Slovenské dítě v české škole. Rady, postrehy, skúsenosti

garzonka
12. dub 2010

Ahojte, maminky, budeme mat od září / septembra prváka, sme obaja manželia Slováci žijúci v ČR, tak som moc zvedavá, ako sa náš prvorodený popasuje s českým školstvom. Ak sa nájdu maminky, ktoré už toto absolvovali alebo majú pred sebou podobnú budúcnosť, rada uvítam akékoľvek postrehy, rady, a skúsenosti, ako to vaše ratolesti zvládli a vy s nimi... 😎

evi3
7. bře 2011

@womenne písanie v pohode, ani s českými výrazmi problém nemám, len to "ř" je problém ... ale to si hovorím, že to docvičím s dcérou na logopédii, ak bude potrebovať 😀. Ja som ale od vás tu staršia a polovicu života som prežila v Československu a od malička čítam slovenské aj české knihy - a nalepí sa to na človeka 😉

womenne
8. bře 2011

@kristiluky my sme občianstvo riešili kvoli hypotéke, ale potom nám umožnili aj bez neho.

wali
8. bře 2011

evi, teda náš Jakub bol taký expert, že dokázal skomoliť češtinu so slovenčinou v jednom slove nieto vo vete! 😀 napr. odpovedal "ďakuji" a podobné slová. ale všimla som si, že v škôlke zrejme používa viac češtinu. čo je dobré, samozrejme.

kristiluky - práve to ma odrádza, že u niektorých ľudí to strašne počuť, že čeština nie je ich rodný jazyk a spomínam si už dávno na jednu známu, ktorá ako slovenka hovorila česky a bolo to teda príšerné!! toľko chýb, "ř" aj tam kde nemalo byť a počeštené slovenské slovíčka... no hrôza 🙄 vždy ma to napadne, že čo ak by som aj ja tak znela (hoci na ňu určite teda nemám!). a tak mám taký blok v sebe.. ale mne to neva, dospeláci rozumejú ešte dobre, horšie je to s deťmi - tie už slovenčinu zabúdajú.

bertica - mňa by to ešte viac dopálilo, keby mi niekto dal najavo, že si neželá, aby som hovorila slovensky! našťastie som sa s takým niečím nestretla, skôr naopak. na začiatku ma tu u nás v dedine veľa ľudí zastavovalo a vraveli, že sa im slovenčina páči, že im to pripomína staré časy, keď sme ešte boli spolu a tak podobne. tak mám skorej pozitívne reakcie.
ale myslím, že tvoja dcérka si s tým v škole poradí. deti sú šikovné, im to tak nevadí a rýchlo sa naučia, čo treba. určite sa neboj.

a teda ako čítam veľa z vás chodíte na logopédiu. tak to prežijeme aj my 😎

evaviki
8. bře 2011

@matusikmilan ja som mala v siestej treide spoluziakov, ktori sa pristahovali z cr do sr (co je podla mna tazsie).. Naucili sa hovorit v pohode, do roka by som to nespoznala, akurat znamky zo slovenciny neboli nic moc.. ale s tym treba ratat..

leni22
8. bře 2011

Maminky slovenky..ja bývam v ČR skoro rok,dcérka mala v novembri 2,tento mesiac sa chystame na zapis do školky,chceli by sme postupne po troške začať chodiť os septembra nech si malá zvyká.Ako tu čítam,tak to bude asi problém,máme tu prechodný pobyt,trvalý na Slovensku.Už teraz sa toho desím,ale napr.v banke pri zakladaní účtu som nemala žiaden problém,chceli len občiansky odo mňa,nič viac.

wali
9. bře 2011

@leni22 vôbec sa toho neboj. asi to záleží od toho, kde bývate. my sme nemali so škôlkou a zápisným ani ten najmenší problém, automaticky nám malého vzali do škôlky. a to máme tiež len prechodový pobyt. naozaj nemá cenu stresovať sa dopredu. ja som si pozisťovala informácie ešte pred tým, než mal Jakub nastúpiť do škôlky, lebo som stretávala pani učiteľky na ihrisku, tak medzi rečou som sa povypytovala, čo som potrebovala vedieť 😉

leni22
9. bře 2011

@wali ďakujem.. no uvidím,chcem ju začať pomaličky dávať od septembra nech si zvyká..Najskor tak na 2 hodinky,možno 1.mesiac,potom na 4 hodiny by tam bola,nech neprídem už o ten príspevok..Ide mi hlavne o to,aby bola medzi deťmi,chodíme síce sa hrávať do takého centra,ale to neni ono..A nemáme tu takých známych,čo by mali deti..Tak dúfam,že ju vezmú..

leni22
9. bře 2011

Inak mamičky..neni tu niekto,kto býva v jihočeskom kraji??

kristiluky
9. bře 2011

@wali s tými detmi je to ozaj problém, známy bol u nás s 5 ročným synom a moja mama naňho spustila že či už ranajkoval a neviem čo sa ho to ešte pýtala ale kukal na nu chudák vyplašený že čo po nom chce, tak som chytro prekladala snídane....
@womenne jaj tak to hej
inak ja sa tiež stretávam v okolí s pozitívnymi reakciami, len sa obávam že to skončí pri hladaní práce 😨 ale inak som nikdy s tým že hovorím slovensky v práci s kolegami ani inde problém nemala, dokonca aj detská doktorka malého tu na dedine kde sme sa nastahovali je slovenka čo je sranda

wali
9. bře 2011

no leni, ja som to tiež tak robila s Jakubom, že sme chodili do materského centra, lebo sme tu nikoho nepoznali a chcela som, aby sa dostal medzi deti. Ale neboj, v lete na ihrisku určite spoznáš nejaké maminky a potom aj v škôlke sa spoznáte a hneď to bude lepšie. teraz pri Lucke je to oveľa jednoduchšie, lebo už tu mám nejaké kamarátky a známe, tak je s kým pokecať 😉

kristiluky, vôbec sa neboj hľadania práce kvôli slovenčine. myslím, že celkovo ak sú na pohovoroch inteligentní ľudia, tak by s takým niečím nemali mať problém, no nie?

kristiluky
10. bře 2011

@wali no to dúfam, zatial som nikdy problém nemala ale teraz ked je tá ,kríza, a roboty málo tak majú problém aj samotní češi a teda viem si predstaviť koho by uprednostnili, ale ved to budem stejne riešit najskor tak za dva roky, tak uvidíme ako to bude v tom čase vypadat...

janula34
15. bře 2011

Ahojte, ja hovorim po slovesky aj v praci, vobec s tym nemaju problem, dokonca su radi ze pocuju slovencinu, paci sa im jazyk. Píšem po česky, obcas samozrejme nieco neviem ale kolegyne mi poradia. Keby som hovorila po cesky tak by som kazila oba jazyky a to je hrozne. Ked pocujem hovorit Slovenku po česky ktora to nevie, tak to je des.
Cudujem ze logopedicka kazala hovorit po cesky s detmi. Teda ak matka hovori perfektne po cestky, resp. akymkolvek cudzim jazykom tak to pochopim, ale ak nevies dobre po cesky, tak sa podla mna nenaucia dobre a deti budu problem oducat zlozvykom. Obe moje deti hovoria po česky uplne bezproblemov, napriek tomu ze obaja sme slovaci a hovorime po slovensky. V skole a v skolke sa to velmi rychlo naucili aj so spravnym prizvukom 🙂 Ved ako je to v dvojjazycnych manzelstvach? Kazdy hovori s dietatom svojim jazykom a dieta sa nauci perfekne oba. Ja mam kamaratku Slovenku, zije s Chorvatom v severnom Taliansku, takze použivaju aj nemcinu a ich 5 rocny syn hovori perfektne vsetkymi 4 jazykmi !
U nas je skolka viazana na trvaly pobyt, takze prednost maju deti s trvalym pobytom v CR, zamestn.rodicia a vek 3 roky k 1.9. Az potom budu brat ostatnych tak som zvedava ci sa dostaneme, ale snad ano.

leni22
21. bře 2011

Minulý týždeň sme boli na zápise do školky,nebol žiaden problém,že nemáme trvalý pobyt v ČR.Teraz čakáme na rozhodnutie,malo by prísť do konca apríla..tak uvidíme🙂)))

janula34
21. bře 2011

My mame zapis 5.4., som zvedava ako to dopadne 🙂

bertica.h
23. bře 2011

držím Vám palce baby,aby vám decula zobrali..myslím,že na našej Viktroke sa to dost podpísalo,že išla do školky až v 5rokoch

leni22
24. bře 2011

@bertica.h ako to myslíš,že sa to na nej podpísalo??,

bertica.h
24. bře 2011

je utiahnutá,krotká,hoci sa naučila v 4rokoch čítat a písat,je strašne šikovná,nieje sociálne tak..vyzretá by som povedala..v školke sa jej velmi páči,nikdy neplakala..má kamarátky,chlapcov uplne igoruje...
ale v určitom čase je školka pre dieta velmi doležitá,mama nedokáže nahradit kolektív detí..viš čo myslím?

ciernavila
25. bře 2011

Ahojte mamičky...no tiež mám z tohoto všetkého obavy. S mužom sme v ČR vyše dva a pol roka, ja o tri týždne rodím, prechodný pobyt tu máme a plánujeme trvalý. Keďže tu vlastníme byt a máme tu aj prácu. Problém je že ani jeden z nás nepoužíva češtinu, nemáme na to dôvod, ani v práci ju odo mňa nik nevyžaduje čiže ju nepotrebujem. Zatiaľ som nemala problém ani na úrade ani v obchode. Nie že by som ju nevedela používať ale priznám sa že nie som si v nej tak istá a tiež sa bojím aby som nerobila nejaké gramatické chyby. Lebo keď počuje slovákov čo miešajú oba jazyky v jednej vete sa mi búri žlč🙂) Neviem však ako to bude s našim dieťatom. Knižky a rozprácky mu bude čítať určite i české ale rozhodne si neviem predstaviť dennú komunikáciu v češtine, nakoľko je to pre mňa neprirodzené. A u manžela to nepripadá do úvahy vôbec, ten ju má slabšiu než ja. Ja by som to aj zlvádla ale nejak sa mi do toho nechce navyše sa mi český jazyk nepáči ale čo už mám robiť keď tu žijem 🙂) Bojím sa len aby v budúcnosti nevylučovali kvôli jazyku moje dieťa z kolektívu...tak len dúfať že sa potom v MŠ zadaptuje...

janula34
25. bře 2011

@ciernavila - garantujem ti ze aj ked budes ty s malym hovorit len po slovensky, ono bude mat podstatne lepsiu cestinu ako ty s manzelom dokopy 😉 😉 deti sa ucia uzasne rychlo. My sme obaja slovaci hovorime len po slovensky, ked sme sem prisli dcera isla rovno do 2.triedy ZS a uplne bezproblemov nabehla na cestinu, podotykam ze predtym sme byvali na SLovensku a s cestinou prisla do styku len ked pozerala Minimax 😀 😀 Po 3 mes ludia vobec nevedeli ze je slovenka a ze ma rodicov slovakov. Aj pani ucitelka hovorila ze tym detom to ide rychlo a bezproblemov. Syn ma 3 roky , je uz v skolke, doma ja s nim hovorim len po slovensky a on tym ze je v skolke medzi ceskymi detmi hovori automaticky po cesky. Ako pises je fakt hrozne ked hovoria slovaci po cesky a nevedia dobre po cesky. Ak s nim budes hovorit zlou cestinou tak sa ju nauci zle a bude sa mu to tazko oducat.
Dokonca u nas v skolke sa im paci slovencina - Filip ju obcas pouzije - a dokonca mi jedna maminka povedala ze je skoda ze Filipko nehovori len slovensky ze by sa deti niecomu naucili 😀 😀 😉

wali
25. bře 2011

@ciernavila určite sa neboj. presne ako píše janula, aj nás malý v škôlke nabehol akosi sám od seba na češtinu a doma zase hovorí len po slovensky. občas teda primieša aj české slovíčko 🙂 a napríklad, keď mu niečo vysvetľujem alebo sa o niečom bavíme, tak mu poviem, že napríklad to a to sa povie po česky takto a takto. napríklad dnes ráno sme cestou do škôlky obzerali bahniatka, tak som mu medzi rečou povedala, že po česky sa to povie kočičky. proste len aby vedel. určite tvoje dieťatko nebude vylúčené z kolektívu, uvidíš 😉

ciernavila
25. bře 2011

@janula34 Uplne s tebou suhlasim...azda som sa len obavala ze tym ze cestina sa so slovencinou podobaju aby to dieta nemiesalo. Inak kamoska odisla z SK do Francuzska, deti dvojcata dala do prvej triedy vo FR. Mali sa rekordne naucili po FR a maju ju na perfektnej urovni - ako keby sa tam narodili na rozdiel od rodicov, predsa len rodicia maju rokmi ten prizvuk viac zafixovany. Ked som za nimi prisla tak niektore slovenske slova aj pozabudali aj ked s nimi rodicia hovorili po slovensky. Doma ked sa deti hrali zacali uprednostnovat francuzstinu. So mnou presli na slovencinu ale obcas im FR slovo ubehlo. Ja som s tym problem nemala ale keby zas boli na SK a hovorili napr., s babkou tak ta by tie cuzdie slova asi nezachytila 🙂) Mas pravdu, prave kvoli tomu aby nepochytali odo mna zly vzor nechcem na nich hovorit cesky. Mam kolegu a on tu je roky a ma krasnu cestinu a nerobi mu problem prepnut do slovenciny a ani jednu nema s divnym prizvukom. Zato u mne v praci, haha strasna sranda, vsetky baby Slovenky co tam prisli si zachovali slovenčinu a vsetci muži Slováci prešli na češtinu ale majú ju príšernú...no možno sa im to časom zlepší. Ale je to zvláštne že tí muži sa hneď začali prospôsobovať. Môj používa český jazyk len keď musí - v reportoch a tak, prípadne keď hovorí s vietnamcom napr. niekde v zelovoci🙂)

leni22
25. bře 2011

baby,vy píšete,že dieťa nabehne na čaštinu samé aj keď rodičia po česky nehovoria..u ná je problém ten,že moja malá na to,že má 2,5 roka ešte nehovorí dobre ani po slovensky.S manželom s ňou hovoríme len po slovensky,preto ju chcem dať aj na 4 hod.do školky,nech je medzi českými deťmi.Ona také jednoduché vie,ako mami,tati,havo,daj,atd...povie aj papagáj,ale ostatné hovorí,len prvú slabiku.Po novom prvé slabiky slov spája do vety,také je to smiešne,ale zároveň sa bojím,či sa vobec naučí po česky,keď nám to nejde ani po slovensky,a hlavne ako ju deti príjmu.Ona je strašne šikovná,zavčasu chodila,moc malá všetko chápala,rozumná je moc,ale s tou rečou je nejak pozadu..:((

janula34
25. bře 2011

@leni22 - leni kazde dieta je ine, niektore zacnu chodit neskor, niektore hovorit neskor. To ze teraz nehovori, neznamena ze sa neskor nenauci po cesky. Ona sa rozkeca a presne ako pisu baby, bude prechadzat v pohode z jednej reci do druhej. Pokial tam nie je iny problem napr. so sluchom alebo nieco podobne, ale to nema nic spolocne s tym ze by sa nenaucila cudziu rec. Nas Filip ma 3 a tiez nehovori dobre, ale to ziadne dieta nehovori v tomto veku spisovne v materskom jazyku.
@ciernavila - ja som ako tvoj muz, cestinu len s vietnamcom 😀 😀 😀 a detmi ceskymi 😀 😀 😀 uz aj moje ceske kolegyne pomaly hovoria po slovensky 😀 😀 😀

leni22
25. bře 2011

@janula34 ďakujem,len ma tak niekedy napadne,že vlastne nevie ani po slovensky ešte,tak ako to bude,keď príde medzi české deti..len to.Inak,keď niekto na ňu hovorí česky,tak myslím,že rozumie,niekedy odpovie,niekedy jej to musim zopakovať po slovensky🙂

janula34
25. bře 2011

@leni22 - to sa stava obcas aj nasmu Filipovi, ale neviem ci je to tym ze nechape alebo len nemieni odpovedat 😀 😀 vlastne aj ked mu poviem po slovensky aby si upratal hracky, tvari sa ze nevie o com hovorim 😀 😀 😀 😝

ciernavila
25. bře 2011

@janula34 Heh aj moja sefka na mna obcas skusa nejake slova po slovensky take je to zlate s tym jej ceskym prizvukom 🙂
@leni22 Aj ja si myslim ze to chce cas, keby s tym bol problem aj neskor riesila by som to az potom, najma ten posledny rok pred nastupom do ZŠ

wali
28. bře 2011

@leni22 mňa zase napadlo, že bude dobré, keď ju dáš na niekoľko hodín do škôlky, že ju deti v reči "potiahnu" a ona začne viac rozprávať. deti sa oveľa viac naučia od iných detí ako od dospelých. tak len smelo, určite sa toho nebojte 😉

delapa
6. dub 2011

Ahojte spolubojovnice. Tedy, já už jsem "za vodou", ale jako dítě jsem tohle zažila. Přistěhovali jsme se z Trebišova, mamka Slovenka taťka Moravák a přstupovala jsem ne do školy ale školky. Občas jsme s bráchou komolili slova a byla z toho hatlapalština.
Nebojte, děti umí rychle navazovat kontakty a naštěstí čeština (co se mluvy týče) není úplně cizí jazyk. Sice české děti slovenským moc nerozumí (to spíš slovenské českým, díky českému dabingu ve filmech), ale zvládnou to dobře.
Hodně záleží na tom, jakou učitelku ve škole chytěj, ale většinou pomáhaj a snaží se podporovat...
Horší je to pro rodiče, český jazyk jako předmět je občas oříšek i pro Čecha, natož pro Slováka, když chce pomoct dítěti s úkolem. Ale zase pokud je někdo pilný a snaží se, strčí do kapsy i rodilého mluvčího.
Hlavně s dětmi hooodně číst knížky. A i rodiče - taky si najděte nějaké dobré české knihy, četbou se vám jazyk vryje do hlavy. 🙂
Takhle já čtu u sestřenic slovenské knížky. 🙂
Tak hodně zdaru a žádné obavy!!!

teerkap
6. dub 2011

Ahojky maminky,
nedá mi to a musím vám napsat. Manželova rodina je ze Slovenska a tak mě zaujala tato debata 🙂 ... Navíc jsem učitelka ze školky, tak možná i profesionální deformace 🙂 . Chtěla jsem se podělit o mou zkušenost. Ve školce jsem měla zatím dvě děti s kterými doma mluvili jen slovensky a musím říct, že to zvládly obě skvěle. Jedno z nich jsem zažila od nástupu do školky, tedy od tří let (teď už půjde do školy 🙂 ). Je pravda že měl náskok z mateřského centra a nějakého kroužku, takže čeština nebyla novinkou 🙂. Občas se stalo, že zamotával nějaká slůvka, na mě mluvil slovensky, na rodiče česky a tak, ale vždycky jsme se dohodli a s dětmi to bylo taky v pohodě. Když se stalo, že si nerozuměli, prostě se přišly zeptat a já přetlumočila 🙂 . Všechno to ale trvalo jen chvilinku...pak to úplně samo naskočilo a pokud mluvil se mnou a zároveň s rodiči přecházel automaticky z češtiny do slovenštiny a obráceně. Takže teď mluví ve školce česky, slyší hlásky ve slovech, slabikuje a to vše v češtině, takže půjde do školy se stejnými znalostmi jako děti z česky mluvící rodiny. Takže jsem vám chtěla napsat, že se to dá určitě zvládnout, děti jsou neskutečně šikovné a přirozené 🙂 .
A k tomu pobytu...nevím jak přesně to funguje jinde, ale u nás to je tak, že zřizovatelem školky je obec. Ona dává peníze na provoz, takže se vyžaduje aby přednost pro přijetí měly děti bydlící v obci. Takže se berou děti z náší městské části a pak se doplňuje zbytek dětí z okolí. Asi záleží na paní ředitelce, ale naše děti tu nemají trvalý pobyt, ale bydlí v naší městské části a jsou normálně přijímány.
Doufám, že nevadí, že jsem vám sem do toho takhle vstoupila a všem přeji hladký nástup do školky i školy 🙂

wali
6. dub 2011

@teerkap to je strašne fajn, že si napísala aj pohľad z druhej strany. Nejak takto, ako si to opísala, tým teraz prechádza aj náš Jakub - komolí slovíčka, raz česky, raz slovensky, ale ja si myslím, že to bude dobré. chce to len čas a ten do nástupu do školy ešte máme, tak sa neobávam 🙂