Téměř 9letý syn lže a v noci nespí, poraďte

pavlak5
10. bře 2016
Ahoj holky.Mam syna brzo mu bude 9let.Normalne chodi do skoly ,akorat v druzine casto dostava poznamky ze prudi a je drzej.Jednou kdyz byl drzej na mne a vzapetj usnul na autobus.zastavce ,jsem se jen tak zeptala,kdy vstaval....prej ve 2.00 rani!!!!!!.Tim se zjistilo,ze chlapec v noci vstane a jde na telku ,nebo tablet hrat ,dokud se mi v 6.00 nezbudime.Pry nemuze spat. Koukani na TV i tablet dostal zakazany ....,ále po nejake dobe jsem zjistila ,ze lze ze uz to nedela a 2x jsme ho kontrolovali o tech 2.00 a zase hral....pritom se dusoval,ze uz to nedela ,dokonce kdyz byl chycenej ,tak nam tvrdil,ze o zakazu nic nevi a zapomel,proste nam lze do obliceje uplne bez uzardeni a jediny co ho mrzi je ze jsme ho chytli.Uz nevime ,co s nim ,jsme h toho oba na prasky ,protoze ho v noci kontrolujeme ,neverime mu ,kdyz nam co nam rika a jsme nevyspali.Mate prosim nejakou radu ,jak h toho ven ?
madre1
10. bře 2016
@pavlak5 ,objednejte se s ním do PPP a tam Vám s jeho výchovou poradí odborníci 😉
slunicqqo
10. bře 2016
Kdyz to nerespektuje,schovala bych tablet,ovladace od televize zamkla tak aby k tomu nemel pristup a nemohl by hrat ani pres den dokud by se nezačal chovat normalne.udelat ukoly a honit po venku at v noci dobre spi
mandala
10. bře 2016
Přesně, jak píše @slunicqqo, zabavit vše, dokud se nepolepší. S 9 - letým by už měla nějaká dohoda fungovat, takže pokud ji nerespektuje, nerespektovala bych ani já jeho potřeby. Kromě toho mě to zavání závislostí na PC a možná by opravdu nebylo od věci se poradit s odborníkem. :-|
lennus
10. bře 2016
Myslím, že vše schovat není řešení, přijde mi, že to lhaní má hlubší příčinu. Asi bych někam zašla. 😉
pavlak5
autor
10. bře 2016
@slunicqqo no to uz se stalo 😞 Tv vytahujeme na noc z elektriky ,tablety schovavame ....ale chytrolin ho dnes v noci nasel ,manzel ho nachytal ,jak je cholerickej a nesnasi lhani ,byl z toho ve 4.00bugr ,jak prase...a malej....ja jsem zapomel ...... .Pak navrhl resenj ,aby jsme ho prez nkc zamykali v pokoji....no super (to bych nikdy neudelala)
iveta93
10. bře 2016
Tohle dělal můj brácha taky. Jetště v době kdy se bralo, že psycholog je pro blázny... Trvalo to dlouho, v 15ti tohle završil tím, že babičce ukradl 100 tisíc (ty tedy splácel asi do 19 ti). Takže já bych šla za odborníkem hned v začátku. + tedy plně souhlasím s @slunicqqo unavit ho tak aby v noci spal a bez veškeré elektroniky i kdybych měla tablet zamknout do špajzu.
evcann
10. bře 2016
@pavlak5 já nevím no, je to šílené také s tím pereme, ale ja si nemyslim, ze je to hned do poradny, to by tam chodilo kazde druhe ne-li první díte, myslim, ze mají období kdy zkousi co vydrzime a období ruznych vzdorů. V puberte se také nikam do poraden nechodi. Holt ted ty puberty budou horsi a horsi. Máme doma neco podobného a co mluvim se znamyma tak se doma odehrava v podstate to same. U nas nejvic plati dohoda, ty budes plnit svoje povinnosti a ja ti to dovolim, ale jakmile nebudes tak ja taky ne ( s tim, ze pc, tablet a mobil mam pak u sebe, nenechavam mu to). Jasne, ze obcas to ujede, ale jinak to dodrzuje, chce to ale stat si za svym a byt duslední. Pevné nervy 😉
no_title
10. bře 2016
schovala bych na noc tablet a u televize (případně u pc) stačí když na noc zabavíte napájecí kabel a dáte jej do ložnice, kde spíte. Známe to. Manžel má malého brášku a když u nás byl, dělal to samé akorát tím rozdílem, že hrál PC hry. Přes zákazy, přes všechno, prostě si přivstal, aby si zahrál, děti jsou ohromně vynalézavé 🙂.
no_title
10. bře 2016
@pavlak5 Ještě mě napadá jedna souvislost, děti jsou dnes často závislé na pc a díky tomu nemají žádné zájmy. Má tvůj syn nějaké jiné zájmy nebo kroužky kam chodí a co ho těší? Pokud nemá, pak bude chodit na pc a tv často, protože je to jediné, co mu dělá radost. Jinak z toho brášky mého manžela vyrostl klučina naprosto bez koníčků, teď je mu 15 a ani neví, na jakou školu se přihlásit. Souhlasím s holkama výše, zarazit to včas, ale spíše v tom smyslu nasměrovat jeho energii jinam třeba do sportu.
pavlak5
autor
10. bře 2016
@no_title ahoj🙂 no neni moc sportovni tip,takze sporty moc nedela a ven chodi ,je spolecensky .Poradsi hraje s Legem,to je velky konicek,ve skole ma tak 2 krouzky tydne .Driv nez zacal v noci chodit na tablet ,tak si v posteli cetl nebo lustil kriz8vky....ted ,protoze ma vetsinou tablet zakazanej za drzosti,jde v noci na nej tajne ,a kdyz to zjistime tak lze.....to jsem to jeste povazovala za blbost ,nez jsem zjistila ,ze tam hraje od 2do 6 a pak je v druzina akorat unavenej a konfliktni a nosi poznamky 😞
lucisa
10. bře 2016
No hlavně je dokázáno, že pokud před spaním člověk hraje hry na mobilu, tabletu, počítači, tak jakoby spíš nastartuje mozek. Displej vydává nějaké impulsy, které aktivují v mozku nějaká centra, čímž zruší přirozenou únavu, u dítěte je to cobydup. Takže je pak jasné, že nemůže spát, trvá zase dlouho, než se mozek vypne a usne.
Podobné účinky má i telka, i když ne v takovém měřítku. Před spaním se proto doporučuje četba, max. poslech hudby nebo nějaké klidné pohádky.

Ale nemoralizuji, jednu dobu jsme s tím taky bojovali. Všichni jsme šli spát, já se třeba náhodou v noci vzbudila a zjistila, že nejstarší dcera paří na mobilu nějakou hru. Taky byl kravál, i když je fakt, že ona to většinou dělala o víkendu, kdy nemusela ráno vstávat. Ale už je klid, ona hodně ráda čte, tak se to dalo nějak ukočírovat.

Akorát pak začala blbnout prostřední. U ní je blbé, že ji číst nebaví a po tabletu bývala navíc agresívnější. To už jsme zjistili, že jí nemůžeme dovolit hrát, pokud ji ještě čekají nějaké povinnosti. Neuměla se odtrhnout a když jsme jí ho násilím vzali, tak vyváděla jak praštěná.

Takže i u nás se pak musela udělat striktní opatření. Není to příjemné, je z toho na dost dlouho doma kravál a uražené ksichtíky, ale je to nutné, ta závislost vznikne strašně rychle. :-p

Fakt všechno na delší dobu vzít, schovat třeba i mimo domov (babička, do práce atd.), dokud se nesrovná. Blbé je, že občas holky potřebují něco na kompu dělat i do školy, tak to se v době zákazu pak musí hlídat, aby neklikaly i jinam 😃
lucisa
10. bře 2016
@pavlak5 to je přesně ono, pořádně se nevyspí, neodpočine, pak je agresívnější....
pavlak5
autor
10. bře 2016
@iveta93 s brachou je mi lito,co jste prozili.Nemyslim kze psycholog je pro blazny.Byly jsme u nej s obema detma s nynejsim manzelem nez jsme se vzali,protoze manzeluv syn myho dost nesnasel.Ted kdyz neco resime,hodne z doktoru to zabije..ze jako co se divim ,kdyz mamza sebou takovou zatez,ze vlastne muzu byt rada ze je to jak je a potrebuje cas..... .No ve skole se zapsal jako grazl 1.mesic v nove skole 3x poznamka ,sli jsme na koberecek a hrozil vyhazov z druziny ..... .Doktorka mi napsala listecek,kde zadala o zvl.pristup ....tak byl chvilku pokoj a ted zase 3 poznamky ....jako milosrdenstvi se ve skole ani tady od nevl.otce moc nedoska...otazka je zda by to bylomspravne
kika_21
10. bře 2016
No tablet nemá v noci mít, nedodržuje-li dohodu. argumentovala bych, že já mám zodpovědnost, já mu dala důvěru, on lže. Já chci, aby si odpočinul, proto tablet mít nebude. Nic bych v noci nekontrolovala, kontroluji jenom malé děti, zda dýchají a nekřičí ze strachu. 😉pavlak5
pavlak5
autor
10. bře 2016
@kika_21 no on ho u sebe samozrejme nema ,chodil hrat do obyvaku a kdyz jsem ho schovala (manzel mel problem ho najit) malej ho nasel a hral.Apeluju na nej samozrejme tak jak rikas ...bohuzel tu zodpovednost nema ,nejak si neuvedomuje ze ma tu unavu a agresivitu z toho,proste usne v aute ,na zastavce apod...probudis ho amon zas jede jak motorova mys.Kdyby bylo ny nem ,tak snad ani nespi,aby neztracel cas..... .Pravdou je ze i jeho biologicky otec byl podobny,nespal terba 2-3 noci ,kdyz si potreboval neco uuelat a presto normalne v pracimfungoval...obvykle spal 4 az 6 hodin...takze to me taky znejistuje zda mallj proste kdyz jde spat v 20.00(usina bez potizi ) ,proste neni uz v ty 2.00 tak nejak vyspalej a nudi se...jak rikam ,driv nez vymyslel tablet ,vyplnoval v nocj krizovky a cetl.
slunicqqo
10. bře 2016
Proste ho.musite zamknout nekam kde ho nemuze dostat a tim pádem ho nemusite v noci hlidat nedala bych mu ho klidne měsíc.pak pokud bude poslouchat treba pul hod denne odpoledne a zkusit volny pristup na noc pokud si ho zas vezme tak uz by ho pekne dlouho nevidel aspon u nas ne.deti si vazne na tom pestuji zavislost dost rychle,clovek nesmi povolit.manzel koupil dceri tablet kdyz byla mala necele 4 roky,mela tam ale jen pexeso a takove hry ktere ji neco dali.nehrala na tom ale pravidelne jen obcas chvilku pri nemoci nebo na dovolene kdyz jsme si chteli rano prispat.takze ho mela parkrat do roka.nechtela jsem aby na nem hrala nejak casto deti maji mit co nejvíce zajmu a travit cas venku ne u počítače
mandala
10. bře 2016
@lennus Hlubší příčinu to má v tom, že se stává závislým, proto lže. Takže myslím, že schovat je dobré řešení.
baris
10. bře 2016
@pavlak5 jak píšeš o dalších problémech - zkusila bych jít na to po dobrém - dohodou. Ok - hrej si na tabletu večer - po všech úkolech ... např. do 21hod a pak jdi spát. Vydrží alespoň o něco déle spát 🙂 Pokud to budeš dodržovat tak ho pochvalte.

A nemusíte kluka hned všichni obviňovat ze závislosti ... Je mu 9 let - nelže, že je závislák - je to začínající puberta, maminka se podruhé vdala, nový sourozenec mu taky nesedl, biologický otec taky nespal, nová škola .... Co očekáváte - jedničky, úsměv od ucha k uchu a před spaním modlitbu?
carmenz
10. bře 2016
Je to vesměs všude podobné, manžel má dva syny, a tak to dobře známe. Určitě je důležité dohodnout se na nějakých pravidlech - v jeho věku už na takových, aby vyhovovala všem. Dobrý nápad již byl zmíněn - např. napřed úkoly a pak na určenou dobu hraní. O víkendu taky určit dobu hraní. Domluvit si dopředu sankce za nesplnění dohody. Ty bez výhrad dodržovat. Na noc tablet odevzdat - a schovat klidně sobě pod peřinu 🙂

Pokud už je ale vlak rozjetý, jako ve vašem případě, fakt bych se nebála zeptat se odborníka. Máme jednoho z kluků těžkého depresistu, to myslím vážně - je diagnostikován, bere léky. Částečně si taky pocit své osamělosti kompenzoval hraním, první náznaky byly nespaní, lhaní. Je to na delší povídání, ale tyto prvotní náznaky bych úplně nepodceňovala, ačkoli nezvladatelná touha hrát hry na PC/tabletu/telefonu je dnes běžná věc. A jak píše @baris, má toho kluk naloženo dost, chce to hlavně laskavost a trpělivost. V 9 letech to není žádný "zmetek", je to malé dítě, které potřebuje získat směr.
pavlak5
autor
10. bře 2016
Diky holky za nazory...je to fakt tezky,uz i kvuli tomu ze se v tom placame vsichni.Malej se naucil byt dost samostatnej...jeho otec zemrel pred cca 2lety ...jako zvladal to nadmiru dobre ikdyz jsme prisli o vsechno vicemene ze dne na den ,museli se prestehovat,zmenit skolu ...no a ted zase zmena skoly a szivani s novym chlapem a brachou...jiste by nam mohl zavarit mnohem vic ...... .Proto ,kdyz jdeme k odbornikovi tak vetsinou mavnou rukoj a reknou ,ze mame byt radi ze je to tak jak to je ..... .Jen se v tom neorientuju ,zase mu nemuzu kvuli tomu,co si zazil a jak to ma tezky ,vsechno tolerovat ,ale ublizovat zbytecne ho dusit taky nechci.... .Doma jsme se tak nejak dohodli,ze teda bude mit mesic bez tabletu a pak bude mit hodinu denne +treba bude stavet nejaken projekt na Minecraftu tak muze po domluve dyl ,ale s tim ze nam ukaze vysledky .Budem ty tablety v noci schovavat a tak nejak ho kontrolovat namatkou jestli nevstava brzo.Pozdeji asi spat posilat nebudem ,druhej kluk by to spatne nesl😞 a chodit spat pozdeji by nezvladl(ten je zase spac ,nedospanej porad) A uvidim ,co s tim teda ,zejtra jdem na neurologii ,tak se zkusim poradit jeste tam.
pavlak5
autor
10. bře 2016
@carmenz jj taky mi to nespani a podrazdenost ,bolesti hlavy hned pripomely priznaky deprese ,mela jsem to taky po smrti prvniho muze.Doktorka na obvode mi vlastne rekla,ze mozne to je ,ze je to nejaka reakce.....jenze....co s tim uz nikdo neporadi .On je takovy akcni typ ,cholericky,extrovert..takze klame telem ,vlastne ani moc neumi byt smutnej spis je nasranej.Mam uz ted z te jeho puberty strach ,aby se ta ztrata otce neprojevila teprve tam ..... .Je to cele pruser.
heduska82
10. bře 2016
@no_title to neni ani o konickach. Soused od naproti resi totez. Mladej zaspava do skoly, protoze do noci masti hry. Hraje fotbal, zpiva ve sboru. Ale pokud zrovna nema treni k nebo zkousku, leti ze skoly rovnou k pc. Ano, uz to resili i tim, ze mu sbalili kabel od pc. Prenastavili heslo na internet, ale naboril se do nej....
kika_21
10. bře 2016
@pavlak5 Hele, zkus se s ním nějak domluvit. Já jsem třeba velká a když mi muž řekne teď spi, hoď všechno za hlavu a spi, vysvětluju, že si takhle neporučím. Já se musím přesvědčit sama sebe-jdu třeba a něco si přečtu-i blog na PC a pak přijdu na jiné myšlenky a spím. Synovi je 11, hraje přes den na mobilu, ale protože přijde ve 13.30 domů a většinou v 15.30 jde na atletiku a ví, že se musí naučit tak, aby měl slušné známky a dostal 2. králíka v červnu, tak to omezuje.Zkus s ním udělat nějakou dohodu. Třeba mu stačí spát trochu méně, tak ať teda jde třeba v 5 hodin, když by jinak stejně nespal. a za to bude to a to...Je to trochu zcestná politika -odměny, ale třeba to pomůže. To, aby nelhal, to mi přijde důležitější. Lépe je svěřit se i s průšvihem, než lhát, to říkám doma já. Fakt je, že mi syn občas neřekl, že píšou opakování a vysvětlil, že se nechtěl učit. Pak to stíhal na poslední chvíli. 🙂
chloe86
13. bře 2016
Ty bláho, a já si myslela, že mám problémové děti... beru zpět, a moc se vám kluci oběma omlouvám.... =-)
pavlak5
autor
14. bře 2016
@chloe86 🙂) male deti -male starosti,velke deti-velke starosti .
evik19
19. bře 2016
Já myslím, že dítě, které je svým temperamentem cholerické, má malou potřebu spánku a navíc má i sklon k hyperaktivitě, by mělo možná nějaké problémy tak jako tak. Když se k tomu ještě přidá to, co všechno musel během dvou let prožít a zpracovat, tak se mi zdá, že taky na tom mohl být mnohem hůř.
Čeho bych se jako rodič bála - deprese a úzkostí, případně zlých snů, které mu třeba nedají spát, ale on s vámi o tom třeba nechce mluvit. Je možné, že tím hraním v noci jen kompenzuje anebo vytěsňuje nepříjemné vzpomínky nebo pocity, které ho zrovna v noci napadají. Je pro něho pak přijatelnější hrát hry až do bezvědomí, než ležet potmě jen sám se svými myšlenkami.
Zkusila bych se se synem domluvit, že bude moct hrát hodinu (případně takovou dobu, která je pro vás únosná) přes den, kdy bude pod kontrolou, co vlastně hraje, ale s tou podmínkou, že v noci prostě žádnou elektroniku zapínat nebude. Pokud nebude moct spát, tak ať si čte anebo poslouchá třeba mluvené slovo (audioknížky) do sluchátek, to by ho mohlo spíš uspat než hraní her. Držím palce vám jako celé rodině a hlavně synovi, je to pod tvrdou skořápkou určitě fajn kluk, i když to možná kolikrát v životě nebude mít sám se sebou jednoduché.
chloe86
20. bře 2016
@evik19 souhlasím s každým napsaným slovem.... Myslím, že nejlepší, co pro syna rodiče můžou udělat je pomoci mu to překonat, a to celé s pocitem, že ho stále milují....

Sem začni psát odpověď...

Odešli