Základní škola. Smířit se s nevhodnou školou?

neomenia
9. čer 2021

Zdravím, chtěla bych znát váš názor.

Dcera končí první třídu naší spádové ZŠ. Nebyla to naše preferovaná škola, bohužel, na tu preferovanou jsme se nedostali. O této naší škole se říká, že je náročná. Mnoho rodičů ji preferuje, právě proto, aby se třeba dítě pak dostalo na gymnázium apod. Je to jazykovka, takže i kvůli jazykům. Já chtěla pro dceru opak - hlavně, aby byla vě škole spokojená, spíše než o výkon a dril mi šlo o respekt a hodné učitele, kteří jsou aktivní a výuku mají pestrou.Zvažovali jsme i nějakou soukromou ZŠ, ale finanční stránka nás trochu zatím odrazuje.

K věci: paní učitelka je klidná, spravedlivá a řekla bych snad hodná, dcera si nestěžuje. Nicméně je to spíš konservativní, klasický pedagog, takže známky, rutina. Žádné větší vytržení ze stereotypu.... Na online výuce jsem oceňovala, že se snažila zapojit i rozcvičky a pracovní činnosti ( měli 3 h denně). Během korony se nic nemohlo, to samozřejmě nehodnotím. Ale teď, po rozvolnění, už se ukazuje, jak to na státní ZŠ bude: malý respekt k individualitě dětí, hlavně , aby byly všechny stejné ☹( - dcera prý má zrychlit matiku, achjo, takže už začíná stresování v první třídě. Podotýkám teda, že nosí jedničky. Další věc, vidím, jak kolem nás spoustu dětí odjíždí na různé exkurze, výlety, nebo i na školy v přírodě. A moje dítě bude do konce školního roku sedět v lavici a půjdou maximállně do blízkého parku. Psala jsem kvůli tomu i na vedení školy a odvětili mi, že takové akce nejsou doporučované, nicméně zakazovat to nebudou a že je to v kompetenci paní učitelky. Ostaní třídy prvňáků taky nikam nejedou.

Ptala jsem se i ostatních rodičů ve třídě, zda jim nevadí, že je přístup naší p. uč. takový konservativní, a většina mi sdělila, že " hlavně, že děti chodí už do školy" a ostatní neřeší.
Je mi z toho smutno. Zvažuji přestup na jinou školu, nějakou,kde je aktivní přístup k dětem a výuka je trochu modernější. Ale nevím, zda by to bylo správné rozhodnutí, dcera se zdá celkem spokojená, paní učitelka jí asi sedí, jen občas utrousí něco o angličtinářce, že je přísná, ale jinak má kamarádky, i se navštěvují, a o přestupu nechce slyšet. Pro ní bude důležitý hlavně vztah s kamarádkami, výlety a způsob výuky zatím tolik neřeší, řekla bych proto, že nemá srovnání, jaké by to mohlo být jinde. Já bych pro ní ale chtěla něco jiného, zvláště, když v našem městě je velký výběr.

Smířit se s nevhodnou školou?

Tak nevím, jestli to hrotit. Díky za komenty, prosím o vyjádření spíš maminky, co již řešily něco podobného. ( Komenty tradičně smýšlejících maminek typu " hlavní je dril , kázeň a tresty" mi nepomůžou, díky. )

eithelwing
9. čer 2021

Pokud dcera netrpí, nehrotila bych to. Teď je opravdu výjimečná situace a narychlo udělat nějaký výlet s bandou prvnacku, kteří se z větší části neměli ani čas sžít s novou školou... Já to chápu.
Jinak nevím, jaký systém má tato škola, ale za rok, za dva bude mit dcera jineho ucitele. A na druhem stupni jich bude. Změnou školy by sis třeba vubec nepomohla, protože, jak to platí všude, je to o lidech. Spíš bych se zajimala o celkový koncept školy, zda ředitel má nejakou snahu školu někam směřovat.

felixfelicis
9. čer 2021

Vsichni tady píšou, že je to jedno a je to o lidech. Samozřejmě, nejsem učitelka, tak nevím, ale přijde mi to jako s porodnicemi - ze je to blbost 🙂 Vždycky je nějaké celkove směřování nebo atmosféra, ktera dělá to, že škola je taková, nebo marková. A urcite prostředí přitahuje urcite lidi...

janedv
10. čer 2021

@felixfelicis presne! Souhlas. Ano, zalezi na lidech, ale preci jenom vetsi pravdepodobnost, ze motivovani, aktivni apod ucitele budou na soukrome, kde je lepe zaplati. Alespon ve velkem meste, kde skoly i ucitele maji na vyber, to bude platit. Vyjimky se najdou, jiste.

felixfelicis
10. čer 2021

@janedv já úplně nemám ráda hejtovani státního školství (neříkám, že to delas ty), teď mám dítě ve státní skolce, kterou jsme pečlivě vybírali, a jsme tam úplně spokojeni. A jsou tady dvě státní ZS, kam bych děti dala hned, kdyby to šlo, určitě dobrý ředitel umí udelat dobrou skolu i ve standardních podmínkách. Kdyz to je noname zakladka 1 vs. noname zakladka 2, tak to asi vyjde nastejno, to jo...Od top škol s vysponovanym skolnym teď odhlizim, protože je to bohužel mimo naše možnosti (a že je mi to fakt lito). Ale jinak jo, nerespektujici kr*vu asi můžu potkat i v lesní skolce, ale nejspíš se to nestane, protože taková by tam vůbec učit nesla.

janedv
10. čer 2021

@felixfelicis ano, ono extrem na obe strany je zbytecny. Nekdo, kdo popira vyhody soukromych skol vs. ono opovrhovani statnim skolstvim (coz mas pravdu, ja nedelam, jen konkretne techto nasich par skol v okoli nas, v porovnani se soukromou, nami vybranou, neoslovilo.).
Ja si vyjela top 8leta gymnazia (nase zs je jenom prvni stupen, nejak se s tim "pocita", ze pak deti pujdou na 8lete gymnazium) a podle toho i volila zs.
@neomenia meli jsme moznost dat syna do jeste jine skoly pro nadane deti, ale tam je neuveritelny tlak na vysledek. Kazdy semester sbiraji body a jestli nemaji urcity, dost vysoky, pocet, tak vypadavaji z te nadane tridy. Jako - takhle stresujici a kompetitivni prostredi pro 6leteho, ne dekuji. Vysledky sice maji, ale neumim si to pro naseho predstavit.

malytlustyhroch
11. čer 2021

@janedv muzu se zeptat, o ktere skoly se jedna? Budeme resit pristi rok a zvlaste ta souteziva trida pro nadane me zajima, abych vedela cemu se vyhnout.

janedv
11. čer 2021

@malytlustyhroch poslala jsem sz

hojda
11. čer 2021

@janedv U soukromé školy bych se dívala také na stabilitu školy, protože jsem ve svém okolí zažila už několik rodičů, jejich děti putovaly z jedné soukromé do druhé a nakonec skončily ve státní škole. Soukromé školy dost stojí na lidech. Už jsem několikrát zažila, že rodiče brali děti ze soukromých škol, protože se v nich změnilo personální osazení a nové směřování školy jim nevyhovovalo.

ilonne
11. čer 2021

@neomenia Já si myslím, že přestup řešíš trochu zbytečně. Podle popisu se tam neděje nic špatného a pokud to dceři vyhovuje, nedávala bych ji za každou cenu jinam. Souhlasím s @78marcela - frontální výuka není úplně špatná a pokud se vhodne kombinuje s dalšími metodami, tak opravdu nic lepšího ještě vymyšleno nebylo. My třeba na ŠVP jedeme, ale je to hodně organizačně náročné a pokud se nám objeví pozitivní žák, tak stejně máme smůlu. Zeptej se i dcery, jak to vnímá, jaké má pocity a jestli vůbec přestoupit chce. A řešila bych to i s manželem, rodiče jste oba.

netopejr
11. čer 2021

Ja uz po ucitelce v prvních dvoi trech tridach chca akorat, aby byly hodny na deti byly.k nim spravedlivý. Jsoubtqky ucitelky, a moderni a mlady, co.savaji petky v první tride a vybranendeti sikanuji od zacatku do konce a eodicum lžou do očí.
Muzea vybehat jinou skoku, zmebi se tam ucitelka a je to v haji. Skolu delah hlavne ten ucitel, az pak ta skola.
A naprosto souhlasimns tim, ze soukrome zarizeni neni zarukoi kvality, kdybya videla, co tam nekdy uci..... Lidi, ktwri nemaji ani choavni, ani přístup a delaji esencialni pedagogické preslapy.... a jako bonus tam muzou mit svw vmastni dite.... a to je nekdy polivcicka. Poptavka techto skol po zamestnancich orevazuhe s boomem nabidku.... t

ilonne
11. čer 2021

@janedv Tak si představ, že program "My se školy nebojíme" dělá pravidelně i naše škola (státní) a to celkem 4 setkání budoucích prvňáčku a učitelek. Stejně tak je to u školy, kam chodí dcera a nastupuje starší syn (také státní). Jak naše škola, tak škola mých děti má motivované a skvěle učitelky. A ne, soukromá škola opravdu není zárukou kvality, stejně tak jako státní škola není zárukou "nekvality".

janedv
11. čer 2021

@hojda
@ilonne
Zeny, ja tuhle diskusi nechci plevelit. Ale prectete si muj prispevek jeste jednou a poradne. Dekuji.

janedv
11. čer 2021

@ilonne
@hojda

Pro jistotu kopiruji sva slova
"extrem na obe strany je zbytecny. Nekdo, kdo popira vyhody soukromych skol vs. ono opovrhovani statnim skolstvim (coz mas pravdu, ja nedelam, jen konkretne techto nasich par skol v okoli nas, v porovnani se soukromou, nami vybranou, neoslovilo.)"
Kdyby vam to nebylo jasne, prectete si to 3x a stejne mi uz pak nepiste. Nemam co k tomu vic rict.

hojda
11. čer 2021

@janedv Já nepíšu nic proti tvému tvrzení. Psala jsem, že je dobré u těch soukromých škol se také zaměřit na stabilitu školy. Zažila jsem soukromou školu, která skončila po jednom roce a rodiče dávali děti po roce v té soukromé opět do první třídy ve státní škole. To samé jiná kamarádka, dávala děti do soukromé školky, na kterou navazovala škola, celkem už i s tradicí, ale během loňského roku odešla jedna ze zakladatelek a celé se to začalo hroutit, měla děti od září doma a zkoušeli přijímačky na osmiletý gympl. Se synem nastoupila do první třídy holčina, kterou maminka po 14 dnech stáhla, protože jí škola nevyhovovala a dala jí do soukromé školy, kde sama učila, po dvou letech se nějak rozkmotřili, takže ve škole skončila a dceru si nechala doma a snažila se jí dostat zpět do původní ZŠ, bohužel bylo plno, tak jezdila do ZŠ do jiného města. Bylo to pro ní dost stresující, protože v té soukromé neměla vůbec angličtinu a najednou nastoupila do školy, kde jí musela dohánět, po dvou letech přestoupila opět od naší ZŠ a po pěti letech je u syna ve třídě.

ruzova_pastelka
Autor odpověď smazal
Zobraz
ruzova_pastelka
12. čer 2021

@hojda To se ti může stát i na státní - jestli je škola soukromá nebo státní nemá na její stabilitu žádný vliv. Když jsem byla na ZŠ já, tak se změnila ředitelka (po mnoha letech), kvůli té nové odešla víc jak půlka sboru (včetně mojí oblíbené matikářky) a i díky tomu to byla najednou úplně jiná škola. Jiná atmosféra, nepovinné předměty, školní řád... Odešlo i dost spolužáků, jejichž rodičům se ty změny nelíbily. A tam zase všichni šli na soukromé, protože na státních nebylo místo. A to samé v menším se pak stalo i na gymplu, když se měnil ředitel. A to na jeho místo nastoupil dlouholetý zástupce, dalo by se říct, že pokračoval v tradici. A stejně odešlo asi pět, šest učitelů a mnoho věcí se změnilo.

No a to ani nezmiňuju příklad jedné nejmenované ZŠ v centru Prahy, kde se změnil ředitel a kvalita šla tak do kopru, že odešli úplně všichni, kdo mohli - učitelé se tam měnili několikrát v průběhu roku a žáci zdrhali, co jim kapacita okolních škol dovolila. No a k nám přišla nová spolužačka, moc fajn a chytrá, která taky opakovala ročník, protože se v minulém roce nic nenaučila a rodiče jí stejně dost nechávali doma (byla tam i dost šikana, protože z žáků zůstali jen ti, jejichž rodičům na vzdělání, vztazích a svých dětech moc nezáleželo).

hojda
14. čer 2021

@ruzova_pastelka Jenže ve státní škole neplatíš to školné a neznám rodiče, kteří budou platit školné ve škole, kde nejsou spokojení, takže z některých dětí se pak stávají putovníci po školách. Chce to zvážit, zda je ta soukromá škola dost stabilní, nebo je celá postavená na jedné osobě.

ruzova_pastelka
17. čer 2021

@hojda Jo, to je fakt. Přesně to je taky důvod, proč je spousta státních škol ve zoufalém stavu (obvykle personálním) a nikdo z rodičů to neřeší...

zuzineckah
17. čer 2021

@neomenia no hele... my taky dali syna nakonec do školy spádové a ne preferované, což mě dodnes mrzí a nevím, jestli jsme udělali dobře. Výhodou je skvělá učitelka, která je opravdu férová a má úžasný přístup, dokonce teď neměla problém přijít vyzkoušet syna domů, když nenastoupil do školy kvůli šaškárně s testováním a rouškami, kterou jsme odmítli podpořit 👍 Dokonce to sama navrhla... Jen díky ní (obecně kvůli jejímu přístupu, ne kvůli respektování našeho covid postoje) syna zatím necháme na stávající škole. Ta naše preferovaná, na kterou ho teda i vzali (což byl malý zázrak, byl 10. z 10 náhradníků) má jednu obrovskou nevýhodu, ráno a odpoledne bych musela najíždět do pražské špičky, což by zejména ráno byl prostě problém kvůli kterému bychom už v 6:30 museli vyjíždět, možná i dřív... A i tak bychom možná přijeli pozdě...

kajka321
1. dub 2022

@neomenia k otázce zda dítě ze soukromé školy chodí nadšené. Je hodně škol co jsou velmi alternativní a přesto jsou rejstříkové a neplatíte v nich. Děti např. ze svobodných škol jsou vyloženě nadšené, i Montessori či Waldorf, je třeba hledat, zjišťovat. Děti ze svobodných škol mají jiný pohled na svět, nejsou to roboti, učí se co chtějí, kdy chtějí a přesto ve finále ví mnoho a neztratili po cestě za vzděláním chuť na sobě pracovat. Nikdo jim nikdy nic nepřinesl na zlatém podnosu a jsou zvyklí na svém vzdělání skutečně pracovat. (Narozdíl od naučení konkrétních vět, kt řeknu paní učitelce, ta bude šťastná, dostanu jedničku, rodiče šťastný, a já na vše mohu spokojeně zapomenout). Škola může člověku změnit celý život.. jak?

anelize1
9. únor 2024

@neomenia Dobrý den, dohledala sem si tuto starou diskuzi, protože jako bych otázku psala já. Syn chodí do první třídy na Zernoseckou a nejsme spokojeni s totalni frontální výukou nepišete náhodou o této škole? Mohu se zeptat jestli jste nakonec přestoupili nebo je to ve vyšších ročnících lepší s výukou? Dekuji

neomenia
autor
9. únor 2024

@anelize1 dobrý den, dcera přestoupila po druhé třídě, protože jsme se přestěhovali a bylo vyřešeno. A jsem o dost spokojenější, i dcerka.