jsem měsíčky ve 13 dostala, už jsem byla delší dobu na trní, ono je spousta příznaků, že se první měsíčky blíží 🙂

heliik
1. led 2014

Mě jamka nic ne vysvětlila, nějak jsme se o tom bavily s kamarádkou, ze ona to dostala v 10 letech, tak mi dala podrobné instrukce,.. No a asi 14 dni po ní jsem to dostala i já. Takže sem šla akorát za mamkou, že potřebuji vložky. Ta koukala jak vykulena.. 🙂

heliik
1. led 2014

@heliik Takže bych to viděla na ten 10 rok. Já to dceři vysvetlim v 10 letech, ale to já mám na to ještě času dost. 🙂

lucisa
1. led 2014

@dehors 12 už je dnes opravdu pozdě. Kámošky dcera začala menstruovat už v 9 letech, všichni byli v šoku, ale ona je taková festovnější, tak asi proto to přišlo tak brzy.
Já po téhle info dceru poučila už v těch 9 letech a příležitostně připomenu, popovídám a zeptám se, co a jak, jestli všemu rozumí. Má 11 let, ale někdy je chytrá jak opice i na jiné věci, tak věřím a doufám, že tak moc zaskočená nebude, až to přijde. A prostřední dcera už má taky nějaké info, i když ona je proti starší dceři takový sušinka, ta bude menstruovat asi později.

terunka88
1. led 2014

Podle mě tak v 10 letech, v dnešní době je už poměrně běžná první menstruace v 11 letech..

betikap
1. led 2014

já když sem našla maminěna záchodě vložky a šla sem se zeptat na co sou tak si mě vzala a pověděla mi to.. To mi mohlo bejt tak 6-7 let.. 😀

lucieandrlova
1. led 2014

Souhlasím s holkami, že bych to začala vysvětlovat kolem 10-tého roku. Mně v 11 letech poučila kamarádka, která měla starší sestru, ale stylem - ty to nevíš? To jsi pěkně zaostalá..., takže jsem se cítila trapně. Mamka pak na ni byla naštvaná a probrala to se mnou... Ve 13-ti to pak bylo aktuální a už jsem věděla o co jde a přišla za ní, že už je to tady... Jak píšou holky, ve 12 už by mohlo být pozdě. Děti teď dospívají rychleji...

baraz
1. led 2014

se mnou se máma o ničem takovém nikdy nebavila, ale já naštěstí byla taková, že jsem se dost zajímala sama. když to ve 12 přišlo, tak jsem zaskočená nebyla ale mámě se to styděla říct... s nelinkou to budu probírat určitě tak kolem 9-10let... už se na to těším - až si pěkně po "žensku" pokecáme, přesně tak jak mi to chybělo s mou mámou...

samik2008
1. led 2014

Moje dcera má 8 let a už něco o tom ví.Myslím,že tak okolo 8-9 roku je to akorát.Radši dřív,než aby potom byla zaskočená a styděla se.

lilienela
3. led 2014

Já mám desetiletého syna, tak se zdá, že toto řešit nemusím, ale jelikož je velice všímavý už od malička, tak zhruba v 6-ti letech už věděl co a jak. Řekl jen "aha" a bylo. Dle mého názoru lepší než chodit kolem horké kaše. Snažím se mu nic netajit a když ho něco zajímá, tak prostě odpovím. Každé dítě je jiné a kdyby měla holčičku, která by se sama nezeptala, tak bych volila nejpozději 10 let. Na toto téma se mi vybavuje seriál "Ptáci v trní" a scéna, kdy tuším holčička bez rodičů přiběhla ke knězi (hlavnímu hrdinovi), že umírá, protože krvácí. On ji uklidnil a vše vysvětlil ... vzpomínám na to jako na dojemnou scénu, ale přesně si to už nevybavuji 🙂. Se mnou si maminka promluvila normálně a knížka "Děvčátko na slovíčko" byl v devadesátých letech něco jako povinná četba 🙂.

vrtelka
15. led 2014

Mám 10.letou dceru a chystám se jí to vysvětlit ,ale mám docela strach jak to přijme .Pořád si vyhledává nějaké nemoci a ,už sondovala jestli je to nemoc a bude stím vůbec moci chodit do školi. 🙂

rebelie
15. led 2014

Podle mě čím dřív tím líp... do nějakého věku - teď nevím přesně - se děti o těhlech věcech baví bez studu, berou je opravdu čistě biologicky... navíc si teda docela dobře pamatuju, že jsme už někdy v první, druhé třídě s kamarádkou zkoumaly, co jsou to tampony a na co slouží... takže já osobně bych o tom mluvila co nejdřív - klidně ve 4, 5, 6 letech, prostě když nastane vhodná situace - děti přece vidí, že si maminka bere vložku a podobně, ne?

veruunek
15. led 2014

Se mnou to máma nikdy neprobírala, ale já se zajímala dost sama, tak mě to nezaskočilo, ale i tak jsem se to styděla mamině říct, bylo mi to hloupé, když jsme se o tom nikdy nebavily. Jen mi řekla, jestli vím, co s tím, že na WC jsou vložky a konec debaty. Takže kolem 1O roku bych si dcerku vzala, v klidu a jasně vysvětlila... Hlavně s citem a tak, aby měla pocit důvěry, že se s tím později může svěřit 😉

mysicka_lb
15. led 2014

Mně to mamka vysvětlila až v deseti letech, když jsem viděla vložky a sama jsem se zeptala, k čemu jsou. Jenže jak mi to podala, vyzněla mi menstruace jako děsná ostuda, jako něco, o čem se vůbec nemluví a co se musí stašně skrývat. Zhruba v těch deseti holky ve třídě začaly o menstruaci mluvit a měly děsnou srandu, že já "nevím," o co jde, protože jsem se prostě styděla říct, že to vím. Sama jsem dostala menstruaci v 11ti a ještě štěstí, že jsem alespoň věděla, co to je, jinak bych snad myslela, že umírám🙂. Ještě tak do osmnácti jsem se vyloženě styděla dát jakkoli najevo, že menstruuju, tj. kupovat si třeba vložky v krámě, brát si vložku z tašky, vyhazovat na WC použitou vložku....
Jestli jednou budu mít holčičku, opravdu bych nerada, aby to měla podobně jako já. Co nejdřív jí to začnu podávat jako naprosto přirozenou věc, kupovat před ní vložky, vysvětlovat jí, že je teď maminka potřebuje, apod. No a tak v osmi bych jí to natvrdo vysvětlila. Později je podle mě fakt pozdě.

alex1211
4. únor 2014

Nejsem nějak zvlášť zkušená, mám zatím jen jednu dceru, ale vysvětlovat po desátém roku mi přijde být pozdě... Já jsem měla měsíčky v deseti, a poradila jsem si sama, máma na to přišla až po půl roce snad, a to mě dodnes mrzí... Moje malá je hodně velká 😀 , ale nemyslím si, že to má vliv na první menstruaci. Spíš je to možná dědičné... Má 7let, a zrovna se mě nedávno ptala "Na co to je?", když objevila menstruační kalíšek. Odbila jsem jí, zaskočila mě, no budeme se muset k tomu vrátit a vysvětlit si to... Nevím, ale od malinka ji vše vysvětluji-přiměřeně věku, ale vysvětlím. Přijde mi to být mnohem lepší, zvlášť v dnešní době...

anatanka
30. bře 2014

@janulm Nevim, kolik je tve dceri, ale ja jsem zastancem toho, ze neni treba z toho delat vedu. Nemusim hned dceru s vaznou tvari nekam odvest, zavrit dvere a tam to s ni velke tema probrat.
Miri je 6 a uz to vi docela dlouho, proste to prislo uplne prirozene. Ale je to mozna tim, ze jsme spolu samy, tak spolu i vic mluvime a taky za mnou hlavne vsude leze jak mimino, tak o tom, proc mam "provazek" jsem ji rekla uz nekdy pred rokem 🙂

mavor
30. bře 2014

Mám sice dva kluky, ale nedělala bych v tom rozdíly. Kluci se začali zajímat kolem 5. roku jak je to s miminky a tak jsem nechodila kolem horké kaše, koupila knihu Moje první knížka o sexu, která je určena už předškolákům a souhlasím s názorem v ní, že dát více informací neznamená nabádat k sexuální aktivitě, ale naučit se o ní přemýšlet, poznat sám sebe,mít rád sebe i ostatní. Kluci se o tom nebaví hanlivě, ale naopak to berou jako že to k člověku prostě patří tak, jako fungování jiných orgánů 🙂 Vadilo by mi, kdyby přišli s tím, že se to v deseti letech dozvěděli od kamarádů a to třeba i nehezkou formou....

tarra27
30. bře 2014

já mám holky dvě, neschovávám před nimi své pomůcky, několikrát je i měly v ruce a to jedné jsou dva a jedné jeden rok....a vzhledem k tomu, že mi někdy i přijdou na wc....a tak je to se vším u nás (vyjma sexu samozřejmě), před nimi se i ráno sprchuji, nebot to bych někdy byla celý den neosprchovaná ....tak prostě to přijde pozvolna, samo..i ted jim řeknu, že až bude starší, že to bude taky používat, ale ted je malá holčička, tak zatím ne........neukazuji se cíleně před dětmi, ale ani se cíleně neschovávám, neposílám je pryč....a to je podle mě nejlepší cesta....

a já si myslím, že se vším...otevřenost, na nas na rodičích to vše pozorují, vidí....tady by to nemělo byt tabu až někdy, až bude velká tak ji to řeknu....podle mě je velká když vnímá, je to přirozené....nic za co by se musel kdokoliv stydet.....cílene samozřejmě neukazovat a nevolat heled pojd se podívat....ale když přijde, tak honem vše schovat? posílat pryč? proč?

kvakuska
30. bře 2014

@janulm já bych využila toho, že jsi právě těhotná a budeš rodit a pomalu bych dcerku s touto problematikou začala seznamovat ... tvoje dcerka se nezeptala, jak se ti miminko dostalo do bříška?

hdud
2. led 2015

Se mate vsichni myzete to ric mamce ja mam jen tatku.a musim se otom bavit snim😥😪