Výbava pro prvňáčka - jsou nutné desky na sešity?

krystalka
20. dub 2014

Ahoj všem, máme doma budoucího školáka a tak zkoumám, co všechno budeme potřebovat...Aktovku a penál už máme vybrané, zbytek budeme řešit, až dostaneme ve škole seznam...Ale přemýšlím nad některými věcmi, jako třeba jestli jsou nutné desky na sešity....vyžadují je na školách? Existuje i nějaká lehčí varianta? Mně totiž přijdou zbytečně těžké, chci se pokusit dostat tu váhu aktovky i s učením co nejníž, protože syn je taková "tenká tyčka" (119cm a 19kg), tak aby si zbytečně neničil záda...Díky všem za tipy a zkušenosti 🙂

kammka
20. dub 2014

podle mně podle typu aktovky.. jestli je dostatečně pevná, tak si myslím, že to nutné není.. na školách je mohou vyžadovat kvůli tomu, že z těch "batůžků" jsou ty sešity pomačkané.. taky mnoho pracovních sešitů, které jsou součástí učebnice, má měkké desky, jako sešity.. podle mně je to na rodičích, je to jejich vizitka, jak budou učebnice a sešity jejich ratolestí vypadat po vytažení z aktovky..

krystalka
autor
20. dub 2014

@kammka - tak aktovka mi připadá aspoň podle fotek docela pevná, máme vybranou Emipo, naživo ji jdeme okouknout příští týden, jinak jsem si právě říkala, že ty desky na sešity by šly vyřešit i tak, že bychom třeba sehnali nějaké silnější igelitové obaly na ty pracovní sešity nebo tak něco....no, uvidíme....jinak já to tedy moc neberu jako SVOJI vizitku, jak budou vypadat JEHO sešity, stejně i když bude mít ty desky, tak kdo mi zaručí, že si tam ty sešity bude vždycky dávat? 🙂 Stejně tak jsem uvažovala i nad penálem - už ho vidím, jak trpělivě strká každou pastelku do těch gumiček - nejlepší je přece všechno to najednou shrnout a zavřít 😀 ...ale tak třeba překvapí...

kammka
20. dub 2014

@krystalka tak po pár hodinách v aktovce se asi tomu sešitu zas tak moc nestane, ale je na rodičích, aby to denně zkontrolovali a vedli dítě k tomu, aby se o svoje věci staralo.. to myslím až tak od třetí třídy..podle mně v tomhle věku to určitě nelze ještě nechat na dítěti a podle toho, jak vypadají učebnice a sešity, je vidět, jaká je domácí příprava v rodině..mám doma učitele.. dost pomůže, když si ty desky dítko vybere samo..taky učitelky v první třídě vedou děti k tomu , aby si věci hezky uklízely do aktovek..

krystalka
autor
20. dub 2014

@kammka - ale tak to já to s ním samozřejmě budu každý den připravovat a kontrolovat, to je jasné, navíc mám dítě s dysfázií a lehčí poruchou pozornosti, takže pracovat s ním a kontrolovat ho jsem zvyklá od jeho 3,5 let, ale myslela jsem to spíš tak, že asi těžko ovlivním, jestli tam syn ty sešity nějak špatně nacpe, když s ním v té škole nejsem....tudíž bych to fakt nebrala jako vizitku rodičů...vysvětlovat, ukazovat a vést ho k tomu můžu a samozřejmě budu, ale jestli to tak bude dělat, to už neovlivním...

zamilovanadonej
20. dub 2014

@krystalka Já mám syna v první třídě a řekla bych že potřeba celkem jsou- už z toho důvodu, že dítě sáhne a vyndá desky v kterých ví že má co hledá, a nehrabe se složitě v tašce.

krystalka
autor
20. dub 2014

@zamilovanadonej - aha, no to je fakt, že takhle to má všechno pohromadě....no, já si teprve dělám představu jak to všechno probíhá a co je potřeba, zatím žádnou zkušenost se školákem ani z okolí nemám, tak trochu tápu....a prosímtě, kolik tak těch sešitů nosí? A co všechno celkově v té aktovce denně má? Díky moc 🙂

kristynaa2
20. dub 2014

Já učím prvňáčky - desky jsou perfektní. Na malé sešity i velké (třeba na slabikář). Děti mají vše po ruce, vše je dobře organizované. Samotné desky nejsou tak těžké (je i dobré, aby si děti nenosily pořád všechny sešity, ale jen podle rozvrhu - někteří rodiče pro jistotu dětem rvou do aktovky všechno, to je pak zátěž na záda). Navíc mají sešity pěkné - nemají tolik ohnuté rožky, nekrčí se jim. Takže desky - ano, ano, ano, ano....

kammka
20. dub 2014

@krystalka no tak jako snaha rodičů, aby to všechno nějak vypadalo, budiž brána přítomnost těch desek v tašce.. 😉 😉

poupe
20. dub 2014

@krystalka mam taky prvňáka a za mě desky ANO, vše má pohromadě a hlavně když si připravuje učení podle rozvrhu má to za sebou. Ty desky nejsou vůbec těžký. 🙂

cabalkova
20. dub 2014

@krystalka Vsak nemuss kupovat tezke desky na sesity, urcite by to slo resit i takovou tou plastovou "kapsou-aktovkou" na patent, poslouzi stejne a skoo nic nevazi a sesity ochrani pekne.

berynka
20. dub 2014

dcera desky taky má, ale nutné nejsou. Domů většinou nosí jen jeden velký, nebo malý sešit (obalené) z čeho je právě úkol, tak tam kromě penálu a žákovské nic jiného není.

kristynaa2
21. dub 2014

jak píše @cabalkova, tak ty "obálky"jsou taky fajn. Má je u mě ve třídě jedna holčička a ta má tuším 4 - na každý předmět jinou barvičku a dobře se v tom orientuje 🙂

prochi
21. dub 2014

Desky máme, náš prvňák je vytrvale ignoruje 😅 Tzn. já to navečer hezky naskládám do nich a každé odpol zuřím, že sešity a učebnice opět pozohýbané volně HOZENÉ mimo 😅 Jinak nás před nima paní učitelka na první schůzce zrazovala a to proto, aby aktovka byla co nejlehčí. Ale my máme bezvadnou paní učitelku, z učení si nosí syn domů jak psala @berynka taky jen to, z čeho je aktuálně úkol. Takže denně nosí penál a slabikář a pak buď malý sešit písanku nebo velkou matematiku. U nás je nejtěžší z celýho báglu pití a sváča 😅