V kolika letech jste dali dítěti vlastní klíče?

lalelilolu
28. čer 2012

Moje dcera má 9 let a po prázdninách půjde do 3.třídy a s manželem zvažujeme,že už by mohla chodit ze školní družiny sama domů a,že už by měla i své vlastní klíče od domu a bytu.Co si o tom myslíte?

ined77
28. čer 2012

ahoj 🙂 ,
vlastní zkušenost ještě nemám, ale synovci je necelých deset let (v září) a letos už chodíval ze školy sám a i býval nějaký ten čas sám doma.
myslím, že v devíti letech proč ne 😉 .
já bývala sama doma od šesti let, nebylo zbytí 😉 .a nikdy jsem nic nevyvedla 😎 .

jmisa
28. čer 2012

Záleží na dítěti, někdo to zvládne v 7 a v pohodě a někdo pomalu ani ve 14.
Taky záleží, jestli se na to dcera cítí atd.

miawa
2. črc 2012

@lalelilolu Nezáleží vůbec na věku, ale na tom konkrétním dítěti. Taky záleží na tom, kde bydlíte, jestli musí přecházet nějakou frekventovanou ulici apod. A potom ještě záleží na tom, jestli je někdo doma, když přijde ze školy, jestli se nebojí zůstat sama doma.

Synovec, kterého mám v péči, má 10 let, půjde v září do čtvrté třídy a řeším vlastně podobnou otázku. Do družiny nechodí, v poledne pro něj chodím většinou já nebo babička. Babička nebo děda jsou pořád doma, tak je většinou s nimi, já se kolikrát ještě vracím odpoledne do práce, když ho vyzvedám ze školy. Sám doma se totiž bojí, je celkem staršpytel, zkouším to teď občas po půl hodince, aby si zvyknul. Ale naproti tomu mu klidně dám klíče a jde si sám na zmrzlinu. To nejde přes žádnou velkou silnici. A když jsou s ním do školy nebo kamkoliv jinam, tak mu furt říkám, aby se díval, jestli něco nejede a sám od sebe prostě vždycky nepodívá. 😖 Takže mám strach, ho pustit do školy - ze školy, kde přechází dvě silnice se semafory. Asi v září budu dělat to, že s ním ty dvě silnice se semafory přejdu a zbytek cesty do školy půjde sám. A pak můžeme trasu, kterou půjde sám postupně prodlužovat. 😅 Já jsem byla celkem překvapená, kolik jeho spolužáků chodí ze školy samo a jezdí i sami MHD. 😕

eficenka
2. črc 2012

já si pamatuji, že sem klíče od bytu dostala, když jsme se přestěhovali a já nastupovala do 2. třídy, takže kolem toho 7.roku
ale je fakt, že sem prostě byla samostatná a byl na mě spoleh..
přišla sem ze školy domů, odemčela si, vybalila věci ze školy a hlídala o ulici dál 2 letou sestřenku....

pmk
5. črc 2012

ahoj,jsme ve stejné situaci,dcera taky po prázdninách do 3.třídy.Už taky dostane klíče a trochu se osamostatní,za vysvědčení teď dostala mobil,tak si ji můžeme zkontrolovat a pomalinku začneme nacvičovat,aby si přišla ze školy sama.Na kroužky co jsou kousíček od školy už chodí s kamarádkou sama,doma sama moc být nechce,tak uvidíme,jak nám to půjde.

evvina
8. črc 2012

Kliče jsme dali synovi v 6ti letech ale s tím že když jsme někam šli tak aby se naučil zamykat dokud u toho jsme, totéž odemykat. V 7letech přicházel ze školy domů sám, ale doma jsme byli my a čekali jsme zda to zvládne a ve 3. tříde si musel už otevřít sám a ráno zamknout. Prostě postupně se to naučil aby neměl strach že to nezvládne a zároven já strach že bude celý den otevřený byt. Zároven od 2. třídy měl mobil, kdyby něco tak aby mohl zavolat.

mitote
8. črc 2012

tak to ja jsem v deviti letech klice uz davno mela... a to v te dobe nebyly zadne mobilni telefony, kdyz byl nejaky problem a me neslo treba odemcit, zazvonila jsem na sousedku a bylo... ta me bud pomohla a odemkla nebo zavolala rodicum 😉 dnes v dobe mobilnich telefonu bych to nevidela vubec jako problem.

lucifer1987
10. črc 2012

když začne chodit do školy 😉

andy80
10. črc 2012

Syn je dostal, když šel do první třídy, z družiny chodí sám, sice na mě čeká před školkou, kde vyzvedneme dceru a pak jdeme domů, ale člověk nikdy neví, co se může po cestě z práce stát, tak, aby se děti dostaly domů.

bocinka
10. črc 2012

Já dostala klíče asi v pěti letech, naši mě to učili, než jsem šla do první třídy, kdy jsem ze školy jezdila hned sama, jinak to nešlo, měla jsem je na červené šňůrce na krku 😵 😵

peroli
10. črc 2012

@lalelilolu spíš než podle věku bych to brala podle osobnosti dítěte... některý děti jsou v 9-letech takový už dospělejší, jiný zase ještě takový trdýlka nebo roztržitý.. 😉

každopádně určitě bych pořídila dvě věci:
1) náhradní fabku (aby se dal ihned vyměnit zámek v případě ztráty těch klíčů)
2) velkej kroužek na klíče aby se malé líp odemykalo.. 😉

výhoda je i když má aktovka / batoh takovou tu malou "tajnou" kapsičku v té hlavní části kam se dávají učebnice apod.. 😉

maudn
10. črc 2012

já jsem dostala, když jsem začala chodit sama ze školy, to já nevím někdy na konci 1. třídy

kathule
26. črc 2012

dcera je má už od první třídy když si jde hrát před barák na hřiště aby nemusela zvonit když malý spí. Ze školy ji vyzvedávám, ráno chodí sama. Teď řeším jak v druhé třídě.. jestli ji aspon popoletí vyzvedávat a druhé už ne.. nevim no =P

tomlen
17. črc 2013

Syn chodil do 1.třídy do družinky, takže klíče nebylo potřeba. Cestou z práce jsem ho nejdřív vyzvedávala přímo v družině, časem mě to přestalo bavit, protože zaparkovat u školy kolem 15,15h bylo naprosto nemožné. Později jsem to vyřešila, že měl v družině napsáno, že bude chodit sám. Chodil, ale čekal na mě před školou, já jen přibrzdila, nasedl a frčeli jsme domu.
Druhá třída už musel dojíždět přes polovinu města, i s přestupama. Jela jsem s ním tramvají jednou a druhý den už jezdil sám. Vyfasoval jen klíče od vchodu, aby se dostal do baráku. Byla jsem v té době doma na MD.
Dnes se věci mají tak, že je páťák a kompletní klíče vyfasoval hned ve třetí třídě. A důvod? Chodila jsem s kočárkem, aby malý usnul. Nakoupit a tak.
Maximálně nám to vyhovuje. Než dorazím ohřeje si jídlo, udělá úkoly, já jen zkontroluji a podepíšu. 🙂

karotky
17. črc 2013

Náš 6.letý syn dokáže odemknout a zamknout každý zámek u nás doma-i ten bezpečnostní,který jde těžko i nám,ale ještě bych ho ven samotného s klíčky na krku nikam nepustila.Nejde ani tak o to,jestli by je ztratil nebo ne,ale je ještě dost důvěřivý a kdyby se na něho nalepil nějaký zloděj,tak by ho po nátlaku mohl pustit k nám domů 😒
Ale v těch 9.letech už bych to viděla reálněji-určitě bych to s ní zkusila 😉