Slovenské dítě v české škole. Rady, postrehy, skúsenosti

garzonka
12. dub 2010

Ahojte, maminky, budeme mat od září / septembra prváka, sme obaja manželia Slováci žijúci v ČR, tak som moc zvedavá, ako sa náš prvorodený popasuje s českým školstvom. Ak sa nájdu maminky, ktoré už toto absolvovali alebo majú pred sebou podobnú budúcnosť, rada uvítam akékoľvek postrehy, rady, a skúsenosti, ako to vaše ratolesti zvládli a vy s nimi... 😎

janula34
7. dub 2011

Zmazal sa mi prispevok tak este raz:
@teerkap, @delapa - dievcata diky za pohlad z druhej strany, ci z pohladu dietata ci z pohladu ucitelky. Potvrdilo sa mi to co som si myslela aj zcasti prezila s dcerou. Ja tu cestinu a slovencinu tak neriesim, predsa len su to podobne jazyky, horsie by to bolo s anglictinou, nemcinou alebo spanielcinou. A kamaratky zijuce v zahranici mi aj tak potvrdzuju, ze tie deti proste problem nemaju, ze su prisposobive a rychlo sa ucia. Horsie je to s dospelými 😀 😝

czica
7. dub 2011

@kristiluky neboj, práveže minule som čítala že v ČR dosť firiem hľadá ľudíč ktorí vedia slovom aj písmom slovenčinu, lebo majú veľa kontraktov s firmami zo SR...ale konkrétne firmy si už nepamatám, takže ťa viem len takto morálne povzbudiť

garzonka
autor
7. lis 2011

No ja sa po dlllhom case opat hlasim 🙂
Ked som zacinala tuto temu, tak nas syn koncil skolku a mal nastupit do skoly....dnes je druhák, vysvedcenie na konci 1.rocnika bolo so samymi 1, takze sme to zvladli vyborne!
Musim povedat, ze vacsinou sa s nim ucim ja, manzel chodi neskor z prace, ceskych slov pozna naozaj uz dost, ale aj tak sa mi zda ze ceske deti sa vedia vyjadrit pohotovejsie v cestine (ale to je asi normalne). Aj ucitelka mi povedala ze niekedy sa mu pripletie nejake slovenske slovicko, ale kedze ona slovensky rozumie, tak hned mu napovie cesky ekvivalent 🙂
v inych predmetoch je to bez problemov, velakrat ho pocujem rozpravat so spoluziakmi alebo dospelymi cesky, takze naozaj nema problem a pritom my doma rozpravame len po slovensky (cestinu proste nemame prirodzene v puse, hoci manzel tiez v praci pouziva len cestinu).
A casto citam rozpravky po cesky. Uz aj pribuznym pripomeniem, ze ak chcu kupit nejaku knizku tak radsej v cestine, aby sa im to proste dostavalo do usi. A hlavne take ich říkadla, písničky, básničky...oni maju vela inych nez ja bezne poznam po slovensky
No a logopedia je uz nasa kamaratka, chodil najstarsi syn a teraz aj mladsi v skolke, starsi uz ovlada aj Ř, i ked nie vzdy je to 100%-ne, nastastie mne Ř nerobi problem ani manzelovi.
Takze ako ste tu uz viacere potvrdili, naozaj sa do toho deti dostanu rychlo, a ked aj rodicia nevedia Ř, tak si myslim ze to vobec nie je taky problem, ved aj kolko Čechov to nevie a su z nich uspesni ludia 😉

janula34
14. únor 2012

Garzonka - gratulujem, super ste to zvladli 🙂 🙂

skaredka
14. únor 2012

male deti se strasne rychle uci. Ja sama jsem presla z druhe tridy na slovensku do treti v cechach a problem nebyl zadny, ted moje dcera mluvi taky dvojjazycne (anglictina, cestina) a taky zadny vetsi problem. Osobne si myslim, ze diky dvojjazycnosti v detstvi maji potom deti daleko vetsi uspech s dalsimi cizymi jazyky

tokugawa
1. pro 2012

Prečítal, som si vaše príspevky, dosť ma to zaujalo. Od septembra by sme sa mali presťahovať do Prahy a tak začínam zisťovať aké sú možnosti pre mojich chalanov. Mladší by mal ísť do 1. ročníka ZŚ a starší študuje na 8. ročnom Francúzskom gymnáziu. Pre menšieho by som chcel, aby začal v ZŠ kde sa vyučuje aj slovenský jazyk. Existuje taká škola v Prahe? Pre staršieho by som chcel minimálne zabezpečiť vyučovanie slovenského jazyka a literatúry, aby sa pripravil na komisionálne skúšky.
Ako ste to vyriešili vy?
Aké máte skúsenosti?
Na koho sa môžem obrátiť?

Vopred ďakujem za pomoc.
Dušan

garzonka
autor
19. pro 2012

@tokugawa To naozaj netusim, ci je v Prahe skola s vyucujucim jazykom slovenskym...jedine na nete to zisitit.
Co sa tyka komisionalnych skusok, my sa na ne este len priravujeme, prve nas cakaju v lete 2013 (prvy a treti rocnik ZS ). Z kmenovej skoly na SK mame ucebnice, z tych sa budeme ucit. Myslim, ze rovnako by to malo byt aj u vas, starsi syn dostane z kmenovej skoly, ktoru zatial navstevuje, ucebnice SJ a pripadne inych predmetov, z ktorych bude preskusany (dejepis napr.) a mladsi syn bude musiet byt zapisany na Slovensku aj v Cesku do ZS s tym, ze na Slovesku sa hned na zapise povie, ze planujete zit v CR a teda od septembra bude navstevovat inu ZS. Dohodnete sa, kedy napisete "ziadost o povolenie vzdelavania mimo uzemie SR" . Pravdepodobne niekedy v lete, ked to uz naozaj bude 100%-ne.

K tomu starsiemu: napadlo mi, ze v Prahe by mohol mat doucovanie SJ, tam by nemal byt problem najst Slovaka ktory ma vystudovanu na PdF slovencinu (aspon si myslim). Da sa dat inzerat, ze potrebujete doucovanie 😉

jahna
15. led 2013

ahojte čitala som vaše članky a velmi a zaujali.Mam dceru,ktora chodi do školy v anglicku.Ma 14 rokov,ale byvali sme v CR.,kde neukončila 8 triedu.Teraz tu navštevuje zakladnu školu,ale na preskušanie nechodime.Sme slovaci aj občianstvo mame slovenske.V CR mame iba prechodny pobyt.Ale nakolko v anglii nie je praca chceli by sme vrati naspat do čiech.Mohli by ste mi prosim Vas poradit ako to bude s tou školou?alebo kde by som sa mohla obratit?Počula som,že to čo chodi tu do školy sa jej nebude vobec počitat. 😒

milik75
12. črc 2013

Ahoj, nemusis sa bat. Ja sama som priamy dokaz toho, ked som ako 11 rocna Slovenka prisla do Ciech s rodinou a zacala 6 triedu. Nevedela som ani slovo, vsetci doma sme Slovaci a len som doma občas pocuvala české rozpravky. Za rok chodenia na doucko som patrila v cj mezi nejlepších a na gympli som mala max. 2. Mam teda cesku maturitu, vysku a dneska nikdo z Cechov nepozna, ze som Slovenka. To skor Slovaci poznaju, ze moj prizvuk ani slov. gramatika uz nie je po 25ti rokov v CR uplne koser 🙂.

neznama11
13. lis 2013

ahojte chcela by som radu citam ze si vela pisete o prestahovani do cr so sr.my to mame tiez v plane predavam dom na sr a hladame dom v cr.nemam strach tak o deti verima dufam ze to zvladnu neni to hrozne hovorit vediet skor gramatika..ale keby mi niektora vas vedela poradit odkial zacat predam dom kupim dom samozrejme chceme trvale pobyty v cr kde a kam ist na urad tu na sr ze tam mozme zit co je potrebne tu vybavit aby som mala vsetko pokope a úrihlasit sa v cr kde a kam?neviem sa odrazit odkial co zacat vybavovat hlavne papiere urady trvaly pobyt zdravotka a tak..kedy to mam uz vybavovat vlastne uz ked budeme mat dom kupeny?alebo ako?dakujem vam za rady

rampouch
6. pro 2013

@neznama11 my sme sa stahovali pref 10 rokmi. Co pises mi pride take trosku hrrr. Uz predavate dom a kupujete v cr a nemate vyriesene zakladni veci. Mate dohodnutu nejaku pracu? Ty alebo manzel? V CR musis pracovat, na zaklade toho budes mat zdr.poistenie. Prihlasit sa na cuzinecku, tam sa to stalw meni, tak neviem ako je to aktualne. My sme museli mat 5 rokov prechodneho pobytu a az potom sme si mohli zaziadat o trvaly pobyt. Ja osobne by som byvala v prenajme chvilku, kym sa to vsetko nevybavi, kym sa trochu zorientujes kde a co.

evaviki
6. pro 2013

@neznama11 tiez by som isla najprv do prenajmu.. je teda pravda, ze dom si tu mozes kupit, ak mas peniaze cash.. prihlasit sa musis na cudzinecku policiu, na zaklade toho dostanete prechodny pobyt, na trvaly budes mat narok az po 5. rokoch prechodneho.. ako je to s poistenim, to neviem.. ja som tu hned zacala pracovat,takze na zaklade toho som sa prihlasila v cr.. a nezabudni sa potom v sr odhlasit a potvrdenie si odloz, aby sa ti nestalo, ze si myslis, ze si odhlasena a odhlasena nebudes.. myslim, ze to vobec nemate premyslene.. kde budes mat TP na slovensku? ten tam mat musis a ak predavate dom, tak mas moznost byt nahlasena u rodicov, alebo pojdete na urad?
musis si tiez zabezpecit skolku/skolu pre deti, tiez dopredu, podla toho, kde budete byvat.. (ak teda mate deti..)
a co praca? nemas tu narok na ziadne davky, tak aby si nezostala bez prijmu..

missy97231
14. črc 2014

@garzonka ahoj.. narazila som na tuto temu... zaujma ma ... ked mame trvaly pobyt na SR, ale dlhodobo sme uz v CR na prechodny pobyt.. A pobyt neplanujeme menit.. Fungujeme takto. Musim maleho nahlasit aj na ZS na SK??? Maly by mal ist do predskolky v septembri, ale kvoli reci, aby sa cestine priucil mu dame do skoly az o 2roky, v CR. Musim to nejak nahlasit aj na SK? Kedze tam ma trvaly pobyt, a povinna dochadzka,,, co ja viem? Ja nejak sa nerozumiem do toho 😀 neporadis?

garzonka
autor
14. črc 2014

@missy97231 Ahoj,
ak ma vase dieta trvaly pobyt na SK, tak je takmer iste, ze po vas budu zo Slovenska ziadat, aby ste ho zapisali na sloven. skolu, kde potom bude robit rozdielove skusky. Cize ho zapisete nielen v CR ale aj v SR.

Vsade sa pise, ze je to zakonna povinnost rodicov...ale neviem, ako by sa situaciu vyvijala ak by ste to ignorovali (niektori pisali, ze deti nikam na Sk neprihlasovali, ale myslim ze si to mohli dovolit len z toho dovodu, ze ich dieta na Sk nemalo trvaly pobyt, cize by na to neprisli, kedze ..."Obec v súlade s ustanovením § 6 odsek (19) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve vedie evidenciu detí a žiakov vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky, ktorí majú v obci trvalé bydlisko a vedie evidenciu, v ktorých školách ju plnia. " (cize kazda obec (mesto) si to proste sleduje, ci vsetci , co tam maju trvaly pobyt , boli na zapise)
Inak my sme na tom rovnako - zijeme v CR, deti maju trvaly pobyt na SK a tiez to nebudeme menit. Uz boli nasi skolaci 2x na skuskach, zatial v pohode, pani ucitelky su mile, nie je to take tazke a narocne, ako som si myslela.

este mrkni tuto temu https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/skolaci-...

adrianka1712
14. črc 2014

@missy97231 Ahoj, riešili sme to tento rok. Ak má trvalý pobyt na Slovensku, musí byť prihlásený aj do slovenskej školy aj v prípade, že bude mať odklad školskej dochádzky. Potom budete slovenskej škole dokladať papiere od psychológa atď (to isté čo v Čechách), aby vedeli, že bude mať odklad. Pani riatitelka nám povedala, že v roku 2015 by sa toto "dvojité" vzdelávanie má rušiť, tak dúfam, že to tak bude. 🙂

missy97231
15. črc 2014

@adrianka1712
@garzonka
ahojte. diky za odpovede... ked je to ozaj tak, ako pisete,, tak asi skor vybavim trvaly pobyt v cr detom,,, nez chodit na komisionalky.. myslite ze je mozne ze deti budu mat TP v CRa rodicia na SK?

trogir
13. lis 2014
trogir
13. lis 2014

@adrianka1712 , nastahovali sme sa do Prahy nedavno, malicka navstevuje skolku, este hovori po slovensky, ale sme radi, ze sa vôbec zaclenila medzi deti a nemala z toho šoky, nakolko je citliva a ma obsedanciu z jedla. Kazdopadne jej budeme vybavovat rocny odklad školskej dochadzky. Učitelka v MS mi povedala, ze deti neopakuju rocnik v materskej skolke, ale idu do vyrovnávacej triedy na zakladnej škole, čo ma dost negativne prekvapilo. Bojim sa, ze to dceru uplne zabrzdi, nakolko tam vraj chodia predovsetkym deticky, co su neni mentalne pripravene do školy. Dcera je paradoxne nadpriemerna inteligencne, len obsedancia jej trosku brani v samostatnosti, co sa tyka obliekania a nepapa nam v kolektive absolutne. Musíme ju na obed vodit domov a krmit s jej par chodmi, ktore je ochotna spapat. Neviete, ci je moznost zopakovat si predskolsku dochadzku v skolke, tak ako na Slovensku, alebo musi do vyrovnávacej triedy? Dakujem

adrianka1712
14. lis 2014

@trogir Asi to má každá školka inak, ale v školke, do ktorej chodil náš syn ostali niektoré deti, ktoré mali odklad školy. Nešli do vyrovnávacej triedy, ale ostali v školke. Nás sa pani učitelka v školke ešte na konci škol.roku pýtala, či teda ide Samko do školy, alebo ostáva u nich v školke. Mali sme v pláne, že ho dáme do nultého ročníka, boli sme si to tam aj obhliadnuť, ale hneď sme odtial odišli. Boli tam vačšinou deti s nejakou poruchou chovania, nezvládnutelné deti, deti ktoré mali velké medzery v správaní, a podobne. Takže sme boli jednoznačne rozhodnutí, že tam syna nedáme, tam by sa určite k ničomu lepšiemu nenaučil. Teraz je prvák, rozpráva ešte slovensky, ale v škole s deťmi česky. Velmi som sa bála, ako to bude v škole zvládať, a zatial som velmi prekvapená, má samá jednotky, čítanie mu ide super, tak isto aj matika. 🙂

evaviki
19. lis 2014

@trogir no ja teda neviem, kde presne byvate, ale napr. neter chodila do nulteho rocnika a super.. vratili sa pocas roka zo zahranicia, potrebovala pomoct s cestinou, aby sa zase pekne rozkecala.. na skolku uz bola velka, mala 6,5 roka.. Boli tam deti cudzincov, takze ziadne nezvladatelne deti.. Asi je potreba obehat skoly a pozriet sa na to,,

adrianka1712
14. led 2015

Ahojte 🙂 prosím vás,ako je to s hodnotením, a vlastne celou výukou slov. dieťaťa v českej škole ? Počula som niečo o tom, žeby mali na češtine zohladňovať to, že čeština není jeho materinsky jazyk. Nechcem, aby mal syn (prvák) nejaké výhody oproti ostatním spolužiakom, to nie. Ale...po česky nevie ešte úplne plynule a niektoré slová sú pre neho úplne nové. Možu po ňom chcieť, aby sa behom 2 dní naučil dosť náročnú českú básničku, ktorá je navyše písaná takým tým staročeským štýlom ? Ja sama som mala problém ju prečítať a ešte jej aj porozumieť, a nie tak syn, ktorý rozpráva pol na pol česky a slovensky. No, a dnes čítam na šOL, že boli skúšaný z prednesu tej básne a syn to má za 4 😠 a navyše, tú básničku ani nemal doma aby sa ju učil, učili sa ju len na hodine. Aký máte na to názor ? Ďakujem.

lilibeth
14. led 2015

@adrianka1712 Osobní zkušenost nemám. Ale já bych zašla, co nejdříve i se synem za učitelkou a zeptala se jí na to. Jak k tomu přistupuje konkrétně ona, co máš dělat ty a jak se s tomu staví syn.
Každá učitelka bude mít jiný názor, v každé škole jiný přístup.

adrianka1712
14. led 2015

@lilibeth myslím, že pani učitelka nebere na syna žiadne ohlady a hodnotí ho rovnako, jako ostaných spolužiakov. A syn je z toho dosť v strese, pretože nevie tak dobře česky jako jeho spolužiaci a tým pádom nepodáva tak dobré výsledky, aj keď je šikovný a učí sa dobře. Před Vianocami mal za úkol naučiť sa mesiace v roku po česky, to bol teda teror 😖 Ale vie to, učila som ho to celé prázdniny. No na túto básničku mal necelé dva dni.

adrianka1712
14. led 2015

Každopádne, s p. učitelkou si čo najskor premluvím, a potom budem vediet viac .. 😒

lilibeth
14. led 2015

@adrianka1712 Jestli je bere všechny stejně, tak to podle mě spravedlivý přístup není. A jestli je z toho malý stresovaný, tak to řeš, co nejdřív, ať má bobek klid.
Možná, že to ta učitrelka nedělá schválně, třeba jí to jen nedošlo a promluvit si s ní pomůže.

Držím pěsti, ať to vyřešíte, co nejlépe.

drobec2504
2. čer 2015

Mamini poradte mi s detmi sa v juli stahujem do ceskej republiky a najstarsia ma nastupit v septembri do skolky tak co vsetko potrebujem na prihlasenie do ceskej skolky. 🙂 dakujem

evaviki
9. čer 2015

@drobec2504 no ak nie je prijata, tak do statnej ju nevezmu.. iba ak by si mala mega stastie a bolo volne miesto.. Zapisy boli cca v maji, takze ak ste ju nehlasili, miesto asi nebude..Inak tu musi mat prechodny pobyt..

adrianka1712
9. čer 2015

@evaviki Prechodny pobyt nikto NEMUSI mať. Je to len dobrovolne. Napríklad od nás ho nikdy nežiadali ani v školke ani v škole. A prijať do štátnej školy by ju asi mali. Či nie ? Škola je predsa povinná a keď budú bývať v ČR, musia ju vziať do školy v CR, veď snáď nikto nepredpokladá, že bude dochádzať na Slovensko. Nie ?

adrianka1712
9. čer 2015

aha, pardon, ja som čítala že škola, nie školka. Tak to potom áno 😀

evaviki
9. čer 2015

@adrianka1712 bavime sa o skolke,nie o skole.. trvaly pobyt v spadovej oblasti je podla vacsiny skoliek pomienka.. Ak ti vzali do skolky dieta bez PP, mas stastie.. V skole musia (aspon v Prahe) cudzinci dolozit aspon najomnu zmluvu kvoli adrese.... A ano, pp je vysada, nie povinnost. Ale k urcitym ukonom je pp vyzadovany.. Sama vies, ake si mala problemy s poistenim deti, preto je lepsie to mat vyriesene dopredu..