Šikana? Jak mám postupovat?

joann
27. zář 2020

Dobrý večer,můj syn začal chodit do první třídy. Je tam moc rád,má tam kamarády,hodnou paní učitelku...jen si začal tento týden stěžovat,že když se vrátí z oběda tak má rozsypaný batoh po šatně. Když s tím přišel v pondělí a úterý,tak sem si říkala že je to nějaká klukovina a nějak to neřešila. Bohužel to pokračovalo a já šla v pátek potají číhat do šatny a viděla sem kluka co synovi ten batoh vysypal,začal se smát a utíkal pryč! Teď nemyslím na nic jinýho a užírá mě myšlenka jak mám postupovat? Mám jít v úterý a řešit to s učitelkou? Nebo si na kluka počkat před školou a řešit to s ním? Je to klukovina nebo šikana?

beatty
5. říj 2020

@joann jak to dopadlo? Ma uz syn klid?

joann
autor
6. říj 2020

@beatty dobrý den,byla sem to říct učitelce. Ona si kluky druhý den zavolala a řešila to s něma. Syn si od nich donesl čokolády a že se mu omluvili. Dokonce se mi před školu přišel omluvit i tatínek jednoho z kluků 🙂 a zatím je klid a doufám že bude i dál. Opravdu to není moc příjemná zkušenost 😔

beatty
6. říj 2020

@joann to jsou dobre zpravy. Tak snad se z toho vsichni poucili a uz se nic takoveho nebude opakovat. 🙂

victress
6. říj 2020

@deniskaka to vyloučení proběhlo na základní škole? poraďte mi jak, protože pokud vím, tak to jen tak lehce nejde....

deniskaka
7. říj 2020

@victress Ano, probehlo. Nebylo to jednoduche a trvalo to temer rok. Rodice byli mnohokrat povolani do skoly, snazili se konzultovat s nema. Meli dochazet s ditetem k psychologovi, ale strasne rychle se na to vybodli. Prestali pak i resit situaci se skolou, ktera se zhorsovala. Skola vse zapisovala, mela spoustu dukazu a vse ukladala do slozky. Cely rok temer dochazeli ze socialky a kontrolovali situaci a protoze rodice prestani komunikovat, tak to takto dopadlo. My jsme tehdy rekli, ze nedame deti do skoly, bude li tam agresor.

glimmer
8. říj 2020

také jsem řešila šikanu našeho syna v 1.třídě, spolužák ho pořád pošťuchoval, poňoukal, vyhazoval věci z lavice, atd. Bohužel ho šikanoval i na hřišti (mimo školu), rozbil mu dvoje brýle, nejprve jsem to řešila s maminkou toho kluka (to vůbec nemělo smysl, protože její synáček by to přeci nikdy neudělal, na ty rozbité brýle jsem měla svědky, ale ani to nepomohlo). pak jsem to řešila i ve škole. Zkrátím to. Nakonec to dopadlo tak, že syn je teď na jiné škole ...

victress
8. říj 2020

@deniskaka no dobře, ale na základě jaké opory v zákoně došlo k vyloučení toho agresora?

@glimmer smutné, že odchází oběť a agresor vesele zůstává dál....

clementina
11. říj 2020

Já bych tedy také nejdřív důrazně vysvětlila klukovi, že takhle se nechová. Učitelky nejsou všude a mají svých starostí dost, nemusi tak byt ochotne řešit "klukoviny", u kterých nejsou, případně řešit věci jinak než jednorázovou domluvou (bez kontroly, zda to zabralo)

17mia17
11. říj 2020

@joann ja už som bola od škôlky taká, že som všetko chcela riešiť mierovou cestou a deťom nejaké "prestaň" Alebo "nechaj ma" Nestačilo. Učiteľky to tiež nejak raznejšie neriešili. Nakoniec prišla do škôlky moja babka a z deťmi sa normálne po rozprávala že toto sa nerobí a bol klud. Ale aj tak som musela chodiť k psychologičke lebo som sa potom ostatných deti hrozne bala.

deniskaka
12. říj 2020

@victress Skola nema k vylouceni zaka z duvodu sikany pravomoce. Ma je socialka a ta zaka vyloucila. Situace by nenastala, jevili by rodice zajem ji resit. Vylouceni je az posledni krok, predchazelo jich opravdu spoustu. Proto to cele trvalo rok. Schuzka s reditelkou, s ucitely, diskuze se socialkou, narizeni konzultaci s psychologem, ktere nakonec byly podminkou k tomu, aby mohl zustat. Rodice se na ne vybodly a dite denne nicilo skolni majetek a sikanovalo spoluzaky. Socialka chodila ho pozorovat a pro nezajem rodicu situaci resit a spoustu pokusu o diskuzi jej vyloucila.

victress
12. říj 2020

@deniskaka sociálka může vyloučit žáka ze školy?? ty jo, tak to slyším poprvé, to je fakt zajímavé, musím teda trochu zagůglit...

svetlanka111
23. kvě 2021

@daasqua ahoj ako si zvladala taku dlhodobu sikanu?😞

daasqua
24. kvě 2021

@svetlanka111 No on si člověk zvykne 😀 Každopádně mi v tom nikdo nepomohl. Na střední už to bylo v pohodě, tam byli "lepší" spolužáci ("lepší" škola), od té doby mě nikdy nikdo nešikanoval. Někdy pomohlo "neprovokovat" svou odlišností, ke konci to bylo lepší - přišly do Čech takové značky oblečení jako CA, Kenvelo..., takže už jsem se oblékala víc "šik" a ne "out", plus jsem si oblečení konečně začínala vybírat sama a zhubla jsem asi 10 kilo. Dost dělá výchova rodičů - když oblíkají dítě do "out" oblečků, nejdou dost s dobou (holení, super účesy, moderní věci...), nenechají dítě vybírat věci a sami nakupují něco "starodávného", neučí ho o moderní době (počítače... tenkrát byl konec devadesátek)... Jakmile jsem měla dost peněz a kupovala si vlastní věci, dost se to zlepšilo, měla jsem třeba jako druhá ve třídě mobil (tenkrát začínaly), potom CD přehrávač, začala jsem víc znát hudbu, celebrity... Člověk musí být prostě průměr, nebýt out, odlišnosti se někdy holt šikanují, to dětí dělávají :-/
Vy s něčím máte nyní problém?

svetlanka111
26. kvě 2021

@daasqua ano mame zial velky problem v🙁dievcenskom kokektive.neviem pomict velmi ma to trapi casto ani nespim v noci rano sa skoro budim.proste stale sa tie dievcata zamiesaju nejak tak v skole ze vzdy vzdy vzdy zostane moja na ocot a dopadne to tak ze nema kamosku..mala jednu naj od 3-7r,ale ta zacala preferovat ine a trosku jej aj robit zle ked je s inymi v triede,tak moja sa snazila najst ine kamosky ale vzdy ked sa na jednu sustredila a vyzeralo to dobre jej ju ta byvala prebrala..a tak to bola najprv Ella,prebrsla ju tak si najsla cestu ku Klare prebrala aj tu ale tsk nejak sa vzdy vratila k mojej lebo byvaju v jednej ulici no a teraz zacala na nu byt zase protivna tak si moja nasla inu a tiez jej ju zasa prebrala a chodi k nej kazdy den a vlastne moja je zas tak nejak bez kamosiek😪velmi ju to mrzi tato situacia..a neviem jej pomoct trapime sa obidve..inak byvaju velmi blizko k sebe vsetky tri ale ta byvala naj kamoska vlastne nezvlada ked sa 3 hraju takze moja je vzdy out 😪proste tu najhorsiu mrchu sme chytli

daasqua
27. kvě 2021

@svetlanka111 To se stává, taková boje o kamarádství... Děti v tomhle potřebují vyzrát, v tomhle věku je to hodně o "s tebou neka" (=nekamarádím) a "s tebou ka", jsou hrozně přelétavé, jeden je nějakou prkotinou naštve a hned je u ostatních "neka". Tohle se myslím děje docela často a některé děti to holt mrzí více, protože mají rádi harmonické vztahy. Ti, kteří to iniciují, jsou spíš "cyničtější" děti, protože jim nedělá problém tahle vztahy míchat podle vlastního "sobeckého" momentálního názoru.
Co zkusit najít kamarádky úplně jinde, na nějakém kroužku, kam tamta holka nechodí? Jinak myslím, že to přejde věkem, i když je to teď na palici. Nebo ať zkusí kamarádit s kluky, to taky není špatné a někdy je to větší zábava 🙂

svetlanka111
27. kvě 2021

@daasqua no je to velmi narocne,najhorsie ze teraz nie su ani ziadne kruzky a pod takze ozaj nema kde si niekojo najst,vsetky spoluziacky su akosi poparene alebo maju nejake susedky takze nepitrebuju nikoho ineho..moja zial este ako naschcal je taka ze potrebuje😪ona by s tou byvalou kamoskou bola byt schopna do konca zivota ta zial stale niekoho hlada a pod a moju ma len ked nikto iny neni po ruke🙁ja mam pocit ze jej aj vela veci robi naschval..neviem no normalna kamoska sa podla mna takto nesprava ved uz v tych 10r to nie su uplne male decka..
Hej na ulici su traja chalani obcas za nimi ide ale proste dievca je dievca darmo..ona potrebuje aj take doebcenske veci resit