Zápis do 1. třídy. Syn se stydí, před cizíma nic neřekne

mamusa1611
9. led 2011

Tak 21.1. jdeme s naším klučíkem na zápis do 1.třídy. Tak ani nevím, jestli se těšit, nebo obávat... Vím, na co se učitelé a psychologové ptají dětí při zápisu, jenže z toho mám právě strach.. ☹ Náš Kája ví jak se jmenuje,kde bydlí, kolik mu je, ví, že má brášku, pozná barvy,tvary...atd.. Jenomže je to strašný stydlín, a bojím se, že tam neřekne vůbec nic... Že se bude jen tak přihlouple culit, a dělat ze sebe mimino... Doma před náma řekne vše, ale před cizíma prostě ne... ☹
Tak se chci zeptat, zda víte,jak to dítě přimět k tomu, aby se tam rozpovídalo, a pokud neřekne nic, jestli můžou podle toho posoudit, že na školu není zralý? I když doma je opravdu šikovný..
Snad mě prcek překvapí, a poví aspoň něco.. 🙂

samik2008
9. led 2011

@mamusa1611 mi jdem k zápisu 3.2.,moje dcerka taky ví to co jsi napsala a někdy řekne i před ostatníma někdy ne,podle toho jakou má náladu 😉 ,já si ale myslím že zůstane ještě jeden rok ve školce,je ještě taková hravá a když jí něco nejde(i co se týče těch předškolních věci,máme doma různé knížky kde se to trénuje)tak se zasekne a nehne s ní nic.dokonce jsme měli ve školce sezení s předškoláky a paní uč.jim dávali různé úkoly abysme viděli i mi rodiče jak spolupracují a jak sem psala když jí něco šlo tak byla spokojená ale jakmile nevěděla jak na to,tak se zasekla a nehnulo nic.
A jinak si myslím že by i paní uč.ve školce ti měli říct jak to vidí ony,přece jenom s tím dítětem tráví dost času a cvičí s něma.

samik2008
9. led 2011

a ještě jsem chtěla dodat že není žádná ostuda když jde dítě o rok pozdější,od mojí sestry holka měla odklad 2x,poprvé proto,že je narozená v říjnu a podruhé proto,že to nedoporučili,moc si hrála i doma i ve školce a byla i u psycholožky a ta to taky nedoporučila.Teď chodí do druhé třídy a jak je spokojená,nosí samé jedničky a škola ju baví.

mamusa1611
autor
9. led 2011

@samik2008 no on právě do školky nechodil vůbec... Narodil se nám druhý špunt, a tak Kájika jsme nechali doma.. Tak právě nevím, nemá kdo posoudit... To máme taky, různé knížky s ukoly atd...🙂 Snaží se je šikovný, ale 40.minut sedět nevydrží...

sayast
9. led 2011

omlouvam se, ze sem lezu, kdyz se me to zatim netyka 🙂. ale ja myslela ze. posledni rok skolky je povinny 😅 😨 . jinak na tvem miste bych ho do skoly jeste nenutila, nechala mu odklad a dala ho na rok do skolky. aspon si prodlouzi detsvi 🙂.

mamusa1611
autor
9. led 2011

@sayast 🙂 to jsem si taky myslela, tak jsem se na to ptala, a není.. Jinak by tam byl.. Nevím, uvidíme, co nám řeknou na zápisu, a když tak půjdem na zapis ještě v dubnu,ale do školky... 🙂

sarkaa
9. led 2011

@mamusa1611 Ahojky. Máme stejný problém... kluk sice do školky chodí ale je pořád dost stydlivej a před cizími skoro vůbec nemluví. K zápisu jdeme 10.2. a mám z toho nervy. Ještě řešíme zda nebude vhodný odklad ale doufám, že ne...nerada bych, aby šel do školy až v skoro v 8 letech 😒

mamusa1611
autor
9. led 2011

@sarkaa no právě, vím že to není ostuda... Ale příjde mi to divné... To pak půjde i na střední skoro o 2.roky později...? A skončí až někde ve 20? 🙂

gtver
9. led 2011

@sayast s tím posledním rokem školky se to má trochu jinak, v podstatě naopak. Předškolní docházka povinná není, ale pokud o to zákonný zástupce dítěte požádá, tak dítě do školky být umístěno musí. Čili je tam povinnost zřizovatele.

@mamusa1611 já vím, že to jsou nervy, ale třeba tě mile překvapí. To, co popisuješ, má hodně dětí. Bude především záležet na tom, na koho u zápisu narazíš, ale na tohle stydlínkovství bývají zvyklí 😉 Pokud jde o odklad..., tam záleží na tvém pocitu, samozřejmě jsou psychologická vyšetření, můžeš požádat mudru o doporučení, ale já mám z tvého popisu pocit, že to není váš problém 🙂

sarkaa
9. led 2011

@mamusa1611 No právě... Uvidíme co nám poradí v pedagogicko-psych. poradně. On je Pája strašně stydlivej a přitom tak chytrej a šikovnej ☹

mamusa1611
autor
9. led 2011

@gtver taky si myslím, 🙂 právě proto jsem se ptala, zdali to závisí jen na těch učitelích u zápisu.. Co když já vím,že školu by zvládl, a chci ho tam poslat, ale oni nebudou souhlasit... Když tak spolu mluvíme o škole, má hodně otázek, ptá se na děti atd... Docela se těší si myslím.. Až na tu stydlivost...

gtver
9. led 2011

@mamusa1611 vidíš, já mám z toho nervy už teď a to ještě nezačal chodit ani do školky 😀

mamusa1611
autor
9. led 2011

@sarkaa a tam jdete ještě dřív než k zápisu?? Tak snad to kluci zvládnou.. 😉 myslím,že budu mít ještě větší nervy než on.. 😀

mamusa1611
autor
9. led 2011

@gtver do školky, to bych ani tak nervozní nebyla, ptž tam to dítko,jak není připravené, fakt dát nemusíš...kdežto škola je už povinná... My jsme udělali chybu,že jsme ho tam nešoupli na ten poslední rok,noo...

sarkaa
9. led 2011

@mamusa1611 To ještě právě nevím... ono to asi na to žádný vliv mít nebude. Žádost o odklad se může podávat do konce května. V té poradně nám jen řeknou, zda doporučují odklad nebo ne.Učitelka do poradny posílala žádost minulý týden a říkala, že se nám ozvou ( když jsem byla na besedě o prvňáčcích tak tam snad bylo řečeno, že si děti zvou postupně leden-únor).
Povídej mi o nervech...já už je mám od září protože nevím co a jak bude.

gtver
9. led 2011

@mamusa1611 já to myslela tak, že už teď se děsím představy zápisu do školy 😀

mamusa1611
autor
9. led 2011

@sarkaa aha... Ale zase pokud opravdu není zralý na školu, je lepší dát odklad, a poslat to dítě třeba až v osmi, než aby nastoupil do 1.třídy, vyzkoušel si to,pomalu si zvykal, i když mu něco nejde, a pak po pololetí se musel vrátit zpět do školky... Že se pak zjistí,že to dítě není zralé... ( to jsem četla, že už 6.ti leté dítě tohle chápe,a je to pro něj celkem ponižující...) ☹

mamusa1611
autor
9. led 2011

@gtver jo tááák.. 😀 tak to se děsíš celkem brzy.. 🙂

sarkaa
9. led 2011

@mamusa1611 My máme hlavní problém v tom, že si delší dobu zvyká na nové prostředí jinak zvládá vše, co by měl jako předškolák umět. Jelikož by příští rok, kdyby měl odklad , měl úplně jiné učitelky a byl v jiném kolektivu ve školce, vyšlo by to stejně jako kdyby šel do školy. Bude si muset zvykat na nové prostředí tak jako tak.

mamusa1611
autor
9. led 2011

@sarkaa tak to máš pravdu, zvyknout si bude muset tak či tak, a pokud je jinak šikovnej tak se zvykáním si mu tam určo pomůžou... No uvidíme, třeba nás kluci překvapí, a naše obavy jsou nakonec zbytečné.. 🙂

butanek
14. led 2011

my jdeme taky 21.1.k zápisu,jsem taky zvědavá,jak to proběhne,jen chci zareagovat na to,že 4.třída školky není povinná?to mě překvapuje,opravdu na to koukám,u nás třeba platíme ve 4.tř.školky jen stravné a ředitelka na schůzce v září vysvětlovala,že je poslední rok povinný a že je tahle úleva s placením,tak nevím,každopádně můj synek při nástupu do školky byl stranou,stydlín a postupně se z něj stal kamarád na slovo vzatý,začal hezky jíst,tedy mu to moc pomohlo,ale rozhodně se nebojte odkladů,kamarádky,které nechali děti jít o rok dýl,tak jsou moc spokojené,záleží na konkrétních dětech,na druhou stranu se jde do školy až v září a to může dítě poskočit o dost dopředu

dvojka
14. led 2011

Ahoj,my jdeme k zápisu 1.2.Ted jsem zrovna doplnila dotazník pro rodiče žáka 1.ročníku.
Sama jsem trochu napnutá.Naše malá je lidová vypravěčka,ale taky často při zaseknutí se háže flintu do žita a bojím se aby se to nestalo zrovna při zápisu ☹ .Jinak si myslim to samé jak to už tady někdo psal,že hodně taky záleží na učitěělkách ve školce ty tráví s dětma dost času a něco už o dětech ví(jak se děti jeví ve školce,jak jim jde učení a tak)
No,jak tohle dopadne.

dvojka
14. led 2011

Holky k tomu dětskému psychologovi jsou posílány jen děti s odkladem?
Jsem četla že o doklad se alespon teda u nás dá požádat do 1.5.2011,ale nepředpokládám že by jsme ho dostaly

bertica.h
17. led 2011

ahojte.nás čaká tiež zápis,tento piatok.

Pýtaju sa na to,ako sa dieta volá,ako sa volaju jeho rodičia,surodenci,ako starého má surodenca.
Kedy sa dieta narodilo,kde býva.Oddeluju zeleninu od ovicia,pýtaju sa na pravu a lavu ruku,trochu zahraju pexeso,doplnovačky nejaké,puzzle,niekde chchu aby sa deti podpísali menom aj priezviskom.

naša dcéra pojde do školy ked ešte nebude mat 6rokov,je hrozne drobunká,chudučka a malinká,bojíms a ako zapadne medzi 7-8ročné deti..snad to zvldáne,snad nebude na posmech..

bertica.h
17. led 2011

@sayast povinny nieje,ale každé dieta má nan zo zákona právo.

Ono s tým predlžením detstva to tak nieje..treba vystihnut tu najsprávnejšiu dobu,kedy dieta prahne po informáciach a edy sa chce učit..názor jednje psychologičky:to nie detom chchu rodičia predlžit detstvo dokladom školy,ale sebe ubrat menej povinností. 😀

možno je v tom kus pravdy,ja som za to,ked si rodičia nevedia dat rady či dieta je zrelé alebo nieje..aby zašli do PPP a nechali si poradit.ale ked má dieta 6rokov na zápis musí íst.je jedno čo budu rodičia žiadat o doklad alebo nie.

sonije
17. led 2011

Ahoj, já vám sem lezu, protže dneska byl u zápisu synovec 😀 . Za jedno tedy k té školce, ta není povinná zákonem, ale jen vyhláškou, tudíž tedy není tak povinná jako třeba očkování. Ale je chyba do ní dítě nedávat, mělo by být zvyklé na kolektiv, jak říkal Matějček: jesle jsou instituce pro rodiče, školka je instituce pro děti. Naučí se tam totiž všechno, co se doma ani venku nemají šanci naučit - tím myslím hlavně sociální dovednosti, emoční atd.. A třeba i to odbourání studu a závislosti na mámě... Také jsem do školky nechtěla dávat, protože máme doma druhýho špunta, ale moc se nám to osvědčilo, Adík to tam miluje a podle všech předpokladů by mohl do školy klidně teď ve třech letech 😀. Ale dáme ho v šesti samozřejmě 😀.
Ale nelámejte to přes koleno, ve škole u zápisu jsou na určitou míru stydlivosti připraveni, odvedou pozornost atd. Navíc tam s ním může být i máma i táta. Synnovec vše zmáknul, jediné, co mu nešlo bylo, když měl namalovat tátu a ten zrovna odešle na záchod. Potřeboval předlohu 😀.
Jinak kromě těch už zmiňovaných znalostí, se ptají i na ty sociální - sám si dojde na záchod, zaváže boty, převlékne se na tělocvik...
A samozřejmě by neměl být příliš fixován na mámu, v tom případě doporučí odklad. Pokud něco potřebuje dohnat, existuje přípravka, která ho to do září naučí..
Tak to je vše co vím. Hodně štěstí 😉

butanek
17. led 2011

@sonije napsáno výstižně,děkujeme 🙂

mamusa1611
autor
17. led 2011

@butanek no prý není, já se na to ptala, učitelek i doktorky, říkali všichni že není..měla jsem strach abych třeba neměla popotahovačky se sociálkou.. S malým jsem doma,tak jsem nechala i staršího...
Tak třeba to nebude takové hrozné.. .😀

butanek
17. led 2011

@mamusa1611 budu držet palce,však oni se s tím všichni naši skoroškoláčci každý po svém poperou 😉

aknelotka
18. led 2011

Ahoj, tak my byli u zápisu včera, už to máme za sebou 🙂 A od září máme doma prvňáčka, jsme přijatý, hned nám to řekli. Teď už jen pošlou vyrozumění do školky a je to od září nám to začne 😉

paolin
18. led 2011

ahoj holky! my jdeme k zápisu v pátek/sobotu. tak jsem zvědavá 😀 ale na 99% budeme chtít odklad. Vítek je malý, špatně adaptuje a momentálně má poruchu pozornosti. vůbec si nedovedu představit, že bude někde sám třeba chodit na oběd 😀 chtěli bychom mu dát ještě rok, aby se srovnal. další měsíc nás čeká i zápis do školky s druhým chlapečkem, tak se letos uzápisujeme 😀 holky, co vše u vás u zápisu chtěli?