Za jakých podmínek má dítě nárok na asistenta v škole?

matodato
31. srp 2009

Prosím o radu, za jakých podmínek má dítě na Slovensku nárok na asistenta ve škole. Švagrová má dceru, má nižší IQ, je pomalá a těžko se začleňuje, učení jí moc nejde. Bohužel přesnou její diagnozu neznám, ale chodí k psycholožce. Díky.

wladka
31. srp 2009

mato, neviem za akych podmienok - su nejake kriteria, nejaka hranica zdrav. postihnutia..

ale treba volat na UPSVaR, oddelenie kompenzacnych pomocok.. a zistit, ci vam ho uznaju 😉 .. ale treba vediet presnu diagnozu.. asistenta moze robit aj matka, ale ta inu pracu by nemohla mat,ale dostane za to peniazky.. treba pozistovat viac na prislusnom urade 😉 ,

inak, ak ma schvaleny preukaz ZTP - tak ma narok na kopec veci, a kludne by o ne mohla poziadat.. v zbierke zakona o tom je, skus vygooglit.. 😉

matodato
autor
31. srp 2009

Wladka díky. Ona ZTP nemá - aspoň zatím. I když dle mého názoru by nárok měla, ale rodičům to asi nikdo sám nenabídne, pokud se nezačnou starat sami, že? Takže na asistenta má nárok, pouze když má průkaz ZTP?

wladka
31. srp 2009

matodato, veru nikto sam.. nech sa rodicia do toho zastaraju.. urobia jej lekarsky posudok, a na zaklade neho posudia, ci jej uznaju ZTP.. postihnutie od viac ako 55% narok ma.. 😉

a asistenta asi tiez, ked ju uznaju ako ZTP osobu.. ale to neviem na isto, nech sa popytaju.. ja mam skusenost, a som asistent sluchovo postihnutych, a ti maju stratu viac ako 70%.. tak ti narok dostali, len viac o tom neviem povedat.. ☹ ..ale kazdopadne, by som to skusila.. za to nic nedaju, ale je to na dlhu trat.. len treba pekne nervy, lebo ta byrokracia na svk.. to je svina 😠

matodato
autor
31. srp 2009

Díky moc za pomoc Wladka, snad se jim zadaří.. 🙂