Zápis do 1. třídy. Syn se stydí, před cizíma nic neřekne

mamusa1611
9. led 2011

Tak 21.1. jdeme s naším klučíkem na zápis do 1.třídy. Tak ani nevím, jestli se těšit, nebo obávat... Vím, na co se učitelé a psychologové ptají dětí při zápisu, jenže z toho mám právě strach.. ☹ Náš Kája ví jak se jmenuje,kde bydlí, kolik mu je, ví, že má brášku, pozná barvy,tvary...atd.. Jenomže je to strašný stydlín, a bojím se, že tam neřekne vůbec nic... Že se bude jen tak přihlouple culit, a dělat ze sebe mimino... Doma před náma řekne vše, ale před cizíma prostě ne... ☹
Tak se chci zeptat, zda víte,jak to dítě přimět k tomu, aby se tam rozpovídalo, a pokud neřekne nic, jestli můžou podle toho posoudit, že na školu není zralý? I když doma je opravdu šikovný..
Snad mě prcek překvapí, a poví aspoň něco.. 🙂

misa1982
18. led 2011

Ahojky nas ceka zapis 11.2. tak sem napnuta jak to zvladne! 😵 😵

mamusa1611
autor
19. led 2011

asi půjdem už zítra, ať to máme za sebou,já jsem nervozní víc než on...a ještě čekat do pátku...to bych nedala...🙂

kaaatinka
20. led 2011

ahoj, mi jdem taky zítra na zápis a nervozní jsem taky i když je Naty šikovná a ukecaná a vím že to zvládne...prostě je to jen něco nového...takový ten mezník v životě. To samé bude i v toho 1.září.
Taky jsem myslela že poslední rok školky je prostě povinný...taková příprava do školy právě. Zjistí jak je dítě připravené. Máme ve školce i přípravku do 1.třídy kde děti řeší úkoly co budou dělat i ve škole a učí se tam vydržet sedět u stolu a neběhat všude možně.
Natálka se dost zajímá jestli si může ve škole hrát a chodit na záchod a takový ty blbinky 😀

ronja27
20. led 2011

Mužu se zeptat? Jdete s dítkem k zápisu samy nebo jde s Vámi i tatínek? My máme jít zítra a tatínka zajímá jak vypadá škola 🙂

aknelotka
20. led 2011

Ahoj, s námi byl i taťka a nebyl sám, bylo tam sposta tatínků 🙂 🙂 🙂

georgine
20. led 2011

ahojky s náma půjde taky tatínek, a navíc ještě mladší brácha tak snad to nebude vadit, ale nemám ho kde nechat 😉 a tatínka tam chceme, tak snad budou tolerantní 🙂
jinak ve třídě kde zápis probíhá asi nesedí ostatní rodiče, spíše čekají na chodbě?ne? 🙂
jsem z toho taky pěkně nervozní, aby to prcek zvládnul, jemu se docela věcí plete, ale jinak to ví. Tak mu to občas připomínám aby nezapoměl a na zápis věděl 🙂
slyšela jsem , že se ptají na adresu, jméno, rodinu a takové ty základní vědmosti, barvy ,pár čísel, a pravá levá ruka 🙂
tak snad to klapne..

sarkaa
20. led 2011

@georgine Nám paní učitelka řekla, že určitě tam mohou oba rodiče takže s tatínkem v pohodě. Pokud už nebudu v porodnici tak tam jdeme taky oba dva. Jinak jedna učitelka si vezme dítě a bude s ním "pracovat" a rodiče si vezme další a s ní budeme vyplňovat papíry.

aknelotka
20. led 2011

tak u nás chtěli vědět barvy, tvary, čísla do 10, stříhali nůžkama, dokonce psali velkýma tiskacíma písmenama A, B, S, a kreslili postavu. A byli jsme s ním přímo v tý místnosti kde s ním učitelka dělala tyto úkoly, jen jsme seděli asi 3metry od něj na židlích.

butanek
20. led 2011

my zítra taky jdeme s tatínkem 😉

marulinka
20. led 2011

ahoj holky 🙂
my sme se od zápisu vrátily před chvílí,sme přijati...tak pár rad a zkušeností 😉
byly sme tam celá 4člená rodina 😅
chtěly vědět jméno,bydliště,básničku,pár barev,pojmenovat různý věci na obrázku-třeba zvířata,ovoce,hřeben...dále geometrický tvary,počítat, a něco namalovat,aby věděly,jak drží tužku a to bylo vše..
tak držím palce i vašim dětem!!!

kaaatinka
21. led 2011

@marulinka tak to gratulace 🙂 to vám řekli hned že jste přijatí??

goldstar
21. led 2011

Ahoj, taky řeším problém. Našemu synovi bylo v prosinci 6 let, a včera mi učitelka oznámila, že by mu prospělo ještě rok mu dát odklad, že je neprůbojný. Přitom mi řikala, že je vidět, že se s nim doma učíme, a že toho umí spoustu, co jiné děti ne. Já jsem samozřejmně naštvaná, protože se mi ho nechce dávat do školy až v 8 letech, navíc, když až takové problémy nemá. Chci se objednat do poradny, a znát jejich názor. Já si myslím, že neprůbojný asi bude už pořád. K zápisu jdeme až 10.2.2011. Jiná maminka, která má také prosincového chlapečka, dostala verdikt od učitelky ten samý, ale říkala, že to řešit nebude, a že ho do školy dá......

neumisa
21. led 2011

@goldstar k zápisu normálně jděte, i tu poradnu bych zkusila, ale pokud je syn šikovný, tak bych ho normálně do školy dala. Neprůbojnost není důvodem pro odklad. Pokud splní podmínky zápisu, tak nevidím důvod, proč ho nechávat rok "doma". Něco jiného by bylo, kdyby byl narozený v srpnu, ale pokud je prosincový, tak mi to přijde tak akorát do školy. Netrap se tím a zařiď se podle svého, pokud splní podmínky, škola ho musí vzít, odklad se dává jen na žádost rodičů.

sarkaa
21. led 2011

@goldstar Máme úplně stejný problém. Kluk je stydlivý jinak vše ostatní zvládá. Učitelka byla nejdříve pro odklad ale pak změnila názor. Jdeme do poradny v pondělí tak jsem zvědavá co nám řeknou. Tento týden jsem s ním byla na dni otevřených dveří ve škole, kam by měl chodit. Mluvila jsem s učitelkou prvňáčků a ta mi řekla, že by byl odklad v tomhle případě naprosto zbytečný. Prostě je to jeho vlastnost. 10.2. jdeme k zápisu a doufám, že v září snad nastoupí 🙂

paolin
21. led 2011

holky, to mi tedy taky přijde divný dávat dítě do školky skoro v 8mi letech 😕
my jdeme k zápisu za pár hodin 🙂 o odkladu uvažujeme, tak jsem zvědavá, jaký názor na synka budou mít učitelé. je neprůbojný, stydlivý, ke všemu malý... taký ťunťa no 🙂 🙂

butanek
21. led 2011

ahoj holky,tak my jsme už taky přijatý,přišlo mi to celkem rychlé,v klidu,opravdu žádný stres,byli moc hodní,jedna paní učitelka sepisovala papíry a druhá měla syna u sebe a ptala se na jméno,bydliště,jaké zná písmenka,barvy,zavazoval tkaničku,vůbec nevadilo,že je neutažená,potom mluvili o zvířátkách,maloval tatínka a podepsal se,hlavně aby viděli držení tužky,už si nemůžu na víc vzpomenout,pak si vybral vyrobený dárek a dostal na krk medaili s krtečkem,takže byl spokojený 🙂
všem přejeme hodně štěstí 😉

jitule23
21. led 2011

Ahoj holky. Vstupuji do vaší diskuse z druhé strany barikády, tedy jako učitelka.
Několik vlastních zkušeností. Nebraňte se v posledním roce před školou školce. Je to taková první škola života. Už to v předchozí diskusi zaznělo. Dítě se osamostatní, sžije s ostatními, naučí se prosadit vlastní názor, musí si samo poradit a mnohdy si k našemu údivu poradí velmi dobře. Vy ho sice znáte z domova, ale nevidíte ho ve školce. Tam se může chovat zcela jinak. Zápis do 1. třídy bych opět nebrala jako nějakou nervy drásající záležitost, které je třeba se předem bát. Nechte své dítko při zápisu v rukách zkušených učitelek, protože ty jsou k zápisu vždy vybírány. Stůjte opodál, nemluvte za něj a sledujte. Možná budete reakcemi svého miláčka překvapeni. Přeji hodně štěstí a nebojte se, ve školách pracují lidé, kteří dětské duši dobře rozumějí a pokud jsou s dětmi celý den, umí si v mnoha situacích dobře poradit.

marulinka
21. led 2011

@kaaatinka no řekly-- budem se těšit v září.... 🙂

mamusa1611
autor
21. led 2011

Tak my už to máme za sebou.Jak už bylo psáno,hodne záleží na tom koho to dítě chytne u zápisu.Jak jsem viděla tu jednu z těch 4.učitelek co tam byly,tak jsem věděla hned,že malý bude mít problém,pokud ji dostane.A skutečně,schytl jí,nesympatickou,neusměvavou starou megeru,i když bylo vidět,že chudák bojuje,prostě to nedal..☹
Procházeli jsme celkem 3.třídy, v první jsem vypisovala papíry, Kája seděl v lavici a povídal si s p.učitelkou..Uplně nádhera...Ve druhé třidě si měli chvíly sami hrát a kreslit..Taky v poho...Ovšem v třetí,poslední... Přišla si pro něj ta učitelka..Já koukala od dveří,Kájík mluvil,něco kreslil a najednou se zasekl..Asi po 20.minutách pro mě přišla ta učitelka,a ptá se mě jak to vidím já..Odpověděla jsem,že by měl nastoupit do 1.třídy,i když je stydlín,a při odpovídání to dává najevo tím,že se vyblbuje a hraje si na mladšího..tj že šišlá,až se nakonec zasekne a nemluví,ale že si myslím,že by toto vše dohnal.
Jeji odpověd,že není zralý na školu,že šišlá,předčítala mu slova jako kočička a on řekl košiška(před ní jsem mu řekla at to řekne znova,a řekl to správně,ovšem ona prý stále slyší něco jiného..) Že neumí poznávat tvary,zase předemnou řekl vše správně..Že neumí napočítat do 10. Což umí do 6.zbytek se mu ješte plete,na to jsem ji okamžitě odpověděla,že to umět nemusí,od toho je tady škola,aby ho to naučila..že je roztěkaný, to asi každé dítě o něco víc nervoznější si hraje s ručkama..

mamusa1611
autor
21. led 2011

a poslední věc, co mě sice zarazila,ale nikdy v životě nic takového nenakreslil,tak mi to nedalo a doma,v klidu jsem se ho na to zeptala...Nakreslil 2.postavy, tak jak má 6.ti leté dítě umět,(prostě bylo poznat že to jsou postavy,jen neudělal krk a prsty zapoměl přikreslit,a už se jí to nelíbilo,což nechápu,jak může chtít po 6.ti letem aby maloval jako malíř..) No a když pak povidal co nakreslil, tak to měla být holčička co budeme mít a chlapeček co máme, holčičku nakreslil od krve... Sama učitelka mi řekla, že se ho ptala proč ta krev..ale on byl tak nervozni že to neumel vysvetlit.. No a právě, učitelka viděla,jak dítě nakreslilo krev,už má sadistické sklony,potřebuje psychiatra, a tudíž odklad..To že si doma zpívá anglicky,jak slyší písničky, že rozpozná nazpamět kteréhokoli dinosaura..a spoutu dalšího, to už nevidí...
Doma jsem se ho pak ptala, proč to nakreslil...A víte co mi chudák odpověděl? ,,Ale maminko,to ta p.učitelka řekla,že tu holčičku chci zbít, já jsem jen chtěl nakreslit,že budeme mít holčičku a až se ti narodí,tak bude od krve, a i ty... Že se těšim až se narodi...,, Mě v tu chvíly zaskočilo, vyhrkly mi slzy, a já si řekla, dyt já mám chytré dítě, jen z tebe udělali sadistu a tys to myslel dobře...Když jsem se ho ptala,proč ji to tak neřekl jak mě, tak že proto, že se na něj škaredě dívala..☹ chudák muj malej..Tak jsme objednaní do PPP a všem dokážeme a všechny tam překvapíme,až se v září objevíme v 1.třídě! 🙂 protože sám mi říká, jak moc se tam už těší!

kaaatinka
21. led 2011

tak to máme taky za sebou a dost mě překvapila jak psala jitule23. prvně jsme šli na hudební zkoušky nějaké, tam zpívala ai 4 písničky (pan učitel z ní chtěl vytáhnout vyšší tony :D) řekl nám že v první třídě ať určo dojdeme že s námi bude počítat 🙂 není to ve vyučování ale jako odpolední kroužek který se neplatí..asi něco jako sbor nebo tak. No a pak jsme šli čekat před třídy...lidí hromada na to že jsme tam šli hned ve 14hod. Ale Naty tam potkala hromadu spolužáků ze školky tak byla sranda a já i pokecala s maminkama 🙂 Ve třídě Naty kreslila obrázek, pak poznávala na obrázku kdo je "vpravo dole" a kdo je "vlevo nahoře" pak počítala pastelky..jakože ať rozdělí pastelky tak aby jich bylo na hromádkách stejný počet, to měla hned, asi má talent na matiku 🙂 na a nakonec vytleskávali slabiky. Docela mě překvapila jak komunikovala s učitelkama a jak hlavně klidně vydržela sedět a nemít přihlouplé poznámky typu zvedání oči v sloup když po ní já něco chci 😒 😀
Takže jsme prý moc šikovní a v září se budou těšit 😀

silvik
22. led 2011

Ahojky.. taky jsme byli včera u zápisu.. proběhlo to v klidu, paní učitelky byly milé.. ptaly se na jméno a příjmení, musela opakovat slova, která ji předříkávala paní učitelka, aby poznaly, jak mluví, pak rozeznávala čísla, počítala, ukazovala, která umí písmenka, v knížce ukazovala, kde /nahoře, dole/ jsou zvířátka, pracovala s interaktivní tabulí, malovala postavu, zpívala písničku, dokonce i cvičila /má to být škola se sportovním zaměřením/.. vše zvládla, něco lépe něco hůř, ale celkově jí paní učitelka chválila, že je šikovná, že teprve budeme mít v březnu šest, takže určitě se do září posune ještě dál... takže jsme hned dostali rozhodnutí o přijetí a v září nastupujeme!! 😵 😵

kaaatinka
23. led 2011

@mamusa1611 tak to je fakt k nevíře. Učitelky hned vidí něco špatně. Dětská fantazie je tak obrovská že dělat hned závěry je nesmysl. Asi jste kápli na nějakou co se moc dívá na TV tak budem držet palce 🙂

mamusa1611
autor
23. led 2011

@kaaatinka spíš na úču z dob komunismu... Zrovinka včera jsme cvičili psaní, a byl u toho i přítel, tak se nervnul, když se malý před ním sám podepsal, a ona řekne že není zralý na školu...☹ hold každý umí něco líp a něco míň...já jsem třeba do dnes blbec na matiku a fyziku..😀
tak uvidíme, co nám řeknou v PPP

kaaatinka
23. led 2011

@mamusa1611 jj Naty se umí taky sama podepsat, hlavní si myslím že ty děcka mají zájem se učit. Naty se neustále ptá jak se co píše, jede šalinou tak se ptá na písmenka. Jdem kolem baráků tak mi čte čísla popisná..prostě neustále něco 🙂 je docela nefér že kvůli jednomu nepochopenému obrázku a to ji už nic pak nezajímalo?

mamusa1611
autor
23. led 2011

@kaaatinka právě údajně i s tím počítáním...plete se mu 7 a 8. Ale od toho je škola,aby ho to naučila... A že si nemohl vzpomenout na zaměstnání tatínka a svojí ulici...Všechno co procvičujem, si pečlivě natáčím, i to jak zpívá písničky od M.Davida, a ukážu to psycholožce, a pak at mi ukáže důvody k odkladu..:(

kaaatinka
23. led 2011

@mamusa1611 třeba se styděl, nebo se prostě cítil nesvůj.. nás poslali prvně do tý hudebky, tam se styděla a byla zaprdlá ale asi ji to pomohlo pač pak ve třídě se nestyděla a mluvila normálně... i když taky jelito hrozně přemýšlela když se ji zeptala na barvu trička a sukně co byla na obrázku..a jelito koukalo a nevědělo..přitom samozřejmě že barvy zná. Prostě nervozita dělá své a u dětí hlavně

mamusa1611
autor
23. led 2011

@kaaatinka no právě,on jak se stydí,tak se začne vyblbovat, a když vidí že jde do tuhého,tak se zasekne a konec...začne být nervozní..a prd řekne..truhlik jeden.. Právě to mi tam musejí poradit, jak ho to blbnutí odnaučit... Snad to zvládnem..🙂

kaaatinka
23. led 2011

@mamusa1611 no hlavně šel o první kontakt s úplně cizím člověkem, to by si měli uvědomit

mamusa1611
autor
23. led 2011

@kaaatinka jo přesně... Každé dítko je prostě jiné,některé to zvládne levou zadní,další má svůj způsob vyjádření...