Zápis do školy. Má škola povinnost vzít každé dítě?

zuzik31
13. led 2010

Ahoj holky,
blíží se zápisy do školy a moji dcerku to taky čeká. Chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte, jestli škola má povinnost vzít každé dítě, které bylo u záspisu nebo nás můžou poslat na druhou stranu města s tím, že namají místo 😢 ?
Dál bych se chtěla zeptat, co všechno musí u zápisu umět a hlavně, jak jste učili děti vázat mašličku. Nám to jsde porád beznadějně a myslím, že v 1. třídě je to už nutný umět.
Dík za rady.

monivo
13. led 2016

@anasadam 2012? To asi ne.....

nelam
24. led 2016

Přiznám se, že informaci o neúčasti dítěte při zápisu jsem loni také zaevidovala. Zprostředkovaně. Nicméně v praxi jsem nezaznamenala vůbec žádnou změnu, žádný rodič se k zápisu nedostavil bez dítěte, žádný o to ani nežádal. Proč také?
Jednoznačně formulovaný je zápis po odkladu - tam stačí, aby přišel zákonný zástupce vyplnit formality (ale chce-li, samozřejmě se dítě znovu účastnit může).
U zápisu učitel s dítětem stráví 15-20 minut a za tu dobu ho samozřejmě nemůže plně diagnostikovat. Rodič by se v prvé řadě měl poradit s učitelkami v MŠ, které dítě znají lépe. Učitel při zápisu nemůže odklad rozhodnout na základě jednoho výkonu, a právě proto, že tento může být ovlivněn mnoha faktory, doporučuje návštěvu PPP.
Rozhoduje ale ve finále rodič. Bohužel, někdy rodiče neslyší ani na doporučení učitelek MŠ, ZŠ a oborníků z poradny, "sypou" děti do školy se svými vrstevníky, aby se u nich na vesnici neřeklo... A je mi těch dětí moc líto, protože ač jsou šikovné, mají toho plné kecky, rodiče se s nimi dřou a nechápou, že se s nimi musí učit tolik. A ono by stačilo jen rok počkat.