Slovenské dítě v české škole. Rady, postrehy, skúsenosti

garzonka
12. dub 2010

Ahojte, maminky, budeme mat od září / septembra prváka, sme obaja manželia Slováci žijúci v ČR, tak som moc zvedavá, ako sa náš prvorodený popasuje s českým školstvom. Ak sa nájdu maminky, ktoré už toto absolvovali alebo majú pred sebou podobnú budúcnosť, rada uvítam akékoľvek postrehy, rady, a skúsenosti, ako to vaše ratolesti zvládli a vy s nimi... 😎

cassiela
13. dub 2010

Asi nejdůležitější je jestli rozumí česky, protože jak ano, tak má způlky vyhráno.

garzonka
autor
13. dub 2010

česky rozumí, navštěvuje i českou školku....já jenom, že jaké je to ve škole, přece jenom jsou to už povinnosti 😒

czica
6. kvě 2010

ahoj, ja si pomaly zisťujem zatiaľ školky...ale každá má v podmienkach na prijatie trvalý pobyt na území obce. Nemala si s tým problém, alebo u vás to nevyžadovali?

janula34
6. kvě 2010

Garzonka - myslim ze u vas to vobec nebude problem, cestinu maly ovlada a to je zaklad. Co sa tyka povinnosti, na to si bude musiet zvyknut, tie by mal v akejkolvek skole ci v SR ci v CR. My sme sa pristahovali ked mala dcera 7,5 roka a isla rovno do 2.triedy, resp. nastupila na 2.polrok do 2.triedy v CR. Predtym sme zili na Slovensku a dcera prisla do styku s čestinou len pri rozpravkach na DVD. Pred nastupom asi 2 mes. som sa s nou ucila cesku gramatiku z 1.polroka - ako kedy sa pise kruzok na u, tvrde a makke spoluhlasky atd - lebo to sa lisi od slovenciny a teda od toho co vedela. Inak problem nemala, ked zistila ze deti po slovensky nerozumeju, resp.velmi zle, tak presla na cestinu, hoci obcas hovorila nezmysly 😀 😝 Ale p.ucitelka ju pochvalila ze sa skvele chytila a ze si sama myslela ze to pojde horsie, ale ze ju milo prekvapilo. Teraz sa ucia sklonovat, to je pre mna horsie, ale ucim sa s nou 😀 😀 Drzim vam palce.

siduska
6. kvě 2010

ahoj ja mam tiez maluale zatial v skolke tiez ma to caka, tak mam s toho celkom strach, ako po cesky vie dobre rozprava, gramatika tazsie ja sa s nou tiez snazim rozpravat cesky...

CZICA
trvaly pobyt do skolky chcu vsade i do skoly od slovakov, tu maju nejake blbe podmienky...
i ucet v banke ti uz neotvoria ked nemas trvaly pobyt.

siduska
6. kvě 2010

my mame problemy skor s tym,ze moja sa nevie hrat sama uz vobec...prideme domov so skolky a furt len vymysla nesadne si k hrackam a nehraje sa ona to ani nevie ale v skolke sa hraje.tak neviem ako na nu.

czica
6. kvě 2010

siduska to si ma teda nepotešila...si to asi rovno hodím :(
účet v banke nám nechceli otvoriť lebo sme nemali pas, sme im hodinu vysvetľovali že hádam nebudeme v rámci EU cestovať na pas...tak nakoniec nejako oklamali systém a účet máme...ale bol to boj. Čo sa pobytu týka, tak im nič nevadilo...ale to bolo v 2008

janula34
6. kvě 2010

Holky - tak trvaly do skolky ano chcu, ale do skoly to podmienka urcite nie je 😕 , ved mi sme prisli rovno z SK a Bronku v pohode brali do skoly . Ucet v banke nam otvorili absolutne bezproblemov vobec sme nepotrebovali trvaly pobyt a ani ho nepytali. Mali sme a mame len prechodny. O trvaly pobyt si moze poziadat MM bud.rok ked uplynie 5 rokov ako tu pracuje.
Ja rozpravam so svojimi detmi po slovensky, Bronka bez problemov zvlada cesku gram., pri rozhovore v pohode prechadza do slovenciny alebo do cestiny podla toho s kym sa rozprava. Filip je na to este maly, ale stalo sa mi ze som ho pristihla ako hovori ceskej kamaratke: Mužu Kacenko, mužu? 🙂

janula34
6. kvě 2010

mi - MY !!!! fuj uz aj ani poriadne pisat neviem 😅 . Keby to videla moja mamina tak mi povie ze keby malo to "i" ruky tak mi jednu vylepí 😀

czica
7. kvě 2010

práveže my nie sme rozhodnutí či tu zostaneme alebo nie, teraz je situácia všade dosť neistá...ale ak by sme zostali, tak jeden z nás si može zažiadať o trvalý pobyt kým pojde malá do školky, už sme rozmýšlali aj nad tým, ale zatiaľ sa nechce ani jednému z nás :D

garzonka
autor
8. kvě 2010

Baby, vďaka za príspevky, to ma potešilo, janula34, že vaša Bronka nemala žiadne problemy, tak snáď to u nás bude podobné 😉
Inak, čo sa týka toho trvalého pobytu: my nemáme trv. pobyt, máme akurát zahlásený prechodný pobyt na cudzineckej polícii, vydali nám taký papier, kde to je napísané a s tým fungujeme všade, kde to treba (v školke nechceli žiadne potvrdenie o pobyte, decká nám v pohode vzali, dom sme si kúpili s tým, že máme len prechodný pobyt a aj dávky soc.podpory nám dali, účet v banke podobne... ). Ono to aj závisí od úradníkov, ako na tom bazírujú... 😉
My ani o trvalom pobyte v ČR neuvažujeme, keďže všetko vybavuje na ten preukaz o prech.pobyte z Cudz.Pol.. okrem toho by sme si museli zrušit trv.pobyt na SR

garzonka
autor
9. kvě 2010

janula34
ešte sa chcem spýtat, ako k tvojej dcére pristupovala učiteľka, či prihliadala na to, že je Slovenka, napr. keď išlo o básničky alebo iné učivo... 😉

janula34
10. kvě 2010

Garzonka - urcite prihliadala, pomahala jej viacej, bola na to celkom zvyknuta, lebo bronka mala v triede 1 ukrajinca a potom aj 1 rusa. Tí sa dokonca pristahovali cez prazdniny a on nastupil hned do 2.triedy a to nevedel ani poriadne cesky. Teraz ju uz berie ako češku 😀 😝, rozdiel nerobi. Ale deti sa rychlo ucia a prisposobuju, ja som mala vacsi strach ako to zvladne a ona v pohode.
MM si trvaly bude vybavovat aby sme mohli dat maleho do skolky. Tu je to podmienka. Ale bude si ho vybavovat len MM, ja s detmi si necham trvaly v SR. Smiesne je, ze byt mame vo vlastnictve, ale mame v nom len prechodny pobyt. 😝 😅 Napr. poplatky za odpad neplatime lebo je to viazane na trvaly pobyt a ten tu nemame a na SK davam potvrdenie ze žijem v CR a sme oslobodení od poplatkov 😝

garzonka
autor
10. kvě 2010

janula, dik za odpoved, dufam, ze to bude OK .... 😉

janula34
10. kvě 2010

Garzonka - niet za co, kludne sa pytaj. A neboj, to bude ok, deti su prisposobivejsie a rychlo sa ucia. 🙂

bertica.h
18. kvě 2010

Ahojte.My sme tiež Slováci v Čr (až 6rokov)..a zatiaľ riešime iba školku..

Dcéra má 4,5roka.čakáme na vyrozumenie zo školky,či ju vezmú..česky rozumie,ale doma nám to nejako nejde a všetci hovoríme slovensky.
Manžel je na tom najlepšie,píše aj rozpráva česky,je v tom denne..
Malá sa nevie v češtine vyjadrovať,bojím sa,aby nemala potom veľkú bariéru medzi detmi.
Inak tiež máme problém so školkou.Viktorka bude mať 5rokov v dobe nástupu(aj ju vobec príjmu)..ale je to problém práve s tým TP.
teraz sme si kupili vlastnú nemovistosť,takže hned sme sa pustili aj do vybavovania TP.

bertica.h
18. kvě 2010

nemalo byť až,ale už 6rokov

garzonka
autor
19. kvě 2010

my tu v ČR ťaháme už siedmy rok 🙂
bertica , myslím, že tvoja dcera ked bude chodit do škôlky tak veľmi rýchlo nabehne na češtinu, aspoň také mám ja skúsenosti, že naši chlapci sa do toho celkom rýchlo dostali, keď sa hrajú napr. s českými kamarátmi vonku, tak ten starší s nimi hovorí skoro len po česky.....a doma hovoríme iba po slovensky, občas deťom odpoviem jedným-dvomi slovami po česky (" můžu? - můžeš"), tak uvidíme ako to bude keď budeme písať " úkoly"...musím si pozháňať pravidlá čes.pravopisu 😅

matusikmilan
17. únor 2011

Ahojte my sme slovenska rodina co sa chce prestahovat do CR/Praha.
Syn chodi na SR do 6 rocnika a cez prazdniny sa chceme prestahovat do Prahy.Co myslite zvladne prejst na cesku skolu?Nebudw to pre neho moc narocne?
Dik za odp

janula34
18. únor 2011

@matusikmilan - vitaj 😉 neboj sa, myslim ze zvladne - samozrejme ze to zalezi od povahy dietata - ale ja viem ze deti sa rychlo prisposobia a hlavne slovenske deti su viac v kontakte s češtinou ako naopak. Myslim ze velky rozdiel v skolstve a osnovami medzi SR a CR nie, dokonca by som povedala ze češi idu pomalším tempom ako slovaci. Určite sa bude musiet syn doučit nejake veci co sa tyka dejin (češi su viac naviazany na historiu Nemecka, my s rakusko-uhorskom 😉 ) a literatury (českých spisovatelov ) a hlavne česku gramatiku, ale nemyslim si ze by to bol velky problem. Ked som ja chodila na strednu, chodili s nami aj traja češi, maturovali so slovenčiny a nemali najmenši problém. Držim palce.

wali
18. únor 2011

ahojte, to ste ma teda prekvapili, že škôlka je viazaná na trvalý pobyt. nášho malého vzali do škôlky úplne v pohode, a to sme obaja slováci a v ČR máme len prechodový pobyt. ani v banke sme nikdy nemali problém, proste nič. asi sme mali kopec šťastia, keď to tu čítam. ja mám väčší strach zo školy, napr. že synovi nebudem vedieť pomôcť s češtinou a podobne. ale na to máme ešte 2 roky čas, tak to zatiaľ neriešim.

momentálne ma ale viac desí logopédia, čo nás teraz čaká. zo škôlky nás odporučili na logopédiu, ešte sme tam neboli, tak sa fakt toho desím. je mi jasné, že ho budú učiť českú správnu výslovnosť, ale ako s ním mám cvičiť reč, keď nehovorím česky? proste "ř" asi nikdy nepoviem správne ☹ boli ste tu niekto na logopédii s vaším drobcom??

womenne
4. bře 2011

@bertica.h my sme tiež obaja slováci, v ČR sme už skoro 3 roky, chlapci češtinu ovládaju, ale chodíme na logopediu, starší rozprava na svoj vek dosť zle, uči sapriamo češtinu, zo slovenčiny pozná len zopár výrazov, mladši si to vie "prepnuť" ked sme na slovensku tak zo začiatku po česky a pak prejde do slovenčiny. My sme s tým mali v školke problém, deti im nerozumeli, na ihrisku im robili zle ☹ teraz je to už fajn. S logopedičku sme sa hne´d na začiatku dodohodli, aby jeden z nás s nimi rozprával po česky, kedže som doma tak som to ja, zo začiatku to bolo smiešne teraz je to omnoho lepšie.

@czica tak to sa divím že vam v banke zamietli účet, my máme aj hypo na prechodný pobyt,každý máme svoj účet. Rozhodovali sme sa či zmeniť aj trvaly pobyt manžel už može, ale tie opletačky s občianstvom nám za to nestoja. Je o fakt dosť náročne aspon tak nám tvrdili na policii, že ak to surne nepotrebujeme tak nech to necháme tak ako to je.

Do školky sme taktiež nepotrebovali trvalý pobyt.

wali
7. bře 2011

@womenne ahoj, prosím ťa, prečo ti logopedička odporučila hovoriť s chlapcami česky? 😕 to sa divím a desím sa, ak to náhodou navrhne aj nám, tak to si absolútne neviem predstaviť, ako by som toto riešila...

womenne
7. bře 2011

@wali aby sa lepšie naučili češtinu. Na začiatku to bol pre mňa celkom problem ale teraz je to lepšie, veľa im čítam takže si to aj tým trénujem.Aj v školke mi to odporučali. Ty nerozprávaš vobec česky? Ako si na tom s českou gramatikou

Z logopedie nemaj vobec strach, nám tam veľmi pomohli, ja s ř nemám problem ale mm áno, pritom vie češtinu lepšie než ja, ale ř sa nevie naučiť

wali
7. bře 2011

ďakujem za rýchlu odpoveď. no ja česky nehovorím vôbec, proste keď to neviem poriadne, tak sa nechcem strápňovať ("ř" naozaj neviem..) a myslím, že by som aj inde robila chyby, keby som sa snažila hovoriť česky a bolo by to len horšie - aj pre deti, lebo by sa odo mňa nenaučili češtinu správne, ale s chybami. staršiemu synovi napríklad ale vysvetľujem rodiely v slovách, ktoré sa moc odlišujú. aby vedel v jednej aj druhej reči ako sa to povie. a občas keď sa prihovorím nejakému dieťaťu od kamarátky a nerozumie mi, tak hold použijem aj češtinu, ale cítim sa pritom strašne nepríjemne a trápne. no a manžel už hovorí tak aj tak, ale stále je to viac slovensky než česky.
my sme objednaní na logopédiu až začiatkom apríla - vyše mesiaca je čakacia doba, tak vôbec neviem, čo nás čaká. len mám z toho podvedomý strach 😅

womenne
7. bře 2011

@wali Tak u mňa to bolo tiež tak, češtinu som sa učila za pochodu 😀 teraz sa len smejem ako som komolila slova, ale časom sa to zlepšilo. Naozaj velmi pomáha čítať česke rozprávky ale nahlas.
Ja sa tiež cítim zvláštne ak mám hovoriť na verejnosti po česky, logopédka mi poradila,a by som s jednou kámoškou rozprávala len po česky. V škole keď obliekam deti tak na nich rozprávam po česky, jeden tatino zistil až po pol roku že som slovenka 😀

ja sa najviac obávam školy, učila som sa aj česku gramatiku, ale je naozaj ťažká, hrozne sa mi mýlia y a i , ešte občas spravím chybu,tu je problem v tom že je to tak podobný jazyk. Beriem to ako handicap pri hladaní práce 😖

evi3
7. bře 2011

My sme obaja Slováci, ja tu mám trvalý pobyt, manžel má od rozdelenia české občianstvo. Ja doma rozprávam slovensky, na úradoch v obchode česky. V práci píšem zásadne česky, rozprávam po slovensky a žiaden problém s tým nikdy nebol. Dcéra rozpráva viac česky - tak nejako automaticky ako je v českom prostredí. Chodila do jaslí, teraz je v školke a s porozumením nemala nikdy problém - občas teda pletie slovenské a české slová do jednej vety, ale to sa zrovná. Keď sa ma niečo opýta v češtine tak jej v češtine odpovedám. Čo si teda dávam pozor je, aby som české a slovenské výrazy neplietla v jednej vete.

womenne
7. bře 2011

@evi3 písanie v češtine ti nerobilo problém?

kristiluky
7. bře 2011

@wali ahojky ja som na tom presne ako ty, ked neviem česky riadne tak nemám vobec chut po česky hovorit, hlavne ked vidím kamošku-slovenku ako sa silou mocou snaží hovorit česky a tá komolenina je strašná a o mojom ř radšej ani nepíšem, mm má zo mna strašnú srandu ked skúšam řeřichu 😝 ...my máme ešte čas malý je mrňavý tak kým pojde do školky sa naňho snád nalepí aj čeština-tato je čech.
ale tiež ma tu zarazili baby že im nechceli založit účty v bankách, ja som banku menila a ani v jednej som nemala problém, pri prvej som nemala dokonca ešte ani prechodný pobyt a v pohode,
@womenne ozaj a ked si žiadaš o trvalý pobyt to ešte neznamená že si musíš menit aj občianstvo

bertica.h
7. bře 2011

ahojte.ja som v práci najprv hovorila slovensky,niektoré kolegyne mi dali najavo,že sa im to nepáči..a tak som začala hovirt česky.Manžel je lekár,denno denne hovorí česky aj píše.Ide mu to ovela lepšie ako mne.už len preto,že ja som 6rokov doma s detmi a k češtine sa samozrejme nedostanem tak,ako on.
Staršia dcéra má 5 rokov,ide do školy..teda prijali ju,ale či ju dáme ešte nevieme,pretože u nej by išlo o predčasné zaškolenie,kedže by nedosiahla v dobe nástupu 6rokov.
Chodíme s nou na logopediu,je vraj velmi cítit,že hovorí slovensky,zmakčuje...neviem sa prinutit hovorit s nou v češtine..príde mi to smiešne,akoby sme spievali 😀 😀 😀 občas ked sa hráme,na obchod,učitelky alebo tak..tak v češtine,ale normálne komunikovat ..nejde to.
dúfam,že nebude mat problém,niekedy má problém vyjadrit sa v češtine,rozumie ale všetko.
my tu máme trvalý pobyt,občianstvo slovenské,ale čaká nás odovzdanie OP na Slovensku..nechápem dovod..ale tak to vraj má byt.Budeme sa preukazovat takým tým pasom fialovým.
so školkou u nás bol problém..malú nám zobrali až v 5rokoch!!!!!aj to sme vtedy narýchlo vybavovali trvalý pobyt,pretože v tej dobe sme sa prestahovali..bolo to o chlp..proste by bola somnou doma do 6rokoch..otras 😠