První školní den prvňáčka a doprovod rodičů - paragraf

lucisa
5. zář 2012

Ahoj, maminky,
chtěla bych se zeptat, zda máte někdo přehled o tom, zda je v našem zákoně nějakým způsobem upravena možnost doprovodit prvňáčka do školy na základě tzv. paragrafu?
Jde mi o to, že mi můj brácha tvrdí, že je to zákonem dané, že to existuje. Když jsem se na tuto možnost ptala kdysi mé personální účetní v práci, tvrdila mi, že je to hloupost a on takovou možnost může mít třeba jen proto, že jim to vymohli odboráři a mají to v kolektivní smlouvě, ale že obecně plošně to neplatí. Je třeba řádně čerpat dovolenou, příp. nějaké náhradní volno atd.
Včera se toto téma u nás opět nadhodilo (příští rok čeká jeho syny 1. tř.) a dohadoval se a neuznal žádnou jinou variantu. Mě by zajímalo, zda o tom někdo víte něco víc, příp. jestli tato možnost existuje, kde si o ni přečtu - je tady třeba mezi námi nějaká účetní či prac. kompetentního úřadu ( @vojtisek2007 - nevíš? ) ?
Děkuji za odpovědi.

PS. Chápu, že to není životně důležitá informace, ale protože jsem se na ni ptala i jinde, štve mě, že on si mele svou, aniž by se přesvědčil., zda se opravdu nejedná jen o kolektivní smlouvu, že to tak prostě v práci mají VŠICHNI....... A když budu mít v ruce konkr. vyhlášku, zákon, paragaraf, s chutí mu s tím břinknu před nosem, příp. uznám já svůj omyl. 🙂

vojtisek2007
5. zář 2012

@lucisa
Zákoník práce stanoví, že nemůže-li zaměstnanec konat práci pro jiné důležité osobní překážky v práci týkající se jeho osoby, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu. Ony důležité osobní překážky stanoví nařízení vlády. Doprovod dítěte do školy v první den mezi nimi bohužel není ☹