Učebnice Fraus - máte zkušenosti s touto metodou?

willow4
30. říj 2013

Má někdo zkušenosti s touto "novou" metodou. Nelíbí se mi sčítání koček, koz a jiných zvířátek dědy Lesoně místo klasické matematiky, ale asi mám smůlu... Moderní dobu nelze zastavit a nemám šanci se na vzdělávání svého dítěte podílet... razí se zde teorie, že vše dítko musí pochopit ve škole. Slyšela jsem, že už se od této metody ustupuje... Máte s tím někdo zkušenosti?

berynka
30. říj 2013

@willow4 dcera v první třídě s matematikou a učebnicemi Fraus začíná. Nemám s tím problém, jak to tak vidím, děti se naučí novému resp. logickému způsobu myšlení, který se dá postupně aplikovat na další věci. Ať už to budou složitější slovní úlohy, úkoly v budoucích psychotestech, nebo věci v praktickém životě.

willow4
autor
30. říj 2013

Díky za názor. Mě trochu vadí, že je tady problém, že není možné s dětmi postupně školou procházet a je třeba více spoléhat na školu... Tak nějak jsem chtěla být "při tom" a systém, který mě vyčleňuje mě mrzí 🙂 Zatím stíháme, ale paní učitelka neustále říká, že když nerozumíme tak to nevadí, že je to na škole, aby vysvětlila.. a to se mi příčí 🙂

berynka
30. říj 2013

@willow4 tak to já se rovnou zeptala, co s dcerou můžu v matematice procvičovat a dostala jsem jasnou odpověď... trénovat čísla, počítat reálné věci, (zatím) při sčítání používat kostku a figurku z Člověče, nezlob se 😉 . Jak to bude dál, uvidíme, třeba se sama něčemu přiučim 🙂 .

dadushe
30. říj 2013

@willow4 Na fakultě nás učil prof. Hejný a jeho pokračovatelka Kratochvílová (pak se vdala) a 5 let nám ukazovali v čem jsou dnešní standardní začátky v matematice špatné a jak se dá v dětech vzbudit zájem a právě logické uvažování a prostorová představivost. Můžu ti říct, že je to fakt vymakaná záležitost tyhle učebnice. Je fakt, že někdy jsem to až nestíhala chápat 😀 , ale co vím z praxe, tak to děti ohromně bavilo a hodiny matematiky byly úplně jinde. Kdo má na čísla dar, může se rozvíjet do těžkých úloh, meze se nekladou, kdo logické uvažování nemá, tak pochopí skvěle základy a uvidí z čeho se vlastně vychází a proč. Pochopí zlomky,násobení apod. v jiném než mechanickém světle a díky rozlišování náročnosti úloh nekončí demotivovaně na ocase s pětkou. Je to hodně o učiteli, aby s dětmi pracoval, ale fakt se za Frause přimlouvám🙂 BTW tuším, že k učebnicím existuje metodika, tak si ji kup a doma s tím můžete pracovat jedna báseň🙂

willow4
autor
30. říj 2013

tak to máš fajn... u nás mi bylo řečeno - nerozumíte, napište "nerozumím" a neřešte... ale já to takhle nechci... chci se podílet na výchově, chci být autoritou pro dceru, která ví..., chci vědět, co dělá... Asi co kantor, to názor...

dadushe
30. říj 2013

@willow4 No ono to bude tím, že nás tím masírovali až do státnic, takže já prostě do toho mám fakt vhled...ale zase jako rodič chápu...jinak co teda zkusit sehnat tu metodiku k učebnicím, případně poprosit učitelku, ať zapůjčí a hned budeš vědět co doma...Nebo pokud se ti taková matematika příčí a máš pocit, že tvou dceru málo stimuluje, co koupit pracovní sešity od jiné sady (př. Alter) a dělat s malou doma ty? Jen tak jako doplnění k matematice ve škole...

berynka
30. říj 2013

@willow4 to je asi ono 😉 ! Spíš než mít problém s matematikou podle Frause, je lepší konzultovat s učitelem fakt, že tě zajímá její výuka a způsob, jak se na tom taky podílet.

dadushe
30. říj 2013

@willow4 Jinak ještě mě jsou rodiče jako ty vždycky sympatický, protože tam vidím ten zájem.. 🙂 Ještě tady posílám odkaz na ilustrační videa k Frausovské matematice, tam bys měla najít konkrétně to, co se ve škole děje, vše se dá hrát i doma http://www.youtube.com/playlist?list=PL4457A4B3...

willow4
autor
30. říj 2013

@dadushe Díky 🙂 Hele a nemáš avízo, že už prý jsou školy, které přišly na to, že tato metoda není tak super? Přijde mi, že naše vesnická škola vždy objevuje to, co už bylo objeveno 🙂 prý se od toho už upouští, prý to bylo jenom finančními dotacemi.... myslíš, že je to objektivně dobré? že nejde o peníze za nové učebnice určité značky? Díky 🙂

willow4
autor
30. říj 2013

@dadushe Ehm... no, mám ještě syna, který jel Frause ve 4. a 5. třídě... snažila jsem se s paní učitelkou domluvit, že ta přírodověda je fakt neuchopitelná a bylo mi sděleno, že je to moje vina, že dělám věci za syna a že nemám pedagogické vzdělání tak ať do toho nekecám.. mám nálepku rodiče problematika 🙂 a tak nevím... chce nebo nechce škola, aby s ní rodiče spolupracovali??? 🙂

dadushe
30. říj 2013

@willow4 Fůůůů jsem po mateřské lobotomii, takže nevím novinky, ale ono je to s tou matikou strašně individuální.. Je to stejné jako s genetickou metodou čtení, jsou děti, kterým to vyhovuje a jsou děti, které slabikování zachraňuje a marťanská řeč je noční můrou. Podle mě Fraus je náročný právě na dobrého pedagoga a na rodiče taky, protože když jako učitelka napíšeš paní Blahošové Dů-str. 4/cv.3-5 je jasné, co dítě má druhý den přinést do školy, byť jsou to stupidní sloupečky typu 14-5 =, když paní Blahošové řekneš, zahrajte si za Dů s dítětem člověče nezlob se, vyrobte si spolu z kostech dům a zkuste nakreslit půdorys, pravděpodobně se na to vyprdnou... 😝
O peníze jde až na prvním místě, možný je všechno..já jen vím, že ty lidi, co to vymýšleli jsou fakt borci a skutečně jim jde o děti🙂

dadushe
30. říj 2013

@willow4 Ano, pro určitou skupinu učitelek, je problematický rodič každý, který se ozývá častěji než 4x za rok o třídních schůzkách 😀 Koukám, že syn má sympaťačku 😝 😀 Je třeba fakt, že nemáš papírové pedagogické vzdělání, ale zase na druuhou stranu jsi dítě nenašla někde v lese a těch 6 let než nastoupilo do školy jsi prostě praktickou pedagogiku a výchovu musela dělat, takže za úplnou máčku se považovat nemůžeš a neměla by tě považovat ani ona 😎 O přírodopisu od Frause nic nevim, obecně přírodopis bych klidně vyignorovala pokud by mi to přišlo blbý a pořídila domů nějaký pěkný pracovní listy s přírodopisnou tématikou, ať si to učitelka užije:D
P.S. Já budu asi za pár let strašná matka, mě asi dají na černou listinu, už se vidim. 😀

willow4
autor
30. říj 2013

@dadushe no, kamarádka mi řekla, že dítě léčím a diplom na doktora taky nemám 🙂) Přírodopis (nebo přírodověda) je děsná... samé vyhledávání v encyklopedíích a na netu... a já, jakožto pracující rodič, jsem očekávala, že přijdu z práce, zeptám se "naučil ses" a vyzkouším... ale tady to nejde... Tak jsme s paní učitelkou válčili... vysvětlila mi, že prý mému synovi bude vadit, když bude dostávat pětky a sám bude iniciativní 🙂 tak jsem si představila, jak v deváté třídě na mě ta samá učitelka pošle sociálku, že se dítěti náležitě nevěnuji ... 🙂) Ze školy jsem syna stáhla na speciální matematickou třídu, ale s dcerou si to užívám zase na novo 🙂 a pořád si říkám... už budu držet ústa a krok ... 🙂 a nejde mi to 🙂 Holka je ve druhá třídě 🙂 Díky za názor 🙂

dadushe
30. říj 2013

@willow4 Takže problematická ve více směrech 😀, že zdravím pediatra 😀 Podle mě si vedeš dobře, jen tak dál, jak říkám, fandím rodičům se zájmem.Jak to tak vidím, ještě si můžeš blahopřát, že máš šikovné děti a nemusíš učitelce chodit skákat po hlavě častěji 😎 Měj se fajn, ať to dětem ve škole klape🙂

willow4
autor
30. říj 2013

@dadushe 🙂 Díky. Ale nevím... mám nadané děti, syn přeskočil druhou třídu, dcera má IVP na nadání ... a učitelé nevědí, co s tím.. budeme se snažit přežít, válka nemá smysl 🙂) Mrzí mě, že s dys- si ví rady každý, ale nikdo nechápe jaké je to s výkyvem na druhou stranu 🙂 no... školu je třeba přežít, nedělám si iluze na nějaký zájem 🙂 Snad to jejich přebytečné IQ moc neutrpí 🙂

dadushe
30. říj 2013

@willow4 No, tak to se není čemu divit, že jsi matka potížistka...nadané děti a ještě obě dvě...Těch možností fakt moc není, je to hodně v kompetenci učitele, aby nenechal dítě v nečinnosti, nepoužíval ho místo sebe jako pedagoga a na druhou stranu aby ho zaujal a podněcoval v rozvíjení...individuální plán už máte...jestli je to nedostatečné, co se zkusit pohlédnout po nějaké speciální škole pro nadané děti v okolí nebo aspoň skupiny, kroužky.. Další možnost je vzít to do vlastních rukou, ale to by tě asi ještě k domácnosti a k práci zabilo...Je to takové diskutabilní, protože zase nadané děti mívají občas nedostatky třeba v jiné sféře jako př. sociální kontakty, sebeobsluha, citová vyzrálost, proto se někdy nedoporučuje je vyčleňovat z kolektivu vrstevníků i za cenu, že se tak nerozvíjí v jejich intel. schopnostech....Bohužel ti tady moc neporadím, já měla ve třídě vždycky jen děti z druhého spektra... 😒

willow4
autor
30. říj 2013

@ dadushe Díky... ale štve mě to... o tom, jak pracovat s dys- ví každý... ale když řeknu, že mám problém s tím, že děti jsou střelené na druhou stranu tak mě nikdo nechápe... dětem každý vše odpustí, protože vědí, že to zvládnou, ale kde je nějaká kázeň? pravidelnost? spravedlivost? Zapomenou úkol, vše je v pohodě, protože to umí, píšou jak čuňata - nevadí, protože se rychle srovnají a při výuce neobtěžují... vše na co sáhnou jim jde, ale kde je nějaká motivace, cesta za cílem? co jim nejde, rychle vzdají, protože ví, že je mraky oblastí, kde mohou být úspěšní... já ale chci, aby se nebály překážek...aby se snažily o něco.... bohužel...

dadushe
31. říj 2013

@willow4 Potom by jim určitě pomohl kolektiv vrstevníků, kteří jsou podobně dobří. Není nad to, když člověk zjistí, že jsou i jiné děti, které jsou stejně chytré nebo dokonce chytřejší. Taková ta zdravá rivalita🙂 Říkám, buď skupina, kroužek nebo speciál škola....když už máš čtvrťáka, tak se pak gymnázium přímo nabízí🙂
Na obhajobu dys...ono to není tak dávno, kdy byly tyto děti považovány za "blbé". To samé s hyperaktivitou (tou regulérní, diagnostikovanou lékařem) a nevychovaností. Věřím tomu, že se to časem přehoupne i na druhou stranu a bude nějaká pořádná péče i o nadané děti..ale do té doby je to kolikrát o nervy rodičů, učitelek i těch dětí.. 😝