Zápis do 1. třídy. Syn se stydí, před cizíma nic neřekne

mamusa1611
9. led 2011

Tak 21.1. jdeme s naším klučíkem na zápis do 1.třídy. Tak ani nevím, jestli se těšit, nebo obávat... Vím, na co se učitelé a psychologové ptají dětí při zápisu, jenže z toho mám právě strach.. ☹ Náš Kája ví jak se jmenuje,kde bydlí, kolik mu je, ví, že má brášku, pozná barvy,tvary...atd.. Jenomže je to strašný stydlín, a bojím se, že tam neřekne vůbec nic... Že se bude jen tak přihlouple culit, a dělat ze sebe mimino... Doma před náma řekne vše, ale před cizíma prostě ne... ☹
Tak se chci zeptat, zda víte,jak to dítě přimět k tomu, aby se tam rozpovídalo, a pokud neřekne nic, jestli můžou podle toho posoudit, že na školu není zralý? I když doma je opravdu šikovný..
Snad mě prcek překvapí, a poví aspoň něco.. 🙂

kaaatinka
23. led 2011

@mamusa1611 jasně, on na to šel originálně aspoň 😀 😀

mamusa1611
autor
23. led 2011

@kaaatinka no to jo teda... Koukala jsem na tu učitelku jak puk, nevedela jsem co si myslet...jestli ho zprdnout,nebo ne..☹ ale pak,jak se mi to snažil vysvětlit doma, tak jsem nechápala, odkud na to přišel...

misoule
23. led 2011

Ahoj holky, co se týče zápisu, seděla jsem od středy do pátku na druhé straně, tedy jako zapisující učitelka. Pokud některé nesohlasíte s názorem paní učitelky, je jenom na vás, jak se s umístěním do školy rozhodnete. Sama jsem se přistihla, jak nesouhlasím s názory některých kolegyň a jako rodiči by mi bylo jednání vyloženě nepříjemné. Takže zápis opravdu můžete brát jen jako názor jednoho z odborníků, určitě je objektivnější vyšetření v PPP. Ale z vlastní zkušenosti vím, že kolegyně si letos vyloženě vybíraly děti, s kterými nebude moc práce. Já jdu v červnu na mateřskou, jinak bych také chytla prvňáčky, ale s letošním selektováním dětí jsem opravdu nesouhlasila. Jsou silné ročníky a my učitelé si teď můžeme vybírat, třídy se i tak zaplní. Takže, kdo ještě neměl zápis, nedejte se a pěkně kolegyním oponujte.

paolin
23. led 2011

holky, tak to my řešíme opačný problém. byli jsme si na 99% jistí odkladem, ale do školy ho vzali bez mrknutí oka. zatím mu nejdou sykavky+r a ř - prý nevadí. špatně drží tužku - že se naučí. popletl trojůhelník s obdélníkem - že se naučí. naopak mi přišlo, že berou všechny, ač nejsou připraveni po stránce psychické apod. 😨 jsme z toho poněkud zmatení, určitě se poradíme s učitelkou v MŠ a psychologem. syn je ke všemu malý, málo komunikativní a hůř se adaptuje - to jsem ve škole říkala. že to prý vůbec nevadí, vše se v první třídě naučí 😕

misoule
23. led 2011

@paolin : jak jsem psala, je odklad jen na vás, podložte to vyšetřením z PPP, pokud dochází k logopedovi, bude stačit vyjádření logopeda a dětské lékařky - tělesná nevyzrálost... Viděla jsem to teď u spousty dětí, jsou ještě hravé, malé, prostě jsou ještě školkové...

paolin
23. led 2011

@misoule díky. zrovna jsem si lámala hlavu, zda stačí doporučení od logopedky - už ho mám a pak od Mudr.

georgine
24. led 2011

@paolin pokud si sami myslíte, že je malý na školu prostě ještě "nevypracovaný) tak si klidně zajděte na ta vyšetření a budete si jisti zda děláte správnou věc..

paolin
24. led 2011

@georgine to určitě zajdeme. jsme objednaní na středu - už asi tři měsíce. spíš mě překvapilo, že u nás berou děti hlava-nehlava, hlavně, že zaplní třídy.

georgine
24. led 2011

@paolin no to mě tedy taky.. ono ve finále by to v podstatě odnesli jen ty děti, které jsou na tom v "" hůře než ostatní.. děti umí být zlé a tak proč jako vystavovat nějakému posměchu nebo rýpání , dítko , které si může v klidu školu dohnat za rok..
určitě to bude lepší volba a držím palečky aby se Vítkovi věnovali odboníci a pomohli Vám.. 😵

beatrice.h
27. led 2011

Dobrý večer, maminky - mám dotaz k těm, jestli někdo dával dítě do školy v 5 letech? Jak probíhal zápis a zda je to dobrá volba či špatná??? díky za zkušenosti a rady

rebelie
27. led 2011

@paolin Ahoj, jen jsem sem nakoukla. Jsem učitelka, i když až druhostupňová a co vím, tak škola musí děcka přijmout, jakmile dosáhnout určitýho věku. Odklad si vyřizují rodiče s PPP či lékařem, ale škola nemůže dítě odmítnout... není to, že by chtěli naplnit třídy, prostě nemohou... maximálně vám mohou decentně doporučit, ať navštívíte PPP, ale oficiálně vás přijmout musí...

kaaatinka
28. led 2011

ahoj já myslím že dávat "nevyzrálé" děti do školy je na prd i pro ty ostatní děti. Byrzdili by je a jak se říká, tempo určuje ten nejpomalejší 😖 je fakt že by asi ostatní na něj třeba byli zlí ale hlavně by je prostě brzdil. Děti jsou někdy až moc upřímné a dokážou hodně ublížit. U nás ve školce teď třeba holčičky řešily kdo je tlustý...byla jsem v šoku když Naty došla dom s tím že ji jedna holčička řekla že má tlustý břicho 🙄 🙄

a pro zasmání : před Vánoci kdy jsem už měla termín porodu jsem šla pro Naty do školky a kluci z její třídy na mě " to je ale tlustá mamka" a druhý chlapeček, "nee ona tam má Natálčinýho brášku" 😀 😀

mamusa1611
autor
28. led 2011

@kaaatinka 😀 děti mají fakt nevymáchané papulky... 🙂

marky29
28. led 2011

Ahoj holky,já sice k Vám do diskuse nepatřím,syn chodí do 3.třídy ZŠ ,myslím si ale že 5-leté dítě dávat do školy je brzo,dneska rodiče spíš dávají odklady,my jsme to měli vyřešené syn je říjnový takže šel automaticky o rok dýl , žádně dítě s ním ve třídě nebylo o rok mladší o rok starší tam maji 2 děti ty měli odklad z důvodu hyperaktivity a špatného soustředění,pomalé dítě ve škole děti nebrzdí vím od syna ze školy že takových dětí tam mají několik a maji individuální plán,a to syn chodí do školy na malém městě,takže ve větších městech je možností určitě víc,naopak chytré děti dostávají úkoly navíc )což je zatím i náš případ 😀 ) jak dlouho mu to vydrží nevím.. JE to určitě věc názoru,ale pokud podle mě není dítě až extrémně nadané tak klasická docházka od 6 let ,7 let je na místě. Nás těď čeká zápis do školky s malou tak jsem na to taky zvědavá,bez maminky ani ránu tak to bude asi řevu než si zvykneme.Přeju Vám jen samé radosti s prvňáčkama a pevné nervy,někdy je to fakt potřeba 😝

bertica.h
30. led 2011

@beatrice.h Ahoj,my dieta nedávame-zatial o tom uvažujeme a veru..rozhodovanie je veľmi tažké...je to naša večná diskusia či malu dat,alebo nie..na zápise bola,p.učitelka povedala že je velmi šikovná,vie sa perfektne sustredit..ale či ju dáme..
Možem sa spýtat prečo by ste chceli dávat dieta v 5r.do školy?Boli ste v PPP?

paolin
1. únor 2011

@bertica.h probrala jsem nástup do školky s učitelkou z MD. přeci jen zná syna nejlépe.. taky jsme objednaní do PPP. především kvůli odkladu. do školy ho dát nechceme.

goldstar
2. únor 2011

Ahoj holky, jak už jsem tady dříve psala, naše učitelka MŠ nám doporučila odklad, že je nezralý. Marťovi bylo teď v prosinci 6 let. Já s odkladem nesouhlasím, ale zase nechci nic lámat přes koleno. Jsem objednaná do PPP a jsem moc zvědavá co mi řeknou. Nechala jsem si od učitelek vyplnit dotazník o chování dítěte ve školce, a řeknu vám, to jsem teda čuměla, co o něm napsali........ Prý je málo komunikativní, neprůbojný, nemá svůj vlastní názor, je lehce ovlivnitelný, řečový projev je tichý, působí bázlivě, dokáže si hrát jen s určitou skupinkou dětí, pak tam nezapoměli zmínit, že se pozdě naučil barvy......... ano naučil se je ve 4.5 letech, ale naučil se je a zná je všechny velmi dobře. Má krátkodobou paměť. Prý zaměňuje slova u nových básniček. Nenapsali tam vůbec žádné pozitivum, že umí písmena, tvary, zavázat si tkaničku. Já jsem o tom přemýšlela, a říkám si jestli chyba v komunikaci není v učitelkách. Vím, že ta jedna, která ještě nemá žádné děti, nemá ráda chlapečky, obzvláště ty co zlobí, a je na ně zlá. Martin mi ale nic doma neřekne, jen se každý ráno ptá, co je tam za učitelku a z jeho chování je poznat, že když je tam ta zlá, tak se mu tam nechce, ale mlčí a nic neřekne, jen smutně kouká........ Doma je Marťa úúúplně normální, ve společnosti vyhledává děti, a nedělá mu problém skamarádit se s 12letými kluky. Je společenský, a nechce se mi věřit, že ve školce je nekomunikativní. Je to fakt divný, navíc on je občas pěkně raubíř, a umí pěkně zlobit.... Jsem fakt zvědavá, co řeknou u zápisu a v poradně. Bylo by docela vtipný, kdyby mi v poradně řekli, že se bojí ve školce učitelek. Za týden jdeme k zápisu, tak dám pak vědět, co nám tam řekli.

paolin
2. únor 2011

@goldstar hm, tak to jsem tedy taky zvědavá, co ti řeknou. fakt to vypadá, že mu ta učitelka ve školce nesedne..
s těmi barvičkami - Vítek s nimi má problém do teď. myslím, že málo který chlap umí rozlišovat barvy, jako holčičky - brosková, meruňková, cihlová apod 😉 u zápisu učitelce řekla, že ta barvička je červeno-bílá (byla růžová). má pravdu, ikdyž po svém 😉

neumisa
2. únor 2011

@goldstar to je normální, že vyplnily dotazník negativně, když navrhují odklad - kdyby tam napsaly něco pozitivního, tak by byly proti vlastnímu tvrzení 😀 Je fakt, že děti se v kolektivu bez rodičů chovají mnohdy jinak než doma (a spousta rodičů tomu ani nechce věřit), snad narazíte v PPP na rozumného člověka. Podle toho posudku by můj syn nenastoupil do školy ještě letos a to už je ve druhé třídě 😀 😀 😀 Nenech se odradit, jděte do PPP a k zápisu, to jsou momentálně důležitější poradní orgány než posudek ze školky.

Jo a dej vědět, docela mě by zajímal vývoj věci ...

sarkaa
2. únor 2011

@goldstar V PPP určitě poradí co a jak. Pája tam byl minulý týden a já čekala jasný verdikt - škola ne. Nakonec to bylo úplně naopak...není důvod pro odklad. A co se týče některých dovedností tak taky tápe...třeba jaké písmenko je na začátku slova donedávna vůbec neuměl, plete si pravou a levou ale doma trénujeme a určitě to dožene. Psycholožka s ním byla sama a říkala, že je šikovnej. Logopedka nám také řekla, že odklad není nutný takže příští týden jdeme na zápis a od září do školy 🙂

goldstar
2. únor 2011

JJ, holky díky, za oporu 🙂 Vtipný je, že učitelka mi řekla, že je jinak šikovnej, a že umí to co ostatní děti ne. Ale jasně, proč by to psala do dotazníku, když chce aby měl odklad. Neříkám, že je genius, vím, že s ním se budeme muset učit víc než s naší skoro o rok a třičtvrtě mladší dcerkou. Ta už vše umí jako on....... nechtěla zůstat pozadu, takže se vše učila s náma... :o) takže umí všechna písmena, napočítat do 20, vyjmenovat měsíce a dny v týdnu, tvary a některá čísla. Ve školce má úžasnou učitelku, se kterou stále malujou, a jí to hrozně baví, takže její obrázky a postavičky jsou dokonalé oproti Marťovo, kterýho to nebaví. Holt každej je jinej, a ještě mi přijde že ty holky jsou bystřejší než kluci :o))

samik2008
4. únor 2011

ahoj holky,tak včera jsme byly u zápisu a máme od září doma prvňáčka.

goldstar
8. únor 2011

Tak mi jdeme k zápisu v pátek, a jinak do poradny mi zatim ještě neposlali termín. Ale tak nějak se začínám smiřovat i s druhou variantou, tzn. že by měl odklad. To by chodil do třídy s dcerou, takže by to bylo jedny úkoly při jednom. Ale jemu by to asi samozřejmně vadilo, že by jeho kamarádi šli do školy a on šel až za rok. Já totiž zjišťuju, že umí jen asi 3 čísla, a ty ostatní strašně plete, a ne a ne se je naučit. Tak nevím jestli to je tou nevyzrálostí na čísla a nebo jestli je třeba dyskalkulik. Jsem fakt zvědavá, co mi řeknou v tý poradně. Když čtu, co by mělo do 1. třídy umět, tak nikde není napsaný, že by měl znát všechny čísla, a spíš tam je, že se je učí až v 1. třídě. Ale všechny děti kolem nás je umí. Jinak počítat umí. Já to s ním teď doma furt trenuju a nic..... Jdou mu jen jednička, dvojka a čtyřka :o(

goldstar
9. únor 2011

Ahoj holky, chtěla jsem se vás zeptat. Teď mi jedna kamarádka řekla, že ve škole mají ty učitelky posudky na všechny děti, co jdou k zápisu napsaný od paní učitelek ze školky. Takže je mi naprosto jasný, že ikdyby tam byl šikovnej, tak mu stejně budou doporučovat odklad........ protože to bude mít napsaný od učitelky. Taky je to u vás tak. Nechápu teda, že když je to dítě třeba odjinud, jako třeba kamarádka bydlí v Rakousku přes týden a kluk tam chodí i do školky, ale od září chcou chodit do školy v Čechách, tak ten to bude mít u zápisu v poho. A přitom bych řekla, že jsou na tom stejně s naším Martínkem :o) Navíc sama kámoška řekla, že ale pro jistotu chce jít taky do PPP, aby mu tam řekli, jestli je na to zralej, protože jí její tchýně řekla, že není úplně na školu připravenej... (tchyně je bývalá učitelka v MŚ).

neumisa
9. únor 2011

@goldstar - nevěř tomu, vem si třeba dítě, které do školky nechodilo - kde má posudek? Nebo my - bydleli jsme v Praze, tam chodil jeden rok do školky, k zápisu jsme šli v Praze, ale během prázdnin jsme se stěhovali a v září nastoupil v Berouně - bez posudku, jen s přijímacím papírem z Prahy. Navíc soudná učitelka si sice posudek přečte, ale stejně rozhodne podle sebe a podle toho, jak se dítě jeví u zápisu. Sama jsem u zápisů několik let vypomáhala a žádné posudky škola nevyžadovala - občas si něco rodiče přinesli sebou, ale škola se rozhodovala podle pravidel stanovených pro zápis, ne podle toho, co psala mateřinka. No a posudek vlastní tchýně - to bych si radši dala po tlamě, než poslouchat tchýni. Taky z vlastní zkušenosti - moje tchýně je bývalá vychovatelka v družině a její názory se zastavily tak před dvaceti lety ...

goldstar
9. únor 2011

@neumisa :o))) No já právě bydlím na malém městě, kde je jedna jedniná škola, pod kterou školka patří. Takže bych tomu i věřila. Je jasný, že na velkých městech to asi bude jinak....... Ona jí ta tchýně hlavně říkala, že jako neudrží pozornost .... a že ve škole bude trpět :o) Jo a jinak už mám termín do PPP, a jdeme tam až 30.3.

dasulag
9. únor 2011

@goldstar já bych odkad zatím nedávala, učitelka sama řekne jestli si myslí, že na to má nebo ne. Naše malá je teď v první třídě. Ona sice uměla i číst, ale skoro všichni její spolužáci se písmenka a čísla učili až ve škole.

neumisa
9. únor 2011

@goldstar ber to tak, že škola nemá nárok ty posudky važadovat, je to jen orientační údaj a dobrá vůle školky, že to vydává a posílá. Pro školu je směrodatné poznatky získané při zápise, podle posudku se může akorát zaměřit na něco konkrétního a říct ti, ať se to do září doučí, ale nemůže na tom škola stavět. Pokud to tak dělají, je to na stížnost a následnou kontrolu školní inspekcí. K zápisu se neboj, podle toho, co jsem viděla, že berou v posledních letech, budete naprosto v pohodě. Jediné dítě, které pamatuju, že dostalo odklad, byl kluk ze soc. slabé rodiny, který si ani nedokázala sednout na židli a pořád lítal po třídě s větrníkem - nedostaly jsme z něho ani jméno. A že šestileté dítě neudrží pozornost? Od toho je tam učitelka, aby ho dokázala zabavit a zaúkolovat. No podle mojí tchýně je starší syn taktéž nepozorný a strašně se diví, že nosí samé jedničky - asi má moc měkkou paní učitelku 😝 Rady tchýní bych házela za hlavu, občas i s autorkami 😒 Nadělají víc škody než užitku.

kaaatinka
14. únor 2011

Tka jsme dnes měli schůzky ve škole...fali nám ptvrzené přijetí a nějaký info..ale nic co by stálo za zmínku, prostě kraviny 😀

goldstar
15. únor 2011

Tak jsme v pátek byli u zápisu a dobrý. Všechno učitelce řekl, i s číslama mě překvapil .. :o)) Akorát teda popletl pravou a levou stranu, řekl to přesně naopak. Učitelka řekla, že neví, že by prej měl získat větší jistotu .... když jsem jí řekla, že jdeme k psychologovi, tak byla ráda, že to rozhodne odborník...... 🙂 a jinak jsem potkala jednu maminku, co s náma chodí do třídy a učitelky jí napsaly úplně ten samoej posudek jako našemu Marťovi, tak jsme se smáli, že to tam úči píšou přes kopírák.... Je fakt zajímavý, že u nich ve třídě´je třída předškoláků, jsou tam ty nejstarší děti, většinou podzimní a zimní, co jako by už jeden přirozenej odklad měli, a paní učitelky mají dojem, že tak necelá polovina dětí je na odklad, protože jsou hravé .....