Ve 4. třídě nerozumí matice - mám přehnané nároky?

romcovaklarka
28. říj 2013

Potřebuju poradit od maminek školáků ve 4. třídě základky. Manžel má dceru - ne ve vlastní péči, která chodí do 4. třídy a o víkendech, kdy je u nás, s ní děláváme úkoly. Dost často něčemu nerozumí, hlavně v matematice, a když jí to vysvětluju, tak mám občas chuť třískat hlavou do zdi. Zajímalo by mě, jestli má nějaké problémy s logickým uvažováním, nebo jestli mám na dítě tohoto věku nepřiměřená očekávání. Ve škole se protlouká tak v průměru s trojkami, většinou to, co ve škole už pochopila, tak dokáže řešit, ale když se učí něco nového, nebo když se v zaběhnutém postupu objeví sebemenší odchylka, je úplně ztracená.

Dneska například řešila rovnice a asi deset minut mi trvalo, než jsem z ní "dostala" odpověď na dílčí problém, a sice jakou operaci musí provést na obou stranách rovnice 2x = 4, aby získala tvar "jedno X se rovná nějaké číslo".
Postupně jsme se probrali odpoveďmi jako "odečíst jedno x" - to jsem ještě pochopila, ale objasnila jsem, že když jí vyjde X = 4 - X, tak jí to moc nepomůže.
Takže jakou operaci? Ticho.
"No, musíš k tomu něco přičíst, něco od toho odečíst, něčím to vynásobit, nebo to něčím vydělit." Tak jsem se dozvěděla, že to musí vynásobit 4. Načež jsme si ověřily, že to není ta pravá cesta.
Takže prý něčím vydělit. No hurá. Nakreslila jsem "příklad", aby bylo jasné, že hledáme číslo, kterým je třeba vydělit 2x, abychom dostali 1x, takto:

2x : "něco" = 1x

Takže jsem se dozvěděla, že to "něco" je 5 🙄 🙄 🙄

Takže bych potřebovala vědět, jak si myslíte, že by vaše stejně staré děti byly schopny uvažovat - nejde mi o to, jak umějí řešit příklady, které mají naučené, to jí celkem jde. Ale když má jak se lidově říká "použít hlavu", tak mi přijde, že to je holý neštěstí.

Díky moc.

dora13
28. říj 2013

nejsem sice maminka ctvrtaka, ale jsem sestra diskalkulika. pamatuju si, jak jsme se s brachou ucivali cela rodina, stridali se u neho, protoze se to nedalo vydrzet -- jeden priklad za vsechny, celkem snadno se naucil pythagorovu vetu a byl schopen pocitat odvesny a prepony, ale ve chvili, kdy se do slovni ulohy zapojil trimetrovy zebrik opreny o petimetrovou zed a v jake vzdalenosti je od zdi opren, byl uplne ztraceny. taky jsem mlatila hlavou do stolu a nechapala, jak muze byt tak natvrdly, nez ho nasi vzali do pedagogicko-psychologicke poradny, kde se zjistilo, ze ma diskalkulii a disnumerii a ze se mu tyhle veci nespojuji. nemuze to byt podobny problem?

bajana
28. říj 2013

ahoj, myslim, ze na to ides prilis abstraktne...podla mna deti nechapu, ze 2x je vlastne 2 krat x...aj v skole sa ucia priklady typu dva krat dva je styri...mozno je to chyba, neuci ich to logicky uvazovat.....
moj manzel ma teda tretiaka, ale ked sa ho opytame nieco inak ako v klasickom matematickom priklade, ide to dost tazko....napr. sme hrali Dostihy a sazky a chcel byt bankar, dost mu trvalo, kym spravne vydal, rozmenil atd. ... ale ci je to otazka toho, ze su deti na logiku nezrele, alebo ich k nej v skole nevedu, to teda netusim....

barborka09
29. říj 2013

@romcovaklarka Já bych to v první řadě probrala na třídních schůzkách s učitelkou. Jestli vám doporučí nějakou pedagogicko-psychologickou podadnu, tak bych tam určitě zašla. Možná fakt nemá jenom to logické uvažování které je pro matiku nezbytné. Ale taky tam může být nějaké to dis...

chris_n
29. říj 2013

@romcovaklarka nejsem matka tretaka, ale asi bych s ji nemluvila stylem, jakou operaci musis udelat? podle me takove otazky jsou pro starsi deti. na tretaka se musi vic polopaticky. jinak ne kazdy je machr na matiku, me taky nikdy prehnane nesla.

leni78
29. říj 2013

@romcovaklarka Myslim si, ze z tebe muže být pěkně zmatená, jsi zbytečně složitá, neměla by ses s ní učit. Pokud ma problémy s učením, bylo by vhodné, aby s ní rodice navštívili pedagogickopsychologickou poradnu a ve spolupráci rodičů, dítěte a učitele přijít na to, jaká forma učení je pro ni vhodná. Ty uz se s ni neuc, protože z tebe je určitě vystresovana.

uztotakbude
29. říj 2013

Já jsem na matematiku blbá ještě v 25 letech. Vůbec bych to nepovažovala za nějakou tragédii. Tak se prostě tou matikou probije s trojkama čtverkama a na SOŠ nebo dokonce VŠ si vybere obor, kde ta matika není zase tak stěžejní.

akdar1
29. říj 2013

2 . X = 4... Dítě si musí zafixovat pouze fakt, že číslo na straně neznámé musí vždy převést na druhou stranu za rovná se. Nejdříve opíše číslo, které tam zůstalo, pak si musí pamatovat, že musí vždy napsat opačné znaménko (je-li tam +, tak -, je-li tam ., tak 🙂 a napsat to číslo před rovnítkem. Teprve ve zkoušce dosazením do příkladu za neznámou pochopí, jaké číslo tam mělo být... STAČÍ MECHANICKY pochopit postup...

uztotakbude
29. říj 2013

PS: A jinak jak tu píší holky. "Jakou operaci musíš provést?" To je vtip ne? Takto se ptáš malého dítěte? To jí tak leda uděláš v hlavě zmatek a holka začne matiku úplně nesnášet. Já tyhle otázky nenáviděla i na střední a nebyla jsem sama. A to byli třeba spolužáci na matematiku zdatní, ale poradili si, až si to převedli o normální otázky. Na tohle matematické výrazivo je opravdu malá.

ninive211
29. říj 2013

Je možné, že s logikou může mít problém, ale tragédie to není, s matematikou mívá problémy tak skoro polovina ročníku😉 Prostě někomu to secvakne a někomu ne a naučí se pouze sdělený postup k určitému výsledku, ale když má pak něco vymyslet sám, tak to nejde. Co zkusit příměr s obrázkama, s jablíčkama, hruškama? Pořád je to ještě žačka prvního stupně...nebo zkusit mimo oblast školy kupovat různé knížky a časopisy, které hravou formou rozvíjejí dětskou logiku...když to nebude "do školy", tak třeba ji to chytne a něco se i naučí.
A jinak jako třeba já jako účetní dělám s čísly v podstatě denně a s kolegyněmi jsme se shodly, že jak jsme tak zblbé, tak počítáme na kalkulačce i kolik je 6x4 😀 - pro jistotu 😀 To jen tak pro ukázku, že i s neznalostí matematiky se i v praxi dá žít (já teda z matiky maturovala i jsem ji měla ve spoustě předmětů na VŠ, tak to by asi nešlo neumět základy, ale je spousta oborů, kde fakt potřeba není)

ufo8
29. říj 2013

ahoj, já teda taky nemám čtvrťáka, ale s matikou mám docela dost zkušeností a to i s doučováním (i když starších dětí). Nezlob se, ale podle mě ji taky pleteš. Jako základ jí musíš říct, že když se řeší rovnice a má tam 2x, že mezi 2 a X je krát i když tam není napsaný (a na další řádek napíšete místo 2x = 4 ale 2 * X = 4), další věcí je, že musí udělat něco, aby to X zůstalo na levé straně samotné (a můžem si pro názornost vymyslet pohádku, že X je rádo samotné a že se s číslama nemá rádo) a pak jí vtlouct do hlavy ten základ když je tam + nebo - tak opačnou operaci provedeme na druhé straně, když je tam * a / tak opačnou operaci provedeme na druhé straně - manuálně se to naučí a jakmile si to zažije tak je napůl vyhráno - pochopí to, bude to tak dělat pořád a hlavně pochopí základ, kterej je to nejdůležitější pro další chápání matematiky.
A aby to viděla tak se to píše na řádku za čáru - psali jste to tak určitě taky a oni to tak podle mě píšou taky, takže to bude vypadat asi takhle:
2x=4
2 * X = 4 / :2
X = 2
Podle mě jí až tak nechybí logické myšlení, ale potřebuje pomale, nezmateně a velmi názorně ukázat a vysvětlit co se po ní chce. A začla bych pro opáčko jednoduchejma rovnicema se sčítáním - odčítáním. Protože ona bude úplně ztracená jakmile se jí tam objeví něco dalšího, třeba 2X+2=4 a tohle pro ni už bude neřešitelný. Jo a počítat tak 15 minut, pak si dát pauzu a klidně zase znovu 😉

Jinak mlácení hlavou do zdi chápu, já si myslela o neteři, že je úplně blbá, když jsme počítali vzdálenosti ve fyzice a ona s klidným srdcem podtrhla, že vzdálenost z Prahy do Londýna je 150 metrů, to jsem málem zešílela a nechápala jaktože si to nepředstaví, jsme vyšli ven před barák, ušli jsme 150m a ptala jsem se jí, jestli už je jako v Londýně tak až pak jí to došlo 😀 . Jé a manžela když jsem doučovala na přijímačky na vysokou a pak na zkoušky z matiky co tam měl tak jsem se jednou tak vztekla, že jsem rozflákala skleničku a ukončila to tím, že se s ním rozvedu, že není možný jak je blbej, takže klííííd a hodně sil 😉

gittynka
29. říj 2013

Ahoj holky, jsem učitelka. A shodou okolností čtvrťáků 🙂... Podívej pro holčnu je vůbec strašně těžké pochopit fakt, že x je nějaká neznámá a potom mám vypozorované od dětí, že nerozumí tomu, rovnítku mají zafixované, že rovná se = je zakončení příkladu, ale nedochází jim, že je vlastně vpravo i vlevo stejná hodnota. Proto je lepší vynechat x a nechat tam jen mezeru. Třeba misto 2x=4 napsat 2 . __ = 4 tohle jistě ve čtvrté spočítá. A pak se ji zeptejte. A co jsi s tím příkladem tedy udělala? Teprve pak bych pod ten příklad napsala tu vaší verzi a zeptala se jí jaké číslo je na místě x, ale hlavně nejprv teda vysvětlit, že x je vlastně jenom písmenko, za kterým se schovává číslo a my abychom ho odhalili, tak musíme ten příklad vypočítat...

gittynka
29. říj 2013

Zkuste hru myslím si číslo (to je jako to x) začněte od jednoduchých příkladů: Myslím si číslo, když ho vynásobím dvěma, vyjdou mi čtyři. které číslo jsem si myslela? Holka musí sama přijít na to, že opačnou operací pro násobení je ďelení a pro sčítání odčítání - to se dobře učí u kntrol. Třeba vypočítá 7 . 8 = 56 a komtrola 56 : 7 = 8.... Jiank to co popisuješ, tak rozhodně není na poradnu-soudim jen z tohoto příspěvku. Tohle je pro děti těžká látka a ona ji zatím prostě jen nechápe. Logické myšlení hlavně ve sl. úlhách je problémem dnešních dětí obecně.

romcovaklarka
autor
29. říj 2013

@chris_n Jo, vždyť mně došlo, že tu "operaci" asi nemůže chápat, tak proto jsem jí to přeložila že "musíš něco přičíst, něco odečíst, něčím to vynásobit něbo něčím vydělit" 🙂
@ufo8 To 2x = 2*x to by asi problém nebyl, protože z toho jsme tam došli - napřed jsme byli u tvaru 2*x = 4 a pak si to sama zkrátila na 2x = 4 takže to asi chápe.
@gittynka Bohužel právě že ne - já jsem jí pak dokonce ten dotaz zjednodušila, že si může odmyslet ta "x", lehce jsem je přeškrtla, takže tam měla 2 : "něco" = 1 a stejně mi řekla, že to "něco" je pět 😝 Oni navíc rovnice sice brali, ale naneštěstí letos přešla do nové školy a nově mají matematiku Fraus, včera jsme to s mužem viděli prvně a teda fakt počítat rovnice ve psech a myších to jde trochu mimo mě 😅
@leni78 Já s tím nemám problém, ale pak už se s ní nebude učit nikdo. Já celkem vzato po tom nijak extra netoužím, jestli myslíš, že je můj koníček vysvětlovat dítěti domácí úkoly, tak není 😀
@akdar1 Jo, mechanicky pochopit postup. Mno můj dotaz právě směřoval spíše na to, jaké "výkony" podává takhle staré dítě, když jde o novou úvahu a NIKOLI o naučený mechanický postup 😉 Já se neptala, jak jí vysvětlit rovnici, zajímalo mě něco jiného...
@ninive211 Tragédie to určitě není. Mě spíš zajímalo, jestli má na svůj věk nějaký deficit logického uvažování nebo ne.

romcovaklarka
autor
29. říj 2013

@gittynka Děkuji, děkuji, děkuji. Asi první odpověď na dotaz 🙂

stavba
29. říj 2013

@romcovaklarka ahoj, nejsem matkou školáka, ale za sebe můžu říct, že se mnou si mamka taky hodně na prvním stupni s matikou užila. Ale ze své zkušenosti ti můžu říct, že pokud nové učivo nechápe, tak by bylo nejlepší, když nejprve před ní sama tu úlohu vyřešíš, s tím, že ji budeš při tom popisovat, proč to je tak a tak a ne se jí ptát, co musí udělat, kdyby to věděla, tak by to vyřešila sama. Pokud budete mít pocit, že jí extrémně ta matika nejde, tak ji zkuste dát na doučování a pokud ani to nepomůže, tak bych to teprve potom řešila přes tu poradnu. Toť můj názor.

gittynka
29. říj 2013

Muj nazor na uc Fraus - nejsou pro vsechny.. Jednak s nimi musi pracovat od 1. aby si zaci a ucitel na ne zvykly (maji uplne odlisny zpusoby zadani a uloh) a jednak jsou spis pro deti, kterym to proste pali... Nejsem jejich priznivcem, je v nich zbytecne moc uciva, nez jake jsou statem dany pozadavky v ramci RVP, tak proc deti zbytecne zatezovat.. :/

romcovaklarka
autor
29. říj 2013

@stavba Jo, my to tak dělali. První příklad jsem vyřešila před ní a vysvětlovala, druhý ji nechala dělat samostatně s tím, že mi říkala, co dělá, a občas jsem jí poradila. Tam bylo to tak, že ona řešila první asi 4 příklady samostatně, ale tam měla v základy vždy tvar "2x = x + nějaké číslo". Takže byla zvyklá to upravit tím, že odečte na obou stranách x a má výsledek. A najednou bylo v základu "3x = x + nějaké číslo", takže když odečetla to x, tak jí nevzniknul výsledek, ale právě jí tam zůstaly ty 2x a hned byl problém...
@gittynka Taky mám ten pocit. Mně se na jednu stranu líbí, že se v nich zaměřujou víc na to logický uvažování, ale právě nevím, jestli to mladá zvládne, přijde mi už od minulého roku, že prostě samostatné myšlení není úplně její parketa, ale jsem si říkala, jestli je v tom extra slabá, nebo jestli je to věkem, no...

anina32
29. říj 2013

Já mám kluka už v páté třídě, matematika mu jde, nosí jedničky dvojky. Ale musím přiznat že nevím jestli by tomuhle rozuměl. Nevím to protože oni rovnice ještě neprobírají. A pokud si dobře pamatuji, tak i my jsme s nima začínali až na druhém stupni. Spíš než o chození s dítětem po poradnách, bych pouvažovala o změně školy. Jinak čistě jen pro pochopení začátku rovnic, nechala bych dítě ať si zkusí dosazovat za x různé číslice, třeba zmiňovanou pětku a samo posoudí jestli se to rovná😉 Například: ty mi půjčíš 2 pětikoruny a já ti vrátím 4 koruny, bude to tak v pořádku? Ne? A jak by to bylo v pořádku?...